Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

minolta dmage z2-nu citeste cardul sd

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
neluchiru

neluchiru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.09.2008
Buna ziua.
Am un aparat minolta dimage z2 si are urmatoarea problema: nu "vede" cardul sd. Am incercat si cu card sub 1gb si cu unul de 2gb, si nu citeste nici unul. Si, ca sa spun, aparatul este aproape nou nout. Mai am un aparat, model putin mai vechi ca acesta, minolta dimage z1, insa acela citeste cardurile sub 1gb, iar pe cel de 2gb nu-l citeste.Ce credeti ca are? problema din setari sau problema tehnica? In cazul in care are problema tehnica, puteti sa-mi spuneti un centru unde poate fi reparat, in Bucuresti.
Multumiri anticipate.

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Adica a mers si acum brusc nu mai merge?

#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ai urmatoarele posibilitati:
1. z2 -ul este defect la partea de citit carduri.
2. z2 - nu suporta sd-uri asa de mari, sau nu sunt compatibile intre ele. El vine la pachet cu 16MB SD (Secure Digital) Memory Card, deci daca ai incercat ceva mai mare e posibil sa nu il vada. Cauta sa vezi care e capacitatea maxima pe care il suporta. Dar din moment ce ai deja un card care merge pe un model mai vechi, iar pe z2 nu vrea, tind sa cred ca e defect. Totusi trebuie incercat cu mai multe carduri sa te convingi. Cardurile sa fie bune, verificate cumva.

#4
neluchiru

neluchiru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.09.2008

View Postcrokodilu, on 19 decembrie 2016 - 15:30, said:

Adica a mers si acum brusc nu mai merge?

Nu stiu daca a mers sau nu .....eu asa l-am primit. Am vazut ca exista centre de reparat in bucuresti. Se poate sa-mi recomandati unul?

#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Din ce am citit pe net, ar trebui sa suporte SD-uri de 2 giga, maxim. Vezi cum este cardul formatat, FAT sau NTFS, incearca ambele variante. Daca e defecta atunci e buna de aruncat, valoarea de piata e undeva intre 10-30 de lire sterline, adica transport plus diagnoza la service. Daca are asa valoare sentimentala o camera de 4 megapixeli din 2004, poti incerca la kamerawerk.ro, e un service fain.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate