Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Informațiile sau dezinformațiile EPG de la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Probabil că mulți ați remarcat diverse informații complet irelevante/lipsă pe EPG de la UPC.
Haideți să le facem publice, poate se rezolvă.

1. Eurosport 1/2 SD/HD
De exemplu, la emisiunile de snooker, la info, suntem informați că snookerul este un sport din categoria ... biliardului etc. Mult mai relevant și mai util ar fi dacă la info s-ar spune și despre ce turneu/campionat este vorba: știu eu, Openul Scoțian, Openul Țării Galilor, al UK etc etc.
Este foarte posibil ca și la alte emisiuni sportive EPG să fie la fel de (in)util. Poate ați remarcat și voi alte ciudățenii ale EPG.

2. La Mezzo SD/HD ar trebui să se specifice la info despre ce concert/interpret/orchestră este vorba, deoarece în descrierea programului, de regulă aceste informații nu au loc - spațiul de afișaj este prea mic.

3. De pe la poziția 800 în sus, nici măcar nu se mai spune despre ce post de televiziune este vorba, ci doar că este Canal Generalist/Religios/Știri.
Cînd de fapt este vorba de unele posturi utile, chiar dacă sunt de nișă; TVH, TVCity, Trinitas TV etc.
Și mai deranjant este faptul că DIGI 24 (poziția 809) este pur și simplu declarat ca un canal de știri, fără să i se spună numele și nici info.
Ciudat că de data asta nu mai este vorba de un canal de nișă ci despre un canal de știri important, must-carry, cu o largă audiență.
Ar fi fost corect pentru abonații UPC ca acest post să fie trecut în grupul celorlalte canale de știri: Realitatea TV, Antena 3, Romania TV, B1 TV (poziția 401 etc). Este oare vorba de neglijarea concurenței?

Și în privința EPG constat că RCS&RDS dă clasă UPC - nu numai la Internet sau la telefonie sau la preț. EPG lor este mai informativ, mai clar, pentru toate canalele difuzate de RCS.
Singurul avantaj pe care-l avea UPC, acele stb-uri cu DVR, e pe cale să dispară. DVR-urile lor sunt înlocuite de acel HORIZON la care trebuie să cumperi HDD extern dacă vrei să faci înregistrări (adică mai bagi acolo 200-300 lei)

Or mai fi și altele ...

#2
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Așa sunt afișate informațiile de cei care oferă acel EPG. Înainte a fost port.ro acum nu știu de unde sunt preluate (e posibil să fie de pe cinemagia). RCS dă clasă UPC-ului la EPG în ce sens? Poate că oferă detalii mai multe dar la RDS o grămadă de canale nici măcar nu au EPG.
Referitor la Digi 24 intenționat a fost aruncat acolo la capătul grilei. Așa au procedat toți cabliștii care l-au preluat, deci UPC nu face excepție. S-a discutat detaliat și despre acest lucru. Posted Image Tocmai de asta s-a propus >>> http://forum.softped...are-de-catigat/

Edited by Kalman2007, 16 December 2016 - 19:27.


#3
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 o_p_2005, on 16 decembrie 2016 - 19:14, said:

informații complet irelevante/lipsă pe EPG de la UPC.
Haideți să le facem publice, poate se rezolvă.
La "digi", canalul superone are EPG-ul la fel de enervant .

#4
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 06.12.2006

 Kalman2007, on 16 decembrie 2016 - 19:23, said:

Așa sunt afișate informațiile de cei care oferă acel EPG. Înainte a fost port.ro acum nu știu de unde sunt preluate (e posibil să fie de pe cinemagia).

Legat de acest aspect am și eu o nelămurire.
Cei care oferă EPG ul îl oferă gratis sau sunt plătiți pentru asta de catre UPC?
Dacă l-ar oferi gratis n-am ce comenta, dar dacă îl oferă contra cost mi se pare normal ca informațiile sa fie mai exacte și UPC ul sa fie mai exigent în aceasta privința.
Cum spunea userul de mai sus apropo de informațiile de pe Eurosport legate de turneele de snooker. Puteau fi mai exacte.

#5
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Da, așa ar fi corect. Sunt multe unde scrie doar titlul emisiunii și atât.

#6
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 Kalman2007, on 16 decembrie 2016 - 19:23, said:

Așa sunt afișate informațiile de cei care oferă acel EPG. Înainte a fost port.ro acum nu știu de unde sunt preluate (e posibil să fie de pe cinemagia). RCS dă clasă UPC-ului la EPG în ce sens? Poate că oferă detalii mai multe dar la RDS o grămadă de canale nici măcar nu au EPG.
Referitor la Digi 24 intenționat a fost aruncat acolo la capătul grilei. Așa au procedat toți cabliștii care l-au preluat, deci UPC nu face excepție. S-a discutat detaliat și despre acest lucru. Posted Image Tocmai de asta s-a propus >>> http://forum.softped...are-de-catigat/
Nu știu de unde iau ei info, dar uite
preluare acum de pe Cinemagia:
Eurosport 1
21:00
Snooker: Seria Home Nations

Am înțeles cum e cu DIGI 24, dar măcar puteau să-i pună numele pe EPG și nu (numai) Canal de Știri
La RCS&RDS pe canalele la care mă uit eu de-obicei: Digi Sport, Digi Film, Digi World etc. EPG este OK, corect și suficient de detaliat. Și la Mezzo e OK, uneori, alteori nu.
(am STB Kaon 1600 HD, nu știu dacă este relevant)

Edited by o_p_2005, 16 December 2016 - 19:53.


#7
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Ciudat. Deci nu e de pe Cinemagia. E păcat pentru că mai demult era ok cu informații mai detaliate. La cele pentru adulți mai înțeleg dar în rest ar putea totuși să ofere o descriere. Unele nu au deloc.
RDS de unde preia informațiile?

#8
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 Kalman2007, on 16 decembrie 2016 - 19:54, said:

Ciudat. Deci nu e de pe Cinemagia. E păcat pentru că mai demult era ok cu informații mai detaliate. La cele pentru adulți mai înțeleg dar în rest ar putea totuși să ofere o descriere. Unele nu au deloc.
RDS de unde preia informațiile?
Așa este. E păcat. Mai ales că banii pe care-i dăm pe abonament sunt destul de mulți față de RDS (eu plătesc la UPC 115 lei pentru TV, 2 stb DVR SD și HD, grila completă inclusiv MaxPack și Internet de 300 Mbps). La RDS plătesc 75 lei pentru TV fara hbo, Internet 200 Mbps, telefonie fixă.
Habar n-am de unde preia RDS informațiile, dar și UPC ar putea să facă la fel  :)

#9
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
La RDS Digi Cablu urmatoarele posturi tv nu au EPG:

- TRAVEL MIX
- DA VINCI
- FASHION TV
- TV H
- SUPER RTL
- RAI 3
- NICKELODEON
- DUCK TV
- NASUL TV
- HORA TV
- INEDIT TV
- MAGYAR SLAGER TV.

P.S. Pe canalul SUPERONE este afisat mereu mesajul "SuperOne-Adult".

Edited by mediasettv, 16 December 2016 - 20:09.


#10
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 mediasettv, on 16 decembrie 2016 - 20:08, said:

La RDS Digi Cablu urmatoarele posturi tv nu au EPG:

- TRAVEL MIX
- DA VINCI
- FASHION TV
- TV H
- SUPER RTL
- RAI 3
- NICKELODEON
- DUCK TV
- NASUL TV
- HORA TV
- INEDIT TV
- MAGYAR SLAGER TV.

P.S. Pe canalul SUPERONE este afisat mereu mesajul "SuperOne-Adult".
Pe canalele la care mă uit eu pe RDS (DIGI 24, DIGI SPORT, DIGI FILM, Documentarele DIGI, chiar și Eurosporturi ...) EPG este corect, la zi, suficient de detaliat, nu ca la UPC!

#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Cam așa arată un EPG (la nemți) :)

N24 Doku

Attached File  n24d1.jpg   234.09K   58 downloads Attached File  n24d2.jpg   302.93K   53 downloads

Servus TV

Attached File  servus tv.jpg   287.93K   46 downloads

Eurosport 1 Deutschland

Attached File  e1.jpg   272.77K   42 downloads

#12
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Foarte tare! La noi n-o să vezi așa ceva ever!

#13
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
mie mi se pare bizar la epg altceva....am un tv panasonic cu card CI+ si un samsung cu stb HD Pace....
informatiile din epg-ul Pace sunt mai exacte decat cele oferite de cardul CI+.....nu pricep

#14
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,218
  • Înscris: 22.02.2017
O porcarie e EPG-ul asta, am pus sa inregistreze o gramada de lucruri, si ma trezesc ca niciuna nu are sfarsit. Am inregistrat iUmor dar vad ca continua dupa 22:30. Un mare rahat.

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Nici canalele nu respectă programul. Nu e ca la nemți unde rar se întâmplă să vezi 1 minut în plus sau minus.

#16
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,218
  • Înscris: 22.02.2017
Mda, pe site-ul Antenei 1 filmul incepea la 22:15, chiar mai devreme cu 15 minute decat era in EPG. iUmor si la ora 23:00 rula. Trebuie sa ai o marja de eroare de + 1 ora.

#17
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 06.12.2006
Aceeași teapa mi-am luat-o eu acum câțiva ani cu Românii au talent. De atunci  emisiunile de genul asta nu le mai pun niciodată la înregistrat după EPG. Mereu înregistrarea o programez manual cu o ora în plus fata de ora de  sfârșit indicata în EPG. Asa nu am mai avut niciodată probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate