Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cum pot scapa de negi?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Salut!
De ceva timp mi-au apărut niste negi pe mana (4) si nu stiu cum sa scap de ei. Am încercat cu clavusin dar nu prea functioneaza si ustura de te iau toti dracii. Plus ca mi-a rămas si cicatrice acolo. Am luat de la un prieten niste duofilm dar e acelasi drac; aceeasi substanta activa-->acid salocilic. Deci vreau ceva care sa-si faca efectul si care sa nu usture. Am auzit despre rotopasca, o planta care se zice ca vindeca negii. Are vreun efect? A mai încercat cineva?
Ce alte variante in afara de criogenare am?


#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
E mai sanatos sa nu umbli la negi, alunite, etc.

Sfatul meu: du-te la dermatolog, nu cauta solutii medicale pe forum ! ...

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Negii si verucile sunt extrem de raspandite . Nu le place mediul acid . De aceea ai de ales dintre doua tratamente. Ii ungi cu acid sau ii criogenezi . Plantele pomenite au un suc acid dar actioneaza lent. Orice alegere ai face , vor ramane cicatrici . Poti incerca cu usturoi . Pute , dar are efect .

Edited by JurasikMan, 15 December 2016 - 20:30.


#4
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Eu am avut un neg si l-am dat cu o chestie de la farmacie, super ieftina... In doua saptamani de dat dimineata si seara a disparut de parca n-a fost nimic, fara urme. Tin minte doar ca era ceva uleios si care era foarte mentolat, ustura bine dar si eficient, intr-un flacon cum e acela de la picaturi. Ceri la farmacie si stiu fetele ce sa-ti dea.

#5
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 sylvius, on 15 decembrie 2016 - 20:23, said:

E mai sanatos sa nu umbli la negi, alunite, etc.

Sfatul meu: du-te la dermatolog, nu cauta solutii medicale pe forum ! ...
la alunite stiu si eu dar la negi ni cred ca este nicio problema.

#6
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Si mie mi-au aparut cativa pe un deget si mi s-a recomandat verolit forte. Nu doare decat in ultima faza cand negul moare si se curata. Doi s-au dus, doi nu si la cei care s-au curatat au ramas radacinile. Cred ca ma duc sa-i scot chirurgical.

#7
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 V_i_c_t_o_r, on 15 decembrie 2016 - 20:27, said:

Eu i-am ars cu țigara. Doare, dar scapi de ei cu siguranță.
păcat ca nu fumez. :)

#8
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Eu am folosit rostopasca si am scapat de negi.Este destul de eficienta,insa nu te astepta ca efectul sa se vada imediat.Dureaza,asa ca ai rabdare si insista.

#9
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 Baghe, on 15 decembrie 2016 - 20:33, said:

Si mie mi-au aparut cativa pe un deget si mi s-a recomandat verolit forte. Nu doare decat in ultima faza cand negul moare si se curata. Doi s-au dus, doi nu si la cei care s-au curatat au ramas radacinile. Cred ca ma duc sa-i scot chirurgical.
Verolit mi-a recomandat si mie un farmacist dar e foarte scump, 22 de lei 5 ml. Unul mi l-am ars cu clavisin, dar mi-a luat ceva timp, vreo 6 luni. :D
Bai dar m-a usturat de-mi venea sa mă spanzur. As incerca si cu verolit, nu stiu ce sa zic...

 xwildmanx, on 15 decembrie 2016 - 20:37, said:

Eu am folosit rostopasca si am scapat de negi.Este destul de eficienta,insa nu te astepta ca efectul sa se vada imediat.Dureaza,asa ca ai rabdare si insista.
O dura 6 luni cat a durat si cu acid salicilic.

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Mergi la un dermatolog, vede despre ce este vorba si iti va da solutia corecta - tratament, chirurgie sau tratat cu indiferenta.

#11
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Nu mai tin minte cat a durat,se intampla prin anii 2000...imi pare rau.

#12
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
acum cativa ani, incepusera sa imi apara si mie pe maini o gramada de negi. nu stiu nici in ziua de astazi din ce cauza. eu i-am taiat adanc cu unghera, le-am smuls si radacina si de atunci nu mai am probleme, nu au mai aparut altii.dupa ce i-am smuls, am dezinfectat cu spirt sanitar. o solutie mai neortodoxa, dar pt mine a dat rezultate!

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Stiu pe cineva care a a pus felii de usturoi pe negi si a scapat ca prin minune.

#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Va spun cum am scapat eu de ei . Aveam vreo 5-6 ,pe genunchiul piciorului drept . Unul ...seful ,cred ,cam cat o tigara de gros .....intr-o seara ,la-m rupt ,am tras de el ,pana ia-am rupt capatana ...a curs mult sange ,dar dupa asta ,au disparut si fratii lui ,si de atunci nici nu mai am probleme . Vorbesc de 15 ani in urma.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 heinz, on 15 decembrie 2016 - 20:20, said:

Am auzit despre rotopasca, o planta care se zice ca vindeca negii. Are vreun efect? A mai încercat cineva?

Rostopaca merge doar primavara-vara cand sunt florile in eruptie si sucul galben e foarte concentrat (de culoare galben inchis si un pic mai gros). Se aplica imediat ce a fost rupta o ramura din planta, pe loc, pe neg.... deci nu poti pleca cu rostopasca acasa... sucul se usuca foarte repede si nu-l mai poti folosi.
Trebuie aplicat repetat, timp de vreo 2-3 saptamani strict pe neg. In timp se usuca si se desprinde.  Avantajul tratamentului - e natural, e gratuit si rostopasca e peste tot in perioada aprilie - iunie. Iarna insa trebuie cautate alte solutii.

#16
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Rostopasta.

 tibi_filip, on 15 decembrie 2016 - 20:33, said:

Ceri la farmacie si stiu fetele ce sa-ti dea.
Imi place cum suna...Posted Image

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 heinz, on 15 decembrie 2016 - 20:20, said:

Am auzit despre rotopasca, o planta care se zice ca vindeca negii.
Da, am o cunostinta. Iti trebuie multa rabdare. Merge si papadia.
Eu i-am smuls.

 Kevlar111, on 15 decembrie 2016 - 21:21, said:

Rostopasta.


Imi place cum suna...Posted Image
you pervert....

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
verolit forte m-a ajutat de fiecare data
dureaza 1-2 saptamani dar se rezolva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate