Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Izolare PLANSEU POD / Tavan camera

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Fredi16

Fredi16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2016

View PostDan_DD, on 18 decembrie 2016 - 23:00, said:

Intradevar parerile sunt impartite.. si nu imi este f usor sa o aleg pe cea mai potrivita..
Trestia este batuta pe scandura doar ca sa prinda tencuiala peste. Deci nu este o problema cu greutatea izolatiei. Scandurile sunt prinse bine de grinzi.
Podeaua podului am desfacut-o ca sa pot pune vata intre grinzi. Dar cum am zis, sunt zone unde scandura nu se imbina perfect si mai raman spatii intre scanduri. Iar inintial ma gandeam sa pun doar 10 cm de vata si peste grinzi sa pun o folie gen Deltavent pentru a izola aerul.

Dar cred o sa fac exact cum ati spus.. Doar ca nu stiu daca folia delta vent sa o pun tot numai intre grinzi sau si peste ele?
Eu sper sa fie gata pana de sarbatori. Posted Image Multumesc.
Am atasat mai jos o schita

Daca in locul foliei DeltaVent + scanduri as pune  placi de OSB nu cred ca ar respira mai bine plafonul.. Daca gresesc, va rog sa ma contraziceti.

Salutare,am ajuns aici ca exact asta vreau sa fac si eu, sunt curios daca varianta aleasa a fost practica...

#20
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postrabanne2013, on 03 aprilie 2020 - 22:29, said:

Salut colegi
Am aproape aceasi situative ca si colegul care a scris topicul.Deci casa parter+pod.Planseul este din grinzi de lemn,apoi trestie si tencuiala.Intre grinzi este vata de 20 cm.Datorita faptului ca tavanul nu este frumos neted as dori sa ii pun polistiren sau vata peste care sa aplic plasa si apoi glet.Intrebarea este polistiren sau vata?
polistirenul NU  se pune in interioarul casei. doar pe exterior, daca nu ai bani de vata bazaltica
polistirenul este o bariera de vapori si este riscul ca sa fie condens si mucegai pe el. plus ca arde foarte frumos.
ca sa faci un tavan interior neted in situatia ta fa asa: tavan de rigips prins cu bride de grinzile vechi si vata intre tencuiala veche si plafonul nou.
dar intre vata si placile de rigips trebuie pusa o folie bariera de vapori,cat mai etansa si fara gauri. este ieftina, alu-pz la sul.

#21
lalutcosmin

lalutcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.01.2009
Buna ziua! Pe planseul de beton al unei case, as putea sa pun vata bazaltica fara sa mai podesc?

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
daca nu ai de gand sa calci pe acolo, da.

#23
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlalutcosmin, on 29 ianuarie 2022 - 19:50, said:

Buna ziua! Pe planseul de beton al unei case, as putea sa pun vata bazaltica fara sa mai podesc?
da, dar trebuie sa pui intai o folie bariera de vapori, vata si deasupra o folie anticondens.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate