Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Analize inima

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Vreau a imi fac niste analize la inima, adica ma duc platesc, probabil voi sta la coada si sa plec acasa.

Vreau sa stau cat mai putin pe acolo.

Am gasit la institutul parhon  Consultatie + EKG + Echocardiografie =300 lei
http://www.parhon.ro...igatii-medicale

Sau daca stiti un alt loc dar asa 300-400 analizele.

Precizez ca nu am doctor de familie, nu am fost bolnav si probabil nici acum nu am nimic. Nu am fost niciodata la doctor asa ca sunt pe langa chestiile astea cu analize, spitale rau.

Chestia e ca am asa o senzatie ca imi bate inima tare ca atunci cand iti este frica sau ai emotii mari, mi-am luat tensiune si era buna.

Eu pun pe seama emotiilor, sau stari pshice ma ales ca mi-a murit tatal si tot imi vine amintiri cu el, parca il vad in pat mort, si ma i-a o stare nasa rau de nu mai sunt bun de nimica.

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
.

Edited by baliosss, 16 December 2016 - 13:24.


#3
Aphen

Aphen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.12.2016
sunt multe clinici private, Regina Maria, Medlife etc. Preturile sunt cam pe-acolo.Intra pe site-urile lor si compara.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zzhunt, on 16 decembrie 2016 - 13:19, said:

Vreau a imi fac niste analize la inima, adica ma duc platesc, probabil voi sta la coada si sa plec acasa.

Vreau sa stau cat mai putin pe acolo.

Am gasit la institutul parhon  Consultatie + EKG + Echocardiografie =300 lei
http://www.parhon.ro...igatii-medicale
Sau daca stiti un alt loc dar asa 300-400 analizele.
Precizez ca nu am doctor de familie, nu am fost bolnav si probabil nici acum nu am nimic. Nu am fost niciodata la doctor asa ca sunt pe langa chestiile astea cu analize, spitale rau.

La orice clinica privata din cele mai rasarite, suni, spui ce analize vrei sa faci, intrebi cat costa si faci o programare pentru analize. Apoi, dupa ce ai analizele, mai faci inca o programare la un medic cardiolog care sa-ti citeasca analizele si sa-ti faca eventuale recomandari.

In mod normal se plateste si primul consult, ca sa-ti spuna medicul ce analize trebuie sa faci... Nu stiu daca se mai plateste inca o data medicul de policlinica cand vii cu analizele, la evaluare.

Edited by rosix, 16 December 2016 - 13:35.


#5
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
La Institutul de Boli Cardiovasculare CC Iliescu (spitalul Fundeni), au cei mai buni medici ;)

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

 rosix, on 16 decembrie 2016 - 13:34, said:

La orice clinica privata din cele mai rasarite, suni, spui ce analize vrei sa faci, intrebi cat costa si faci o programare pentru analize. Apoi, dupa ce ai analizele, mai faci inca o programare la un medic cardiolog care sa-ti citeasca analizele si sa-ti faca eventuale recomandari.

In mod normal se plateste si primul consult, ca sa-ti spuna medicul ce analize trebuie sa faci... Nu stiu daca se mai plateste inca o data medicul de policlinica cand vii cu analizele, la evaluare.

Nu faci analize prima data ci consultia. Ala, doctorul adica, iti recomanda ce anume sa faci...ekg, sange etc. Dupa care te intorci la control sa-ti "citeasca" analizele, sa-ti puna un diagnostic si, dupa caz, sa-ti dea tratament.
Eu asa as vedea, nu sunt doctor.

Edited by dreaQ, 16 December 2016 - 13:59.


#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pasii de urmat sunt urmatorii:
-cauti un cardiolog bun
-programezi o consultatie care va costa vreo 100 lei la care se va adauga ceva si pentru electrocardiograma
-la cabinet iti va face electrocardiograma si iti va recomanda niste analize specifice pentru bolile cardiace.
UIte ce am gasit eu la o simpla cautare   http://www.consultac...CFUY8Gwod1qMGQQ
Cardiologul (profesor universitar)din orasul meu i-a recomandat unei rude sa-si faca o coronarografie la spitalul Monza unde a fost exceptional din toate punctele de vedere.
UIte aici o clasificare a cardiologilor cu specificatia ca dl.dr. Tintoiu este intr-adevar o somitate dar nu cred ca da consultatii, el lucrand  la spital. Ultima oara era seful sectiei cardiologie al Spitalului Militar.

Edited by Freddy12, 16 December 2016 - 14:13.


#8
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

Precizez ca nu am doctor de familie, nu am fost bolnav si probabil nici acum nu am nimic. Nu am fost niciodata la doctor asa ca sunt pe langa chestiile astea cu analize, spitale rau.
Chestia e ca am asa o senzatie ca imi bate inima tare ca atunci cand iti este frica sau ai emotii mari, mi-am luat tensiune si era buna.
Eu pun pe seama emotiilor, sau stari pshice ma ales ca mi-a murit tatal si tot imi vine amintiri cu el, parca il vad in pat mort, si ma i-a o stare nasa rau de nu mai sunt bun de nimica.
Offf asa a inceput si la mine .... Dupa cardiologi , analize la glande si la sange si etc .... M-am conformat ..... Atacuri de panica , anxietate , agorafobie etc...
PRIMA DATA ELIMINA TOATE POSIBILITATILE

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 zzhunt, on 16 decembrie 2016 - 13:19, said:

Eu pun pe seama emotiilor, sau stari pshice ma ales ca mi-a murit tatal si tot imi vine amintiri cu el, parca il vad in pat mort, si ma i-a o stare nasa rau de nu mai sunt bun de nimica.
Mai bine la psihoterapeut decat la cardiolog, parerea mea...
Cum de nu ai medic de familie? Mergi la privat la unul, stie el unde sa te trimita...

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mihaiduban, on 16 decembrie 2016 - 16:12, said:

Offf asa a inceput si la mine .... Dupa cardiologi , analize la glande si la sange si etc .... M-am conformat ..... Atacuri de panica , anxietate , agorafobie etc...
PRIMA DATA ELIMINA TOATE POSIBILITATILE

Pana la urma cu ce boala, te-au identificat? Sa nu-mi spui ca, dupa ce ai dat 500 lei pe analize ti-au zis ca e de la stress.... Puteam si eu sa-ti spun acelasi lucru, dar pe bani mai putini.

Edited by rosix, 16 December 2016 - 19:12.


#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dacă vreți strict o listă de analize de sânge care să indice, în mare, cât de sănătos este sistemul cardio-vascular (precum și riscul relativ de boli cardiovasculare), puteți face următoarele:
(unele sunt scumpe, vă pot chiar băga în panică aiurea, așa că mergeți cu ele la cardiolog dacă doriți să vă faceți și o electrocardiogramă)

- Proteina C reactivă
- Proteina C reactivă ultrasensibilă
- LDH (+izoenzime)
- Homocisteina
- Colesterol total
- LDL colesterol
- HDL colesterol
- VLDL colesterol
- Lipide totale serice
- Trigliceride

Mergeți la orice laborator (evitați-le pe cele de cartier) și faceți aceste analize. Cea mai scumpă va fi LDH izoenzime, în jur de 70-80 lei, și chiar nu are rost să o faceți decât dacă e financiar posibil.

#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 rosix, on 16 decembrie 2016 - 19:11, said:

Pana la urma cu ce boala, te-au identificat? Sa nu-mi spui ca, dupa ce ai dat 500 lei pe analize ti-au zis ca e de la stress.... Puteam si eu sa-ti spun acelasi lucru, dar pe bani mai putini.
Agorafobie a fost primul  diagnostic la primul doctor  ...
Faceam atacuri de panica si habar aveam ce sunt (daca nu ai avut de aface cu asa ceva nu poti sa sti prin ce trece un om cu problema asta )
Am mers cu seroxat un timp, a fost bine, dar dupa ce l-am lasat s-au intors belelele ...
Al doilea doctor acelasi diagnostic tratament mai putin agresiv...
Am mers cu Cipralex dar a fost apa de ploaie ...
Bun m-am documentat si am zis ca trebuie sa fac schimbare ...
Am incercat sa controlez atacurile de panica si le-am mai domolit .
Intre timp am constatat ca alcoolul ma ajuta foarte mult  asa ca era gata gata sa cad in patima (numai ca te simti bine doar cand bei , si dupa ce trece efectul berii apare o anxietate urata rau  si faci niste atacuri de panica MAXIME + mahmureala )
Nu are rost sa mai intru in detalii , sunt multe de spus .
Cert este ca asa a inceput si la mine :

Quote

Chestia e ca am asa o senzatie ca imi bate inima tare ca atunci cand iti este frica sau ai emotii mari
Pana la urma nu a murit nimeni din asta ,dar este  un chin sa traiesti cu asa ceva! Am auzit de cazuri in care nu mai puteau sa iasa din casa din cauza anxietatii !
Initiatorul topicului cred ca daca ar intelege si ar constientiza treaba asta nu ar ajunge in situatia mea si a multor altora !
Oricum trebuie facute analizele prima data!

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 britneysbitch, on 16 decembrie 2016 - 20:02, said:

...
Ai uitat tocmai analizele cele mai importante: BNP-ul si troponina, care-s in pachetul standard de investigatii pt pacientul cardiac in orice UPU din tara sau strainatate.

#14
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
BNP-ul e foarte scump în România. Bănuiesc că este mai ieftin (sau mai accesibil prin prisma salariilor de-acolo, sau chiar gratuit!) în Finlanda, dar în România este prohibitiv pentru multă lume, costă peste 100 de lei. La spital sigur, e gratis (pentru asigurați), dar acolo când ajunge pacientul pentru astfel de analize, e destul de gravă situația.

Iar la medicul de familie ce să zicem, nici nu sunt sigur dacă medicul de familie are voie să prescrie "prin casa de asigurări" astfel de analize, sau doar medicul de specialitate. Plus că probabil știți mai bine decât mine cum este cu screening-ul în România (sau oriunde în general, dar în România în mediul rural în special este o problemă), foarte puțină lume se interesează de astfel de aspecte ...

Era să și uit veșnicul "n-am primit bani pentru analize încă", sau "stați să vă trec pe lista de așteptare" lună de lună, pentru analizele cu trimirere de la medic la laboratoarele private.

Constat din păcate că screening-ul seric este destul de ignorat în lume (în special din considerente financiare, mulți asiguratori și chiar medici nerecunoscându-le utilitatea cost-beneficiu), chit că în practică s-ar salva multe vieți cu screening seric timpuriu.

Edited by britneysbitch, 19 December 2016 - 15:14.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 britneysbitch, on 19 decembrie 2016 - 15:12, said:

BNP-ul e foarte scump în România. Bănuiesc că este mai ieftin (sau mai accesibil prin prisma salariilor de-acolo, sau chiar gratuit!) în Finlanda, dar în România este prohibitiv pentru multă lume, costă peste 100 de lei....
Laboratorul cu care colaboreaza clinica noastra ''face'' BNP-ul la 35 euro, platit insa de asigurare, pe pacient nu-l costa nimic.

Perfect de acord cu utilitatea screening-ului seric.

#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
La EKG stiu că primești hârtia aia cu rezultate.
La ecografie  se da ceva hârtie, poze film cu ce se vede ?
Întreb pt că aș vrea să dau analizele la citit și la alti doctori.

O sa ajung la analize după revelion, mă gândeam să mă duc la Sanador de pe decebal că e aproape de mine, dar am citit pe net că  nu sunt serioși.

Bine toată vara și până de curând am băut foarte mult suc cola și Pepsi + energizante.

De când m-am lăsat parca e bine.

Doctor de familie am avut m-a înscris maică-mea la unu de mult dar nu am fost niciodată acolo.
Cine e unde e habar nu am. Nu am avut probleme niciodată.



#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
memormed.  A fost sau a auzit cineva de centrul asta de analize?

#18
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am fost la MEDAS  pt o  electrocardiograma dar nu stiu mi se pare ciudat, a durat prea puțin 10 secunde.
Cică e buna dar pulsul e mare 120
Mi-a dat betaloc zok cate juma de pastila
Urmează să mă duc la analize la sânge și să fac o ecografie.

Dar nu stiu mi se pare ciudat mi-a pus electrozi aia și a apăsat să iasă hârtia și gata.

Mai demult de tot am mai făcut un EKG dar după ce îmi luasem tensiunea și se speriase aia că aveam tensiunea mare dar atunci a durat ceva mai mult,  m-a pus să îmi țin respirația, inspira expiră etc ceva de genu asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate