Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Calatoria in trecut, posibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005

View Postmiki07, on 16 decembrie 2016 - 11:16, said:

Ce stiu e ca daca te invarti cu o nava cosmica invers in jurul pamantului cu o viteza mai mare decat viteza luminii, te cam duci inapoi in timp. Asa zicea profa' mea de fizica din liceu.

Verificat, asa a facut Superman in primul film.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvyctoras1985, on 16 decembrie 2016 - 10:45, said:

am urmarit "geniul cu stephen hawking" si era episodul despre calatoria in timp. se spunea ca in viitor putem calatori dar nu si in trecut. exemplul calatoriei in viitor era cu o gaura neagra pe langa care daca am reusi sa zburam fara sa fim inghititi am putea calatori in viitor.
ei bine ma gandeam nu cumva am putea similar sa calatorim in trecut?

Pai.. se poate calatori in trecut votand, din nou, PSD, culmea.. cu aceiasi oameni.  E ca si cand te-ai intoarce in timp...
Lasand gluma la o parte, tu te referi la o calatorie fizica care nu e posibila decat sfidand legile actuale ale fizicii moderne.. Din punct de vedere mental insa, o calatorie inapoi in timp este oricand posibila si se practica in psihoterapie - prin hipnoza, omul poate reveni inapoi in timp, incercand sa corecteze niste chestii traumatice care l-au marcat....

Din punct de vedere fizic, material, insa ne lovim de un paradox. Un om intors fizic in timp, ar modifica liniile de viitor posibil, interactionand cu trecutul, ceea ce nu ar mai conduce la varianta de viitor in care ne aflam cu totii... iar asta e un paradox major care e greu de rezolvat si din punct de vedere filozofic, daramite fizic, material.  O astfel de tema a fost abordata in filmul "Fringe" care a fost difuzat si la noi, acu cativa ani si in care, personajele care calatoreau ipotetic, in trecut, modificau chiar starile de viitor din care veneau, prin actiunile lor.

Mai exista si o alta teorie - cea a cauzalitatii inverse care sustine ca nu faptele prezente determina viitorul (asa cum crede 99.99% din popor, datorita principiul 2 al termodinamicii - cel mai important principiu din fizica) ci, invers, toate starile de viitor, conduc, prin niste linii de forta, trecutul, respectiv actiunile din prezent ale subiectilor. Daca acest lucru este adevarat, atunci se verifica teoria predestinarii, coform careia omul, orice ar face in viata, nu se abate foarte mult de la drum... si ajunge, la final, in acelasi punct in care ii este predestinat sa ajunga. Acestea sunt teorii, neverificabile in practica si, deci, pana la proba contrarie - pseudostiintifice, dar sunt unele evidente, din viata de zi cu zi, care ne dau de gandit - respectiv destinul unor familii care au avut accidente in serie sau altele de acest tip.

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca se poate calatorii in viitor, aratati-mi un exemplu concret de reusita, ce OM a calatorit in viitor ? Daca nu aveti argumente va sfatuiesc sa terminati cu prostiile astea.

Daca vreti sa calatoriti in trecut, este posibil. Rugati pe Trump si pe Putin sa lanseze nuclearele si vor distruge 90% din civilizatie, iar cei care vor ramane in viata va trebui sa o ia de la capat Posted Image

#22
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Parerea mea este ca este imposibila calatoria in timp atat in trecut cat si in viitor.
stephen hawking  abereaza rau de tot

https://postimg.org/image/x9q1blbib/

S-o luam babeste, azi e iohannis presedinte in 2016 si vreau sa calatoresc in timp sa zic peste 200 de ani cand presedinte o sa fie gheorghe.
Plecam cu masina timpului sau teleportati sau ce vreti voi  in viitor, pai daca generatiile viitoare nu sunt nascute?
Sau invers in trecut vreau un selfie cu stefan cel mare, pai asta e mort de mult.

Mai e chestia aia cu deplasarea cu mare viteza iar dupa parerea mea teoria caca maca.

Adica stau 4 persoane la o masa la ora 16 si unu pleaca cu  racheta,avionu etc pe luna  si pana pe luna face 5 minute iar la intoarcere tot 5 minute, deci se face ceasu 16:10 in timpul asta aia au baut cate o bere.

Si care e calatoria in timp?

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzzhunt, on 16 decembrie 2016 - 13:41, said:

Parerea mea este ca este imposibila calatoria in timp atat in trecut cat si in viitor.

Trecutul e diferit de viitor, e deja creat fizic, exista ca atare.... Viitorul exista doar ca o stare potentiala din mai multe stari posibile. El, teoretic, nu a fost inca creat, dar exercita anumite influente, linii directoare, asupra prezentului.  Ca un viitor sa se intample, sa fie posibil, trebuie sa se intample, mai intai, niste stari de prezent bine definite, care... in lipsa unei opozitii umane foarte hotarate, se intampla. Scrie si in Biblie - "sa lasam sa se intample tot ce a fost scris"... Ce a fost scris, reprezinta viitorul... ce se intampla in prezent, provine din ce a fost scris si prevestit de profeti, ca urmeaza sa se intample.

Intrebarea mare este cum putem afla ce "ne-a fost scris".... Nu avem cum decat observand cu maxima atentie prezentul, pentru ca, in prezent, peste 80% din lucuri se intampla pe "pilot automat", conform unui scenariu, determinat de starile de viitor.

Edited by rosix, 16 December 2016 - 13:48.


#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmiki07, on 16 decembrie 2016 - 11:16, said:

Ce stiu e ca daca te invarti cu o nava cosmica invers in jurul pamantului cu o viteza mai mare decat viteza luminii, te cam duci inapoi in timp. Asa zicea profa' mea de fizica din liceu.

Profa ta de fizica s-a uitat la Superman.

Conform fizicii cuantice, din ce am vazut intr-un clip pe youtube, te poti intoarce in timp (teoretic), dar nu intr-al tau (cum spunea cineva mai sus), ci intr-un univers paralel, cu o alta desfasurare a evenimentelor. Tot conform acestei teorii, orice decizie posibila in viata a fost luata si de acolo universul s-a despartit. Si asa avem o infinitate de universuri paralele si toate situatiile posibile (cam ca in Star Trek - The Next Generation, ultimul episod).

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 December 2016 - 13:48.


#25
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
cum se numeste seria??

#26
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postvyctoras1985, on 16 decembrie 2016 - 10:45, said:

am urmarit "geniul cu stephen hawking" si era episodul despre calatoria in timp. se spunea ca in viitor putem calatori dar nu si in trecut. exemplul calatoriei in viitor era cu o gaura neagra pe langa care daca am reusi sa zburam fara sa fim inghititi am putea calatori in viitor. (...)
Corect, poti calatori numai in viitor. Dar nu in salturi, ci parcurgand totul secunda cu secunda.
Daca ai norocul sa-l parcurgi alaturi de o gaura neagra (asta e o exprimare misogina a lui Hawking pentru ca nu o poate explora) e si mai bine... iti aduce placeri de-a lungul calatoriei, iti daruieste urmasi. Dar daca nu o tratezi corect, face sa dispara casa, masina, tot.

#27
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postzzhunt, on 16 decembrie 2016 - 13:41, said:

Parerea mea este ca este imposibila calatoria in timp atat in trecut cat si in viitor.
stephen hawking  abereaza rau de tot

https://postimg.org/image/x9q1blbib/

S-o luam babeste, azi e iohannis presedinte in 2016 si vreau sa calatoresc in timp sa zic peste 200 de ani cand presedinte o sa fie gheorghe.
Plecam cu masina timpului sau teleportati sau ce vreti voi  in viitor, pai daca generatiile viitoare nu sunt nascute?
Sau invers in trecut vreau un selfie cu stefan cel mare, pai asta e mort de mult.

Mai e chestia aia cu deplasarea cu mare viteza iar dupa parerea mea teoria caca maca.

Adica stau 4 persoane la o masa la ora 16 si unu pleaca cu  racheta,avionu etc pe luna  si pana pe luna face 5 minute iar la intoarcere tot 5 minute, deci se face ceasu 16:10 in timpul asta aia au baut cate o bere.

Si care e calatoria in timp?
ceva ceva stii tu...numai ca exemplul nu e tocmai corect. eu m-am referit la fizica pe bune. aia care spune ca timpul NUMAI pe anumite zone (adica acelea cu gravitatie enorma) poate fi deformat. pentru restul timpul trece normal.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postvyctoras1985, on 16 decembrie 2016 - 11:45, said:

Este aproape imposibil pentru un om obisnuit sa inteleaga toate aspectele teoretice, ca doar asta avem, ce implica aceste calatorii in timp.

Exista o conexiune de tip cauza efect intre cele trei locatii temporale. Fara trecut, nu exista prezent si fara prezent.... Altfel, cele trei pot sau nu sa fie conectate. Daca exista spatii intre ele, poti pica acolo si crea noi momente. Orice idee imi vine in cap, capata complexitate infinita daca ma gandesc mai mult, de nici nu mai stiu de unde am plecat.
Stiu ca fizica are teoriile si explicatiile ei. Eu le am pe ale mele. In acest moment, cred ca Universul nu ne-ar permite sa lucram la acel nivel cu mintea pe care o avem acum.

Citeaza-mi mesajul daca mi te adresezi, altfel, se poate sa nu observ replica ta.

#29
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am citit pe undeva ca mintea noastra este facuta sa perceapa si sa priceapa doar 3 dimensiuni.
Orientalii spun ca daca trecem dincolo de minte - timpul nu mai exista si viitorul, prezentul si trecutul reprezinta altceva.

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmiki07, on 16 decembrie 2016 - 11:16, said:

Ce stiu e ca daca te invarti cu o nava cosmica invers in jurul pamantului cu o viteza mai mare decat viteza luminii, te cam duci inapoi in timp. Asa zicea profa' mea de fizica din liceu.
tu intelegi ce spui ?

#31
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Cre ca profa voia sa zica asa: calatoria in trecut e echivalenta cu(sau mai degraba presupune) calatoria cu viteza superluminica.
Ar mai fi echivalent cu masa negativa, antigravitatie,  si ce-o mai fi anti-natural pe lumea asta.
Adica imposibil.

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostYOUR_GOD, on 16 decembrie 2016 - 17:29, said:

cred ca Universul nu ne-ar permite sa lucram la acel nivel cu mintea pe care o avem acum.

Bandit universul asta...

#33
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postmaccip, on 17 decembrie 2016 - 02:07, said:

Cre ca profa voia sa zica asa: calatoria in trecut e echivalenta cu(sau mai degraba presupune) calatoria cu viteza superluminica.
Ar mai fi echivalent cu masa negativa, antigravitatie,  si ce-o mai fi anti-natural pe lumea asta.
Adica imposibil.
you maked my point

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate