Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă
Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne. Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale. www.neurohope.ro |
GPS telefon cu deviatii
Last Updated: Jan 06 2017 20:21, Started by
Ghiordi
, Dec 16 2016 22:00
·
0
#1
Posted 16 December 2016 - 22:00
Salut, am si eu o problema cu GPS-ul la telefon, un Huawei P9 lite, cand doresc sa ma localizeze pe harta google si eu sunt in cladire, imi arata ca sunt in alta parte decat in apropiata cladire sau in cladire.
De exemplu sunt in cladirea X iar gps-ul ma arata ca sunt la cateva sute de metri, uneori chiar si km distanta.... Vi se pare normal ? Cel putin pentru mine nu mi se pare normal. Atunci cand vreau sa dau check-in pe facebook nu ma poate gasi gps-ul ... Un alt exemplu, cand vreau sa dau un check-in eu stau la aproximativ 10 metri de un local, ei bine acel local mi-l arata ca este la distanta de 300-400 metri, desi in realitate este la maxim 10 metri de locatia mea. Ce ar trebui sa fac ? Este o problema de soft sau problema de semnalul meu cu satelitul ? |
#2
Posted 16 December 2016 - 22:06
Ce ti se pare tie normal nu are a face cu realitatea.
Studiaza cum functioneaza un GPS! Daca esti in cladire, telefonul nu receptioneaza satelitii, iar pozitionarea se face prin AGPS (adica triangulatia intre antene) => eroare mare! |
#3
Posted 16 December 2016 - 22:10
Adm, on 16 decembrie 2016 - 22:06, said:
Ce ti se pare tie normal nu are a face cu realitatea. Studiaza cum functioneaza un GPS! Daca esti in cladire, telefonul nu receptioneaza satelitii, iar pozitionarea se face prin AGPS (adica triangulatia intre antene) => eroare mare! Atunci de ce in alte cladiri imi arata locatia corect, iar acasa NU ? |
#4
Posted 16 December 2016 - 22:12
Pentru ca de ex Google (si nu numai) spioneaza, iar pentru IP-urile fixe, a invatat geolocatia.
Ex: esti conectat la wifi cu IP fix si iesi afara -> asociaza IP fix cu locatia GPS. El incearca oricum, de aceea azi IP-ul meu de RDS era vazut in Salaj! |
#5
Posted 16 December 2016 - 22:30
E chiar foarte normal.
Crezi că satelitul acela folosește semnale puternice ca hipsterii să dea check-in pe Facebook? |
#6
Posted 16 December 2016 - 23:44
Incearca , la setari localizare, sa treci pe localizare doar pe GPS. Eu am localizare prin retea, localizare prin GPS si localizare prin retea si GPS. La mine e activat permanent localizare prin retea si GPS si nu imi da erori. Daca nu merge la tine incearca localizarea doar GPS. Daca receptorul telefonului e OK nu ar trebui sa mai ai aceste erori.
|
#7
Posted 16 December 2016 - 23:54
Pekiasan, on 16 decembrie 2016 - 23:44, said:
... Daca receptorul telefonului e OK nu ar trebui sa mai ai aceste erori. Dacă îmi arăți orice dispozitiv, fie civil, fie militar, care transmite semnale către GPS dintr-o clădire, eu mă duc și mă călugăresc. Inițiator, intre satelit și dispozitiv, trebuie vedere directă, orice obstacol care obturează, reduce precizia... Poate fi și o creangă dintr-un copac. Într-o clădire, telefonul NU comunică cu sateliții. Asta ți-o spune cineva care a folosit GPS în scop profesional. |
#8
Posted 21 December 2016 - 19:14
Adm, on 16 decembrie 2016 - 22:12, said:
Pentru ca de ex Google (si nu numai) spioneaza, iar pentru IP-urile fixe, a invatat geolocatia. Ex: esti conectat la wifi cu IP fix si iesi afara -> asociaza IP fix cu locatia GPS. El incearca oricum, de aceea azi IP-ul meu de RDS era vazut in Salaj! KyKyKyKy, on 16 decembrie 2016 - 22:30, said:
E chiar foarte normal. Crezi că satelitul acela folosește semnale puternice ca hipsterii să dea check-in pe Facebook? Este drept ca uneori era o deviatie de cativa metri. Acum am un Huawei P9 Lite. Pekiasan, on 16 decembrie 2016 - 23:44, said:
Incearca , la setari localizare, sa treci pe localizare doar pe GPS. Eu am localizare prin retea, localizare prin GPS si localizare prin retea si GPS. La mine e activat permanent localizare prin retea si GPS si nu imi da erori. Daca nu merge la tine incearca localizarea doar GPS. Daca receptorul telefonului e OK nu ar trebui sa mai ai aceste erori. Bogdansv1, on 16 decembrie 2016 - 23:54, said:
Dacă îmi arăți orice dispozitiv, fie civil, fie militar, care transmite semnale către GPS dintr-o clădire, eu mă duc și mă călugăresc. Inițiator, intre satelit și dispozitiv, trebuie vedere directă, orice obstacol care obturează, reduce precizia... Poate fi și o creangă dintr-un copac. Într-o clădire, telefonul NU comunică cu sateliții. Asta ți-o spune cineva care a folosit GPS în scop profesional. Pai si cum explici ca inainte cand aveam S5 imi arata locatia chiar si cand eram in casa ? Este drept ca uneori era o deviatie de cativa metri, dar acum este deviatie si de 1 km... Este posibil ca in cazul in care folosesc google maps beta sa am aceste probleme ? Am incercat sa scap de versiunea beta, dar nu reusesc, il dezinstalez , se dezinstaleaza si ramane versiunea din telefon, ca asa este telefonul, are aplicatia instalata. Cum as putea scapa de versiunea beta ? Multumesc tuturor pentru raspunsuri |
#9
Posted 21 December 2016 - 19:21
Ca veni vorba de Facebook. Geolocatia e fix pix, nici nu te poți lăuda cu ea Poti da oricând o locație manual și să spui că ești in Honolulu sau Seychelles deși stai în Ferentari
|
#10
Posted 21 December 2016 - 19:29
Ghiordi, on 21 decembrie 2016 - 19:14, said:
... Ok, am inteles, am crezut ca o fi o problema de soft ceva ..... Pai si cum explici ca inainte cand aveam S5 imi arata locatia chiar si cand eram in casa ? Este drept ca uneori era o deviatie de cativa metri, dar acum este deviatie si de 1 km... Foarte posibil sa fi avut activate datele cand erai afara si prin urmare iti arata ultima locatie cunoscuta (daca ai folosit doar GPS). O alta explicatie e ca te puteai fi localizat prin antenele GSM la care se conecta telefonul. Daca n-ai uitat geometria, cauta pe net despre triangulatie, vei vedea cum poti gasi anumite puncte fixe doar daca cunosti distanta si unghiul fata de niste repere ale caror coordonate sunt cunoscute... Apoi vezi ce gasesti despre radiolocatie, iarasi te va lamuri despre cum functioneaza tehnologia actuala, recte telefonul pe care-l posezi. |
|
#11
Posted 21 December 2016 - 20:11
caiuscorneliu, on 21 decembrie 2016 - 19:21, said: Ca veni vorba de Facebook. Geolocatia e fix pix, nici nu te poți lăuda cu ea Poti da oricând o locație manual și să spui că ești in Honolulu sau Seychelles deși stai în Ferentari |
#12
Posted 22 December 2016 - 18:06
caiuscorneliu, on 21 decembrie 2016 - 19:21, said:
Ca veni vorba de Facebook. Geolocatia e fix pix, nici nu te poți lăuda cu ea Poti da oricând o locație manual și să spui că ești in Honolulu sau Seychelles deși stai în Ferentari Bogdansv1, on 21 decembrie 2016 - 19:29, said: Foarte posibil sa fi avut activate datele cand erai afara si prin urmare iti arata ultima locatie cunoscuta (daca ai folosit doar GPS). O alta explicatie e ca te puteai fi localizat prin antenele GSM la care se conecta telefonul. Daca n-ai uitat geometria, cauta pe net despre triangulatie, vei vedea cum poti gasi anumite puncte fixe doar daca cunosti distanta si unghiul fata de niste repere ale caror coordonate sunt cunoscute... Apoi vezi ce gasesti despre radiolocatie, iarasi te va lamuri despre cum functioneaza tehnologia actuala, recte telefonul pe care-l posezi. Cand sunt afara imi arata locatia corect, sunt in punctul X, cand intru in casa nu mai apare ca sunt in punctul X ci ca sunt in punctul Y care este la o distanta de peste 500 metri - 1 km ... Aici vorbesc cu datele mobile active. De ce la acest telefon nu arata ultima locatie in care am fost cum ai zis si tu, sau de ce nu sunt localizat prin antenele GSM atunci cand sunt in cladiri? Inca un exemplu: ieri dimineata stateam de vorba cu un amic si a venit vorba de problema mea, si ii zic: ia vezi unde te localizeaza pe tine? Activeaza GPS, date mobile si ii arata fix locatia in care eram - desi eram in cladire, fac si eu acelasi lucru si imi arata ca sunt la cateva strazi departare(aproximativ 500-700m). Aceeasi retea de telefonie mobila ( in cazul in care aduci vorba de localizarea prin antelene GSM ) , numai ca avem telefoane diferite. Pana la urma, care este problema ? Ca mie tot nu imi miroase ceva bun la telefonul meu, ca sa zic asa )) ideea este ca mai am putin timp sa il returnez.... KyKyKyKy, on 21 decembrie 2016 - 20:11, said:
Nu chiar. Facebook mai are un sistem de localizare GPS pentru a arăta de unde vine postarea. Eu mereu îl „maltratez” folosind FakeGPS. |
#13
Posted 23 December 2016 - 15:06
#14
Posted 04 January 2017 - 17:13
Cred ca e de la localizarea bazata pe harta google a retelelor wifi. A durat mai mult de o luna dupa mutarea unei retele wifi pana cand gps-ul arata noua locatie. Pana la actualizare imi arata locatia anterioara.
|
#15
Posted 04 January 2017 - 18:51
|
#16
Posted 06 January 2017 - 15:41
Imi dau cu parerea: poate nu conteaza ca nu esti conectat la wifi si e dezactivat. Se poate sa foloseasca wifi fara sa iti indice tie ca a activat wifi-ul. La location mode High si Battery accuracy scrie ca foloseste wifi.
Edited by c_alecs, 06 January 2017 - 15:42. |
#17
Posted 06 January 2017 - 20:21
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users