Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Blade Runner 2049 (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nEULfKr0lJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Actiunea se petrece la cateva decenii dupa evenimentele din filmul clasic Blade Runner.


>imdb<


Regia: Denis Villeneuve (Prisoners,Sicario,Arrival)

Producator executiv: RIdley Scott

Cu: Ryan Gosling, Harrison Ford, Jared Leto,Ana de Armas, Dave Bautista


Premiera in Romania:


6 Octombrie 2017


Edited by Dany noob, 19 December 2016 - 21:39.


#2
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Filmul initial e un clasic. Producator bun, regizor bun, actori buni. Premisele sunt promitatoare. Dar la fel gandeam si despre Star Wars ep 7 si a iesit ce-a iesit... Plus ca Philip K. Dick nu a avut o continuare la nuvela care a servit drept baza pentru primul film. Acum avem de asteptat 6 Oct. 2017.

Edited by danv6, 19 December 2016 - 22:14.


#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GDscTTE-P-k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qJA48WZ9bis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Mie personal mi se pare ca arata genial

#6
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostBlancone, on 09 mai 2017 - 21:09, said:

Mie personal mi se pare ca arata genial
Ntz' e prea curat, prea neted asa. Decorurile, peisajele, atmosfera (cel putin din trailer) nu au farmecul de sci-fi distopic film-noirish din original.

Daca arata la fel ca in trailer, Ghost in the Shell de anu asta are mai multe im comun cu atmosfera din original decat are acesta.

#7
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jrNijjU-2IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ce ziceam, decorurile vechi sunt mai detaliate si mai sf-ish, nu ... sterile ca aici, netede.
Si lumina in cadre e absolut fenomenala in ala vechi. Da un aer aparte, feeric, atmosferei. Sunt convins ca o sa fie slab deoarece daca aveau ceva mai bun bagau in trailer.

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
vechiul Blade Runner era pe muzica lui Vanghelis.....alta viata Posted Image

#10
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Presimt ca dupa ce o sa vad filmul asta o sa maresc nota lu Ghost in the Shell cum am marit nota lu Life dupa ce am vazut Alien Covenant. :)

#11
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GDmTmOmJBiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Ii  zice de bine stimabilul Scott Collura in Rewieu ... nu era  o idee prea buna sa faci un sequel  la Blade Runner dar se pare ca au reusit si inca foarte bine ...
Au mai aparut  pa net cateva pareri/Rewieu in ultimele ore si se vorbeste numai de bine ...imaginea/director of photography Roger Deakins  superb la fel personajele/actorii sunt foarte apreciati.Atmosfera creata , coloana sonora : perfecta(e).Chiar un adevarat blockbuster !
Urmarind review-ul am aflat ca filmul are aproape 3 ore (2h 43min ...).
Nu mai este mult pana la Premiera (Romania...) : 06.10.2017 ! nu mai este multttttt....

Edited by adisluc, 29 September 2017 - 22:42.


#13
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Am citit si eu ceva recenzii aparute pe internet. Chiar daca nu i-au dat note maxime, au laudat efortul, iar pentru mine este suficient sa fiu nerabdator sa il vad in cinema :D

#14
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Cica e musai de vazut la imax. In schimb am citit ca povestea nu aduce nimic nou si e destul de previzibila actiunea.

#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
E mișto. Mie mi-a plăcut și îl voi revedea cu plăcere.

Povestea e credibilă, o continuare naturală, deloc forțată, a originalului.

Vizual e foarte bine făcut, efectele nu sar în ochi.

Sonorul, beton, își va pierde mult din efect pe niște boxe amărâte de laptop.

Muzica e singura care nu mi se pare că se ridică la standardul Vangelis. Dar poate sunt eu nostalgic.

Recomand cu căldură.

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ar fi cazul sa dea caldura la cinematograf, pentru ca e frig rau pe aici. :huh:

Edited by Dihorul Razboinic, 07 October 2017 - 11:16.


#17
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
mah, nu stiu cum faceti voi, dar eu ma uit la sf-uri...intre 2 sf-uri misto cred ca vad vreo 10 care sunt pierdere de timp sau aproape...cele varza chiar nu le vad pana la capat...
unele, chiar daca sunt low budget sunt ok. dar dupa un film ca Blade Runner, nu iti mai vine, serios. nu ca este mama sf-ului...dar cand vezi un film atat de bine facut, care dureaza atat de mult si are atat de multa atmosfera nu iti vine sa te mai uiti la altele.

l-am vazut aseara, mie mi-a placut si il aseman destul de mult cu originalul. Dennis Villeneuve face filme de atmosfera si asta este maxim la capitolul asta. efectele sunt super, nu ai senzatia aia de "transformers meets avengers". ca actiune si actori, nu comentez ca sunt subiectiv, concluzia e ca pentru astfel de filme trebuie sa se mearga la cinema, desi inaintea lui vezi reclame cu filme pentru retardati care vor aparea in viitor.

Edited by borreddog, 07 October 2017 - 14:57.


#18
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
L-am vazut aseara. E bun (9/10); dpmdv este unul din filmele care poate fi vazut si revazut. Este bine regizat, foarte bine jucat, excelent vizual, unul din filmele foarte bune ale anului.
Dar, din pacate, nu este un film cult precum originalul. Se simte ca scenaristii nu sunt la nivelul lui Philip K.Dick. Lipseste geniul muzicii lui Vangelis.
Inainte de a merge la BR 2049 este recomandat de vazut Blade Runner-ul din 1982. O buna parte din intelegerea  BR2049 depinde de vizionarea BR2019.

P.S. In privinta Blade Runner 2019 trebuie cautata neaparat versiunea "director's cut"; de la aceasta versiune provin referintele din noul film. A existat o versiune comerciala. data si la ProTV pe la mijlocul anilor '90, ce avea un final banal, ordinar.

P.S.2: Am impresia ca si traducerea in romana a BR2049 a ratat cateva subtilitati.

P.S.3: Mai sunt 3 scurte prequel care ar fi bine de vazut inainte:
1) Black Out 2022
2) 2036: Nexus Dawn
3) 2049: Nowhere to run.
Toate filmuletele sunt gratuite, disponibile pe YouTube.

Edited by danv6, 08 October 2017 - 12:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate