Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cum se scrie/pronunta corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 20 decembrie 2016 - 13:31, said:

deci legal numele este Ana-Maria nici Ana nici Maria nici Ana Maria  => "Ii dau o carte Ana-Mariei"
Prenumele este Ana-Maria dar marcarea de genitiv se face la primul prenume - Anei-Maria. Părerea mea.
S-ar face cum zici tu dacă ar fi Anamaria într-un cuvânt -  Anamariei.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Daca Ana ar fi numele si Maria prenumele (sau invers) ar fi separare si atunci marcarea se pune pe primul.
In realitate trebuie vazut cum il are trecut in acte: certificat de nastere, buletin etc.

Cratima aia are o importanta practica desi numele este compus un calculator il vede ca unul singur. Sa vezi ce distractie este cu nume de genul asta prin sistemele infrormatice ca apar o gramada de variante, care mai de care.

http://forum.softped...inine-multiple/

Edited by arg, 20 December 2016 - 14:04.


#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 usrnm, on 20 decembrie 2016 - 10:27, said:

Ii dau o carte Anei. Si eviti orice nelamurire daca nu esti sigur.

Asa face Reghecampf cand vorbeste despre nevasta-sa.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Alt exemplu:
Cartea Anei este mare.
Cartea Anei Maria este mare.
Cartea Ana-Mariei este mare.
Cartea Anei Maria Georgescu este mare.
Cartea Ana-Mariei Georgescu este mare.

Edited by arg, 20 December 2016 - 14:15.


#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Aș zice că nu e obligatoriu să apară liniuța și în scrierea curentă, doar în acte sau documente oficiale are cu adevărat importanță.
Părerea mea e că variantele cu Ana-Mariei sunt incorecte.

#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Cel mai simplu ai rezolvat, daca nu-i dai nicio carte

#25
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Pt exprimarea în limba populară nu e nici o dilemă: îi dau o carte lu Anamaria.
În ce privește forma de scriere a numelui eu l-am văzut scris așa: Ana Maria, Ana-Maria, Anamaria. În primul caz sînt două nume. Eu consider că forma mai bună de scris ar fi Anamaria, pe considerent că și alte nume compuse se scriu așa, de ex Dragomir.
Mariana pare format din Maria și Ana. „I-am dat o carte Marianei”, deci ar fi bine „i-am dat o carte Anamariei sau Ana-Mariei”, adică indiferent cum se scrie numele.
Mi se pare normal ca genitivul să fie făcut prin modificarea sfîrșitului numelui, deci Anamariei, Ana-Mariei, așa cum se face la toate numele formate prin compunere. Acestea îsnt nume formate în alte limbi, iar înțelesul le este necunoscut celor mai mulți romîni: Exemple: Drago-mir, Liud-mila, Miro-slav. Scrierea numelui cu cratimă mi se pare greșită. Dacă s-a format un nume din alte două nume atunci acesta e normal să fie scris ca UN NUME, adică scris continuu, de ex Anamaria, nu Ana-Maria, pt că nu scriem nici Maria-Ana.

 althea, on 20 decembrie 2016 - 14:24, said:

Aș zice că nu e obligatoriu să apară liniuța și în scrierea curentă, doar în acte sau documente oficiale are cu adevărat importanță.
Părerea mea e că variantele cu Ana-Mariei sunt incorecte.

Eu zic că dacă nu apare liniuța atunci sînt două nume. Corect mi se pare însă fără liniuță, Anamaria. dacă se formează unul din două e corect să fie scris ca unul.

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 neafloricadinobor, on 27 februarie 2017 - 17:05, said:

Eu zic că dacă nu apare liniuța atunci sînt două nume.  
Hmmm... Și cu liniuță sunt tot două prenume, doar Anamaria e unul singur. Acea liniuță arată că amândouă sunt prenume - am explicat aici de ce.

 neafloricadinobor, on 27 februarie 2017 - 17:05, said:

Corect mi se pare însă fără liniuță, Anamaria. dacă se formează unul din două e corect să fie scris ca unul.
Nu e problemă de corect-incorect, depinde de cum cer (sau au cerut) părinții să fie scris în certificatul de naștere.
Dacă vor un prenume va fi scris Anamaria, dacă vor și Ana și Maria va fi cu liniuță între ele: Ana-Maria.

#27
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Dacă zici că sînt două prenume fie scris cu liniuță fie fără, atunci acordul se face numai cu unul dintre ele, deci Anei-Maria sau Ana-Mariei sînt greșite. Dacă e unul, Anamaria, atunci acordul este clar: Anamariei.
Iar părinții sau alții care spun că sînt două nume, să le folosească așa, ca două și atunci acordul va fi simplu: fie Anei...fie Mariei.Se folosește doar unul dintre prenume.

 althea, on 27 februarie 2017 - 20:00, said:

Nu e problemă de corect-incorect, depinde de cum cer (sau au cerut) părinții să fie scris în certificatul de naștere.
Dacă vor un prenume va fi scris Anamaria, dacă vor și Ana și Maria va fi cu liniuță între ele: Ana-Maria.
Nu ar trebui să aibă acest drept părinții, adică să modifice formele de scriere. Dacă sînt două nume ele se scriu separat, fără liniuță. Dacă părințăii vor neapărat să facă un nume din două atunci trebuie scris ca un nume, în acest caz Anamaria, deși e o prostie pt că e făcut Mariana de multă vreme.
Acordul în caz că sînt două nume se face cu unul din ele adică folosim de regulă unul dintre prenume. dacă folosim ambele prenume, ca pe unul singur, atunci facem acardul ca la unul singur, în acest caz Ana-Mariei.
După părerea mea nu ar trebui admisă o astfel de scriere, Ana-Maria ci Ana Maria sau Anamaria.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 neafloricadinobor, on 28 februarie 2017 - 08:28, said:

Nu ar trebui să aibă acest drept părinții, adică să modifice formele de scriere.
Păi nu depinde de ei... metodologia după care se completează certificatele de naștere impune așa.

#29
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Nu prea înțeleg metodologia asta. Mariana e făcut din Maria si din Ana. Ana  si Maria sint două. De ce să fie scris cu liniuță?
O metodologie nu poate impune ceva. O lege poate impune ceva. Deci care e legea? Ai vreun link? Sînt curios cum au gîndit.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Și legea zice așa:
Articolul 66
(1) La întocmirea actului de naştere, precum şi a celorlalte acte de stare civilă, numele de familie şi prenumele titularului se scriu în limba maternă, folosindu-se alfabetul latin.
(2) Numele sau prenumele formate din două sau mai multe cuvinte se scriu cu cratimă.

#31
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
E vreo lege nouă, că în trecut nu era așa, de ex numele Bounegru,  Capdebou, Piceredefier nu s-au scris cu cratimă. Nici prenumele compuse ca Mariana, Liudmila, Dragomir nu s-au scris cu cratimă.
Deci se scriu cu cratimă că așa vor unii acum. Genitivul îl facem cum vrem sau au dat ei ucaz și pt asta?

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 althea, on 28 februarie 2017 - 10:36, said:

(2) Numele sau prenumele formate din două sau mai multe cuvinte se scriu cu cratimă.

Am doua nume si doua prenume si ambele sint scrise cu cratima in CI, dar aici e o prostie din partea celui care a intocmit actul de nastere, pentru ca prenumele mele nu sint compuse, sint doua distincte.

 neafloricadinobor, on 28 februarie 2017 - 11:47, said:

Nici prenumele compuse ca Mariana, Liudmila, Dragomir nu s-au scris cu cratimă.

Liudmila si Dragomir sint compuse ?

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Ion_de_la_Raion, on 28 februarie 2017 - 12:28, said:

Am doua nume si doua prenume si ambele sint scrise cu cratima in CI, dar aici e o prostie din partea celui care a intocmit actul de nastere, pentru ca prenumele mele nu sint compuse, sint doua distincte.
Poate la tine o fi clar care-s nume și care-s prenume, dar într-o situație de-asta:

Quote

Andrei Gheorghe Vlad Mircea
cum distingi care-s numele și care-s prenumele omului dacă nu există cratime?

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 28 februarie 2017 - 12:41, said:

cum distingi care-s numele și care-s prenumele omului dacă nu există cratime?
eu nu inteleg de ce trebuie sa aiba minim 2 nume si 2 prenume......

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 28 februarie 2017 - 12:45, said:

eu nu inteleg de ce trebuie sa aiba minim 2 nume si 2 prenume......
În afară de Nu trebuie nu știu ce să-ți răspund, nu prea înțeleg la ce te-ai gândit când ai scris asta :)

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Eu sunt de parere ca un nume si un prenume este suficient.
Mai multe nume si prenume detona nehotarare si bip bip....

exemplu: vai ....sa punem si numele bunicii si al strabuniciii si al nasilor si al catelului si al pisici.

Edited by arg, 28 February 2017 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate