Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dvd

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pt mpeg de calitate maxima, tata lui e CCE fara discutie

#38
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 16.10.2002
Aveam Avisynth 2.0.6.0... totusi ma gandeam ca MPEG-2 to VirtualDub sa fie avut cu el tot ce ii trebuie... acum merge... insa tot nu am rezolvat problema pe deplin... ma interesa ca in VirtualDub sa am I-ul original... acum toate sunt keyframe... insa o sa vad cum merge si asa.  ;)

#39
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
GunX > "pt mpeg de calitate maxima, tata lui e CCE fara discutie"
De Canopus Procoder stii ceva?

#40
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
Am si eu o intrebare legata de DVD-uri.

Pt a rula un film de pe DVD, trebuie ca sistemul sa fie mai bun decat unul pe care se ruleaza DivX?

#41
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 16.10.2002
Salut!
Vin si eu din nou cu o intrebare...

De cateva zile ma tot chinuiesc sa optimizez un DVD de 2h15min sa intre pe 2 discuri de 700 si am gasit prin lista de programe un programel - wizard - GordianKnot (destul de bun zic eu - voi ce zicieti?) cu care sper sa obtin rezultate mai bune mai ales ca o sa incerc sa fac divx-ul in 2 treceri...
Problema e ca treuie sa am instalat divx 3.11 pentru asta, insa eu am nevoie si de vresiunea de la KristalCodecs (cea cu SBC inclus) pentru alte sampaluri care nu "necesita" 2 treceri...
Stie cineva daca pot sa instalez in paralel cela 2 codecuri?!?... sau are cineva idee daca folosesc NanDub-ul cu SBC am aceiasi calitate ca si cu KristalCodecs-ul?! Are cineva vreo setare la NanDub (.vcf) in care sa mai modifici doar putin bitrare-ul?!... sincer sa fiu am citit toate explicatiile tuturor functiilor din SBC, insa nu am timp sa fac un test si sa urmaresc rezultatele...

#42
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
GordianKnot a scos de curand un rip pack v.0.28 care este pe softnews. Contine tot ce iti trebuie inclusiv robot4rip. Tot la pagina de download, gasesti si un link pentru codecurile necesare pentru GordianKnot. Poti alege care dintre codecuri sa le instalezi. Acest codeckpack este pentru GordianKnot creat.
http://www.softnews..../11-2-7-9.shtml

Nu cred ca poti instala ambele codecuri 3.11. Dar acum poate folosi si XviD.
In rest nu stiu, ma depaseste.

enjoy,

Mtz

#43
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by Mtz
GordianKnot a scos de curand un rip pack v.0.28 care este pe softnews. Contine tot ce iti trebuie inclusiv robot4rip...

Nu cred ca poti instala ambele codecuri 3.11. Dar acum poate folosi si XviD.

enjoy,

Mtz

Eu aveam v.0.27 care nu are acel robot4rip, insa nu asta ma interesa... mi-a placut ca te ajuta f. mult incepand cu alegerea dimensiunii (crop + resize + pastrarea aspectului) si terminand cu, curbele de la codec...

Totusi... s-a bagat cineva in NanDub sa scoata niste setari mai "standard"?!?  ;)

Xvid-ul nu mi-a placut ca encoder...

PS: Am gasit oricum pe net aceste 2 setari pentru 1CD si 2CD-uri... nu stiu insa cat de bine sunt facute.

Attached Files



#44
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
fa ripul folosind XviD, o versiune cat mai noua (ce build gasesti si tu) si la 2pass in final o sa ai o setare de introdus exact dimensiunea dorita la precizie maxima.
calitatea va fi si ea cea mai buna posibila in acest fel.

#45
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 16.10.2002
Probabil ca, cu toti v-ati lovit de problema KeyFrame-urilor si amplasarea lor mai ales in cazul encoderului DivX.
Eu tot am incercat cu cateva programe sa plasez cateva keyframe-uri in unele puncte "strategice", insa nu am reusit... La encodare exista uneori obtiunea (din program) de a insera un keyframe in locurile specificate de tine (cue) la editare, insa din pacate DivX-ul nu tine seama de ele... Ar fi fost bine chiar si in VirtualDub la schimbarea scenei (care este setabila din meniu), sa bage un keyframe... insa NU!
Aveti idee de greun pogram cu care pot sa fac treaba asta?!?
(O mica explicatie si exemplu, ar fi un firstpass si apoi o reeditare a keyframe-urilor in GordianKnot, insa asta inseamna timp dublu la encodare si nu se merita...  :rolleyes: )

#46
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In problema alegerii codecurilor, poate o documentare de aici, te va "lumina" sau poate cine stie, mai mult te va pune pe ganduri:
http://www.doom9.org...odecs-103-1.htm

Cred ca sunt interesante doar divx3 (SBC), divx 5.05 si xvid. Cel ce a facut testele, a lasat SBC-ul default din Gordian Knot.
Pentru Gordianknot, in afara de ce gasesti pe softnews, cauta si ultimul executabil de aici:
http://sourceforge.n...cts/gordianknot

Link pentru ultimul VirtualDubMod (ia ultima varianta) :
http://www.softnews....&threadid=10708

enjoy,

Mtz

#47
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 16.10.2002
Revenind la un subiect mai vechi - DVD
Pana acum mi-am dat seama ca DVD nu e un standard precum CDDA, unde poti sa mai ai o alternativa - gen CD TEXT... la DVD formatele si sunt mult mai multe si mult mai complexe...

Desi m-am tot interesat de editarea si publicarea sesiunilor video pe DVD, de curand am observat cum e cu subtitrarea...
Nu stiu daca la toate DVD-urile este asa, insa am descoperit ca de fapt subtitrarea este o poza cheiata si pusa pe film... eu unu credeam ca e randata in direct de DVD... eventual cu diverse obtiuni de outline, culoare, etc... insa se pare ca NU! - desi nimeni nu a spus nimic legat de chestia asta aici...
Deci ca sa ripezi o subtitrare de pe un disc DVD, mai intai demultiplexezi .sup-ul din vob, iar apoi cu un OCR text faci recunoasterea caracterelor si apoi treci in mod TEXT.  :mad:
Sincer sa fiu mi se pare o bataie de cap, insa daca asta e standardul... asta e.

A doua problema este putin mai software... incercand sa fac dintr-un vob un avi, iar materialul fiind destul de contrastat, am observat cu ajutorul DVD2AVI cu setare in RGB si apoi setat pe TV Scale ca in "realitate" este un "spectru" mai mare... adica daca lasam pe PC Scale avem un contrast mai mare deoarece nivelul de negru este mai sus, iar cel de alb mai jos... adica nuantele foarte intunecate si cele foarte aprinse sunt "aplatizate"... De mentionat faptul ca de obicei pentru TV se folosesc nuante cu max 80% luminanta; insa in cazul de fata histograma este pur si simplu taiata la capete...
In cazul de fata materialul ar trebui trecut prin DVD2AVI - RGB - TV Scale - salvat ca proiect - "tradus" in avi cu VFAPI Reader Codec - si apoi incarcat in VirtualDub. Insa acest procedeu incarca si mai mult timpul de encodare...  :rolleyes:
Are cineva o solutie mai buna prin care se poate folosi tot spectrul aferent luminantei?!?

#48
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>eu unu credeam ca e randata in direct de DVD...... insa se pare ca NU! - desi nimeni nu a spus nimic legat de chestia asta aici...

nu s-au spus multe chestii, dar asta e mai mult decat ingrozitor de evident  de intuitiva ! daca ar fi fost imprimat direct pe streamul video, cum mai putea exista optiunea alegerii unei alte subtitrari, in alta limba ? sau credeai ca pe un DVD exista 12 copii ale aceluiasi film, randate toate cu alta subtitrare deasupra ??

adica....sa ne si gandim un pic inainte de a pune intrebari sau a trage concluzii, nu ? :)

#49
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by GunX
[Bnu s-au spus multe chestii, dar asta e mai mult decat ingrozitor de evident  de intuitiva ! daca ar fi fost imprimat direct pe streamul video, cum mai putea exista optiunea alegerii unei alte subtitrari, in alta limba ? sau credeai ca pe un DVD exista 12 copii ale aceluiasi film, randate toate cu alta subtitrare deasupra ?? 

adica....sa ne si gandim un pic inainte de a pune intrebari sau a trage concluzii, nu ? :) [/B]

Am zis - sa fie cheiat/randat textul in direct - exact ca pe calculator - nu sa exista 36 de mpeg-uri cu diferite limbi....

#50
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Un generator de caractere vectorial care sa poata sa faca tot ce vrei tu ar fi fost prohibitiv de scump de implementat intr-un player stand-alone care costa $50 deja...

Ar fi putut folosii tabele de litere intr-un font universal bitmap (dar care nu te lasa sa ii aplici toate acele optiuni de umbre & so on), dar ar fi fost la fel de dificil sa includa un astfel de font intr-un standard de tip Unicode ca sa suporte miile de diverse caractere care exista pe Terra...

Asa, solutia curenta face si viata piratilor mai grea (pentru producatori, asta e un lucru bun), nici nu ocupa mare spatiu (bitmap-uri RLE cu 2 biti per pixel, care permite o paleta destul de mare de culori si efecte de transparenta/antialiasing cu necesitati minime de calcul) si permite folosirea oricarui tip de font si-l doreste cel care face authoring-ul in orice limba (si mai mult, deschide diverse alte posibilitati de overlay grafic)...

Salutari,
Andrei

#51
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Amyd... DVDurile (cel putzin cele americane) au shi CC (closed captions) sau subtitrari, care nu sunt afishate de dvd, ci de tv. Potzi de pilda sa afishezi subtitleurile cu DVD'ul shi sa pui shi CC la TV shi atunci potzi sa vezi 2 subtitrari... sunt evident identice ca shi content dar nu ca shi aparitzie...

o buna cale de ripare al subtitleurilor este (deci) shi un filtru de CC :) ... pe langa solutzia OCR.

despre cum sunt organizate datele pe un DVD, solutziile sunt nesfarshite shi asta e shi frumusetzea DVDului... potzi sa fac chestii infinite shi foarte atractive.

#52
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
iar CC sunt randate de TV, in rt, nu sunt bitmaps :)... shi un tv cu CC costa... sub $50 la o adica... dpinde de marimea ecranului.. dar cred ca orice tv american facut dupa 1980 are CC in el... (sincer sa fiu nu shtiu exact, dar presupun)

#53
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Si in cate limbi au CC-urile? ;)

Daca DVD-urile ar fi fost facute numai pentru US (unde exista de altfel si legi FCC in privinta includerii CC/Line21), atunci nici nu s-ar mai fi obosit cu pistele de overlay grafic. Dar nu am vazut decodoare de Closed Captions care sa permita alegerea fontului, setari pentru tipul de margine, drop shadows s.a.m.d.

De altfel s-au lovit de aceleasi probleme pe care le mentionam si mai sus, de aceea pentru DTV a aparut asa numitul standard EIA-708, care printre altele include un font largit (dar nu suficient pentru chineza, araba, etc.), optiuni pentru marime s.a.m.d. care l-ar aduce mai aproape de ce isi dorea gor. Insa evident cu costul cresterii complexitatii decodorului, ceea ce evident e mai simplu de facut cand vorbesti de un televizor care stie DTV (care costa "un pic" mai mult de $50).

Salutari,
Andrei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate