Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum sa imi dau demisia?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 14:52, said:

Da, vreau sa plec, dar daca actionez in instanta poate ajung la cheltuieli mult mai mari decat trebuie eu sa primesc
Daca ai contract si ala nu-l respecta castigi. Cheltuielile le plateste cine pierde la finalul procesului. Doar ca poate sa dureze ceva un proces.

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View Postpetre69, on 15 decembrie 2016 - 14:53, said:

si daca e firma lui ?

Nu stiu situatia fiindca nu a dat atatea detalii.
Eu cred ca a fost pus sef aici...

Daca e firma lui atunci sa plece si sa mearga la Agentia cu forta de munca sa ii ceara banii

Edited by sirgoofy, 15 December 2016 - 14:59.


#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 14:52, said:

Da, vreau sa plec, dar daca actionez in instanta poate ajung la cheltuieli mult mai mari decat trebuie eu sa primesc
Bai nene tu esti in SUA sau in Romania si lucrezi pentru o firma din SUA ? Ca daca e ultima variant io zic sa te uiti tu foarte atent pe contractual inregistrat in state, tare mi-e ca nu valoreaza nici cat hartia pe care e printat.

#22
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 14:51, said:


Nu da salariile la timp, nu o sa de-a niciodata in avans, plus ca o sa isi de-a seama ca asta vreau sa fac din moment ce el ne tine in intarzierea asta mare tocmai pentru a sta cumva "legati" de el in asteptarea banilor, stie ca nu ne convine si daca mi-as vedea salariul la timp stie ca mi-as lua zborul..

Pe asta se bazeaza si el, pe obiceiul prost al romanilor sa tina capul plecat. Va joaca cum vrea penis lui, ori faci plangere unde trebuie acolo in SUA ori stai si inghite.

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

Quote

aveti vreo idee prin care sa il "oblig" cumva sa imi de-a banii, nu vreau sa ii creez probleme
aici e problema ta.

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu prefer sa le fac o surpriza.
Fara preaviz, fara demisie, fara nimic.

#25
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
Eu sunt in Romania si da, cred ca contractul poate nu valoreaza nimic. Dar totusi e un acord semnat, nu valoreaza si el ceva?

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Prima dată îi faci notificare scrisă să-ţi "de-a" salariul la timp altfel pleci.

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 14:37, said:

poate aveti vreo idee prin care sa il "oblig" cumva sa imi de-a banii,

Edited by mihaicozac, 15 December 2016 - 15:27.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 14:48, said:

in SUA este inregistrat.

Pai fara suparare, dar cred ca mai bine ai pune intrebarile astea pe un forum din State, daca ai contractul acolo. Sunt alte legi decat cele de aici.
Orice sfat primesti aici e posibil sa nu te ajute cu nimic acolo.

#28
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 15:19, said:

Eu sunt in Romania si da, cred ca contractul poate nu valoreaza nimic. Dar totusi e un acord semnat, nu valoreaza si el ceva?
Daca nu este inregistrat la vreo autoritate, nu. In aceste conditii nici macar nu se poate numi contract de munca mai degraba accord intre parti cu previziuni, cred ca foarte ambigue.

View Posteiffel, on 15 decembrie 2016 - 15:43, said:


Pai fara suparare, dar cred ca mai bine ai pune intrebarile astea pe un forum din State, daca ai contractul acolo. Sunt alte legi decat cele de aici.
Orice sfat primesti aici e posibil sa nu te ajute cu nimic acolo.
Ar fi bine daca initiatorul ar pune un scan ca sa ne dam seama daca acele hartii au fost inregistrate . Am pe aici oameni care ii pot verifica autenticitatea dar cred omul si-a luat o mare tzeapa cu "firma Americana"

#29
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 15:19, said:

Eu sunt in Romania si da, cred ca contractul poate nu valoreaza nimic. Dar totusi e un acord semnat, nu valoreaza si el ceva?


Daca e contract de munca, iti dai demisia in scris, ii ceri si toate drepturile salariale pana la data demisiei. Personal, adica nu in scris, ii spui ca nu ii predai ultimele lucrari pana nu iti primesti diferenta de bani.

Contractul spui ca e inregistrat in SUA, tu stai in Romania. Taxele unde sunt platite? Ca am impresia ca o sa ii dai si lucrarile si nici nu o sa mai ceri diferenta de bani.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 14:51, said:


Nu da salariile la timp, nu o sa de-a niciodata in avans, plus ca o sa isi de-a seama ca asta vreau sa fac din moment ce el ne tine in intarzierea asta mare tocmai pentru a sta cumva "legati" de el in asteptarea banilor, stie ca nu ne convine si daca mi-as vedea salariul la timp stie ca mi-as lua zborul..

Daca ai unde sa pleci si nu ai rate atarnate de gat, da-ti demisia si el este obligat prin lege sa va plateasca cat ati muncit.  Nu va plateste, ii faci plangere la Politie pentru frauda, chiar daca firma e din SUA, invocand reaua credinta in plata salariului, conform contractului. Insa trebuie sa fii pregatit psihologic sa nu rezolvi nimic in Romania, dar macar stii ca iesi la timp dintr-o tzeapa. Au mai fost cazuri de firme straine care si-au luat talpashitza lasand oameni cu ochii in soare.

#31
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
asta e in header-ul paginilor, dar nu imi dau seama daca e sau nu inregistrat http://prntscr.com/djrhcf

#32
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 16:14, said:

asta e in header-ul paginilor, dar nu imi dau seama daca e sau nu inregistrat http://prntscr.com/djrhcf
general service contract nu prea suna bine. Esti sigur ca e contract de munca? Ai platit taxe pentru el undeva?

Daca e doar  o intelegere intre parti fara obligatii si penalitati pentru neindeplinire, atunci se cheama ca ti-ai luat teapa. Nu cred ca cineva iti poate spune dupa antet(header) daca e sau nu inregistrat contractul.

#33
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 16:14, said:

asta e in header-ul paginilor, dar nu imi dau seama daca e sau nu inregistrat http://prntscr.com/djrhcf

Astia in SUA nu prea se joaca cu contractele, la ei si o intelegere verbala e valabila dar au legi diferite in functie de statul in care se afla angajatorul.
Poti sa dai un google cu numele statului si department of labor, sau unpaid wages. Poate gasit o modalitate de reclamat online ca angajatorul nu plateste salariile, sclavia(munca fara plata) e cam ilegala.

Poti sa incerci sa intrebi si pe forumuri din sua, de exemplu reddit.com/r/legaladvice

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 16:14, said:

asta e in header-ul paginilor, dar nu imi dau seama daca e sau nu inregistrat http://prntscr.com/djrhcf

general service contract sau agreement este valabil ca si contract. Intereseaza-te a cui este cu adevarat aceasta firma, sau cine este peste acest "sef" roman. Ca banuiesc ca trebuie sa exista o contabilitate sau ceva. Altfel inseamna ca romanul este patronul daca ordoneaza ce si cand vin banii.

#35
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Nu cred ca e un contract de munca. Gugal imi spune ca asa arata in state un formular.
Angajatorul trebuia sa ii dea si un w2 formularul de taxe.

Imi pare rau initiator dar tu ai semnat un act care in cel mai bun caz poate fi considerat ca un contract intre o firma si o persoana fizica fiind eligibil aici in Romania de a depune declaratia 200

#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcmedia, on 15 decembrie 2016 - 14:51, said:


Nu da salariile la timp, nu o sa de-a niciodata in avans, plus ca o sa isi de-a seama ca asta vreau sa fac din moment ce el ne tine in intarzierea asta mare tocmai pentru a sta cumva "legati" de el in asteptarea banilor, stie ca nu ne convine si daca mi-as vedea salariul la timp stie ca mi-as lua zborul..

Pai iti dai demisia si gata. Eu n-as lucra nici o zi in plus daca salariul nu mi-ar fi platit la timp. Altfel ajungem din nou in scalvagism.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate