Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ajutor recuperare bani Dacia

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Buna dimineata.
Vad ca acum dupa ce avem hartiile nu mai sunt atatia amatori de troll-eala. Am avut doua pagini care s-au umplut imediat cu tot felul de comentarii pe langa subiect doar ca sa parem interesanti.
Astept cu interes pareri avizate.

#56
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View PostTetelu1980, on 19 decembrie 2016 - 16:34, said:

@StickyFingaz factură pe diferență este doar la dealer, cred, din moment ce nu s-a ridicat bunul, adică mașina, nu a fost înmânată și factură.

Ceva nu pusca aici. Amicul tau plateste avansul la dealer pe baza unei comenzi si a unei facturi de avans. Apoi plateste si diferenta, care se pare ca este pentru alta masina (galbena). Dealerul confirma ca masina este achitata integral, iar amicul tau spune ca nu are nici in acest moment factura pe diferenta, cu toate ca plata a facut-o in octombrie. Cum pana mea inchide contabilitatea amicului tau luna octombrie fara sa aiba factura fiscala pe baza careia a platit diferenta?

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Pai ce este asa neclar? ai pus trei acte iar fiecare se refera la alta masina.
Trebuie mers la firma si vazut ce acte au ei.
Iei o foaie de hartie si scri datele de la fiecare factura bon etc. Ai sa vezi ca datele nu se potrivesc, nici in hartiile voastre nici in ale lor.

#58
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View PostTetelu1980, on 19 decembrie 2016 - 16:27, said:

Asta vreau să întreb și eu... Care contract? Nu s-au cumpărat niște servicii, s-a cumpărat un bun care este însoțit de o factură. Plus că s-a cumpărat prin ordin de plată, nu prin leasing sau credit ca să fie nevoie de vreun contract. Nu știu... zic și eu...

Nu mai zice mai bine... habar nu ai despre ce vorbesti. Trebuie contract. Cum sa faca achizitie, mai ales pe firma, fara contract? E trombon. Tocmai de aia se semneaza contract - ca sa nu pateasca sa ii vina masina galbena in loc de alba sau sa nu i-o livreze in 2100.
Bag mana in foc ca acest contract exista dar el nu il mai are sau nu l-a avut niciodata ca nu l-a interesat. Pana acum cand se trezeste cu o masina de taxi livrata in loc de ce a vrut el. Daca a fost fraier sa fie pana la capat si sa isi asume prostia.

#59
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007

View Postarg, on 20 decembrie 2016 - 08:44, said:

Pai ce este asa neclar? ai pus trei acte iar fiecare se refera la alta masina.
Trebuie mers la firma si vazut ce acte au ei.
Iei o foaie de hartie si scri datele de la fiecare factura bon etc. Ai sa vezi ca datele nu se potrivesc, nici in hartiile voastre nici in ale lor.

Eu stiu asta, colegul meu care este practic cel patit stie si el, numai ca pentru cei de la Dacia nu este la fel de clar, ei inca vor sa "isi traga" 10% din bani pentru ca, cumparatorul s-a razgandit. Nu ii intereseaza faptul ca respectivului cumparator se intentioneaza a se livra o masina galbena in loc de una bucata masina alba.

Edited by Tetelu1980, 20 December 2016 - 08:58.


#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Cautati contractul ca trebuie sa fie pe undeva..
Daca nu si nu mergeti la firma si cereti contractul.

#61
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
Problema este ca nu exista legatura intre cele 3 acte prezentate (singura legatura este ca provin de la dacoserv).
In facture din martie se specifica un numar de comanda si un numar de sasiu.
In facturile celelalte se specifica alte numere de comanda si alte serii de sasiu....
Nu stiu cum s-a intamplat aceasta situatie, si nu-mi pot explica cum un om da o caruta de bani, dar nu e atent la ceea ce semneaza....
Sunt totusi curios ce s-a intamplat si cum se va rezolva....

#62
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postioppo, on 20 decembrie 2016 - 08:50, said:

Nu mai zice mai bine... habar nu ai despre ce vorbesti. Trebuie contract. Cum sa faca achizitie, mai ales pe firma, fara contract? E trombon. Tocmai de aia se semneaza contract - ca sa nu pateasca sa ii vina masina galbena in loc de alba sau sa nu i-o livreze in 2100.
Bag mana in foc ca acest contract exista dar el nu il mai are sau nu l-a avut niciodata ca nu l-a interesat. Pana acum cand se trezeste cu o masina de taxi livrata in loc de ce a vrut el. Daca a fost fraier sa fie pana la capat si sa isi asume prostia.
Cand am cumparat eu masina pentru firma, m-am dus la ei sa-mi dea factura proforma, s-a facut plata si m-am dus sa ridic masina. Fara contract, fara draci si laci. Asa ca poate ar fi bine sa fii ponderat in aruncat cu rahat.

View PostTetelu1980, on 20 decembrie 2016 - 08:56, said:

Eu stiu asta, colegul meu care este practic cel patit stie si el, numai ca pentru cei de la Dacia nu este la fel de clar, ei inca vor sa "isi traga" 10% din bani pentru ca, cumparatorul s-a razgandit. Nu ii intereseaza faptul ca respectivului cumparator se intentioneaza a se livra o masina galbena in loc de una bucata masina alba.
Practic factura initiala e "contractul" prin care dacia si dilarul ei isi asuma obligatia de a livra un vehicul cu niste specificatii. Poate ar fi bine sa apeleze colegul la un avocat. Eu unul as zice ca are toate sansele sa-si recupereze banii atata timp cat VIN-urile din facturi sunt diferite.

#63
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmatrwe, on 21 decembrie 2016 - 09:25, said:

Cand am cumparat eu masina pentru firma, m-am dus la ei sa-mi dea factura proforma, s-a facut plata si m-am dus sa ridic masina. Fara contract, fara draci si laci. Asa ca poate ar fi bine sa fii ponderat in aruncat cu rahat.

Practic factura initiala e "contractul" prin care Dacia si dilarul ei isi asuma obligatia de a livra un vehicul cu niste specificatii. Poate ar fi bine sa apeleze colegul la un avocat. Eu unul as zice ca are toate sansele sa-si recupereze banii atata timp cat VIN-urile din facturi sunt diferite.

Vai de capul meu. Pai daca si tu ai facut la fel ca el nu inseamna ca e normal, ci din contra, ca era foarte posibil sa deschizi topic pe aici ca ti-au livrat o masina cu 3 roti in loc de 4 cu 3 ani intarziere.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iniţiatorul caută acum doar soluţii să-şi recapete banii pentru că el nu mai vrea maşină. Cu factura iniţilă le putea băga pumnul în gură cerând să-i fie livrată maşina cu VIN-ul consemnat. Dar se fereşte să facă asta pentru că s-ar alege cu a doua maşină, ceea ce nu e o variantă acceptabilă.

#65
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
oricum actele sunt in neregula....
De exmplu al doile act e datat in 18.05. 2016, si avizeaza o plata la banca ptr. 21.10.2016....
Deasemenea pe al 2 lea act e un alt numar de comanda...
Pe de alta parte:
- avansul din martie e de 19400 lei, cu rest de plata de 17000 lei.
Actul al 2lea specifica tot o plata de peste 19 000 lei, desi plata ar fi trebuit sa fie 17 000 lei.
Eu cred ca totusi au fost 2 comenzi diferite....adica s-au facut cumva 2 comenzi ptr. aceeasi firma....

Edited by Malus_Dacus, 21 December 2016 - 11:14.


#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Diferenţa poate fi de la culoarea specială de pe cea dea doua factură.

#67
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
Pai galben nu e o culoare speciala....chiar e o culoare standard care nu se taxeaza suplimentar....
Din cate stiu eu (am umblat o vreme sa-mi iau un Logan nou), la Dacia  existau 4 culori nemetalizate, care nu produceau costuri suplimentare:
- rosu, albastru inchis, alb si galben.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@Malus_Dacus
Da, dar jumate alb cu jumate galben este culoare speciala. Posted Image Posted Image

#69
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostMalus_Dacus, on 11 ianuarie 2017 - 14:13, said:

Pai galben nu e o culoare speciala....chiar e o culoare standard care nu se taxeaza suplimentar....
Din cate stiu eu (am umblat o vreme sa-mi iau un Logan nou), la Dacia  existau 4 culori nemetalizate, care nu produceau costuri suplimentare:
- rosu, albastru inchis, alb si galben.
Nu stiu cand timp a trecut de cand ai vrut sa-ti iei Logan dar culorile standard sunt alb si bleu navy. Galben nu exista in oferta standard!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate