Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Acnee și ten sensibil

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013
Încerc să scriu la obiect. Am 21 de ani și mă lupt cu acneea de la pubertate. Am sperat in permanență că se va regla de la sine dar in ultima vreme devine obositor.

Am incercat zeci de soluții/creme cutanate, fără excepție niciuna nu a avut efect nici măcar temporar după aplicare. Spălatul des pe față/cap e cel mai liniștitor.

Tenul și scalpul se ingrașă foarte repede. Tenul e și sensibil, se inroșește ușor, am și ceva urme/cicatrici în urma coșurilor.

Analizele au ieșit întotdeauna bune. Am făcut analize de sange, hormonale date de endocrinolog - totul în regulă, la fel și rezultatul recoltării din secreție purulentă - fără bacterii/fungi.

Anul ăsta situația a devenit și mai tristă, brusc prin luna februarie au inceput să apară coșuri de toate felurile în cap (la fel ca și pe față - toată diversitatea de la coșuri albe de suprafață la umflături dureroase), iar inflamațiile dureroase adânci afectau rădăcina firului de păr și acesta cădea, am ajuns să am și 4 găuri de păr în cap odată. Era un calvar. Totuși după ce se vindecau părul se regenera relativ repede.

M-am hotărât să încerc și doxiciclina, antibioticul prescris de atâția medici de-a lungul anilor. Am refuzat să-l iau pentru că din principiu nu consum antibiotice, dar situația devenise critică. Am inceput în luna iulie, timp de 4 luni am luat 100mg la două zile (deci jumătate față de doza recomandată), pot spune că am simțit efectele imediat, după aprox. 2 săptămâni nu mai aveam absolut nimic în cap și se ameliorase simțitor și pe față, practic mai aveam doar urme de la leziunile din trecut. După o luna nu mai aveam nimic pe fată, tenul incepuse să se curețe și de urme, nu mai era roșu sensibil, uitasem de stresul ce m-a bântuit atâția ani. Părul se regenerase și în sfârșit nu mai aveam nici găuri în cap. Doar sebumul a rămas, dar să zicem că pot trăi cu asta.

Am mers cu doxiciclina în doza de 100mg/2zile până la sfârșit de octombrie, în tot timpul ăsta am mai avut rare coșuri pe față, nimic să pună probleme, niciunul chistic/inflamat/dureros ci albe de suprafață (mai degrabă pe seama tenului gras pentru că apăreau în general în zilele lungi când nu prea apucam să mă spăl pe față), și absolut niciun coș în cap. Am terminat tratamentul și am fost ok cam până la mijlocul lui noiembrie, când au inceput sa apară din nou coșuri pe față, nu la un nivel foarte deranjant (nimic pe cap, câteva pe față - unele dureroase) însă nu mai sunt dispus să le suport!

Știam că e posibil să revină după stoparea tratamentului (doctora a spus că nu există tratament, doar o ținem sub control și în timp va trece de la sine), e încă bine că situația nu e scăpată de sub control, dar trebuie să existe o soluție definitivă la problema asta, nu concep ca medicina în 2017 să nu poată trata acneea.

Orice sfat e binevenit, dacă ați trecut prin experiențe similare sau aveți cunoștințe. Mulțumesc.

Edited by ion-al-glanetasului, 18 December 2016 - 23:46.


#2
NicusorDeLaBraila

NicusorDeLaBraila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 18.12.2016
din pacate nu :(

#3
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
E era efeminizarii barbatului, e imposibil sa nu gasesti vreo masca de fata care sa-ti rezolve problema sau macar sa o diminueze.

#4
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Initiator, sex. Sex cat mai mult. Brailene, faptul ca scrii cu litera mica te baga stii unde..... la banuieli.

#5
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013
Aş fi preferat să nu primesc răspunsuri de genul "sex, mergi la curve". Am parte de sex, nu am tensiuni/frustrari acumulate, iti garantez ca nu are nicio legătură cu acneea, cel puțin nu în cazul meu.

Am incercat şi măşti, argilă parcă. Useless. Cum spuneam, nimic cutanat nu a mers şi problema nu cred că poate fi rezolvată decât din interior, nu cu creme sau măşti.

#6
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Credeam ca esti insurat. Daca nu, mergi la curve. Si rezolva ceva cu alimentatia. Poate nici ceva sport n-ar strica.

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu are nicio treaba cu sexul, asta va garantez eu. E din sange problema.

Prietene, iti recomand sa faci sport si sa te dai cu Nivea Cream Men (sa o folosesti si ca after-shave), Cat de des te barbieresti? Eu o fac aproape zilnic, iar asta imi afecteaza tenul destul de rau, de aceea folosesc gel de ras fara alcool (tot Nivea, e un tub alb, toata gama celor de la Nivea fara alcool e alba). Avantajul e ca fac mult sport, iar asta imi permite sa elimin toxinele prin transpiratie.

Si alimentatia are un rol important in problema ta, renunta la excesul de zaharuri si prajeli. Nu trebuie sa nu mai mananci deloc, dar redu-le semnificativ.

#8
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013
@nt30per: Nu stiu ce ai ințeles dar nu am nevoie de curve, am prietenă. Insist, nu are sexul niciun impact asupra acneei.

Fac sport din liceu, înot și sală, 5/7 zile pe săptămână in medie. Odată cu sportul m-am educat și în privința alimentației, știu foarte bine ce trebuie și ce nu trebuie să consum. Sunt sănătos, nu am alte probleme de sănătate, analizele ies mereu bune.

@Daian: nu mă rad, folosesc trimmer. Nu apar în mod special în barbă coșurile, toată suprafața feței e predispusă.

Edited by ion-al-glanetasului, 19 December 2016 - 00:06.


#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postion-al-glanetasului, on 19 decembrie 2016 - 00:00, said:

Nu stiu ce ai ințeles dar nu am nevoie de curve, am prietenă. Insist, nu are sexul niciun impact asupra acneei.

Fac sport din liceu, înot şi sală. Odată cu sportul m-am educat şi în privința alimentației. Sunt sănătos, nu am alte probleme de sănătate, analizele ies mereu bune.

Cu barbieritul cum stai? Nu ai cumva si exces de sebum? Iti simti fata unsa?

#10
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013
Vezi postarea anterioară.

Da, am exces de sebum. Am detaliat în primul post. Pe alocuri am și puncte negre, ca o consecință a tenului gras (cred eu). Oricum nu ele sunt problema căci le-am avut și pe perioada tratamentului cu antibiotic, nu se inflameaza, sunt de suprafață, pori încărcați.

Edited by ion-al-glanetasului, 19 December 2016 - 00:16.


#11
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016

View Postion-al-glanetasului, on 19 decembrie 2016 - 00:00, said:

@nt30per: Nu stiu ce ai ințeles dar nu am nevoie de curve, am prietenă.
Eu am zis sex, tu ai zis sa nu iti recomandam curve, ti-am recomandat asa de kiki. Daca iti lasi barba cum se manifesta acneea in zona respectiva?

#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postion-al-glanetasului, on 19 decembrie 2016 - 00:04, said:

Vezi postarea anterioară.

Da, am exces de sebum. Am detaliat în primul post.

Scuza-ma. Vezi ca este la farmacie sapun special pentru problema ta. Teoretic in doua saptamani ar trebui sa simti imbunatatiri. Daca nici asa nu merge, atunci te rog sa mergi la un dermatolog sau chiar mai multi, compara diverse tratamente.

Sa nu te apuci sa iei antibiotice sau cine stie ce medicamente noi intrate pe piata, care ti se prezinta ca fiind revolutionare. Riscul e urias, te poti trezi cu organele sexuale atrofiate (nu glumesc) + alte probleme de sanatate mult mai grave decat acneea ta din prezent.

Ceva din alimentatia ta nu cred ca e tocmai in regula, gandeste-te bine la asta.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu te da cu nimic.. Spala doar periodic fatza cu apa... apa chioara, fara sapun ca astupa porii. Trebuie sa bei de 3x mai multa apa decat bei in prezent si sa adopti o alimentatie cat mai putin prelucrata, plus sport care stimuleaza transpiratia si detoxifierea la nivelul celulei. Incearca macar o luna acest regim si vezi ce rezultate ai.  Regimul hormonal si seboreic se va regla de la sine pe la 30 de ani. Pana atunci trebuie sa te impaci cu acneea si sa incerci sa ameliorezi simptome cat poti. Nu mai lua antibiotic - iti distrugi sitemul imunitar si ficatul, cu consecinte mult mai rele.

#14
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
sa incerci eryfluid, poate da rezultate...

#15
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Si eu am avut probleme, dar incet incet am scapat (si acum mai iese cate unu, dar rar). Si eu am incercat toate cremele si substantele, dar nimic n-a functionat (ba chiar mi s-a parut ca fac mai rau).
Intr-un final am incercat ceva capsule (din pacate nu mai stiu cum le zice). Stiu ca erau destul de scumpe (undeva la 50-70 lei/luna), si a trebuit sa iau cam 1 an ca sa vad o diferenta.

#16
ion-al-glanetasului

ion-al-glanetasului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2013

View Postnt30per, on 19 decembrie 2016 - 00:17, said:

Eu am zis sex, tu ai zis sa nu iti recomandam curve, ti-am recomandat asa de kiki. Daca iti lasi barba cum se manifesta acneea in zona respectiva?

Am barba. Nu se manifesta in mod deosebit, la fel ca pe orice alta zona a fetei, pot aparea cosuri sub diverse forme. Am avut in primavara si o gaura de par in barba, in urma unei inflamatii urate, din fericire nu intr-un punct foarte vizibil. Dar cele din cap erau cat se poate de vizibile :)

View PostDaian95, on 19 decembrie 2016 - 00:17, said:

Scuza-ma. Vezi ca este la farmacie sapun special pentru problema ta. Teoretic in doua saptamani ar trebui sa simti imbunatatiri. Daca nici asa nu merge, atunci te rog sa mergi la un dermatolog sau chiar mai multi, compara diverse tratamente.
Sa nu te apuci sa iei antibiotice sau cine stie ce medicamente noi intrate pe piata, care ti se prezinta ca fiind revolutionare. Riscul e urias, te poti trezi cu organele sexuale atrofiate (nu glumesc) + alte probleme de sanatate mult mai grave decat acneea ta din prezent.
Ceva din alimentatia ta nu cred ca e tocmai in regula, gandeste-te bine la asta.

Nu merge sapunul. Dermatologii sunt degeaba, nu mai deschid subiectul ca nu termin azi.

Am luat doxiciclina, cum am spus si in primul post nici eu nu sunt de acord cu antibioticele dar era dezastru si as fi incercat orice in acel punct. Am acceptat tratamentul cu doxiciclina dupa multi ani de prescrieri, si la o doza injumatatita. Daca te documentezi (de preferat pe site-uri din uk/us) ai sa vezi ca nu e un capat de lume, e un antibiotic bine tolerat si cu putine contraindicatii, nu am avut nicio problema pe perioada tratamentului.

View Postrosix, on 19 decembrie 2016 - 00:17, said:

Nu te da cu nimic.. Spala doar periodic fatza cu apa... apa chioara, fara sapun ca astupa porii. Trebuie sa bei de 3x mai multa apa decat bei in prezent si sa adopti o alimentatie cat mai putin prelucrata, plus sport care stimuleaza transpiratia si detoxifierea la nivelul celulei. Incearca macar o luna acest regim si vezi ce rezultate ai.  Regimul hormonal si seboreic se va regla de la sine pe la 30 de ani. Pana atunci trebuie sa te impaci cu acneea si sa incerci sa ameliorezi simptome cat poti. Nu mai lua antibiotic - iti distrugi sitemul imunitar si ficatul, cu consecinte mult mai rele.

Ma spal cat de des pot pe fata pentru ca se ingrasa rapid. Nu mai folosesc sapun pe fata de mult timp ci geluri de spalare fara sapun in compozitie (exemplu), si pentru par am sampoane speciale. Apa beau 2~3L/zi, subiectul cu sportul+alimentatia l-am atacat, chiar nu cred ca aici e problema.

View Postd0d00, on 19 decembrie 2016 - 00:19, said:

sa incerci eryfluid, poate da rezultate...

Incercat, niciun efect. Eventual le mai usca pentru ca are alcool, dar substanta activa (eritromicina) e zero barat in cazul meu, am incercat mai multe pe baza de eritromicina. In general tot ce am aplicat pe piele e zero barat, am spart prea multi bani pe creme si alte substante si nu cred ca voi mai incerca prea curand asa ceva.

View Postluci_flash, on 19 decembrie 2016 - 00:27, said:

Si eu am avut probleme, dar incet incet am scapat (si acum mai iese cate unu, dar rar). Si eu am incercat toate cremele si substantele, dar nimic n-a functionat (ba chiar mi s-a parut ca fac mai rau).
Intr-un final am incercat ceva capsule (din pacate nu mai stiu cum le zice). Stiu ca erau destul de scumpe (undeva la 50-70 lei/luna), si a trebuit sa iau cam 1 an ca sa vad o diferenta.

Poate totusi iti aduci aminte cum se numeau acele capsule :)

#17
catalin74-2

catalin74-2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2006
Ai putea sa incerci crema, gel sau sampon cu  Benzoyl Peroxide. Panoxyl(10%) Aquagel /Wash. In 2 saptamani incep sa se vada rezultatele.  In cazul meu asta a functionat cel mai bine.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postion-al-glanetasului, on 19 decembrie 2016 - 00:38, said:

Nu merge sapunul. Dermatologii sunt degeaba, nu mai deschid subiectul ca nu termin azi.

Ma spal cat de des pot pe fata pentru ca se ingrasa rapid. Nu mai folosesc sapun pe fata de mult timp ci geluri de spalare fara sapun in compozitie (exemplu), si pentru par am sampoane speciale. Apa beau 2~3L/zi, subiectul cu sportul+alimentatia l-am atacat, chiar nu cred ca aici e problema.

Nu te mai spala atat de des pe fatza. N-ai sa crezi dar pielea are un sistem de autoreglare seboreica pe care il strici daca dai prea des cu apa. Nu zic sa umbli nespalat, dar las-o mai moale. Chiar daca unele din cosuri vor arata urat, lasa-le sa evolueze natural si o sa vezi ca mizeria din pori, daca bei multa apa, se elimina singura si trec.  Iti pot spune cu tarie ca sapunul si orice fel de tratament chimic la nivelul pielii face mai mult rau decat bine la acnee. Daca ar fi sa o iau din nou de la capat cu acneea, nu as mai aplica absolut nimic pe piele, as spala doar cu apa si as bea mult mai multe lichide ca sa se elimine mai repede toxina la nivel de celula, prin transpiratie.

View Postcatalin74-2, on 19 decembrie 2016 - 00:42, said:

Ai putea sa incerci crema, gel sau sampon cu  Benzoyl Peroxide. Panoxyl(10%) Aquagel /Wash. In 2 saptamani incep sa se vada rezultatele.  In cazul meu asta a functionat cel mai bine.

Benzoyl Peroxide reducea regimul seboreic dar l-a intrerzis UE ca avea efecte secundare si decolora puternic imbracamintea pe zonele cu care intra in contact. Mergea aplicat local strict pe cosurile cele mai urate si fara abuz. Acum nu stiu daca mai intra in vreo crema, de cand a fost interzis. Panoxyl se gaseste in Romania sau doar la americani?

In alta ordine de idei:  pe vremuri, prin anii 80, pe timpul lui Ceasca pe la scoala se mai gasea cate un copil cu paduchi (pediculoza, in termen stiintifici). Chestia interesanta era ca paduchii nu apareau decat la copii bine ingrijiti si spalati la timp pe cap (adica preferau exclusiv curatenia) si nu dispareau usor indiferent de numarul de substante, sampoane si altele aplicate. La copiii mai putin spalati nu statea niciun paduche.  Peste cativa zeci de ani s-a gasit si explicatia - la cei nespalati, pielea scalpului producea, in mod spontan, de la sine o substanta de aparare impotriva paduchilor, fara sa fie nevoie de nimic altceva decat sa lasi natura sa-si urmeze cursul.

Edited by rosix, 19 December 2016 - 01:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate