Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Orange - plati facute de copil

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 11.06.2008
Salut!

Ce parere aveți? Un pic de ajutor vă rog.

Un nepoțel de al meu în vârstă 4 ani, a fost sâmbăta asta pe la noi și s-a jucat pe telefonul meu de servici (luat de la Orange de firma unde lucrez) și am găsit două mesaje:
”Plata în valoare de 7 euro prin Jocuri pe telefon a fost efectuată cu succes. Îți mulțumim.” și încă 2
mesaje cu niște coduri ”GAME GameloftOrder...” Chestia asta s-a întâmplat în condițiile în care nu am nici un
card configurat pe telefon (google play) și jocurile au venit implicit cu telefonul (nu m-am jucat niciodată în ele). Credeam că atât timp cât
nu am configurat nici un cont pe telefon nu există riscuri de genul ăsta, însă a trebuit să constatat cu
ocazia asta că mașina de făcut bani a operatorilor este mult mai dezvoltată decât credeam eu.
Am sunat la suport și bineînțeles că mi-au spus că nu au ce să facă, că e vina mea că nu am lăsat telefonul
nesupravegheat pe mâna lui nepotămiu.
Întrebări:
1. Se poate face ceva să nu mă taxeze? (S-ar putea să am și probleme la servici când o să vadă cheltuielile
astea, nu mi s-a mai întâmplat niciodată)
2. Se poate face ceva, restricționa plata prin intermediul providerului? (Mă întreb ce s-ar întâmpla dacă
ajunge telefonul pe mâna unei persoane rău intenționate, sau nu numai...)

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Se poate face ceva sa nu te mai taxeze, dar nu de la operator. Ai grija pe unde iti pui telefonul.
De vreme ce e plata pe factura pentru ce a facut neoptul, nu ar treaba cu cardul pe care il ai sau nu configurat pe telefon.

P.S: ar trebui sa modifici totusi titlul topicului, induce in eroare. Banii aia au fost luati legitim, nici macar tu nu contesti asta.

Edited by AlexEn, 19 December 2016 - 09:06.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 logosu, on 19 decembrie 2016 - 08:52, said:

1. Se poate face ceva să nu mă taxeze? (S-ar putea să am și probleme la servici când o să vadă cheltuielile
astea, nu mi s-a mai întâmplat niciodată)
2. Se poate face ceva, restricționa plata prin intermediul providerului? (Mă întreb ce s-ar întâmpla dacă
ajunge telefonul pe mâna unei persoane rău intenționate, sau nu numai...)

Trebuie sa bagi un simplu cod pe telefon, sa nu mai aiba nimeni acces in afara de tine. Pentru asta s-au inventat codurile de acces.
Telefoanele de serviciu nu sunt facute sa se joace copchiii pe ele...

Edited by rosix, 19 December 2016 - 09:14.


#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 logosu, on 19 decembrie 2016 - 08:52, said:

Chestia asta s-a întâmplat în condițiile în care nu am nici un
card configurat pe telefon (google play)
și jocurile au venit implicit cu telefonul (nu m-am jucat niciodată în ele).
Cardul nu are nici o legatura aici. La Orange ai "optiunea" asta: https://www.orange.r...icatii-android/

 logosu, on 19 decembrie 2016 - 08:52, said:

Am sunat la suport și bineînțeles că mi-au spus că nu au ce să facă, că e vina mea că nu am lăsat telefonul
nesupravegheat pe mâna lui nepotămiu
.
Au dreptate!

 logosu, on 19 decembrie 2016 - 08:52, said:

1. Se poate face ceva să nu mă taxeze? (S-ar putea să am și probleme la servici când o să vadă cheltuielile
astea
, nu mi s-a mai întâmplat niciodată)
Nu se mai poate face nimic. De ce sa ai probleme? Platesti la salariu si scazi valoarea din cadoul de Craciun al nepotului.Posted Image

 logosu, on 19 decembrie 2016 - 08:52, said:

2. Se poate face ceva, restricționa plata prin intermediul providerului? (Mă întreb ce s-ar întâmpla dacă
ajunge telefonul pe mâna unei persoane rău intenționate, sau nu numai...)
Vorbesti la munca cu cel/cea care administreaza contul Orange si vezi daca poate dezactiva "optiunea" aia.

#5
NicusorDeLaBraila

NicusorDeLaBraila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 18.12.2016

 AlexEn, on 19 decembrie 2016 - 09:04, said:

Se poate face ceva sa nu te mai taxeze, dar nu de la operator. Ai grija pe unde iti pui telefonul.
De vreme ce e plata pe factura pentru ce a facut neoptul, nu ar treaba cu cardul pe care il ai sau nu configurat pe telefon.

P.S: ar trebui sa modifici totusi titlul topicului, induce in eroare. Banii aia au fost luati legitim, nici macar tu nu contesti asta.
pai chiar sunt luati fara voie

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Sa vorbeasca cu cei care a initiat platile, nu cu orange, daca chiar tii sa o iei literal.

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Vreau sa va zic o poveste (scuze de off-topic).

Un vecin de al meu cand era mai mic (cam 11-12 ani) a bagat cam 4.000 de lei de pe telefonul lui taicasau :) pe un joc, parca Dark Orbit. Va dati seama ce fericire a fost pe capul lui cand a venit factura.

#8
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
patit la fel, cophilu' in vizita de altfel, a prins telefonu si l-a butonat. bun de plata am fost si pe buna dreptate. cei de la orange n-au avut ce sa faca. puteam fi chiar eu si sa dau vina pe orice motiv.
insa a fost cand am incarcat cartela si mi-au retras 0.5 euro fara sa fac ceva anume, motiv pentru care am sunat la callcenter si mi-au inapoiat 1 euro inapoi, cerandu-si scuze ca e erroare de sistem etc.
acum spete si spete..

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Daian95, on 19 decembrie 2016 - 09:31, said:

Vreau sa va zic o poveste (scuze de off-topic).

Un vecin de al meu cand era mai mic (cam 11-12 ani) a bagat cam 4.000 de lei de pe telefonul lui taicasau Posted Image pe un joc, parca Dark Orbit. Va dati seama ce fericire a fost pe capul lui cand a venit factura.
Pinochio......Iti creste nasul!!!
Toate firmele de telefonie au un barem peste care nu poti trece fara un acord in prealabil.La vodafone era 50e si la orange 100e (parca,ca nu mai retin exact).Dar la vodafone stiu sigur pentru ca am sunat eu din strainatate si cand am ajuns la limita de 50e am primit mesaj si a trebuit sa ma cert un pic cu ei ca sa imi ridice restrictia,pentru ca normal trebuia sa depun o garantie ca sa trec de suma aia.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Zice acolo:

"Dacă nu ai mai folosit cardul bancar ca mijloc de plată
Alege aplicația pe care vrei să o cumperi
Dă click pe preț și apasă “Continuați”
La opțiuni de plată, alege facturarea prin operatorul de telefonie mobilă
Introdu datele personale
Apasă pe “Salvați”, “Acceptați”, apoi “Cumpărați” "

Datele personale cine le-a completat?

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 logosu, on 19 decembrie 2016 - 08:52, said:

mesaje cu niște coduri ”GAME GameloftOrder...” Chestia asta s-a întâmplat în condițiile în care nu am nici un
card configurat pe telefon (google play) și jocurile au venit implicit cu telefonul (nu m-am jucat niciodată în ele).
Cat timp ai abonament, plata se face automat prin Orange factura. Pe telefon ai cont cu parola care a fost accesat de copil si confirmat (te pune sa bagi parola din nou chiar daca e logat, asta daca nu i-ai dat tu jos securitatea).

Edited by andreic, 19 December 2016 - 09:51.


#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Sunt o multitudine de numere scurte cu tarife mari, sa lasi un telefon pe mana unui copil fara nici o restrictie este nepasare si se plateste, fara suparare dar asta e.
Daca in timp ce avea telefonul aparea o reclama ce te indeamna sa trimiti SMS la nu stiu ce numar ca sa donezi 10 Euro, sau sa aflii horoscopul?

#13
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 11.06.2008
Hello, nepotu are 4 ani, imposibil să fi completat ceva, nici nu știe să citească. Bănuiescă că sunt făcute acum jocurile de operatorii puși pe căpătuială, că nu e nevoie decăt să apeși pe un buton sau ceva de genul.
Eu i-am dat telefonul, pentru că nu știam că se poate așa de ușor să faci o plată. Îmi dau seama că am o parte de vină, dacă aș fi știut nu i-aș fi dat telefonul bineințeles.
alexa32 și andreic nu știu despre ce vorbiți, nu există niciun cont configurat, nici-o dată personală.

Edited by logosu, 19 December 2016 - 10:08.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Hai sa par si eu interesant.
Zici ca are 4 ani nepotelul,sa-ti traiasca.Altceva,in afara de telefon n-ai gasit sa-i dai?De ce nu te-ai ocupat personal de el?I-ati bagat telefonul in mana,doar sa va lase in pace.asa-i?Posted Image
Doar am intrebat.

#15
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
Ai scăpat ieftin. Au fost tragedii mai mari pe vremea lui 08989,,,,,

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 george_eu25, on 19 decembrie 2016 - 09:45, said:

Pinochio......Iti creste nasul!!!
Toate firmele de telefonie au un barem peste care nu poti trece fara un acord in prealabil. La vodafone era 50e si la orange 100e
Ce le stii tu ... ca un om mare Posted Image

 logosu, on 19 decembrie 2016 - 10:08, said:

pentru că nu știam că se poate așa de ușor să faci o plată
acum stii Posted Image

#17
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
prea multa vorbarie pt doar 7 (sau 14) euro .... acum daca te-ai ars, data viitoare nu mai lasi telefonul pe mana unui copil :D

Edited by Danubian, 19 December 2016 - 10:54.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am trecut printr-o situaţie asemănătoare când fetiţa mea a activat un joc de pe telefon. Am avut scandal cu citricii până mi-au spus ce reprezintă costul suplimentar (o dădeau pe după gard cu trafic de date din care mai aveam neconsumat sau alte variante la fel de inexplicabile). Când s-au lămurit de unde veneau costurile şi am întrebat copchilul dacă a făcut ceva pe telefon iar acesta a confirmat, am plătit factura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate