Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalare Windows 7 peste Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010
Ajutor, sunt disperat. Am bagat windows 10 si imi da aceasi eroare. Cum pot salva fisierele fara sa dau clean la tot hardul cum scrie pe net?

Aici sunt cateva poze sa intelegeti mai bine...

Attached Files



#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai tu ai formatat partitia EFI? Nu trebuia.
Ca sa nu te trezesti cu alte surprize cel mai bine ar fi sa faci un backup la date pe alt HDD, apoi sa o iei de la inceput cu "clean" din DiskPart, initializarea HDD-ului ca GPT sau MBR (cum doresti) si repartitionarea HDD-ului.

Din ultimul screenshot rezulta ca din nou nu ai bootat in mod EFI.

#21
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010
Nici eu nu stiu ce am formatat si ce nu, nu stiu efectiv ce sa mai fac. Nu am alt hdd la dispoziție. Nu exista alte soltuii?

Edited by armandog4u, 18 December 2016 - 13:36.


#22
armandog4u

armandog4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.02.2010

View Postsoundventure, on 16 decembrie 2016 - 23:16, said:

nu ai nici o sansa sa instalezi 7 fara sa formatezi tot hardul. 10 l-ai instalat cu sistem gpt iar 7 nu stie de asa ceva

Acum incerc cu win 10 si am aceasi problema.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incearca sa stergi primele 3 partitii (EFI, System Reserved si System) si poate ca Windows 10 este capabil sa refaca partitia EFI (eu nu stiu, n-am incercat). Dar asigura-te ca poti boota de pe stick in mod EFI! (Pentru aceasta este necesar ca imaginea ISO sa fie scrisa corect pe stick si sa fie aleasa intrarea corespunzatoare in BIOS Setup.)

Partitia EFI o poti crea si manual, dar daca nu stii cum a ajuns partitia EFI formatata NTFS, risti sa produci alte probleme...

De fapt, ar fi trebuit sa te intreb mai intai daca ai incercat sa reformatezi partitia EFI in FAT32 cum ti-a spus si installerul lui Windows. Ai facut asta sau nu? Daca da, atunci ce mesaj de eroare ai mai primit?

#24
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 29.10.2007
ultimul post din 2016 ... imi incerc norocul poate inca mai exista cunoscatori:

am un laptop al carui hdd are partitie de recover al lui Win7pro ... prin 2015 am trecut gratuit la win 10 tot tacamul, apoi am transferat sistemul de operare (win10) pe un ssd iar vechiul hdd (cupartitiile de recover intacte) l-am plasat in bayul pt cd-rom (ce vremuri!) ....

acum eu ma gandesc: daca elimin ssd-ul apoi trec hdd-ul vechi si incerc sa dau recover de pe partitia respectiva am vreo sansa sa resuscitez Win 7?

#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Da, cu ssd scos de tot și HDD pus în slotul original, acel recovery îți va instala W7 din fabrică.

#26
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 29.10.2007
Multumesc de confirmare!
(intentionez sa-l scot la vanzare pe OLx)

#27
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 29.10.2007
se va activa fara probleme? sa ma astept la surprize?

#28
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Te poți aștepta la surprize - posibil ca acel recovery să fie general și-atunci ai nevoie de cheia de pe spatele laptop-ului sau din cutia originală, sau, sau, sau... Dacă ai baftă totul va merge însă că uns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate