Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

taxe PFA - nu ma pricep

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Salut

Am o rugaminte la voi. Niciodata nu am inteles chestiile ce tin de contabilitate si termenii de cacat ce tin de administratie (la scoala am fost prea ocupat sa stiu ce drac se intampla cu celulele din frunzele florilor :rolleyes: ) .

Imi puteti spune va rog un PFA cat plateste la stat ? O sa dau o suma rotunda.. de exemplu : castiga anual 50.000 RON ... cat plateste la stat ? cu cat ramane la sfarsitul anului ?

PS : PFA-ul plateste tva ?

PPS : Nu usnt lenes, am cautat tot felul de calculatoare online dar trebuia completat cu tot felul de cifre si sunt unele chestii care trebuie platite dar habar nu am ce sunt. Nu de alta, dar oricum platesti si nu primesti nimic in schimb

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Dai TVA si impozitul de 16% pe profit/ venitul net.
Teoretic TVA este peste venitul tau, iar 16% e dupa ce scazi cheltuielile

vezi daca o mai fi actual articolul:
https://www.raiffeis...-a-activitatii/

#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
E complicat (în sensul că nu există un site unde îți faci cont și unde introduci datele și ți se spune cât ai de plată și plătești cu cardul) și pe lângă asta ăia de la ANAF nu prea sunt acolo să te ajute.

Ca PFA există normă de venit sau sistemul real.

Cu norma de venit (valabilă pentru anumite activități), statul îți zice că tu atâta câștigi pe an, iar din suma aia se calculează taxele (sănătate, pensii, impozit pe venit 16%). Vezi aici: https://static.anaf...._venit_2016.htm. E foarte fain când câștigi ceva mai mult decât norma. Numai că normele se actualizează anual, și la „programare” cresc cu 4000 de lei pe an. A fost 320 milioane, apoi 360, 400 și acuma 420 milioane. În 2017 o să fie pe la 440-460 sigur. Desigur, asta în Cluj, că în București este 270 de milioane norma. Bucureștiul ăsta, plin de programatori săraci (adică în medie sunt plătiți cu 22 de milioane pe lună - din care se mai scad taxele)

Pe sistem real ai nevoie să plătești un contabil și ăla îți calculează cât plătești la cât câștigi. Numai că trebuie să-l plătești pe om și trebuie să verifici că-și face treaba să nu te trezești peste 3 ani că ai datorii de sute de milioane.

TVA intră în discuție dacă ai venituri mai mari de 65.000 euro pe an. Sau ceva suma de-asta astronomică pentru un singur om.

Ca și valori absolute, la 420 de milioane:
  • 10.5% sănătatea: 44 milioane pe an
  • 10% pensii (sau 26% dacă vrei să fii temerar): 42
  • din suma rămasă 420 - 86, 16% impozit: 54
Deci pentru norma de venit se plătesc vreo 12 milioane lunar/140 de milioane anual. Ca valoare procentuală 33% taxe date aiurea statului. Și asta ca să ți se calculeze vechimea doar o treime. Doar dacă plătești integral pensiile se calculează 1:1.

Una peste alta taxele în România (cu TVA) depășesc 50% din cât câștigi pentru nici un serviciu în schimb. Drumuri, nu sunt, învățământ și sănătate la pământ.

Edited by RedDev, 20 December 2016 - 12:56.


#4
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View PostAndreysc7, on 20 decembrie 2016 - 12:21, said:

Imi puteti spune va rog un PFA cat plateste la stat ? O sa dau o suma rotunda.. de exemplu : castiga anual 50.000 RON ... cat plateste la stat ? cu cat ramane la sfarsitul anului ?
Vei plati cam 1/3 la stat, presupunand ca esti neplatitor de TVA si alegi contributia minima pentru pensie (doar cota obligatorie a angajatului, nu si pe cea a angajatorului)

Daca ai venituri mai mici 65000 de euro anual poti fi neplatitor de TVA. Deci, presupunem ca tu ai clienti persoane fizice, asa ca preferi sa ramai neplatitor de TVA.  Sa presupunem ca ai abonament de mobil + niste papetarie + comisioane bancare, cheltuieli in "interes de serviciu" Posted Image de vreo 1000 Lei anual.


50000 Lei venitul - 1000 Lei cheltuieli deductibile = 49000 Lei

CASS ("sanatatea"): 5.5% din 49000 Lei = 2695 Lei
CAS ("pensiile"): 10.5% din 49000 Lei sau 26.3% din 49000 Lei (alegerea este a ta) = 5145 Lei (sau 12887 Lei)

49000 - 2695 (CASS) - 5145 (CAS) = 41160 Lei

Impozit: 16% din 41160 Lei = 6585.6 Lei

Bani ramasi in mana: 34574.4 Lei

PS: nu uita sa adaugi si vreo 200 Lei anual impozit local pentru camera utilizata "in scopuri comerciale"

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Din toate alea doar contribuția la pensie merită plătită și asta doar dacă ești optimist în ceea ce te privește pe viitor! ;)

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Va multumesc :) Apreciez ajutorul vostru

View Postrickysyv, on 20 decembrie 2016 - 13:05, said:

Din toate alea doar contribuția la pensie merită plătită și asta doar dacă ești optimist în ceea ce te privește pe viitor! Posted Image

Acea contributie este facultativa ? Adica poti alege sa nu o platesti ?

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Pensia acuma se dă 33% din venitul mediu al vieții tale (dacă ai câștigat în medie 1000 de euro, primești 333 euro pensie). Din 2030 se va da doar 25%. În 2050, cine știe? 12.5%? 10%?

Impozit, sănătate și pensiile sunt mega-obligatorii.

Edited by RedDev, 20 December 2016 - 13:11.


#8
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Din pacate, nu.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostRedDev, on 20 decembrie 2016 - 13:11, said:

Pensia acuma se dă 33% din venitul mediu al vieții tale (dacă ai câștigat în medie 1000 de euro, primești 333 euro pensie). Din 2030 se va da doar 25%. În 2050, cine știe? 12.5%? 10%?

Impozit, sănătate și pensiile sunt mega-obligatorii.

Nu stiu, poate varsta (25 de ani) ma face sa spun asta dar as face ceva pe pensia din partea statului. Prefer sa imi fac eu un cont separat si sa imi pun acolo cat consider eu ca va fi nevoie pentru anii batranetii pentru ca nu am nici o garantie din partea statului. Imi platesc taxele la firma, dar eram curios daca pica mai avantajos sa lucrez cu un PFA decat angajat. Cum a zis cineva mai sus : sistemul de invatamant e penibil, toti stim teorie dar practica ioc... drumuri sa nu mai zic .. ieri m-am intors de la Oradea (la Resita) ... 4 ore dureaza drumu ... o distanta de 200 si ceva de KM pentru ca trebuie a trec prin toate catunele si sa am grija sa nu imi iasa un porc sau o oaie in fata masinii... deci. Cu ce ma ajuta pe mine statul ca imi platesc taxele ? La final, tot ei ne arata cu degetul ca nu am declarat un "ciubuc"de 200 de euro la sfarsitul lunii ...
De sistemul medical sa nu mai zic .. stiu peroane ce lucreaza in sistemul medical si cand aud ce drac face staff-ul prin spitale, imi e si frica sa fac copii pentru ca risc sa il iau acasa cu vreun membru rupt. Penibil

View Postwarchilde, on 20 decembrie 2016 - 13:13, said:

Din pacate, nu.
Te referi la contributie pentru pensie ? daca este facultativa ?

Edited by Andreysc7, 20 December 2016 - 13:19.


#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Dacă PSD-ul rămâne la guvernare probabil că pensiile vor rămâne acceptabile. Și probabil că tineretul va plăti 80%-90% taxe, dar pe mine asta la pensie nu mă va deranja deloc.

Poți pune banii la bancă fără nici o problemă, numai că dobânda e inexistentă. O să pui 10.000 de euro și peste 10 ani o să scoți un 10.500 sau poate un 11.000 (uau! Mega upgrade!)

Ceea ce merită să faci e să generezi un venit. Fie o șaormerie, fie ceva magazin online care vinde produsele altuia. Niște SEO, imagini optimizate și o versiune super-banală pentru mobil și vin 2 lei de acolo.

Edited by RedDev, 20 December 2016 - 13:18.


#11
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View PostRedDev, on 20 decembrie 2016 - 13:11, said:

Pensia acuma se dă 33% din venitul mediu al vieții tale (dacă ai câștigat în medie 1000 de euro, primești 333 euro pensie)

In niciun caz. La pensia de stat, daca ai platit contributia timp de 35 de ani raportata la salariul mediu din acei ani, atunci vei primi o pensie medie. Daca ai contribuit 1000 de euro lunar, nu inseamna ca vei primi 333 euro lunar, nici 111, nici 777. E ca la loz in plic Posted Image Ai sa afli dupa ce termini de dat banii.

#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Uau, e mai rău decât credeam.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAndreysc7, on 20 decembrie 2016 - 12:21, said:

la scoala am fost prea ocupat sa stiu ce drac se intampla cu celulele din frunzele florilor Posted Image
N-are legatura. Daca la scoala ai inteles "frunzele" si din codul fiscal poti intelege o definitie in limba romana. Doar sa-l rasfoiesti Posted Image

#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
ma gandesc ca va fi mai simplu sa il angajez decat sa ii recomand sa se inscrie ca PFA .. cu toate ca si taxele per angajat si enorme

View Postneagu_laurentiu, on 20 decembrie 2016 - 13:34, said:

N-are legatura. Daca la scoala ai inteles "frunzele" si din codul fiscal poti intelege o definitie in limba romana. Doar sa-l rasfoiesti
Nu neg ... dar sunt in faza in care timpul nu imi permite sa caut fiecare termen in parte, sa ma documentez 24/24 in legatura cu legile pu pacii .... Cum am zis mai sus, am firma de vreo 3 luni de zile, dar cand citesc limbajul acela de lemn de pe actele ce le-am facut, crede-ma ca habar nu am pentru ce am dat cu semnatura... si la un ghiseu cand mergi te ia cu tot felul de articole, numere si alte chestii pe care oricum nu le tin minte... cat timp ti-ar lua sa cauti ce inseamna fiecare articol , si alte chestii de genu

Eu aici vorbesc in numele meu .. ori sunt eu mai greu de cap , ori au un limbaj de lemn si de fiecare data cand pun o intrebare unui functionar, primesc un raspuns diferit de la fiecare (pentru aceasi intrebare) ... nu stiu , am impresia ca in realitate , legile sunt interpretabile si fiecare intelege ce vrea

exemplu : nu stiam ca trebuie sa ai contract ca administrator in firma pentru ca administrator devii instant in momentul in care ai primit autorizatia de functionare sau cum drac se numeste ... asta reiese din actele alea ... acuma cica trebuie contract .. eu mi-am facut ca sa stau linistit ca mai vine vreun bou in control si numa de probleme nu imi arde

Edited by Andreysc7, 20 December 2016 - 13:39.


#15
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View PostAndreysc7, on 20 decembrie 2016 - 13:15, said:

Te referi la contributie pentru pensie ? daca este facultativa ?

10.5% (contributia angajatului) este obligatorie
+ 15.8% (contributia angajatorului) este optionala la PFA

Daca vrei iti poti face si un cont de pensie privata, "Pilonul 3". Cheltuielile sunt deductibile in limita a 400 de euro anual (vreo 140 Lei lunar), adica le scazi din acei 50000 Lei din exemplu, ca sa nu platesti taxe pe ele acum.


Avantajele la contul de pensie privata fata de un depozit bancar:
- in caz de divort, banii acumulati sunt ai tai, in timp ce depozitele bancare se impart cu fostul/fosta
- statul nu-ti poate pune poprire pe contul de pensie, in timp ce se poate autoservi din depozitele bancare
- nu platesti acum taxe pentru contributii de vreo 140 Lei lunar

Dezavantaje:
- n-o sa ai acces la bani decat dupa ce ai implinit 60 de ani (sau te pensionezi pe caz de boala)
- vei plati impozit la incasarea pensiei, cat o fi atunci

Edited by bobo666, 20 December 2016 - 13:40.


#16
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postbobo666, on 20 decembrie 2016 - 13:38, said:

Dezavantaje:
- n-o sa ai acces la bani decat dupa ce ai implinit 60 de ani (sau te pensionezi pe caz de boala)
- vei plati impozit la incasarea pensiei, cat o fi atunci

Si daca mori intre timp ? banii aia revin familiei ?. Oricum... prefer sa imi fac un cont bancar, personal , atat mie cat si copiilor (cand vor veni) si sa pun acolo lunar cat consider eu .. in felul asta stiu ca o sa ma folosesc de cat am contribuit

Edited by Andreysc7, 20 December 2016 - 13:43.


#17
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Da, revin familiei, fiindca la pensia privata sumele acumulate in cont sunt ale tale (minus comisioanele fondului, care difera de la o firma la alta), spre deosebire de pensia de stat, la care conteaza doar raportarea la salariul mediu.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In momentul asta (si foarte probabil pentru urmatorii 5 ani) Pensia de la Stat nu se "ramburseaza" in caz ca dai coltul. "Optiunea" asta este valabila doar la pilonii 2 si 3 (adica pensiile administrate private obligatorii si factultative). Cea de la Stat ramane...la Stat.

Darile catre Stat trebuie sa le platesti ("trebuie"=sa nu te doara capul peste ani sa te trezesti ca ai conturi blocate sau ca primiesti titluri executorii de la ANAF)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate