Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Economie la factura de gaze naturale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
478 replies to this topic

#271
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Adm, on 20 martie 2017 - 10:17, said:

din articol eu nu prea inteleg ce vrea sa spuna fraza asta....adica cum termostat de 2000 de lei?Posted Image

cei care deţin centrale termice de apartament pot investi circa 2.000 de lei în instalarea unui termostat, care va permite reglarea temperaturii din locuinţe şi va reduce factura la încălzire cu 30 - 40%. Investiţia va fi recuperată în circa doi ani.

#272
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poate se refera la sonde externe sau robineti termostat la fiecare calorifer, controlat central..

#273
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Daca unele on/off pleaca de la 150 lei, cele smart sau cele care vin pe centrale dedicate (nu suporta altfel de controlere), pot trece de 500 EUR.
Despre ROI cred ca e foarte optimist la sumele acelea.

#274
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
alea care sar de asemenea sume sunt doar pe centrale de putere mare, centrale care nu isi au rostul la locuintele individuale, astfel un cronotermostat de ultima generatie cu control prin internet nu trece de 700-800 lei...
http://www.emag.ro/t...0/pd/DHDJLYBBM/

#275
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008

 Adm, on 20 martie 2017 - 10:43, said:

Daca unele on/off pleaca de la 150 lei, cele smart sau cele care vin pe centrale dedicate (nu suporta altfel de controlere), pot trece de 500 EUR.
Despre ROI cred ca e foarte optimist la sumele acelea.
Unele on/off pleacă de la 75 de lei, si nu sunt mecanice.

Edited by nicusan75, 20 March 2017 - 13:54.


#276
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
La 75 lei vezi ca sunt termostate, fara crono!

#277
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

 Valmont43, on 20 martie 2017 - 10:46, said:

alea care sar de asemenea sume sunt doar pe centrale de putere mare, centrale care nu isi au rostul la locuintele individuale, astfel un cronotermostat de ultima generatie cu control prin internet nu trece de 700-800 lei...
http://www.emag.ro/t...0/pd/DHDJLYBBM/
Singura treaba smart la termostatul ala e controlul orin internet , care sincer nu ii vad aplicabilitatea ... termostatele smart, corect spus smart , sunt cele PWM pt IPAT , termostatele TPI si cele opentherm ... restul sunt ... ca sa existe ..

#278
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Sau Sensys Net de la Ariston.

#279
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Valmont43, on 20 martie 2017 - 10:40, said:

........

cei care dețin centrale termice de apartament pot investi circa 2.000 de lei în instalarea unui termostat, care va permite reglarea temperaturii din locuințe și va reduce factura la încălzire cu 30 - 40%. Investiția va fi recuperată în circa doi ani.
Povesti nemuritoare . Asa economie nu se poate nici cu termostat cu comanda intergalactica ...
Orice combinatie de termostat care face ceva mai mult de on-off este o minunata abureala .
Termostatul nu face economie . Termostatul nu face decit sa mentina temperatura intre niste limite de temperatura si eventual intervale de timp . Casa " consuma " fix cit stie ea , pt a ajunge la o anumita temperatura asa ca eventualele perioade cu temperatura scazuta se compenseaza apoi cu mers la blana pt a ajunge la temperatura de confort .
In practica in atitia ani n-am auzit sau vazut pe cineva care sa spuna ca a simtiti ceva semnificativ la buzunar , dupa montarea termostatului .
* un termostat banal " de doi lei " poate comanda cel mai mare cazan , asa ca nu are legatura puterea cu el .

#280
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Citeam http://www.economica...asa_134863.html si m-a amuzat, dragut articol.
Asa am inceput si eu cu 26 de grade, am trecut pe 22 si apoi am vazut ca merge si pe 20.
Important este sa iti cumperi termometre si statie meteo, eu am termometru in fiecare camera si statie meteo cu care masor umiditatea.
Fara termometru zic ca este o temperatura mult mai mica.

Alta alternativa nu prea ai la gaze, sa faca astia o bicicleta sa dam la pedale si sa facem caldura in casa.

#281
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

 protecties, on 20 martie 2017 - 14:39, said:

Sau Sensys Net de la Ariston.
Nee... sensys e copie opentherm... protocolul se gaseste liber pe net si nu doar Ariston il copie ... hai sa fim seriosi ... iar in ce priveste logica din spatele tranferului e de fapt un algoritm bazat pe PID care moduleaza puterea si implicit temperaturile de tur.  
De-a luangul timpului am studiat toti algortimi folositi de termostate , atat home-made, arduino  cat si  comerciali... singurul care mi s-a parut mai interesant a fost unul home-made in care se aplica un impuls de incalzire si se urmareste reactia .. apoi se aplica proportional timpi si/sau temperaturile de tur, iar practic economia rezulta din folosirea celor mai joase temperaturi de retur la centrale in condensare si din liniaritatea temperaturilor ambientale ... casa pierde e corect .. dar una e sa pierzi 26 de grade cu termostat setat la 24 si alta e sa pierzi 24.1 grade cu termostat setat pe 24 ... asa ca e o logica in pierderea casei ...nu mare si nu 30% , dar exista un procent acolo micut.

Edited by 4di, 20 March 2017 - 20:42.


#282
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
evident ca nu faci mare economie cu un cronotermostat, totusi daca locuinta este foarte bine izolata si ziua nu este nimeni acasa, setarile alea de program duc si ele la oarece economii...

#283
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Adm, on 17 decembrie 2016 - 16:34, said:

Sunt mai multe schimbari adunate:
1. Temperatura Ag termic de la 80C la 50C
2. Limitare putere la 35kW
3. Sunt atenta sa opresc fabricarea de apa calda menajera de cate ori plec mai mult de cateva ore de acasa.
4. Am scazut temperatura ambientala.

Vecinii mei au CT de 28kW conventinala si merge non-stop.
Nu am inteles nimic dar:
1. Agentul termic la o CT nu se seteaza la 80 grade....ci in jur de 45-50 ...asa e economic sa functioneze o CT si nu faci socuri termice prin casa....La ACM temperatura se seteaza in asa fel incat sa nu combini apa calda cu apa rece....
2. Nu inteleg ce e aceasta limitare....
3. Cum sa opresti fabricarea ACM la o centrala fara boiler incorporat....e o aberatie....CT instant produce ACM doar cand folosesti ACM....
4. Temperatura  o scazi in functie de confortul propriu nu o scazi pentru a face economie altminteri o sa dai bani pe medicamente ceea ce e mult mai grav.....

 Valmont43, on 20 martie 2017 - 20:56, said:

evident ca nu faci mare economie cu un cronotermostat, totusi daca locuinta este foarte bine izolata si ziua nu este nimeni acasa, setarile alea de program duc si ele la oarece economii...
Oprire centralei cand nu e nimeni acasa produce economii numai la bloc...la casa e mai pagubos decat daca o lasi in functiune tot timpul...poti scadea un pic temperatura dar sa o opresti e cea mai mare greseala....Bine daca lipsesti cateva luni de acasa o poti lasa pe 7 grade.....

Edited by Clovis, 14 May 2017 - 11:27.


#284
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Multi au ct conventionale si vor caloriferele sa fie fiebinti.
2. Uneori puterea CT e mai mare decat e necesar (cazul meu, luata la oferta), dr aici limitarea de la 42 la 35kw.
3. Daca ai casa, cu mai multe bai, boilerul e standard.
4. Sa stii ca nu racesti la 22c, nici la 20c. E mai mult o chestie psihica.
Acum sunt la cineva care are in casa 25c! Afara sunt 22c, iar la ei merge CT.


#285
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Adm, on 14 mai 2017 - 11:27, said:

1. Multi au ct conventionale si vor caloriferele sa fie fiebinti.
2. Uneori puterea CT e mai mare decat e necesar (cazul meu, luata la oferta), dr aici limitarea de la 42 la 35kw.
3. Daca ai casa, cu mai multe bai, boilerul e standard.
4. Sa stii ca nu racesti la 22c, nici la 20c. E mai mult o chestie psihica.
Acum sunt la cineva care are in casa 25c! Afara sunt 22c, iar la ei merge CT.
Am inteles acum dar:
1.Caloriferele se pastreaza tot timpul fierbini daca nu ai termostat ambiental iar CT fc fara oprire.....la 50 grade pe tur nu poti tine mana pe calorifer.....Daca ai thermostat sunt perioadele alea de calorifere fierbinti si canicula in camera urmate de lungi perioade de calorifere reci si racoare in camera.....de aia trebuie o temperastura cat mai mica in calorifere pentru nu a face socuri termice prea mari prin casa....La bloc nu e chiar asa de rau...la casa e mai complicat ca nu ai vecini care sa te sprijine cu ceva caldura....
2. CT se coreleaza evident cu volumul incalzit....nu poti pune  35 KW cand necesarul tau e de 20....
3. La boiler normal ca e bine sa-l oprest dar nu ai specificat...oricum nu e nevoie neaparat de boiler daca ai mai multe bai....eu am 3 si nu am boiler....e un pic de disconfort iarna dar nu e un capat de tara....
4. Fiecare seteaza cum se simte mai bine......mie la 20 de grade imi este frig....altul poate la 18 se simte bine....idea e sa nu te chinui sa faci economie la gaz ca sunt sanse mari de a plati la farmacie.....

Edited by Clovis, 14 May 2017 - 11:39.


#286
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006
se sau doua case identice dotate cu centrale identice cu condensare.
Rezultat factura de gaze de ordinul 700 lei vs. 1500 lei la temperaturi interioare setate la cca. 23 vs. 28 grade.
E vorba chiar de locuinte identice construite in acelasi complex.


#287
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
În cazul al doilea centrala nu prea mai funcţionează în condensaţie, la temperatura aia.

#288
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 4di, on 20 martie 2017 - 20:39, said:

Nee... sensys e copie opentherm... protocolul se gaseste liber pe net si nu doar Ariston il copie ... hai sa fim seriosi ... iar in ce priveste logica din spatele tranferului e de fapt un algoritm bazat pe PID care moduleaza puterea si implicit temperaturile de tur.  
De-a luangul timpului am studiat toti algortimi folositi de termostate , atat home-made, arduino  cat si  comerciali... singurul care mi s-a parut mai interesant a fost unul home-made in care se aplica un impuls de incalzire si se urmareste reactia .. apoi se aplica proportional timpi si/sau temperaturile de tur, iar practic economia rezulta din folosirea celor mai joase temperaturi de retur la centrale in condensare si din liniaritatea temperaturilor ambientale ... casa pierde e corect .. dar una e sa pierzi 26 de grade cu termostat setat la 24 si alta e sa pierzi 24.1 grade cu termostat setat pe 24 ... asa ca e o logica in pierderea casei ...nu mare si nu 30% , dar exista un procent acolo micut.
La fel funcționează RC35 de la Buderus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate