Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor recuperare bani Dacia

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Postez acest subiect la rugamintea unui coleg de-al meu care nu are cont pe softpedia si care nici nu prea este invatat cu postarile pe forumuri.

Buna ziua,
Va rog sa imi dati si mie o mana de ajutor intr-o speta dupa cum urmeaza:
La data de 25.03.2016 m-am adresat la Dacoserv in vederea achizitionarii unei Dacia Logan 1.2 culoare alb. Am mers la banca unde am dat un avans de 19400 lei urmand ca peste cateva luni sa platesc si diferenta pentru a intra in posesia autoturismului.
La 21.10.2016 am mers si am platit diferenta de 17000 lei pentru a mi se aduce masina (alba). Dupa ce am platit dealerul mi-a spus ca masina "e frumoasa si e galbena". In acest moment eu i-am adus la cunostinta faptul ca eu am comandat o masina de culoare alba. Dealerul mi-a artatat ca in contractul semnat si stampilat, care era datat 05.05.2016 este specificat ca autovehiculul este de culoare galbena, contract de care eu nu am avut cunostinta. Mentionez ca nu m-am uitat foarte atent la contractul respectiv nici la data si nici la culoare in momentul semnarii si stampilarii acestuia considerand ca nu sunt motive pentru care sa mai fie nevoie de astfel de verificare.
In acel moment l-am rugat pe reprezentantul dealer-ului sa imi aduca un autovehicul alb asa cum a fost specificat in contractul din 25.03.2016. Acesta, reprezentantul dealerului, a spus ca nu are de unde si ca daca am semnat si stampilat nu am de ales decat sa o iau asa galbena cum e. I-am comunicat dealer-ului ca nu iau autovehiculul de culoare galbena si nu accept decat un autovehicul conform cerintelor contractului initial
Dat fiind faptul ca livrarea intarzia din cauza acestor neintelegeri, in paralel m-am dus la Meridian Sud, de la care am achizitionat un autovehicul Dacia alb, asa cum am intentionat inca de la bun inceput. Am intrat in posesia lui, l-am inmatriculat, functioneaza acum si circul cu el.
Revenind la Dacoserv am incercat sa imi recuperez banii sunand chiar si la Vocea Clientului la Dacia. De la Vocea Clientului am primit raspuns ca o sa imi primesc banii intr-un interval de doua-trei saptamani insa cu o penalizare 10% in euro pentru refuz de ridicare autovehicul.
De mentionat ca Agentia Nationala pentru Protectia Consumatorului nu ma poate ajuta in aceasta problema, deoarece autovehiculul este achizitionat pe persoana juridica.

Asadar, sunt in situatia in care cei de la Dacoserv nu au putut sa imi onoreze comanda de autovehicul alb, eu mi-am luat deja alt autovehicul alb la un interval de doua saptamani de la Meridian Sud, Dacoserv spune ca nu poate nici sa imi restituie banii pentru ca acestia au fost virati in conturile Dacia Renault Pitesti prin ordin de plata, Dacia Renault vrea sa imi retina 10% din bani desi eu nu am nicio vina ca dealerul, in speta Dacoserv nu a putut sa imi onoreze comanda contractata initial la 25.03.2016

Avand in vedere cele povestite, mi-ar prinde tare bine un sfat in legatura cu ce ar trebui sa fac mai departe pentru a intra in posesia sumei integrale, din moment ce eu am fost un cumparator de buna credinta.

Edited by Tetelu1980, 16 December 2016 - 13:03.


#2
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Sa vorbesti cu un avocat?

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai si cine te-a pus sa iti cumperi alta la scurt timp ? Trebuia sa vezi intai ce rezolvi. Oricum din 10mii, cam 1000 o sa pierzi, iar data viitoare sa va uitati mai atent la ce semnati Posted Image

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
la semnarea contractului, trebuie sa belesti foarte bine ochii, altfel .....

poate o sa fie invatatura de minte sa nu mai semneze ca primarul, mai ales ca este si persoana juridica, cu atat mai grav si mai naiv.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Semnarea contractului din 05.05 face ca cel anterior sa nu mai aiba valoare . Legal sunt acoperiti . Se poate presupune ,rezonabil ,ca te-ai razgandit si ai schimbat culoarea, si nici nu poti proba faptul ca te-au inselat intentionat . Au respectat intelegerea finala in care masina era galbena .  In instanta nu functioneaza explicatia " nu am fost atent ce am semnat " .

Edited by JurasikMan, 16 December 2016 - 13:26.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
AI SEMNAT UN contract pe una alba, apoi ai semnat pentru una galbena.
cat timp e semnatura ta, e valabila, chiar daca ai semnat ca primarul.

penalitatea aia de 10%, trebuie sa fie trecuta si ea in contractul semnat. daca e trecuta, ura si la gara, esti bun de plata. daca nu e trecuta, si totusi o incaseaza, la tribunal castigi.

p.s. sa stii ca pe galben, cu geamuri negre si jante negre, arata bine.

#7
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007

View PostTruculMagic, on 16 decembrie 2016 - 13:12, said:

Pai si cine te-a pus sa iti cumperi alta la scurt timp ? Trebuia sa vezi intai ce rezolvi. Oricum din 10mii, cam 1000 o sa pierzi, iar data viitoare sa va uitati mai atent la ce semnati Posted Image

Omul a asteptat doua saptamani dupa o solutie insa cei de la Dacoserv din ce mi-a povestit chiar au fost de-a dreptul nesimtiti, cand se ducea la ei sa vada care mai este situatia, reprezentantul ii flutura de la distanta hartiile si ii spunea in bataie de joc: "Le vezi? Ai s-o iei!" Ba mai mult de atat, a trimis prin curier la colegul meu acasa o hartie foarmat A4 scrisa in Word cu o formatare/asezare in pagina de-a dreptul aiurea, fara antet fara stampila, fara numar de inregistrare, fara nimic, document prin care era notificat sa vina sa isi ridice masina.
Omul avea nevoie de masina, ce era sa faca daca cei de la Dacoserv nu ii ofereau nicio alta varianta decat sa o ia pe cea galbena?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe exemplarul tău de contract ce scrie? Când l-ai semnat şi mai ales când l-ai înregistrat la firmă? Ce alte documente mai ai de la data achitării avansului?

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
vorbesti de doua contracte - unul din 25.03 si unul din 05.05. spune exact pe care dintre ele l-ai semnat tu si pe care dintre ele apare culoarea (cand zic tu ma refer la amicul tau, dar sa simplificam adresarea).

Edited by born2lose, 16 December 2016 - 13:31.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTetelu1980, on 16 decembrie 2016 - 13:03, said:

Mentionez ca nu m-am uitat foarte atent la contractul respectiv nici la data si nici la culoare in momentul semnarii si stampilarii acestuia considerand ca nu sunt motive pentru care sa mai fie nevoie de astfel de verificare.
Nu te-ai uitat, platesti 10%.

#11
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007

View Postborn2lose, on 16 decembrie 2016 - 13:29, said:

vorbesti de doua contracte - unul din 25.03 si unul din 05.05. spune exact pe care dintre ele l-ai semnat tu si pe care dintre ele apare culoarea (cand zic tu ma refer la amicul tau, dar sa simplificam adresarea).

Contractul din 25.03.2016 stipuleaza culoare alb, in baza caruia a platit avansul.
In momentul in care a platit diferenta, in documentul de plata pentru diferenta  din 21.10.2016 apare mentionat contract din 05.05.2016 si este stipulata culoare galbena.

Cu alte cuvinte diferenta de plata a fost facuta pentru un alt contract din 05.05.2016 pentru o masina galbena, contract ce nu are nicio legatura cu al meu coleg.

Edited by Tetelu1980, 16 December 2016 - 13:48.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
deci colegul tau a semnat un singur contract, pe data de 25.03, in care este mentionata culoarea alba? pe 05.05 n-a mai semnat nimic?

daca da, urmatorul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa verifice in contractul semnat clauzele de reziliere. ma tem ca faptul ca a mai cumparat o alta masina alba din alta parte nu este un motiv serios de reziliere.

pe de alta parte, ma gandesc ca cineva la dacoserv pur si simplu a incurcat doua contracte intre ele?

trebuie sa ceara si o copie dupa contractul din 05.05, despre care se presupune ca l-a semnat, dar pe care el nu-l recunoaste.

Edited by born2lose, 16 December 2016 - 13:53.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cu aia galbena poti face taxi fara sa mai dai bani pe infoliere. :)

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Postborn2lose, on 16 decembrie 2016 - 13:52, said:

deci colegul tau a semnat un singur contract, pe data de 25.03, in care este mentionata culoarea alba? pe 05.05 n-a mai semnat nimic?
le-a semnat pe amandoua !
Deci ultimul cu masina galbena aia e, a semnat.

Acum respecta contractul, daca scrie de aia 10%....

Desi nu stiu de ce a fost nevoie de 2 contracte, cand au luat ai mei masina am dat un avans, si atunci s-a facut contractul, iar apoi am dat diferenta si mi s-a dat o chitanta, nu inca 1 contract.

Edited by sirgoofy, 16 December 2016 - 13:57.


#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
deci colegul tau a semnat un singur contract, pe data de 25.03, in care este mentionata culoarea alba? pe 05.05 n-a mai semnat nimic?

daca da, urmatorul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa verifice in contractul semnat clauzele de reziliere. ma tem ca faptul ca a mai cumparat o alta masina alba din alta parte nu este un motiv serios de reziliere. problema este ca asa cum inteleg eu lucrurile, chiar daca colegul tau are dreptate, in cel mai bun caz va primi o masina alba. sa primeasca toti banii inapoi, fara penalizari - slabe sanse. cel putin daca in contractul initial din 25.03 nu era trecuta clar o data limita de livrare.

pe de alta parte, ma gandesc ca cineva la dacoserv pur si simplu a incurcat doua contracte intre ele?

trebuie sa ceara si o copie dupa contractul din 05.05, despre care se presupune ca l-a semnat, dar pe care el nu-l recunoaste.


p.s. am dat edit la postul meu anterior, dar mi-a creat post nou. scuze pentru dublare.

Edited by born2lose, 16 December 2016 - 13:56.


#16
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Si acel contract din 05.05.2016 este semnat de cumparator?

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcleo23, on 16 decembrie 2016 - 13:25, said:


Delicata exprimare pentru un moderator (sau moderatoare).
Daca scriam eu (sau un alt user obisnuit) in halul asta ma alegeam cu un warning. De la un moderator. Cum s-a si intamplat acum cateva luni.
ie si iei oamini, ce pisici....

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postsirgoofy, on 16 decembrie 2016 - 13:54, said:

le-a semnat pe amandoua !
din ce spune initiatorul, a fost semnat un singur contract, pe 25.03.

View Postsirgoofy, on 16 decembrie 2016 - 13:54, said:

Desi nu stiu de ce a fost nevoie de 2 contracte, cand au luat ai mei masina am dat un avans, si atunci s-a facut contractul, iar apoi am dat diferenta si mi s-a dat o chitanta, nu inca 1 contract.

din nou, din ce am inteles eu pana acum - a fost semnat un singur contract pe 25.03, dar cand a platit diferenta, i-au scris pe chitanta 'conform contractului din 05.05', care era probabil contractul altcuiva, care a platit prin coincidenta acelasi avans, dar pt o masina galbena. ramane sa revina initiatorul sa ne lamureasca daca am inteles corect sau nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate