Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

C.N.A. vrea să oblige cabliștii să-și pună posturile pe tipuri de programe. Digi 24 are de câștigat.

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
dulcineea400

dulcineea400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2012
Posturile, aranjate după tematică în grilele cabliștilor. Consiliul Național al Audiovizualului a pus în dezbatere publică modificarea deciziei C.N.A., privind avizele pentru cabliști.
Concret, Gabriel Tufeanu, membru C.N.A., a propus adaugarea unui nou alineat în articolul 4, care precizeaza elementele pe care trebuie sa le cuprinda un aviz de restransmisie.

Printre acestea se numără gruparea posturilor în funcție de categoria tematică.

http://www.paginadem...uri-de-programe

Edited by megafanro, 15 December 2016 - 21:40.


#2
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,825
  • Înscris: 07.07.2009

Știri la știri. Sport la sport. C.N.A. vrea să oblige cabliștii să-și pună posturile pe tipuri de programe. Digi 24 are de câștigat.


Attached File  telecomanda-televizor_tb730.jpg   27.59K   35 downloads

Posturile, aranjate după tematică în grilele cabliștilor. Consiliul Național al Audiovizualului a pus în dezbatere publică modificarea deciziei C.N.A., privind avizele pentru cabliști.

Concret, Gabriel Tufeanu, membru C.N.A., a propus adaugarea unui nou alineat în articolul 4, care precizeaza elementele pe care trebuie sa le cuprinda un aviz de restransmisie. Printre acestea se numără gruparea posturilor în funcție de categoria tematică.

Pe cine ar ajuta o astfel de modificare?

Digi 24 este unul dintre posturile care are de câștigat dacă proiectul se votează. De ce?
În grila operatorului U.P.C., Digi 24 nu este în calupul dedicat canalelor de știri. Televiziunea de știri a RCS&RDS a fost „mazilită” în grila U.P.C., la poziția 809, între două televiziuni religioase. Digi 24 este prezentată, pe poziția, fără nume, doar "Canal știri".

Gabriel Tufeanu, membru C.N.A., a explicat pentru Paginademedia.ro motivul care a stat la baza acestei propuneri:

„Motivul pentru care am propus modificarea Deciziei a fost acela de a fi o logica in grila de programe, sa fie ordonate canalele, sa nu mai fie nevoit telespectatorul acasa sa caute genul lui preferat intre alte zeci de canale, cate are fiecare. Se stie ca intr-un spectru de canale are genul lui preferat.

Daca e un copil are acolo desenele lui animate, daca doreste cineva stiri acolo are stirile, daca vrea cineva filme are filme in zona respectiva, nu aruncate aleatoriu in grila cum sunt acum. Acelasi motiv si in privinta posturilor de radio si de TV.”

Acesta a mai declarat ca propunerea a fost facuta din initiativa proprie, C.N.A. nefiind sesizata de niciun post de televiziune sau de radio in acest sens.
Astfel, la Articolul 4 din Decizia C.N.A. nr. 72 va fi adaugat, daca va trece de dezbaterea publica, urmatorul alineat:

(2) – Alocarea în frecvență a serviciilor de programe se face cu respectarea următoarelor cerințe:
a - serviciile de programe de televiziune se grupează în funcție de categoria lor tematică;
b - serviciile de programe de radio se alocă în frecvență după serviciile de programe de televiziune.
Propunerea a fost votata cu opt voturi pentru si unul impotriva (Dorina Rusu) si a fost postată spre dezbatere publica pe saitul C.N.A., pana la data de 31 ianuarie, inclusiv.

Sursa: http://www.paginadem...ccess=1#success

Edited by megafanro, 15 December 2016 - 21:42.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La UPC deja face lucrul asta: intre 2 si 99 generaliste, 1XX filme (cu mentiunea ca de la 160 pana la 199 sunt versiunile HD ale posturilor tv), 2XX sport, 3XX documentare, 4XX stiri/informatii, 5XX copii (desene animate si seriale copii), 6XX muzica, 7XX am vazut ca sunt posturi germane si unguresti, 8XX combinate (am vazut ca predomina religioase), 9XX material de ... mangaiere. Peste 1000 am vazut ca sunt ceva teste

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cum am zis si pe celalalt topic, UPC sta cel mai bine, deja le are grupate. Intr-adevar, vor fi mici modificari (cum spui si tu, DIgi 24 s-ar muta la 4XX), dar prea mici. La RDS nu mai stiu cum erau ordonate, dar nu logica tipurilor de programe.

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Deci nimeni nu a solicitat, nimeni nu era deranjata, dar cineva se plictisea si a yis sa-si faca si el de lucru, doar e platit cu bani grei! Iar milioane de oameni sa se apuce sa-si butoneze televizoarele pentru a-si rearanja programele in ordinea dorita!

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Este normal ca UPC sa bage digi24 doar in pachetul digital ? Pe analogic nu exista. Sunt unii oameni mai in varsta care refuza un receiver si inca o telecomanda si in felul asta nu au digi pe UPC

#7
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,825
  • Înscris: 07.07.2009

 atupi, on 15 decembrie 2016 - 19:42, said:

Este normal ca UPC sa bage digi24 doar in pachetul digital ? Pe analogic nu exista. Sunt unii oameni mai in varsta care refuza un receiver si inca o telecomanda si in felul asta nu au digi pe UPC
Da. Este destul de normal. Analogicul la UPC e pe terminate, tot se elimină canale tocmai ca lumea să treacă pe digital. Nu știu dacă sunt obligați să îl introducă și pe analogic dar în majoritatea localităților este și pe analogic, la mine sigur e.

#8
robi1122

robi1122

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 16.11.2015
De la o propunere pana la fapte este cale lunga.

Practic un membru a facut o propunere, care se poate aproba sau respinge. Dar este cale lunga...

Edited by robi1122, 15 December 2016 - 19:57.


#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Este o propunere excelenta, posturile tv sa fie ordonate/grupate, nu debandada care este acum la toate firmele....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 15 December 2016 - 20:13.


#10
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
E plictiseală mare la CNA, după atâta "vacanță". Posted Image

#11
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 atupi, on 15 decembrie 2016 - 19:42, said:

Este normal ca UPC sa bage digi24 doar in pachetul digital ? Pe analogic nu exista. Sunt unii oameni mai in varsta care refuza un receiver si inca o telecomanda

....iar altii refuza sa gandeasca cand se duc sa voteze. Sa fie sanatosi, daca nu vor sa inteleaga ca lumea asta se mai si schimba.

EDIT: sau sa isi cumpere un TV cu decodor digital incorporat din pensiile marite de Dragnea.

Edited by Afrikaner76, 15 December 2016 - 20:37.


#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 xmanyacs77, on 15 decembrie 2016 - 20:13, said:

Este o propunere excelenta, posturile tv sa fie ordonate/grupate, nu debandada care este acum la toate firmele....Posted Image
Draga, ai idee cite persoane mai mult sau mai putin in virsta nu stiu sa foloseasca corect telecomanda? Ai idee citi daca a aparut un program nou se roaga de vecini sau isi asteapta copii sa le programeze tv-ul?

Printre cele mai idioate idee emanate de CNA!

#13
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Sigur, asta dupa alegeri, sa nu fie omul bulversat sa nu mai urmareasca emisiunile electorale.
Asta stiind ca multi nu stiu sa foloseasca telecomanda, cum a spus antepostatorul.
Acum, daca mai urmaresc stirile sau nu, nu mai conteaza.

Edited by Rixthinna, 15 December 2016 - 21:13.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

 Kalman2007, on 15 decembrie 2016 - 19:14, said:

(2) – Alocarea în frecvență a serviciilor de programe se face …
b - serviciile de programe de radio se alocă în frecvență după …
Sa fie o ordine logica in grila, ok. In general acest lucru exista deja, cu unele exceptii. Atentie ca aici ma refer la ordinea in care apar programele pe decodor sau la scanarea ‘dupa operator’ pe televizoarele cu tuner DVB-C.

Dar IN FRECVENTA? Dupa mine posturile se aloca pe multiplexuri digitale (= pe ‘frecvente’)
  • in functie de bitrate-ul necesar fiecaruia si de bitrate-ul total al fiecarui multiplex, pentru o utilizare cat mai buna a capacitatii disponibile;
  • in functie de ‘stabilitatea’ posturilor in grila, sa nu fie nevoie de reorganizari ale multor multiplexuri cand intra/ies posturi;
  • posturile HD, indiferent de tematica, puse pe frecvente mai putin bruiate;
  • sa nu fie amestecate posturi locale pe multiplexe cu posturi nationale, pentru ca asa multiplexele cu posturi exclusiv nationale pot fi transmise in toata tara fara remultiplexari;
  • posturile de radio, fiindca au bitrate foarte mic comparativ cu cele tv, se ‘strecoara’ acolo unde mai e un ‘rest’ de bitrate nefolosit si care nu e suficient pentru inca un post tv;
  • etc etc
Alocarea pe frecvente strict in ordine tematica mi se pare o aberatie. Si daca se introduce un post nou, trebuie remultiplexat/realocat pe frecvente tot ce vine, in ordinea ‘tematica’, dupa el??

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,825
  • Înscris: 07.07.2009
Alocarea pe frecvențe strict în ordine tematică chiar că ar fi ceva absurd. Nu am auzit nicăieri de așa ceva. Ar fi și greu de realizat. Momentan canalele sunt deja ordonate după tematică, cel puțin la UPC așa este. Singurul care bate cel mai mult la ochi este evident Digi 24. Tocmai de asta au și venit cu ideea asta. Deci nu e vorba numai de UPC așa cum a postat acel deștept (Daniel) în articolul de pe paginademedia. Și la alți cabliști e aruncat la capătul grilei.

Edited by Kalman2007, 15 December 2016 - 21:51.


#16
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Cumva "in frecventa" se refera la analogic? Ca acolo are utilizatorul programele de-a valma cand da autoscan la tv.

Pe digital, ce treaba are frecventa cu ordinea programelor pe interfata cu utilizatorul??

UPC parca a declarat ca elimina programe din analogic sau nu baga posturi noi in analogic nu ca sa forteze clientii sa treaca pe digital, ci pentru ca un post pe analogic haleste foarte multa banda pe cablu, in detrimentul celorlalte servicii pe cablu. Adica, cine vrea in epoca de piatra, ok, dar sa nu-i deranjeze pe aia din lumea moderna.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si asa tinerii nu se mai uita la televizor pe cablu aproape deloc. Usor-usor tot aia batrani vor fi mare masa. Singura problema e ca nu sunt public comercial. Dar asta pt posturile tv, nu pt cablisti.

Asa ca nu stiu cat de moderna e de fapt lumea aia de care vorbesti.

Hai sa recunoastem ca in 90% din cazuri uitatul la tv cand vor ei adica atunci cand se difuzeaza, nu cand vrei tu adica atunci cand ai timp e o pierdere de vreme.

#18
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009

 tytysor, on 15 decembrie 2016 - 20:44, said:

Draga, ai idee cite persoane mai mult sau mai putin in virsta nu stiu sa foloseasca corect telecomanda? Ai idee citi daca a aparut un program nou se roaga de vecini sau isi asteapta copii sa le programeze tv-ul?

Printre cele mai idioate idee emanate de CNA!

Draga, sa stii ca lumea asta mai si evolueaza. Cine nu a inteles asta, a iesit de pe piata, in orice domeniu. Iar exemple sunt multe, unul dintre cele mai cunoscute e Kodak, care n-a inteles ca lumea evolueaza.

Acelasi lucru si pentru cei care doresc sa ramana in anii 90, ca in 80 aveau doar un canal, deci nu e un exemplu oportun. Acum inteleg ca nu toti isi pot lua LED-uri sau smart TV-uri, dar tocmai pentru ei inca mai exista analogicul.

Mi se pare o propunere excelenta din partea CNA. Totusi eu am canalele ordonate in felul asta inca din copilarie. Nu suportam sa le vad puse aiurea in grila, asa ca le aranjam pe categorii. Antena 1 si ProTV inca se mai afla pe pozitiile 3, respectiv 4, ca acum 15 ani. PrimaTV a ramas pe pozitia 7, chiar daca nu isi mai are locul printre primele 10 cele mai urmarite. Acelasi lucru si pentru TVR-uri, pe 1, respectiv 2.

Mi se pare o idee buna si normala. Nu e scoasa din burta. Sper sa fie si votata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate