Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

olx plin de scameri

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
cezarelqwe

cezarelqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.03.2007
salut comunitate.
M-am decis sa incep acest subiect pentru a informa unii utilizatori mai putin avizati despre ceea ce se intampla defapt.
banuiesc ca "posesorii" acestor anunturi nu deoresc decat  sa va afle datele personale si sa le foloseasca la mai stiu eu ce incercari ....iata si exemple:

https://www.olx.ro/o...html#d69739272a

https://www.olx.ro/o...al-ID7j57v.html

Am discutat personal cu acestia prin intermediul mesajelor insa cand am ajuns la faza in care trebuia trimis produsul dupa ce furnizezi nume prenume si adresa gata ori nu mai raspund ori gasesc diferite scuze pentru a nu mai trimite numic.
Acestia nu urmaresc decat sa afle datele personale ale voastre si apoi cine stie la ce le vor folosi?!?!?

#2
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

 cezarelqwe, on 19 decembrie 2016 - 17:01, said:

Acestia nu urmaresc decat sa afle datele personale ale voastre si apoi cine stie la ce le vor folosi?!?!?

Probabil la nimic.

Le dai nume, adresă și număr de telefon. Nu cred că vor veni peste tine acasă. Pentru a face asta nu au nevoie de datele tale. Pot să meargă peste oricine acasă oricând.

Dar dacă tu le spui detalii pe care nu ar trebui să le spui, și anume că ești la serviciu între orele x si y, și casa e goală zilnic în acel interval, atunci te poți numi complice la jefuirea propriului tău apartament

#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
La ce-ti trebuie un deck yamaha K200?

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca as dori sa iau datele personale as pune la vanzare un obiect mult mai uzual, sau o marca mai cunoscuta ...
Ai incercat sa suni la nr. de telefon?

#5
Blabla3

Blabla3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.12.2016
Am incercat sa vand si eu un telefon mai vechi acolo... tzeapa dupa tzeapa... never again Posted Image

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 cezarelqwe, on 19 decembrie 2016 - 17:01, said:

banuiesc ca "posesorii" acestor anunturi nu deoresc decat  sa va afle datele personale si sa le foloseasca la mai stiu eu ce incercari ....iata si exemple:

Acestia nu urmaresc decat sa afle datele personale ale voastre si apoi cine stie la ce le vor folosi?!?!?
Nu au la ce sa le foloseasca. Esti prea speriat.

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Nici macar pentru doxing nu sunt bune datele alea, si asta pentru ca persoanele nu sunt targetate. E mai mult vorba de lipsa de interes.

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 cezarelqwe, on 19 decembrie 2016 - 17:01, said:

salut comunitate.
M-am decis sa incep acest subiect pentru a informa unii utilizatori mai putin avizati despre ceea ce se intampla defapt.
banuiesc ca "posesorii" acestor anunturi nu deoresc decat  sa va afle datele personale si sa le foloseasca la mai stiu eu ce incercari ....iata si exemple:

https://www.olx.ro/o...html#d69739272a

https://www.olx.ro/o...al-ID7j57v.html

Am discutat personal cu acestia prin intermediul mesajelor insa cand am ajuns la faza in care trebuia trimis produsul dupa ce furnizezi nume prenume si adresa gata ori nu mai raspund ori gasesc diferite scuze pentru a nu mai trimite numic.
Acestia nu urmaresc decat sa afle datele personale ale voastre si apoi cine stie la ce le vor folosi?!?!?
Poate tu nu ai parut serios, numai tu stii ce ai scris in mesaje. Respectivii vanzatori poate sunt mai selectivi, nici eu poate nu as vinde un produs foarte drag mie la orice persoana (adica una care pare cam neserioasa). De ce nu ai sunat la telefon sa vorbesti personal (de asta exista numarul de telefon afisat) nu sa te ascunzi in spatele mesajelor, ai ceva de ascuns ?

Edited by stlk, 19 December 2016 - 17:44.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
O sa scoata credit din banca pe numele tau Posted Image

#10
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
am cumparat sute de produse de pe olx si am vandut zeci ,absolut multumit atat de vanzatori cat si de cumparatori
daca stii sa vorbesti civilizat si esti serios ....
probabil le-ai parut extrem de dubios din mesaje !!

Edited by vio1971, 19 December 2016 - 18:33.


#11
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
olx/okazii, produse stricate, telefoane defecte, laptopuri defecte. Am renuntat sa cumpar produse SH dupa ce am observat cat de multe defecte ascunse poate sa ascunda un produs.

Amuzant la produsele fake, treci in anuntul olx ca nu esti interesat de vreun schimb, primesti mesaje pm cu produse fake, care nu spun direct ca sunt fake, trec pe undeva prin anunt ca este 1-1, identice cu produsul original.

Morala? Nu mai cumpara produse SH.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sau poate a negociat cam dur Posted Image

#13
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Folosesc olx de cand a aparut atat pentru vanzare cat si cumparare, nu am luat si nici nu am dat vreo teapa.
Depinde si tine ce masuri iti iei si cum discuti cu omul.

#14
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Pot sa intreb de curiozitate ce ai vandut pe olx? ma intereseaza la nivel general...

#15
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cumpăr s.h., dar am învăţat să fiu atent.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu-s scameri. Sunt tzepari clasici.. Vor avans in cont sa trimita ei dupa aia produsul.. sau incep cu povesti ca produsul e la nu stiu cine, la care au ei o datorie (sau la amanet) si trebuie niste bani ca sa poata sa ia produsul de acolo... Am vorbit si eu cu un tzepar similar care avea nevoie de bani in weekend dar produsul era "cik" la amanet si nu putea fi ridicat de acolo decat peste 3 zile sau ceva de genul.

Sunt pelicani clasici...

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 djl, on 19 decembrie 2016 - 19:03, said:

Eu cumpăr s.h., dar am învăţat să fiu atent.

La produsele vintage pe care le iei tu nici nu ai cum altfel decat SH.

#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
Ce teapa ? Iti spui si tu oful ca ai pierdut timp pentru nimic.
Ori ai lasat impresie proasta ori e altul din zona lor interesat (si nu se mai complica cu transportul).
Pune maximul de intrebari, livrare cu verificare, casca ochii bine si testeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate