Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Master in Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
Buna! Doresc sa imi continui studiile in domeniul artei cu un master in Italia. Ce vreau sa va întreb, stiti daca statul italian oferă burse studentilor care sa acopere integral taxele de studii, si mai ales, daca oferă un mic ajutor pentru întreținere. Sunteti constienti si voi ca nivelul de trai la italieni e mai ridicat ca la noi, deci, cheltuielile sunt mai mari si banii mei nu sunt îndeajuns pentru a face masterul acolo fara un pic de ajutor. Mentionez ca vreau sa merg ori in Milano ori in Roma. De asemenea, nu vreau sa citesc comentarii de genul ,, cauta pe site-ul universitarii alese" am căutat dar informatiile nu m-au lămurit deloc. Am scris aici in speranta ca voi da peste cineva care a studiat acolo si stie cum sta treaba. Multumesc anticipat!

#2
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
CARE SUNT COSTURILE?
In general, universitatile de stat isi pot seta singure taxele, insa exista un temei legal, in baza caruia se fixeaza o suma minima, iar nivelul maxim al contributiei unui student nu poate depasi 20% din finantarea primita de la statul italian.

Costurile minime pentru un an de studiu universitar in Italia se incadreaza intre 850 si 1000 de Euro minimum, costurile fiind variabile de la o universitate la alta. In mod cert, programele oferite de universitatile particulare sunt mai scumpe, mai ales in functie de popularitatea domeniului ales.
De asemenea, costurile oricarui program de master, fie in cadrul unei universitati de stat sau private sunt mai ridicate.
In ceea ce priveste costurile de trai, in orase mari precum Milano si Roma, unui student ii sunt suficienti 1000 de Euro pentru a acoperi cazarea, masa, transportul si pentru cheltuieli extra (calatorit local si timp liber).
Cel mai mare avantaj este ca pentru cetatenii Uniunii Europene nu este nevoie de permis de munca, fapt pentru care majoritatea studentilor, chiar si cei din Italia, aleg sa isi suplimenteze veniturile cu un job part-time.
CARE SUNT OPORTUNITATILE DE FINANTARE?
Absolut toti studentii internationali au drepturi egale in ceea ce priveste educatia cu cei italieni. Cu alte cuvinte, vor beneficia cu totii, de aceleasi oportunitati de finantare in baza situatiei sociale/financiare si a meritelor. Iar acestea nu se aplica doar taxelor de scolarizare, ci si burselor si imprumuturilor, iar uneori sunt posibile rambursari pentru cazare si masa.

Pentru toate aceste servicii exista un birou care sa le gestioneze, in fiecare universitate, DSU (Diritto allo studio universitario), caruia ar trebui sa se adreseze cei care doresc sa studieze in Italia pentru a afla care sunt serviciile de care pot beneficia. Pe langa informatiile privind ajutorul financiar si bursele disponibile, oferite de stat, acest birou ofera si consiliere completa pentru acomodare la mediul din Italia.


Study in Italy

se zic aceleasi lucruri ca si mai sus.

Edited by alex1912, 17 December 2016 - 22:15.


#3
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
o face pe Skype sau cum?

#4
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Mai bine il intrebi direct pe "il dottore"...Posted Image

Lasand gluma la o parte:
http://www.masterin....o-o-finanziato/

#5
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
Nu ma supăr daca vorbesc si cu cei care si-au finalizat studiile in alte tari decât italia. Nu e obligatoriu sa fac in Italia, important pentru mine e sa merg intr-o tara in care pot beneficia de o bursa. Am vrut in Italia deoarece acolo a. mai multe oportunitati de angajare in domeniul ales de mine

#6
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 TurboBot, on 17 decembrie 2016 - 23:13, said:


nah, mai degraba te ''folosesc''. Dute in Germania, Franta ect.
M-am gândita Germania, dar acolo nu se studiază numai in limba germana? Eu vreau sa studiez in engleza :)) La fel pot spune si despre Franta ca cer numai franceza

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Intrebarea e: ce faci cu masterul in domeniul artei?
Si ce arta mai exact?

#8
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 Friskey, on 17 decembrie 2016 - 23:40, said:

Intrebarea e: ce faci cu masterul in domeniul artei?
Si ce arta mai exact?
Design interior

#9
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Si in Italia vei studia in italiana. Ca mai sunt cursuri si in engleza este adevarat, dar specializarile numai in engleza sunt foarte rare iar in domeniul tau sunt inexistente.

De ce nu in GB?

#10
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 florinppv, on 18 decembrie 2016 - 00:17, said:

Si in Italia vei studia in italiana. Ca mai sunt cursuri si in engleza este adevarat, dar specializarile numai in engleza sunt foarte rare iar in domeniul tau sunt inexistente.

De ce nu in GB?
Aici gresesti, sunt multe mastere in design interior in care se studiază doar in engleza. Pai, in GB mi se pare foarte scump, trebuie sa scoti pe luna pe putin 400 de lire ca sa supraviețuiești, asta in cazul in care te scutesc de taxele de studii

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cu ce crezi ca te va ajuta un master pe domeniul tau fata de o angajare la o firma serioasa incat sa capeti experienta si sa nu mai fi nevoit sa stai la mila statului pt bani de cazare?

Vrei sa urmezi cumva o cariera didactica? De cercetare nu cred ca poate fi vorba.

Edited by dani.user, 18 December 2016 - 00:50.


#12
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 dani.user, on 18 decembrie 2016 - 00:50, said:

Cu ce crezi ca te va ajuta un master pe domeniul tau fata de o angajare la o firma serioasa incat sa capeti experienta si sa nu mai fi nevoit sa stai la mila statului pt bani de cazare?

Vrei sa urmezi cumva o cariera didactica? De cercetare nu cred ca poate fi vorba.
In primul rând, eu vreau sa lucrez in străinătate, si daca fac un master acolo, voi avea mai multe sanse sa ma angajez peste hotare. In al doilea rand, făcând un master,dobandesc mai multe cunostine in acest domeniu si voi fi mult mai bine pregatita decât cineva care are doar licenta. Ma simt mult mai in siguranta daca am si masterul facut, si din nou, voi invata mult mai multe lucruri in afara decât am învatat aici in Romania.

#13
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Caini cu covrigi in coadă?! :)

#14
garlic666

garlic666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2014
Mie in Elvetia la master la arhitectura nu mi-au acoperit nimic din costurile de trai. Singura posibilitate de bursa pe care am primit-o era taxa de scolarizare (8000 de franci pe an). Am stat un semestru si in Venetia, cu Erasmus, dar acolo am primit 2800 de euro pt 5 luni si erau aproape de ajuns. Trebuie sa consideri ca doar in cazuri foarte speciale vei primi bursa pt trai in alta tara decat Romania. In primul rand, chiar daca exista niste proceduri asemanatoare la toate universitatile din tara respectiva, de fapt, fiecare universitate isi alege bursierii dupa criteriile lor particulare. Tu ca sa obtii ceva, trebuie sa-i arati ca stii ceva, ca meriti bursa aia, si nu doar niste adeverinte de venit ai parintilor. In orice caz, fiecare universitate din vestul Europei are cateva contacte cu fundatiuni, cu diverse centre de cercetare etc care ofera burse la cativa studenti.

Legat de costuri, pot zice de la colegii mei care au facut facultati in MIlano sau Roma este ca pe luna, se cheltuie cam 500 de euro pe putin. Eu in Venetia am platit 400 de euro intr-o camera dubla (ce-i drept, stateam si pe insula), dar in centrul lui Milano preturile sunt tot cam asa. La mancare poti iesi ieftin, daca n-ai pretenii mari, iar cheltuielile de scoala nu pot zice, ca iar depinde de facultate (noi la arh aveam excursii, si daca proful decidea ca avem proiect de facut in Lisabona, Londra etc, faceam excursii de studii, care si aia costau 7-800 de euro...deci e greu de calculat).

Daca vrei sa studiezi in Italia, e cam musai sa stii si italian, chiar daca cursurile se tin in engleza...vei pierde ft mult daca nu stii limba care se vorbeste.

P.S. Nu stiu la ce speri tu de la master in design de interior in Milano, dar arhitectii italieni sunt ft prost platiti, dar e adevarat ca in Italia sunt cei mai multi arhitecti pe cap de locuitor.

Edited by garlic666, 18 December 2016 - 01:17.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 yonikzza, on 18 decembrie 2016 - 01:03, said:

In primul rând, eu vreau sa lucrez in străinătate, si daca fac un master acolo, voi avea mai multe sanse sa ma angajez peste hotare.

Toti cred asta... dar, intr-un domeniu practic ca al tau, nu crezi ca ar putea fi mult mai interesat angajatorul de ce portofoliu ai adunat pana acum decat de ce hartii ai?

 yonikzza, on 18 decembrie 2016 - 01:03, said:

In al doilea rand, făcând un master,dobandesc mai multe cunostine in acest domeniu si voi fi mult mai bine pregatita decât cineva care are doar licenta.
Ma simt mult mai in siguranta daca am si masterul facut, si din nou, voi invata mult mai multe lucruri in afara decât am învatat aici in Romania.

Bazele le ai de pe urma licentei. Cine te opreste sa-ti cumperi maine x carti domeniu si sa aprofundezi orice, indiferent de locatia in care te aflii? Nu e vreun domeniu unde sa zici ca ai nevoie de vreun laborator performant pt a progresa.

Daca insa esti genul care invata ceva doar fortat(a) de imprejurari (examene)... nu e cel mai competitiv mod.

#16
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 dani.user, on 18 decembrie 2016 - 10:23, said:



Toti cred asta... dar, intr-un domeniu practic ca al tau, nu crezi ca ar putea fi mult mai interesat angajatorul de ce portofoliu ai adunat pana acum decat de ce hartii ai?



Dar tu crezi ca angajatorii din străinătate s-ar uita la unul care a terminat in Romania sau l-ar lua pe cel care a terminat in tara lor si are si domiciul stabilit acolo? E greu sa iti gasesti de munca si aici, in alt judet, ce sa mai vorbim de străinătate?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ia pune-te in locul angajatorului intr-un exercitiu de imaginatie. Pe cine alegi?

Edited by neagu_laurentiu, 18 December 2016 - 17:08.


#18
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 neagu_laurentiu, on 18 decembrie 2016 - 17:08, said:

Ia pune-te in locul angajatorului intr-un exercitiu de imaginatie. Pe cine alegi?
. Citeste ce am scris anterior si vei afla răspunsul meu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate