Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acnee și ten sensibil

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013

 catalin74-2, on 19 decembrie 2016 - 00:42, said:

Ai putea sa incerci crema, gel sau sampon cu  Benzoyl Peroxide. Panoxyl(10%) Aquagel /Wash. In 2 saptamani incep sa se vada rezultatele.  In cazul meu asta a functionat cel mai bine.

Pai asta (Benzoyl Peroxide - Brevoxyl vad ca e cel mai popular la noi) ar fi singurul pe care nu l-am incercat, dar dupa atata experienta negativa cu topicele chiar nu cred ca poate da rezultate.

Am incercat Isotrexin, Skinoren, Retin-A, Mask Plus (nu prea mult timp ca ma cojeam tot si ma exaspera, am renuntat), Bactroban, Effaclar, Eryfluid, diverse preparate de farmacie prescrise de medicul dermatolog si multe altele pe care nu mi le mai aduc aminte acum.

Edited by ion-al-glanetasului, 19 December 2016 - 00:58.


#20
catalin74-2

catalin74-2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am folosit Panoxyl aquagel 10% producator Stiefel.
Am folosit si Eu o multime de creme  recomandate de 3 medici dermatologi +analize si consultatii, fara prea mari rezultate.  
Crema Panoxyl am luat-o din UK cu 6£ .
Nici Eu nu ma asteptam sa faca ceva ,Dar chiar este eficienta.  Singurul dezavantaj este ca usuca usor pielea pe zona unde este aplicata. Seara folosesc Panoxyl iar dimineata o Crema hidratanta.

#21
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Ai putea sa incerci sa faci in asa fel incat nimic sa nu-ti atinga fata. Nici chimicale, nici fata de perna (aici si acarienii pot agrava acneea) , nici macar apa, iti dai capu pe spate cand te speli pe cap. Ideea e sa nu-ti speli stratul de sebum de pe fata ca sa nu fortezi glandele sa secrete altul.

Ceva viu tot ai avut acolo de-ti agraveaza acneea, doxiciclina e un antibiotic,  ciudat ca n-au gasit bacterii.

Acuma poate o sa ma intrebi daca doxiciclina omoara acarienii. Teoretic nu. Dar ca o alta optiune, e o idee si asta cu acarienii.

Edited by Handicarpati, 19 December 2016 - 05:49.


#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

 Kevlar111, on 18 decembrie 2016 - 23:45, said:

E era efeminizarii barbatului
Cu toate astea nimeni nu i-a recomandat anticonceptionale.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Handicarpati, on 19 decembrie 2016 - 05:45, said:

Ai putea sa incerci sa faci in asa fel incat nimic sa nu-ti atinga fata. Nici chimicale, nici fata de perna (aici si acarienii pot agrava acneea) , nici macar apa, iti dai capu pe spate cand te speli pe cap. Ideea e sa nu-ti speli stratul de sebum de pe fata ca sa nu fortezi glandele sa secrete altul.

Ei, nici chiar in halul asta... sa nu se mai spele deloc pe fatza.  Ideea e ca stratul ala de sebum este important si se elimina singur, pana la urma cu tot cu infectia locala. Peste 99% din lumea cu acnee crede ca tine de igiena locala, dar nu este asa - depinde de un echilibru seboreic local la nivelul porilor care ar trebui cat mai putin deranjat cu chimicale si sapun.  Dar si hidratearea si sportul au rolul lor.

#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
si eu am avut acnee, pana spre 30de ani, cand am devenit vegan din alt motiv, de atunci mi-a trecut.
Nu glumesc.
Deci mai usor cu carnea si grasimile.

Imi mai apar 1-2 cosuri/ luna, dar nu ca inainte, cand eram plin :)

Am incercat si eu creme/ solutii, dar toate acele toxine trebuie sa iasa pe undeva.

#25
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Iti recomand sa iei Drojdie De Bere care regleaza secretia glandelor seboreice, este cam cel mai sanatos lucru pe care poti sa-l bagi pe gura pentru a scapa de acnee , ceva Fasting si un dus pe zi.

#26
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010

 rosix, on 19 decembrie 2016 - 09:12, said:

Ei, nici chiar in halul asta... sa nu se mai spele deloc pe fatza.
Mie asa mi-a trecut acneea. Bineinteles ca apa mai imi curge pe fata cand fac dus, si e de ajuns atat , nu ma mai frec cu mainile deloc cu apa.

Edited by Handicarpati, 19 December 2016 - 10:12.


#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ai incercat duac gel ?

#28
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009

 corinadaniela, on 19 decembrie 2016 - 10:24, said:

ai incercat duac gel ?

Ai incercat sa scri cu litera mare?

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 aeae, on 19 decembrie 2016 - 10:56, said:

Ai incercat sa scri cu litera mare?

mi-a fost lene.
vezi ca "scrii" e cu doi de "i".
asta daca tot ne apucam sa facem observatii.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Handicarpati, on 19 decembrie 2016 - 10:12, said:

Mie asa mi-a trecut acneea. Bineinteles ca apa mai imi curge pe fata cand fac dus, si e de ajuns atat , nu ma mai frec cu mainile deloc cu apa.

Eu stiu ca asta e metoda, dar am aflat-o foarte tarziu, pe la 30 de ani, cand mi-a trecut acneea, dupa ce am dat cu zeci de chimicale si sapunuri pe fatza si am luat enspe tipuri de pastile.
Trist dar adevarat. Niciun dermatolog nu-ti va spune ca pielea fetzei trebuie lasata sa se autoregleze, ca trebuie sa cresti de 3x cantitatea de apa ingerata zilnic si sa faci cateva reglaje alimentare si sport care sa stimuleze cat mai mult transpiratia.

Edited by rosix, 19 December 2016 - 16:49.


#31
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 rosix, on 19 decembrie 2016 - 00:17, said:

Nu te da cu nimic.. Spala doar periodic fatza cu apa... apa chioara, fara sapun ca astupa porii.

! Spalarea fara sapun, pe ten seboreic, nu este buna! Apa singura nu curata, ba daca te mai si freci cu mainile introduci in "pori" sebumul incarcat cu  praf/mizerie/bacterii etc blocandu-i si de aici apar cosurile.
Apa singura nu  inlatura uleiul acela de pe fata, ci doar il indeasa in "pori". Daca te clatesti bine n-are cum sa astupe sapunul porii.

Nu tine nici de  sex, nici de alimentatie macar! Dimpotriva, la  unii prea mult sex agraveaza acneea. Asta e  o tampenie  primitiva ca aia care au cosuri nu fac sex. Dimpotriva, e dovedit ca sexul determina o si  mai mare activitate a glandelor sebacee.
Singurul vinovat este sebumul. De care nu scapi asa usor, chiar daca nu mai  consumi 1 miligram de grasime/ulei...glandele  lucreaza bine-mersi, nu cred ca folosesc uleiul si grasimile din alimentatie. Posted Image
"Reteta" simpla ptr  a scapa aproape complet de  cosuri:
-spalare  in fiecare seara pe fata cu sapun Protex (nu ii fac reclama dar costa 2 lei si eu cu el am obtinut rezultate). Atat, doar seara, dimineata  nu. Dimineata eventual se sterge fata cu o compresa cu ser fiziologic. spalatul prea des nu este bun! O data pe zi, si bine, e de ajuns.
Apoi-cel  mai important,  pe toata durata zilei, nu se atinge sub nicio forma fata cu degetele!
Singurul  produs care se poate folosi este Zynerit, daca vezi ca mai apare roseata-tamponezi acolo cu  Zynerit. Ei in  prospect la  Zynerit  spun ca se foloseste doar 5  saptamani, dupa aia se arunca, ca nu  mai are efect. Nu este asa, la mine a functionat si dupa...5 luni.
Atat-nu trebuie  nimic altceva! Cost zineryt-20-30 RON la cateva  luni.
Sunt o gramada de  produse prin c omert, unele scumpe, care nu fac mai nimic.
Trust me,  Protex-ul e foarte bun. Si nici macar nu usuca fata, alte sapunuri o fac.
Toata ideea este sa se curete bine fata , inlaturandu-se astfel sebumul si impuritatile fixate in el, prevenind astfel blocarea  porilor.


Vad ca  spun unii mai sus ca si-au facut analize si nu aveau bacterii in cosuri. Este imposibil-in lipsa bacteriilor nu s-ar face cosuri. Ele sunt vinovatul nr 1, bacteriile sunt retinute din mediul inconjurator(praf, atins fata cu  mainile, etc) si fixate in acel sebum. Spaland cu sapun a ntibacterian e le sunt inlaturate si astfel cosurile vor dispare garantat, poti sa mananci o tona de grasime sau  prajeli.

 rosix, on 19 decembrie 2016 - 16:48, said:

Eu stiu ca asta e metoda, dar am aflat-o foarte tarziu, pe la 30 de ani, cand mi-a trecut acneea, dupa ce am dat cu zeci de chimicale si sapunuri pe fatza si am luat enspe tipuri de pastile.
Trist dar adevarat. Niciun dermatolog nu-ti va spune ca pielea fetzei trebuie lasata sa se autoregleze, ca trebuie sa cresti de 3x cantitatea de apa ingerata zilnic si sa faci cateva reglaje alimentare si sport care sa stimuleze cat mai mult transpiratia.

Cred ca tie ti-a trecut datorita diminuarii activitatii glandelor sebacee odata cu varsta, nu din cauza ca te speli pe fata doar cu apa.
Cei cu sebum mult n-au cum sa nu se spele, saracii...ca ajung sa arate gretos...
Aia cu cantitatea de apa nu vad cum ajuta la disparitia cosurilor...De 3 ori, pe bune? Nici apa  in exces nu e buna...
Sincer eu beau multa apa dintotdeauna si chiar nu m-a ajutat cand aveam cosuri.

 sirgoofy, on 19 decembrie 2016 - 09:48, said:

Am incercat si eu creme/ solutii, dar toate acele toxine trebuie sa iasa pe undeva.

Asta cu toxinele care produc cosuri cred ca este mai  mult un mit. Nu are vreo baza stiintiifica. Ce sunt alea toxine? Definitie, exemple, etc...cum produc ele cosuri? Orice cos este o  infectie bacteriana...care nu  poate fi  produsa de o simpla "toxina"...Daca toxinele astea ar putea cauza infectii la suprafata pielii, pai atunci de ce n-ar face-o si  in interior...am fi fost morti de  mult inainte sa apucam sa avem vreun cos pe  piele.
Nu toxinele din sange produc cosurile ci sebumul in exces care atrage mizerie/bacterii si le blocheaza acolo. , producand o mica infectie la nivel  local.
Toxinele eu stiu ca au sens de chimicale, si in cazul asta, si  plantele sunt pline(erbicide, etc).

 rosix, on 19 decembrie 2016 - 00:17, said:

Trebuie sa bei de 3x mai multa apa decat bei in prezent si sa adopti o alimentatie cat mai putin prelucrata, plus sport care stimuleaza transpiratia si detoxifierea la nivelul celulei.

Detoxifierea  la  nivelul celulei este o vorba goala de marketing, pentru a vinde diverse produse de "Detoxifiere"... Tampenii...in primul rand se exagereaza cu aceste "toxine"...daca ele ar fi reale  la modul in care sunt prezentate, atunci cosurile ar fi cea mai mica problema a  aluia plin de  "toxine"...daca ar  mai trai.
Organismul are propriul lui sistem de eliminare a anumitor  produsi din celule, si asta  nu se face  band  multa apa, nu mai credeti toate dumele... E ceva total superficial sa crezi ca metabolismul celulelor tine doar de cantitatea de apa ingerata.
Organismul nu are nevoie de asa  multa apa!   Dimpotriva, prea multa apa poate duce la cresterea tensiunii arteriale...
Poate nu stiti, dar i nformati-va, daca bei foarte multa apa,  in extremis poti sa si mori.
Cu sportul sunt de acord, el este benefic, dar  nu  bautul de apa in prostie.
Cum sa-i dai sfat  omului sa bea "De 3 ori  mai  multa" apa fara sa stii cata bea acum?

Edited by epetroiu, 13 January 2017 - 21:19.


#32
boy_out_of_hell

boy_out_of_hell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.08.2007

 ion-al-glanetasului, on 18 decembrie 2016 - 23:35, said:

M-am hotărât să încerc şi doxiciclina, antibioticul prescris de atâția medici de-a lungul anilor. Am refuzat să-l iau pentru că din principiu nu consum antibiotice, dar situația devenise critică.

Felicitări pentru gândirea vizavi de antibiotice! Cu cât bagi mai multe, cu atât slăbești sistemul imunitar care e guvernat de bacteriile „bune” din tractul intestinal pe care antibioticul le anihiliează.

Pentru mine personal, Skinoren a fost singurul remediu pentru acnee chistică persistentă și enervantă. După ce am încercat vrute și nevrute la recomandarea dermatologilor, apropiaților și forumiștilor, m-am ținut de tratament cu Skinoren aplicat de două ori pe zi, dimineața și seara, pe tenul curățat și uscat în prealabil. Singurul dezavantaj e că efectele nu sunt vizibile imediat. Ba din contră, la început apar și mai multe coșuri, pielea ustură ca dracu', se crapă și se usucă like there's no tomorow. Ca să funcționeze și să aibe rezultate permanente, tratamentul cu Skinoren trebuie aplicat consecvent timp de minimum 3-4 luni, posibil mai mult în funcție de cât de gravă e problema.

Nu știu ce tratament ar fi perfect pentru tine, asta nici unii dermatologi nu pot să-și dea seama, însă eu îți urez mult succes în a învinge acneea!

 Kevlar111, on 18 decembrie 2016 - 23:45, said:

E era efeminizarii barbatului, e imposibil sa nu gasesti vreo masca de fata care sa-ti rezolve problema sau macar sa o diminueze.

Ai fi uimit! Trecând peste remarca referitoare la feminizare („efeminizare”, really?!) care eu unul consider că nu își are locul aici, măștile de față nu reprezintă o soluție permanentă pentru acnee sau pentru oricare altă problemă specifică tenului. Dacă aplici o mască anti-aging o singură dată, asta nu înseamnă că devii dintr-o dată tânăr și nu mai ai nevoie de masca respectivă în viitor.

 Daian95, on 18 decembrie 2016 - 23:57, said:

Nu are nicio treaba cu sexul, asta va garantez eu. E din sange problema.

Prietene, iti recomand sa faci sport si sa te dai cu Nivea Cream Men (sa o folosesti si ca after-shave), Cat de des te barbieresti? Eu o fac aproape zilnic, iar asta imi afecteaza tenul destul de rau, de aceea folosesc gel de ras fara alcool (tot Nivea, e un tub alb, toata gama celor de la Nivea fara alcool e alba). Avantajul e ca fac mult sport, iar asta imi permite sa elimin toxinele prin transpiratie.

Si alimentatia are un rol important in problema ta, renunta la excesul de zaharuri si prajeli. Nu trebuie sa nu mai mananci deloc, dar redu-le semnificativ.

Eu sunt de acord cu tot ce-ai scris tu aici, cu excepția Nivea Cream Men. Aruncă un ochi pe lista de ingrediente și dacă ți se par necunoscute sau ți se plimbă limba-n gură citindu-le, înseamnă că nu-i bună pentru acnee și în niciun caz pentru ten sensibil. Nu-i nici măcar nevoie să citește ingredientele. E suficient s-o miroși. Orice conține chiar și cea mai subtilă urmă de parfum e strict interzis pentru tenul sensibil/acneic. În plus, crema aia e formulată pentru ten uscat sau în cel mai rău caz normal. Pe un ten mixt/gras o să cauzeze numai belele.

Și ca să nu uit, una e acneea, alta e iritația de după bărbierit și firele crescute în piele care seamănă destul de mult cu niște coșuri.

 rosix, on 19 decembrie 2016 - 00:17, said:

Nu te da cu nimic.. Spala doar periodic fatza cu apa... apa chioara, fara sapun ca astupa porii.

No offence, dar cred că asta-i cea mai mare tâmpenie citită pe ziua de azi. Ba chiar am și râs puțin... Păi dacă uleiul nu se amestecă cu apa (chimie elementară), iar sebumul este practic un ulei secretat de piele, nu rezultă că spălatul cu apă chioară fără săpun e fix degeaba?

Ce-i drept, săpunurile și loțiunile de curățare din comerț sunt dăunătoare indiferent cât de blânde susțin producătorii că ar fi. Recomandarea mea ar fi săpunul pur de Castilia, un fel de săpun de casă cum făceau bătrânii, varianta mai fancy în care grăsimea de porc e înlocuită cu uleiuri vegetale organice care trec printr-un proces de saponificare în amestec cu hidroxidul de potasiu. Pentru mine a fost singura modalitate de curățare blândă a tenului în timpul tratamentului anti-acnee.

Edited by boy_out_of_hell, 07 April 2017 - 22:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate