Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

redhat yum install package

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,

Am instalat un redhat 7.2 si am instalat si repolist dar cand dau yum install package imi da ceva cu "redhat is not registered" si "subscription failed".
Cand dau yum search package mi le gaseste dar cand dau yum install imi zice " nothing found etc ".


Am dezactivat subscriptia de pe redhat dar aceeasi problema.

Ma puteti sfatui ?

Multumesc

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Da, instaleaza CentOS sau plateste pentru subscriptia la RedHat, altfel nu vei putea instala pachete de la RedHat.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te inregistrezi ca developer, apoi iti adaugi  contul pe masina ta si vei putea instala pachete si actualizari din rhn.
Ai detalii despre cont de dev gratuit aicisi despre subscription-manager aici.


Succes.

#4
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Multumesc pentru raspunsuri.
Dar am un redhat si un CentOS care nu are access la internet deloc si as dori sa instalez urmatoarele package-uri:

- php
- mysql
- httpd sau apache2

Si am downloadat un repository de 12 gb, dar ca  sa copiez pe un server intern care este in alta tara mi se pare un chin.

As putea sa instalez aceste package-uri din surse cu make make install? dar parca vad  ca am nevoie si de alte dependinte.

Multumesc mult

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E mai greu din surse, pentru ca in functie de ce ai bifat la instalarea sistemului, vei avea nevoie de foarte multe dependinte. In primul rand iti vor trebui compilatoarele (Development Tools), apoi vei putea sa te apuci sa "builduiesti" sursele.

Masinile alea sunt in retele izolate, este imposibil sa fie conectate la internet?
Poti incerca totusi sa iti faci un repository local pe o alta masina, iar apoi sa instalezi cu yum pachetele necesare. Ai aiciun howto cum sa faci pe CentOS, dar la RH cred totusi ca e musai sa ai acces la internet.


Succes!

#6
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Ca sa fac repository local sau pe un calc din retea tot trebuie sa downloadez toate rpm-urile pentru arch-ul care il am .. so the same  thing :))

Merci

#7
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
pentru meta-ul LAMP pe RHEL/CentOS (adica exact ce se cere de catre initiator - apache, mysql, php -) se pot folosi repo-urile 3rd-party EPEL si Remi (famillecollet)

#8
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Am reusit, se pare ca in dvdrom era dvd-ul cu packages .. i got it :)) thanks a lot

#9
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Daca ai acces direct la RPMuri cel mai simplu e rpm -ihv *.rpm (sau doar alea pe care vrei sa le instalezi).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate