Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Microsoft Lumia 640 LTE vs Iphone 7

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Respect! Ma gandesc sa-mi cumpar in viitorul apropiat unul dintre aceste doua telefoane (din magazin). Vreau sa stiu avantajele si dezavantajele, minusurile si plusurile legate de aceste doua telefoane. Ma intereseaza foarte mult bateriile acestor doua telefoane, accesorii, orice amanunt legat de aceste doua telefoane e binevenit. Thanks! ;)

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Esti troll ?

Iphone 7 e 3500lei, lumia e 350lei Posted Image
Oare care merita ? Posted Image

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Tu glumesti, nu ?
Lumia 640 LTE e mai ieftin decat iPhone 7, iar iPhone 7 e mai bun decat Lumia 640 LTE.

Lumia 640 LTE
https://www.price.ro...d=1176326&asc=1
http://www.compari.r...lte-p266923113/

iPhone 7
https://www.price.ro...d=1487943&asc=1
http://www.compari.r...2gb-p346175906/

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lumia este castigator. Pret mai mic, convorbirile telefonice la aceasi calitate.

#5
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
@TruculMagic: Nu, nu sunt troll. Pe mine nu ma intereseaza asa mult pretul ci ma intereseaza calitatea telefonului. Ce-mi pasa mine ca diferenta de preturi e asa mare? O spui de parca unul e din aur si altul e din tabla. Nu e asa. Fiecare telefon are plusurile si minusurile lui ... Vreau sa stiu fiecare amanunt legat de aceste doua telefoane.... Posted Image

Edited by IcecreamAlex, 19 December 2016 - 22:39.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe bune? Compari vârf de gamă (daca putem numi așa 2 telefoane premium) cu un telefon de buget? Cred ca te-ai trezit cam devreme. Mai e până mâine dimineață...
Eu folosesc 640 si e ok. Sunt mulțumit, își face treaba foarte bine, dar comparatia e deplasata. Se adresează unor bugete diferite.

Edited by Pololica, 19 December 2016 - 22:26.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si la ce calitate a telefonului (Hard si soft) te astepti de la unu de 1000euro si la ce te astepti la 100euro ?
Hai sa ne luam toti logan, ca are tot 4 roti ca s-class si consuma mai putin.

#8
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.02.2016
Ce e mai bun : Logan sau Range Rover. Cum naiba poti compara un entry cu un flagship

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 utopias, on 19 decembrie 2016 - 22:28, said:

Ce e mai bun : Logan sau Range Rover. Cum naiba poti compara un entry cu un flagship
Loganul castiga la toate capitolele.
Un telefon scump face acelasi lucru ca si unul mai ieftin., cu exceptia ca unul scump  iti sterge pantofii, in vise.

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eu zic asa, ia un iph7 undeva cu 300-400 lei la reducere fata de pretul din magazine, si de reducerea aia iei un lumia 640, si uite asa ai 2 telefoane si decizi singur care e bun ptr tine, unul il revinzi dupa. In opinia mea lumia 640 e bun de casapit, sa scapat pe jos, de trantit. Cu i7 nu m-ar tine inima si cred ca as avea traume sa vad 800 euroi crapati la prima cazatura.

Edited by xkos, 19 December 2016 - 22:44.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 pasilla, on 19 decembrie 2016 - 22:36, said:

Loganul castiga la toate capitolele.
Un telefon scump face acelasi lucru ca si unul mai ieftin., cu exceptia ca unul scump  iti sterge pantofii, in vise.

Chiar daca sunt convins ca iphone 7 nu face mai mult de 500euro, nu exista termen de comparatie intre el si lumia 640.
Lumia e o gama moarta, o era apusa. Nu mai lanseaza alte telefoane. Se incheie acest capitol. Cu softul nu stau prea bine, updateurile sunt terminate. Nokia trece la Android.
La iphone 7 o sa fie la zi cel putin 4 ani de acum incolo cu softul.
Calitatea display-ului, a camerei foto, a performantei e net superioara.
Cu lumia ala cred ca mai mult te enervezi cand il folosesti.

#12
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010
Din pct de vedere al autonomiei Lumia 640 bate cam tot. La receptie semnal iarasi e in top. E rezistent si la busituri, n-ai grija foliei de protectie, nici măcar a husei, nu se zgârie usor. Recent mi-am mai cumpărat unul nou, pe care il bag in uz când o crapa actualul, care merge ca-n prima zi. Ceea ce pot sa-ti spun  e ca te poti baza pe el, de la Blackberry Z10 care e telefonul perfect pt mine (cu excepția autonomiei care e jalnica), n-am mai fost asa multumit de un telefon cum sunt de Lumia 640. Iphone 7 e altceva totusi..dar pe mine nu ma incanta, il butonez pe al nevestei iphone6, dar nu mi se pare wow, având in vedere diferenta de pret. Singura chestie care ma deranjează la Lumia 640 e ca are o gluma de blitz, deci foto/filme noaptea-mai greu. Dar compensează cu gps-ul offline care e bun. Eu 10 ore pe zi stau intr o zona cu semnal 2g slabutz 3g foarte slab si 4g-doar când e cruce rosie in calendar :))))). Iphonu' e mort, dar cu Lumia imi fac treaba-vorbesc si am conexiune net 3g. Eu respect telefonul asta. ;)

#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ei, si n-am zis eu bine cate o bucata din fiecare?

#14
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Depinde și ce preferințe ai sau la ce-l folosești.
Eu prefer Lumia pentru că nu-mi place deloc interfața iOS (atât de simplă și complicată în același timp: ecranul principal arată aproape ca la lansarea iPhone, nimic spectaculos cum sunt tile-urile pe Windows; în schimb, dacă ai de setat ceva, "îți prinzi urechile" pe acolo).
Avantaje iPhone 7: camera mai buna, memorie mai mare, se mișcă mai bine în aplicații gen Facebook care acum 2GB RAM minim pe Windows 10 Mobile, găsești mai multe aplicații pentru el
Avantaje Lumia 640 LTE: semnal mai bun 3G/4G (cel mai bun în 2016 la antene), bateria ține mai multe, suita Office, hărțile offline, sincronizarea cu OneDrive dacă ai PC cu Windows 8.1 sau 10, prețul.

 utopias, on 19 decembrie 2016 - 22:28, said:

Ce e mai bun : Logan sau Range Rover. Cum naiba poti compara un entry cu un flagship
@Apple fan: Nu e entry, e mid-range. Gama Lumia de la Microsoft (că Nokia a avut și modele peste 1000, poate d-asta faci confuzie) a fost gândită așa:
4XX, 5XX - entry-level
6XX, 7XX - mid-range
8XX, 9XX - high-end

#15
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Mai bine 650, are OLED mișto.

#16
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 jully1994, on 19 decembrie 2016 - 23:15, said:

Avantaje Lumia 640 LTE:  suita Office, hărțile offline, sincronizarea cu OneDrive dacă ai PC cu Windows 8.1 sau 10,

Astea nu sunt avantaje, ca le poti face si pe iPhone (si Android) linistit. Poate chiar mai bine.

Edited by filip.serban, 20 December 2016 - 01:55.


#17
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Clar Lumia! Nu meriți să "porți" Iphone dacă îl compari cu o conservă cu difuzor!

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
clar microsoft lumia, cum sa dai banii jepcarilor de la apple?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate