Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

C.N.A. vrea să oblige cabliștii să-și pună posturile pe tipuri de programe. Digi 24 are de câștigat.

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 AleXXander00, on 16 decembrie 2016 - 02:33, said:

Draga, sa stii ca lumea asta mai si evolueaza. Cine nu a inteles asta, a iesit de pe piata, in orice domeniu. Iar exemple sunt multe, unul dintre cele mai cunoscute e Kodak, care n-a inteles ca lumea evolueaza.

Acelasi lucru si pentru cei care doresc sa ramana in anii 90, ca in 80 aveau doar un canal, deci nu e un exemplu oportun. Acum inteleg ca nu toti isi pot lua LED-uri sau smart TV-uri, dar tocmai pentru ei inca mai exista analogicul.

Mi se pare o propunere excelenta din partea CNA. Totusi eu am canalele ordonate in felul asta inca din copilarie. Nu suportam sa le vad puse aiurea in grila, asa ca le aranjam pe categorii. Antena 1 si ProTV inca se mai afla pe pozitiile 3, respectiv 4, ca acum 15 ani. PrimaTV a ramas pe pozitia 7, chiar daca nu isi mai are locul printre primele 10 cele mai urmarite. Acelasi lucru si pentru TVR-uri, pe 1, respectiv 2.

Mi se pare o idee buna si normala. Nu e scoasa din burta. Sper sa fie si votata.
Foarte bine puctat! Sper sa se intample minunea...Posted Image

#20
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 Afrikaner76, on 15 decembrie 2016 - 20:36, said:

....iar altii refuza sa gandeasca cand se duc sa voteze. Sa fie sanatosi, daca nu vor sa inteleaga ca lumea asta se mai si schimba.

EDIT: sau sa isi cumpere un TV cu decodor digital incorporat din pensiile marite de Dragnea.

Este codat Digi24 pa UPC, eu am televizor cu decodor si nu merge, i-am contactat si refuza sa furnizeze Digi24 la liber. ANCOM a raspuns ca nu-i paote obliga:

"Potrivit prevederilor art.82 alin.(1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, ”orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin reţele de comunicaţii electronice, cu excepţia celor care utilizează exclusiv spectrul radio, are obligaţia să includă în oferta sa serviciile de programe ale Societăţii Române de Televiziune destinate publicului din România, precum şi alte servicii de programe, libere la retransmisie şi fără condiţionări tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privaţi, aflaţi sub jurisdicţia României, în limita a 25% din numărul total de servicii de programe distribuite prin reţeaua respectivă, precum şi serviciile de televiziune a căror obligativitate de retransmitere este stabilită prin acorduri internaţionale la care România este parte. Criteriul de departajare pentru radiodifuzorii privaţi este ordinea descrescătoare a indicelui anual de audienţă”"

In fine, aste e off topic, am clarificat un pic sa nu ramana date incomplete.

#21
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Card CI

#22
Aly25

Aly25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 28.04.2014
Interesant,ei se dau cu capul de pereți că nu intră mega prostia de Digi 24 la alți operatori,dar ei sabotează concurența.

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 cristiandrei, on 16 decembrie 2016 - 09:02, said:


Este codat Digi24 pa UPC, eu am televizor cu decodor si nu merge, i-am contactat si refuza sa furnizeze Digi24 la liber. ANCOM a raspuns ca nu-i paote obliga:

"Potrivit prevederilor art.82 alin.(1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, ”orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin reţele de comunicaţii electronice, cu excepţia celor care utilizează exclusiv spectrul radio, are obligaţia să includă în oferta sa serviciile de programe ale Societăţii Române de Televiziune destinate publicului din România, precum şi alte servicii de programe, libere la retransmisie şi fără condiţionări tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privaţi, aflaţi sub jurisdicţia României, în limita a 25% din numărul total de servicii de programe distribuite prin reţeaua respectivă, precum şi serviciile de televiziune a căror obligativitate de retransmitere este stabilită prin acorduri internaţionale la care România este parte. Criteriul de departajare pentru radiodifuzorii privaţi este ordinea descrescătoare a indicelui anual de audienţă”"

In fine, aste e off topic, am clarificat un pic sa nu ramana date incomplete.


Digi 24 il prind pe analog (televizor CRT), pe partea digitala nu stiu, e decodat de tv (am si unul cu CI). Deci nu vad buba. In alta ordine de idei, ai citat si 25% din grila. Evident, acum cativa ani Digi facea gura ca era la o virgula (la propriu) distanta si nu era in grila UPC (era la 25,4% daca retin bine).

#24
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

 Aly25, on 16 decembrie 2016 - 09:46, said:

Interesant,ei se dau cu capul de pereți că nu intră mega prostia de Digi 24 la alți operatori,dar ei sabotează concurența.

Nu e bre nici o prostie e cel mai ok post de stiri din Romania ca tie nu iti place e problema ta, eu numai la Digi24 ma uit si cand vreau divertisment ma uit la Antena3 cu bere si popcorn.

#25
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Foarte bine sa-i oblige. Sa faca toti cablistii grila asemanatoare cu a UPC-ului iar programele HD  bagate toate intr-un singur loc...nu cum are RCS-ul clone SD/HD iar antenele alea HD le-au bagat la caterinca la mama dracu iar de ZU TV este prin zona posturilor gemane...in schimb se duc cu jalba pe la CNA ca nu-i preia cablistii cu digi24

Edited by arbuneaionut, 16 December 2016 - 13:08.


#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 AleXXander00, on 16 decembrie 2016 - 02:33, said:

Draga, sa stii ca lumea asta mai si evolueaza. Cine nu a inteles asta, a iesit de pe piata, in orice domeniu. Iar exemple sunt multe, unul dintre cele mai cunoscute e Kodak, care n-a inteles ca lumea evolueaza.

Acelasi lucru si pentru cei care doresc sa ramana in anii 90, ca in 80 aveau doar un canal, deci nu e un exemplu oportun. Acum inteleg ca nu toti isi pot lua LED-uri sau smart TV-uri, dar tocmai pentru ei inca mai exista analogicul.

Mi se pare o propunere excelenta din partea CNA. Totusi eu am canalele ordonate in felul asta inca din copilarie. Nu suportam sa le vad puse aiurea in grila, asa ca le aranjam pe categorii. Antena 1 si ProTV inca se mai afla pe pozitiile 3, respectiv 4, ca acum 15 ani. PrimaTV a ramas pe pozitia 7, chiar daca nu isi mai are locul printre primele 10 cele mai urmarite. Acelasi lucru si pentru TVR-uri, pe 1, respectiv 2.

Mi se pare o idee buna si normala. Nu e scoasa din burta. Sper sa fie si votata.

Deci exact ce spuneam. Sint poate milioane de oameni care la fel ca si dv. nu stiu sa utilizeze telecomanda si sa-si aranjeze programele cum doresc. Au asteptat pina au gasit pe cineva dispus sa-i ajute si acuma ar trebui sa o ia de la capat.
In plus fiecare poate prefere un program-doua din fiecare categorie, nu toate gramada. Iar cind se introduce un post nou, tot bambiliciul se reia!

Sigur nu lucrati la CNA?

#27
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Tocmai am spus ca le organizez de cand dumneavoastra erati tanar. De vreo 15 ani le am aranjate dupa bunul plac, pe aceleasi categorii pe care le-a gandit si CNA-ul.

Da, lucrez la CNA. Posted Image

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 arbuneaionut, on 16 decembrie 2016 - 13:02, said:

Foarte bine sa-i oblige. Sa faca toti cablistii grila asemanatoare cu a UPC-ului iar programele HD  bagate toate intr-un singur loc...nu cum are RCS-ul clone SD/HD iar antenele alea HD le-au bagat la caterinca la mama dracu iar de ZU TV este prin zona posturilor gemane...in schimb se duc cu jalba pe la CNA ca nu-i preia cablistii cu digi24
Eu imi grupez programele in functie de tematica........deci nu este o chestie noua pentru posesoarii de televizoare.Posted Image
Da ar fi ok ca la toti cablistii programele sa fie grupate la fel, astfel daca te muti la alta firma sa nu stai iar sa cauti programele...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 arbuneaionut, on 16 decembrie 2016 - 13:02, said:

iar de ZU TV este prin zona posturilor gemane...

De ce ți-ai pierde timpul cu un post ca ZU TV?

#30
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 alfa_alfa, on 17 decembrie 2016 - 08:32, said:

De ce ți-ai pierde timpul cu un post ca ZU TV?
Nu e vb de pierdut timpu'... e vb de sfidarea RCS-ului la adresa abonatului.... ai grupate posturile de muzica intr-o parte din grila si duci zu tv la mama naibii ca sa-l faci pe abonat fie sa nu se mai uite la postul ala ca nu sta sa butneze sau memoreze pozitia canalului... fie sa stea sa aranjeze iar grila dupa bunu plac... oricum grila lor este naspa rau aranjata.... clone SD/HD una dupa alta...posturi digi24 identice una dupa alta vreo 7 calane de stai si butonezi ca prostu pana treci la urmatoru de la 93 la 100... hbo-urile sunt la coada vacii... nu in zona programelor de filme... etc...Bine in schimb ca posturile maghiare sunt toate intr-un singur loc si la pozitia tastelor utile 111, 112, 113 Posted Image
Trebuie aranjate identic ca la UPC..din suta-n suta sa fie cate o tematica de posturi... sa stie si omul ce canale are in grila... iar posturile digi24 locale baga-le in pozitiile grilei la 8xx sau 9xx... nu cum au acum de la 39 documetare... de la 59 filme.....de la 72 desene animate.... de la 81 muzica...CE GRILA-I ASTA? Posted Image... o adevarata bataie de joc

Edited by arbuneaionut, 17 December 2016 - 10:01.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e ca și cum ai avea ceva de pierdut la ZU TV... Muzica de la ZU TV e aceeași de la U TV, Kiss TV și Music Channel.

#32
Cristi_77

Cristi_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,523
  • Înscris: 10.03.2014

 arbuneaionut, on 17 decembrie 2016 - 09:56, said:

...

Poate pentru că ZU TV nu poate fi numit post de muzică ? La asta te-ai gândit ? Posted Image Deja la UPC și AKTA posturile sunt grupate pe categorii (DIGI 24 e în zona de știri, desigur fără EPG) deci ei nu mai au ce să modifice. Pe analogic RCS și Telekom (cel puțin în Argeș) are posturile grupate pe categorii (majoritatea).

#33
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Dece va mai mira deciziile CNA? CNA este una din cele mai mizerabile instituti din Romania, nu ajuta cu nimic mediul audiovizual, toti oameni de acolo sunt numiti pe criterii exclusiv politice.

#34
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Domnilor de la CNA,atunci cand nu dați amenzi sau nu aveti ce face incercati sa va ganditi cum faceti cu DVBT-ul asta,dom'le ca acest proiect merge cu frâna trasĂŁ din cauza acestei institutii si cea de la ANCOM.Poate o sa spuneti ca nu se uita si nu stie nimeni de el dar si in Germania se pompeaza bani la greu in acest proiect si este folosit de 10% de nemti.
  Sunt patroni care au cumparat multiplexuri regionale care chiar vor sa faca treaba dar nu stiu inca ce vor difuza...
   In tara asta,cu toate statisticile voastre cu abonati la cablu si la dth,mai sunt persoane care tot pe tvr 1 analog se uita si nu putini...doar asa cate persoane traiesc in Romania noastra sub pragul saraciei si care au inca televizor cu tub.
    Radiocom-ul si-a facut treaba...a implementat mux-1 national cu acoperire 90%din populatie.acum lasa-ti posturile sa intre. Sa avem si noi in acest mux 15 programe FTA si sa se respecte legea care ati dato inca din 2013,acele programe analog care urmau sa isi intrerupa emisia din 2015 sa continue FTA in digital terestru.

Edited by alin-asavoaie, 18 December 2016 - 10:12.


#35
RealZOD

RealZOD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 03.12.2013

 alfa_alfa, on 17 decembrie 2016 - 13:02, said:

Nu e ca și cum ai avea ceva de pierdut la ZU TV... Muzica de la ZU TV e aceeași de la U TV, Kiss TV și Music Channel.
Domnule, ați mai urmărit Music Channel? Nu de alta, dar au schimbat o parte din playlist și au melodii pe care nu le mai găsești nicăieri...

#36
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 01.12.2014

 Aly25, on 16 decembrie 2016 - 09:46, said:

Interesant,ei se dau cu capul de pereți că nu intră mega prostia de Digi 24 la alți operatori,dar ei sabotează concurența.
mega prostie și minciuni 24 de oră Antena3 si Romania tv! Digi 24 cât de cât echilibrat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate