Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

[CUM] este Oxford fabric?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt in cautare de ceva rucsac care sa aiba capacitate mare de stocare si sa tina la tavaleala. Am gasit ceva ce-mi place, insa la material scrie: Oxford fabric.

Stie cineva cu ce se mananca materialul asta? Ma intereseaza in principiu cat este de rezistent, comparat cu materialele sintetice gen nylon sau neopren.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
La ce fel de tavaleala te referi si cum implici rucsacul in tavaleala asta? :naughty:
Despre materialul ala nu stiu, dar iti pot recomanda sa pui intrebarea si pe topicul despre drumetii: http://forum.softped...ism-extrem-ski/

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAlexEn, on 20 decembrie 2016 - 16:01, said:

La ce fel de tavaleala te referi si cum implici rucsacul in tavaleala asta? Posted Image

Nu asa cum te gandesti tu Posted Image Posted Image

N-am stiut ca exista arie, acu' e posibil sa fiu pedepsit ca n-am cautat Posted Image . O sa citesc mai intai pe-acolo, sa vedem ce spun oamenii. Mie imi trebuie un rucsac pe care sa-l iau in carca si sa ma plimb prin natura, 1-2 zile, in principiu in weekenduri la vara. Am un stil de mers/alergat mai topait/alert, si nu vreau sa ma trezesc ca se descoase sau rupe dupa 2-3 luni.

#4
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
De ce nu intrebi pe forumul montaniarzilor ( carpati  si alpinet )? Aia folosesc tot timpul rucsaci si sunt cei mai in masura sa te indrume ...

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru ca nu stiam de ele :) O sa intreb, mersi.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAnn0nyym0us, on 20 decembrie 2016 - 16:08, said:

Nu asa cum te gandesti tu Posted Image Posted Image

...

Si la ce ma gandeam eu mai exact, a?

On topic: incepe cu aria aia de traveling si arunca un ochi si pe la magazinele cu echipamente montane, gen ascent.

Edited by AlexEn, 20 December 2016 - 16:57.


#7
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Nu este un material anume, este un tip de tesatura. Poate fi facuta si cu nylon, si cu polyester..

Rezistenta la ce anume? Rupere, abraziune, apa, uv? Fiecare material are avantaje si dezavantaje

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cel mai rezistent matarial folosit la rucsaci e cordura din cate stiu. Asta nu inseamna ca poti sa joci fotbal cu el ci ca rezista mai bine la tipurile uzuale de uzura.  Materialul e un pic mai gros si mai putin maleabil dar merita. Poti incerca si rucsacii militari de pe la noi, dar numai dupa ce ii vezi personal (nu comanda pe net) sa verifici cu ochii tai ca nu sunt facaturi colorate in culori de camuflaj.

Edited by rosix, 20 December 2016 - 19:13.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrosix, on 20 decembrie 2016 - 19:11, said:


Am gasit si ceva militar (surplus), o sa vad daca e posibil sa verific personal produsul.

View PostAlexaLesby, on 20 decembrie 2016 - 17:27, said:

Rezistenta la ce anume? Rupere, abraziune, apa, uv? Fiecare material are avantaje si dezavantaje

In principiu la rupere si abraziune.

#10
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Rezistenti si ok la pret sunt rucsacii din Decathlon, dar nu toate modelele! De aprox un an au schimbat modelele vechi din cordura cu unele mai noi, mai simple si care imi par mai fragile :( Iti las link cu cateva modele rezistente si incapatoare, eu am modelul din primul link si l-am tavalit peste tot, la munte cu cortul, la pescuit, in vama, si nu are nici cea mai mica problema pana acum Posted Image

http://www.decathlon....html#/17-235-_
http://www.decathlon....html#/17-235-_
http://www.decathlon....html#/17-235-_

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Anonimule, ce buget ai? Daca esti mai cu mana larga iti pot recomanda niste chestii mai de fite.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Hm.. nu prea larga. 200-250 de lei. N-o sa urc pe Everest cu el, tocmai d-asta nu vad rostul sa dau mai mult. Vreau sa ies la vara cu el, sa ma plimb pe unde am chef 1-2 zile, o data la 2-3 saptamani.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci nu iti bate capul atat. Pentru utiizare ocazionala nu iti trebuie cine stie ce material.
Mergi pe recomandarea de la decathlon si o sa fie ok.

Ce ti-as recomanda insa ar fi sa iei si o husa de ploaie pentru rucsac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate