Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ajutor recuperare bani Dacia

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTetelu1980, on 16 decembrie 2016 - 13:03, said:

.... Dupa ce am platit dealerul mi-a spus ca masina "e frumoasa si e galbena". In acest moment eu i-am adus la cunostinta faptul ca eu am comandat o masina de culoare alba. Dealerul mi-a artatat ca in contractul semnat si stampilat, care era datat 05.05.2016 este specificat ca autovehiculul este de culoare galbena, contract de care eu nu am avut cunostinta.


Mie imi suna tare ciudat aceasta "poveste" cu contracte imaginare,semnate sau nu de altii,etc.
Io' stiu un lucru.Intr-o tara birocratica,Romania este una dintre acestea,un contract se incheie in minimum doua exemplare.De regula un exemplar revine clientului final,adica tetelului.Pardon,prietenului acestuia.
Si in momentul cand tetelul prietenul lui a vazut ca este o problema cu contractul,trebuia sa verifice in exemplarul lui ce scrie.In functie de asta trebuia actionat.Toata problema ar fi durat maximum o zi.Si nici nu ar mai fi fost subiect de forum.
Ar mai fi si alte nedumeriri din partea mea,dar ma opresc aici.

Edited by adisz, 16 December 2016 - 14:28.


#20
doubai777

doubai777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 18.11.2015
Din moment ce ai semnat actele e gata treaba. Nu exista , n-am dat atentie , am semnat fara sa ma uit , inseamna ca nu iti pasa de bani si topicul nu isi are rostul aici. Pana la urma , am inteles ca ai gresit si poate ca si noi in situatia ta ne-am fi gandit ce sa facem ca sa ne recuperam banii , dar in definitiv nu inteleg decizia de a cumpara masina din alta parte , pana nu solutionai deja problema existenta. Nu stiu daca are rost sa iti iei avocat , va trebui platit si el si atat timp cat ai fost "cascat" si ai dat cu pixu' fara sa citesti , nu prea are nici el ce mare branza sa faca , nu e ca si cum ai fi fost constrans sau obligat sa semnezi , te-ai dus si ai semnat mergand pe premiza ca e ok si sunt seriosi , adica din start ai fost naiv. Intotdeauna e bine sa pui raul pe primul plan , mai ales cand e vorba de acte si contracte. Te pi*i pe ea de mie de euro si iti iei restul de bani inapoi , altceva , fara batai serioase de cap , nu prea ai ce face.

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mie nu imi prea vine sa cred tot ce am citit.
Deci amicul a fost suficient de bun in afaceri ca sa stranga bani de 2 masini.
Dar sa caste ochii nu a fost in stare?
Senzatia mea ca a gasit o oferta mai buna si acum cauta chicite..

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postcleo23, on 16 decembrie 2016 - 13:25, said:


Delicata exprimare pentru un moderator (sau moderatoare).
Daca scriam eu (sau un alt user obisnuit) in halul asta ma alegeam cu un warning. De la un moderator. Cum s-a si intamplat acum cateva luni.

exprimarea nu este delicata chiar deloc, verifica in dex ce anume inseamna aceasta expresie, intre timp, da-mi voie sa te ajut

BELÍ, belesc, vb. IV. (Pop.) 1. Tranz. A jupui. 2. Tranz. și refl. A (se) juli. 3. Tranz. (În expr.) A (-și) beli ochii = a deschide ochii mari; a privi cu mirare

#23
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Din configuratorul de pe site-ul Dacia, nu exista culoarea galbena. Cel putin nu stock, nu stiu daca se poate face pe comanda.
Asadar, ce fel de Logan GALBEN avea dealerul de oferit ?!

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@ergon
un taxi reconditionat...........

@Tetelu1980
puneti hatiile in ordine.
sunt 2 contracte, platile conform carui contract s-au facut?
scrie undeva in contractul 2 ca il anuleaza si inlocuieste pe primul?

Edited by arg, 16 December 2016 - 15:27.


#25
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
e cusuta cu ata alba rau povestea...
Eu cred ca nu exista al doilea contract ci doar individul s-a razgandit si a luat masina din alta parte - posibil pentru o oferta mai buna. Acum baga duma ca Dacia nu a respectat culoarea dorita de el. Culoarea galbena nu prea este decat pe comanda speciala.

Edited by ioppo, 16 December 2016 - 15:29.


#26
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Asadar, din ce inteleg si eu:
- amicul a semnat contractul nr.X din data de 25.03.2016, data la care a achitat un avans; in contract se mentioneaza autoturism Dacia, culoare alb
- amicul NU a semnat un contract nr.Y din data de 05.05.2016
- amicul a achitat restul de plata la o data ulterioara
- reprezentantii Dacoserv am mentionat pe chitanta de plata ca valoarea reprezinta rest de plata ptr contractul nr.Y  din 05.05.2016
- amicul NU a semnat niciun alt contract cu Dacoserv

=> Conform contractului semnat cu clientul, Dacvoserv trebuie sa ii predea acestuia un autoturism Dacia, culoare alb. Faptul ca in chitanta aferenta diferentei de pret se mentioneaza data de 05.05.2016 nu are nicio importanta, este o eroare materiala (atata timp cat amicul NU a semnat Contractul nr.Y din data de 05.05.2016)

Dacoserv a incercat sa ii predea amicului un autoturism Dacia, culoare galbena, conform contractului nr.Y din data de 05.05.2016, contract care NU a fost semnat de amic.

=> Conform contractului nr.X din data de 25.03.2016, Dacoserv are obligatia de a-I preda clientului (amicul tau), un autoturism Dacia, culoare alb.

Presupun ca in acest contract nr.X din 25.03.2016 sunt mentionate clauze de reziliere la solicitarea clientului.
Presupun ca in aceste clauze se mentioneaza si faptul ca daca Dacoserv nu preda clientului produsul comandat in termen de N zile, atunci clientul are dreptul sa solicite rezilierea contractului fara niciun cost.
Presupun ca pot exista chiar penalizari pt Comerciant asa cum pot exista si pt Client.

Teoretic, asa ar trebui sa fie.

=> citeste Contractul nr.X din 25.03.2016 si vezi ce clauze de reziliere exista.


In cazul in care, amicul a semnat si Contractul nr.Y din data de 05.05.2016, unde este mentionat ca produsul achizitionat este Dacia, culoare galbena, amicul tau NU are ce sa mai faca ,decat:
- fie ridica autoturismul Dacia, culoare galbena,
- fie solicita rezilierea contractului dar de aici nu stiu ce sa iti mai spun pt ca nu stiu ce se mentioneaza in clauzele de reziliere ale acestuia (daca exista sau nu un commission de reziliere, vreo penalizare pt client etc.). Teoretic, ar trebui sa existe.


@ later edit: Avand in vedere ce scrie in prima postare:

View PostTetelu1980, on 16 decembrie 2016 - 13:03, said:

Dupa ce am platit dealerul mi-a spus ca masina "e frumoasa si e galbena". In acest moment eu i-am adus la cunostinta faptul ca eu am comandat o masina de culoare alba. Dealerul mi-a artatat ca in contractul semnat si stampilat, care era datat 05.05.2016 este specificat ca autovehiculul este de culoare galbena, contract de care eu nu am avut cunostinta. Mentionez ca nu m-am uitat foarte atent la contractul respectiv nici la data si nici la culoare in momentul semnarii si stampilarii acestuia considerand ca nu sunt motive pentru care sa mai fie nevoie de astfel de verificare.


rezulta ca se vor aplica clauzele Contractului nr.Y din 05.05.2016, semnat de amicul tau. Adica vezi ce scrie la rubrica privind Rezilierea Contractului de catre Client.

Sanatate!

Edited by kimi_ro, 16 December 2016 - 15:43.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@kimi_ro
este posibil ca contractul din 05.05.2016 sa fie pentru o a doua masina, sa nu aiba nici o legatura cu primul.

#28
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
@kimi_ro Ai înțeles perfect speța. Chestia semnată ultima în 21.10.2016 s-ar putea să fie chiar factura și nu contract. O să întreb colegul să îmi spună precis. Oricum clar este ca omul chiar nu a semnat vreun act în 05.05.2016, punct... chiar cu atât mai puțin pentru mașină galbenă.

#29
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Ok, asadar, este corecta prima parte din ceea ce am scris eu. In aceste conditii, Dacoserv da dovada de rea-credinta.

off-topic: chiar asa de mult dureaza sa iti cumperi o Dacie noua? Adica plateste avansul in Martie 2016 si masina ii este livrata in Octombrie-Noiembrie, peste 7-8 luni? WTF? De cand a ajuns Dacia masina de colectie!

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Tetelu1980
Vezi ca te contrazici in ce ceea ce scri.
Era sau nu era semnat de catre beneficiar contratul din 05.05.2016?

cere contractele si uitate pe ele, inclusiv daca sunt semnate si stampilate toate paginile (sti, se pot inlocui).

Edited by arg, 16 December 2016 - 16:56.


#31
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
@arg. Da, am recitit postarea inițială și am fost inexact. Pe documentul din 21.10.2016 scrie că auto livrat este conform contractului din 05.05.2016
@kimi_ro Nu durează livrarea atât. Omul, a vrut să depună acea primă parte din bani ca să scape de grija lor. Așa a preferat omul, urmând apoi când scăpa de mașina veche să dea doar restul de bani pentru una nouă.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Contractul din 05.05.2016 exista si la beneficiar? il puteti citi, studia?
Unde scrie ca avansul din primul contract a fost preluat in cel din data de 05.05.2016?

Edited by arg, 16 December 2016 - 17:27.


#33
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Bun, haideți că l-am întrebat pe om detalii despre ce întrebați voi. Deci:
Plata avansului din 25.03.2016 în valoare de 19400 lei s-a făcut în baza unei facturi pe care era menționat Logan alb. Apoi la 21.10.2016 s-a platit diferenta de 17000 lei pe baza unei alte facturi datate 05.05.2016 pe care era menționat Logan galben, factură pe care a semnat-o și ștampilat-o omul așa cum v-am spus. Se pare că în afară de aceste două acte nu a mai fost niciun contract.
Îmi cer scuze pentru corecturi și precizări dar așa le primesc și eu.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Deci trebuie sa-i livreze o masina cu o jumate alba si cealata jumatate galbena.

Aha un singur contract pentru masina alba si doua facturi una alba si una galbena, incepe sa se simplifice povestea.

p.s. din cate stiu eu o factura nu este un contract.

Edited by arg, 16 December 2016 - 17:49.


#35
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
Off Topic: de cand dureaza asa mult sa iti iei o masina, cine asteapta atat ?
ON: daca exista un singur contract - cel din marie pentru un autovehicul alb, acela este documentu care atesta comanda, o factura nu are valoare de contract si dealerul este bun de plata. De verificat pe factura ce ontract este trecut  - plata se face in baza unui contract/ comanda si de verificat cu aentie daca toate datele corespund.Daca factura este pentru alt contrac , nesemnat, aceasta nu are nici o valoare.
In mod normal intr-un contract ar trebui precizate obligatiile si penalitatile pentru toate partile mplicate daca termenii acestuia nu sunt respectati.

#36
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View PostTetelu1980, on 16 decembrie 2016 - 17:43, said:

Bun, haideți că l-am întrebat pe om detalii despre ce întrebați voi. Deci:
Plata avansului din 25.03.2016 în valoare de 19400 lei s-a făcut în baza unei facturi pe care era menționat Logan alb. Apoi la 21.10.2016 s-a platit diferenta de 17000 lei pe baza unei alte facturi datate 05.05.2016 pe care era menționat Logan galben, factură pe care a semnat-o și ștampilat-o omul așa cum v-am spus. Se pare că în afară de aceste două acte nu a mai fost niciun contract.
Îmi cer scuze pentru corecturi și precizări dar așa le primesc și eu.

Mai omule, nu o mai da cotita. Ce contract a semnat, pe culoare alba sau galbena? Nu are cum sa incaseze vreo firma atatia bani fara sa se semneze un contract, ne crezi idioti? Deci un contract sigur exista, ce scrie in el? Plm astia sunt votantii PSD... semneaza si nu stiu ce, voteaza si habar nu au ce.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate