Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Alegere telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Egosoette

Egosoette

Member

• Grup: Members
Salutare!

Sper c-am nimerit aria corecta. In caz contrar, imi cer scuze si rog moderatorii sa mute subiectul in aria adecvata.

In urma trecerii de la abonament Orange la RDS, avem de ales dintre urmatoarele 2 telefoane: Allview P9 Energy Mini vs Lenovo Vibe S1 Lite.

Telefonul urmeaza sa fie folosit pentru vorbit, internet, poze. Fara nspe mii de aplicatii sau alte artificii.

Voi pe care l-ati alege?

Nea_Voicu

Nea_Voicu

Member

Lenovo Vibe S1 Lite. Dar n-ai si alte optiuni ?

Edited by Nea_Voicu, 17 December 2016 - 13:22.

Razvan125

Razvan125

Active Member

Allview P9 Energy Mini.
Il are un prieten si e foarte multumit de el.

Edited by Razvan125, 17 December 2016 - 13:34.

primuministru

primuministru

Senior Member

• Grup: Senior Members
Un criteriu important in alegerea unui telefon il reprezinta bugetul alocat.Dar in cazul de fata diferenta nu e semnificativa.
Urmatorul criteriu ar fi specificatiile telefonului, iar daca le-ai compara, ai observa ca Allview P9 are specificatii mai bune decat Lenovo Vibe.Avantaj pentru Allview ca are 3GB RAM, procesor mai nou si mai bun (MTK 6737 vs MTK 6753), Android 6.0 vs 5.1.
Uite o comparatie completa aici

Attached Files

• Attached File  comp.jpg   58.58K   33 downloads

Edited by primuministru, 17 December 2016 - 13:37.

Egosoette

Egosoette

Member

View PostNea_Voicu, on 17 decembrie 2016 - 13:21, said:

Lenovo Vibe S1 Lite. Dar n-ai si alte optiuni ?

Nu.

View Postprimuministru, on 17 decembrie 2016 - 13:34, said:

Un criteriu important in alegerea unui telefon il reprezinta bugetul alocat.Dar in cazul de fata diferenta nu e semnificativa.

Multumesc.
Tocmai asta mi se pare dubios, ca preturile nu difera semnificativ. Am observat ca Allview pare mai avantajos, dar in acelasi timp am observat ca, in general, brand-ul nu e tocmai bine vazut. De aici nelamurirea.

shymano

shymano

Guru Member

In general, Allview au un meniu ciudat rau ... cu mult mai putine optiuni. Zilele astea mi-a cerut cineva sa-l ajut la memorarea unui numar din registrul de apeluri primite/sefectuate. N-avea decat optiunea de a-l memora dupa introducerea manuala ... o prostie.
Ma uitam pe specificatii ... chiar daca are 3GB, ala are, totusi, procesor quad core, in timp ce Lenovo are octa core. Acum, ca asta face sau nu diferenta, ramane de vazut. Are avantajul bateriei mai mari, dar ramane intrebarea: e destul de bine optimizat, incat capacitatea mare a bateriei sa fie un plus real ??

stlk

stlk

Spartan Officer

View Postprimuministru, on 17 decembrie 2016 - 13:34, said:

Urmatorul criteriu ar fi specificatiile telefonului, iar daca le-ai compara, ai observa ca Allview P9 are specificatii mai bune decat Lenovo Vibe.Avantaj pentru Allview ca are 3GB RAM, procesor mai nou si mai bun (MTK 6737 vs MTK 6753), Android 6.0 vs 5.1.
Uite o comparatie completa aici
Alt avantaj foarte important este bateria de 4000 mAh fata de 2700 mAh

View Postshymano, on 17 decembrie 2016 - 15:04, said:

In general, Allview au un meniu ciudat rau ... cu mult mai putine optiuni. Zilele astea mi-a cerut cineva sa-l ajut la memorarea unui numar din registrul de apeluri primite/sefectuate. N-avea decat optiunea de a-l memora dupa introducerea manuala ... o prostie.
Ma uitam pe specificatii ... chiar daca are 3GB, ala are, totusi, procesor quad core, in timp ce Lenovo are octa core. Acum, ca asta face sau nu diferenta, ramane de vazut. Are avantajul bateriei mai mari, dar ramane intrebarea: e destul de bine optimizat, incat capacitatea mare a bateriei sa fie un plus real ??
...cu atat mai mult Allview are avantaj ! "Lenovo are octa core" si baterie de cacao. Adica pui procesor performant dar bateria lasa de dorit. A spus ca vrea un telefon mai mult "pentru vorbit, internet, poze" iar procesorul nu e chiar asa important pentru aceste lucruri ci  mai importante sunt  bateria si RAM-ul.

Edited by stlk, 17 December 2016 - 15:15.

titacodita

titacodita

Member

Dintre cele doua, eu as alege clar Lenovo, mai ales ca au caracteristici ''apropiate''.
Pe langa avantajele si dezavantajele aratate mai sus, eu mai subliniez 3 puncte tari ale lui Lenovo :
- e mai usor
- rezolutia ecranului este ''din alta galaxie'' fata de Allview
- camera frontala e mai buna

Edited by titacodita, 17 December 2016 - 18:50.

primuministru

primuministru

Senior Member

Faptul ca Lenovo e mai usor cu 50gr nu mi se pare un mare avantaj.Din contra, il poti scapa mai usor din mana.
Nici rezolutia aia nu-i chiar din alta galaxie, era grozava pe un telefon cu display de 5.5in, insa pe unul cu display de 5in nu e ceva deosebit.
Camera frontala o fi mai buna, nu pot contesta acest lucru.
Diferentele dintre cele 2 modele de telefoane sunt relevante doar in benchmark-uri, insa eu unul as exclude din start orice versiunea de telefon "Lite" !
Prefer oricand un telefon cu o versiune de Android recenta, decat unul cu slabe sanse de update.

alex1912

alex1912

Active Member

Mergi pe Lenovo, nu te lasa pacalit de 1 gb de ram sau de versiunea mai noua de android. Nu am avut Lenovo, insa am avut nesansa sa detin Allview.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate