Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Blade Runner 2049 (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostBursul, on 11 martie 2018 - 13:34, said:

Per total a fost mai bun ca primul.

Bia bursucule, tu glumesti? Pai eu n-am reusit nici acum sa-l termin...

#38
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Asta e mai mult drama decat SF. Sau poate asta a vazut romanul din mine. Desi speranta moare ultima, filmul asta m-a intristat. Special am vazut originalul, sa pot compara. Degeaba apare actorul din filmul original daca nu aduce nimic nou. Puteam sa jur ca e un remake, dar e o continuare dramatica a filmului original.

#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBibulus, on 11 martie 2018 - 21:50, said:

Bia bursucule, tu glumesti? Pai eu n-am reusit nici acum sa-l termin...
Treaba ta. Evenimentele din film s-au petrecut oleaca mai repede ca in original. Asta a fost bine.
Mi-au placut cum au jucat actorii, final surprinzator, imagini superbe, nu degeaba a luat Oscar pentru imagine si efecte speciale.


#40
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Pe o scara de la 1 la 10, filmul asta e un "major Go". Mi-a placut foarte mult. O demna continuare a primului.

#41
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Sigur ai vazut originalul?! Posted Image

Vorbim despre filme diferite, dude. Concentreaza-te! Posted Image

#42
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Cu cine vorbesti marga32 ? Sper ca nu cu mine !! :)



#43
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cu tine vorbeste ! deoarece ea e uimita de ce ai spus mai sus:

View PostXlander, on 12 martie 2018 - 11:06, said:

Pe o scara de la 1 la 10, filmul asta e un "major Go". Mi-a placut foarte mult. O demna continuare a primului.

Parerea ei, cat si a altor useri, este ca Blade Runner (1982) e mult mai bun decat Blade Runner 2049 (2017).
Partea a doua e o "copie" palida a primei parti cu o intriga trasa de par.

Doar jocul lui Ryan Gosling ce a mai salvat filmul.
Ca Harrison Ford a jucat plictisit nedand nici o savoare rolul sau.

#44
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View PostXlander, on 12 martie 2018 - 11:06, said:

Pe o scara de la 1 la 10, filmul asta e un "major Go".
Cum traduci asta in romana? La fel zic si eu ca ne-am uitat la filme diferite. E bine asa? Posted Image

#45
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postsuper8, on 26 iunie 2018 - 19:22, said:

Cu tine vorbeste ! deoarece ea e uimita de ce ai spus mai sus:


Parerea ei, cat si a altor useri, este ca Blade Runner (1982) e mult mai bun decat Blade Runner 2049 (2017).
Partea a doua e o "copie" palida a primei parti cu o intriga trasa de par.

Doar jocul lui Ryan Gosling ce a mai salvat filmul.
Ca Harrison Ford a jucat plictisit nedand nici o savoare rolul sau.
Am inteles, merci de lamuriri. Evident nu sunt de acord cu doamna respectiva. :)

View Postmarga32, on 26 iunie 2018 - 19:28, said:

Cum traduci asta in romana? La fel zic si eu ca ne-am uitat la filme diferite. E bine asa? Posted Image
Sunt extrem de sigur ca l-am vazut pe primul. Nu sunt insa sigur daca l-am vazut sub sau peste 50 de ori. :lol: Ca era pe vremea casetelor video si tin minte ca de cate ori aveam musafiri ce nu-l vazusera, hop...mai baga o data caseta.
Sa trec peste traducere, filmul acesta pentru mine a fost de 9, dar ii dau 10. De ce ? Evident ca nu-i perfect, dar pentru atmosfera, care a fost exact pe gustul meu, dar exact...sobra, putin metalica, austera, intunecata. Fara brizbrizuri, o reteta echilibrata, scene de lupta atat cat trebuie, jocul lui Ryan Gosling mie mi-a placut enorm. Apoi din punct de vedere vizual, este exceptional. Coloana sonora este peste a primului, chiar daca avem aici variatiuni melodice din primul. Am simtit iar ca ma uit la un FILM, atat de reusit a fost pentru mine, vizual, sonor, atmosferic.
9 pentru primul, 10 pentru 2049. Nu ma asteptam nici eu sa-l depaseasca, dar pentru mine Villeneuve a tras lozul cel mare in cazul asta.

#46
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

View Postsuper8, on 12 ianuarie 2018 - 21:18, said:


intriga socanta in care un android da nastere unui om...

Intriga asta, șocantă cum zici, duce filmul spre tema creației, un subiect încă necunoscut și foarte dezbătut . Ai fi vrut mai multe răspunsuri pentru intriga  asta, dar ăsta e rolul ficțiunii in general și stilul lui Ridley Scott in particular, nu trebuie sa tratezi tema ca un șantierist cu 4 clase, e provocatoare.

#47
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@ramurel, parerea mea este ca filmul Automata (2014) e o adaptare mult mai buna a nuvelei SF "Do Androids Dream of Electric Sheep ?" scrisa de Philip K. Dick si publicata-n 1968.

Motivul pt. care zic asta e ca seria Blade Runner e o "poveste de dragoste" intre un om si un android (Rachael) din care ia nastere o fiinta umana.
Iar in celalalt film arata cum o bucata de metal incepe sa aiba sentimente; practic e descrierea "Do Androids Dream of Electric Sheep ?"

Dar daca vrei sa despicam firu' in patru, putem zice ca femeia android Rachael viseaza sa fie umana, sa aiba un copil, p familie precum oamenii.
Iar acest lucru se intampla in partea a doua, Blade Runner 2049 (2017).

Si totusi cel mai aproape de nuvela lui Philip K. Dick este filmul Automata (2014).
Desigur, asta e doaar parerea mea Posted Image

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003
Blade Runner nu are meritul de a reproduce fidel o nuvela.
Imaginea, jocul actorilor si mai ales atmosfera care e creata in film ii da o nota aparte.
Eu am vazut amandoua filme anul asta. Al doilea e mai bun deoarece actiunea se petrece mai cursiv ca in primul si e ajutat de tehnologie sa para mai reale fazele. Si e mult mai inchegata povestea in al doilea.
Primul probabil a fost bun la vremea lui si-a castigat in timp reputatia de film excelent. Oamenii au ramas cu emotiile de la prima vizionare si poate nu mai simtit acelasi lucru a doua oara. E normal, pentru un film care continua actiunea primului, iar noutatea cam lipseste. In mare al doilea film e "the same shit" ca primul.

Mie imi place sa vad seriile acestea de filme ca pe un intreg, de aceea nu incerc sa fac comparatii intre ele. Din pacate multi fac aceasta greseala si de aici ies frustrari. Pacat.




#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007
Blade Runner , primul, merita doar si ascultat, pentru coloana sonora de la Vanghelis. Asta , BR2, din ianuarie, am vazut doar 20 de minute din el, si a trebuit sa intrerup vizionarea, si asa a ramas. Nu a reusit sa ma captiveze sa ma faca curios sa il vad pana la capat.

#50
dyho

dyho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.09.2018
Seria asta a avut o continuare decenta ....fata de multe alte francize de anii 80' ce au fost ruinate de  petarde de continuari, precum Terminator, Star Wars, Robocop,  Ghostbusters, Indiana Jones, Die Hard, Rambo, Predator etc.

A pastrat cat de cat atmosfera si profunzimea de neo-noir SF caracteristic.

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003
Revazut.
Scenele din orasul din desert si fundalul ala portocaliu sunt extraordinare.

#52
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostBursul, on 27 iunie 2018 - 22:49, said:

Primul [Blade Runner (1982)] probabil a fost bun la vremea lui si-a castigat in timp reputatia de film excelent. Oamenii au ramas cu emotiile de la prima vizionare si poate nu mai simtit acelasi lucru a doua oara.
Eu nu am simtit nici o emotie nici la primul !
Pur si simplu mi s-a parut o porcarie de film Blade Runner (1982); si inca mai consider ca este.

Iar despre coloana sonora de la Vanghelis spun ca:
- la unele scene se potriveste ca o manusa,
- la alte scene e o porcarie totala, sau cum le place forumistilor sa spuna "ca nuca in perete"  Posted Image
- la unele scene efectul de thriller sperie spectactorul,
- la alte scene e insipid.

Personal consider Blade Runner (1982) supraevaluat !
Sau cum le place unora sa spuna, "overrated" ori "hyped".



p.s.:
dar asta e doar opinia mea !
motivul ? filmul nu mi s-a parut bun.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007

View PostValmont43, on 11 mai 2017 - 14:34, said:

vechiul Blade Runner era pe muzica lui Vanghelis.....alta viata Posted Image
cred ca Vanghelis a fost premiat pentru coloana sonora din Blade Runner.  Fara muzica aia, e ca si un film mut. Eu ascultam albumul, si nu vazusem filmul.
Eu nu am mai apucat sa termin noul blade runner, era prea , nu stiu cum, departe de primul, de original, aveam asteptari mult prea mari, asa ca l-am tot amanat, si nu m-am mai uitat.

View Postsuper8, on 21 septembrie 2019 - 00:02, said:


Eu nu am simtit nici o emotie nici la primul !
Pur si simplu mi s-a parut o porcarie de film Blade Runner (1982); si inca mai consider ca este.

Iar despre coloana sonora de la Vanghelis spun ca:
- la unele scene se potriveste ca o manusa,
- la alte scene e o porcarie totala, sau cum le place forumistilor sa spuna "ca nuca in perete"  Posted Image
- la unele scene efectul de thriller sperie spectactorul,
- la alte scene e insipid.

Personal consider Blade Runner (1982) supraevaluat !
Sau cum le place unora sa spuna, "overrated" ori "hyped".



p.s.:
dar asta e doar opinia mea !
motivul ? filmul nu mi s-a parut bun.
si concluzia care este? E mai bun al doilea blade runner decat originalul?

Pentru mine, Blade Runner (primul) impreuna cu Dune, Pulp Fiction si alte cateva (Aliens) fac parte din categoria filmelor "de cult" la care pot sa ma uit de mai multe ori, cu aceeasi placere.

#54
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Concluzia mea personala vizavi de ambele filme Blade Runner este ca ambele sunt o porcarie de film.
Al doilea incearca sa copieze atmosfera din primul iar efectele speciale par mai bune.
Dar ambele sunt niste filme SF cu un subiect filozofic bun de discutat la un pahar de vin; sau in cazul meu, un pahar de lapte sau cacao.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate