Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Voluntar Calator in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
redman179

redman179

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.12.2016
Maine-poimaine fac 24 de ani si simt ca viata a trecut aiurea pe langa mine.


Ce-mi trebuie mie pentru a deveni voluntar calator macar  in toate  statele membre UE cu costuri mici , facand  doar munca de voluntariat sau job temporar cu care doar sa platesti transportul cu autocarul  (avand in vedere ca cu avionul s-ar putea sa merg o singura data, si doar in UK)?  

Avand in vedere ca un moderator merge prin tari musulmane   gen Turcia sau Liban  (ceva mai riscant) vrand sa ajunga in Australia  (traversand tari periculoase ca Iran, Pakistan, Afghanistan, Thailanda)  fara multi  bani,  fara mare greutate, doar cu strictul necesar, traind din munca de voluntariat si din mila localnicilor si al rudelor/prietenilor, cred ca a calatori in Europa e floare la ureche.

Europa   pare mai usor de strabatut:  cultura si mentalitatea familiare,  infrastructura, densitate mai mare,   distante mai mici intre tari, libertate de circulatie doar cu buletinul, oameni mai cizelati  .

Limba engleza e suficienta si ma pot descurca cu ea in spatiul maghiar/german/scandinav de exemplu?  
Mentionez ca n-am rude sau prieteni prin UE si nici familie care sa ma suporte, deci va trebui sa ma descurc pe cont propriu.  

Motivul pentru care vreau sa calatoresc in Europa e  studierea istoriei si culturii fiecarei tari europene si experimentarea stilului de viata european traditional si modern. Plus ca experienta m-ar putea ajuta mai mult profesional decat zeci de internship-uri si facultati+masterate facute aiurea. Mi-ar spori sansele de a lucra in domeniul turismului.  


Traseul asta recomandat mi se pare bun.
HARTA: Turul perfect al Europei. Vezi prin ce orase din Romania trece traseul

As incepe turul Europei ca voluntar calator de la 1 iulie 2017. Nu stiu sigur cat ar putea dura, dar mi-ar placea sa ma prinda sarbatoriile de iarna 2017 in tarile nordice.

Attached Files


Edited by redman179, 15 December 2016 - 02:06.


#2
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
La 24 de ani, cauta un job si eventual (optional) o prietena iar daca te duce capul, poate incepi si o afacere la un moment dat. Sunt de acord cu munca de voluntariat, dar intai trebuie sa te gandesti la tine si viitorul tau, iar dupa aia la restul.

Daca te apuci acum sa lucrezi pe degeaba la straini... ai sa ajungi pe la 35 de ani cu probleme de sanatate si fara bani, casa, familie, si o sa vii pe forum si o sa zici ca ai 35 de ani indata si suferi de depresie.

Succes Posted Image

#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
http://www.workaway.info/
http://www.helpx.net/

#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postredman179, on 15 decembrie 2016 - 01:36, said:

Motivul pentru care vreau sa calatoresc in Europa e  studierea istoriei si culturii fiecarei tari europene si experimentarea stilului de viata european traditional si modern. Plus ca experienta m-ar putea ajuta mai mult profesional decat zeci de internship-uri si facultati+masterate facute aiurea. Mi-ar spori sansele de a lucra in domeniul turismului.  
Faptul ca ai calatorit in nspe mii de tari, nu o sa conteze aproape deloc pe plan profesional. Iar daca te gandesti la un job in domeniul turismului, faptul ca ai vizitat cateva tari nu prea conteaza.
Eu daca vreau sa angajez un programator si imi vine la interviu si imi zice ca nu a facut facultate dar a calatorit in nspe mii de tari, a lucrat ca sofer la Crucea Rosie si a studiat cultura fiecarei tari europene si a experimentat stilul de viata modern... o sa-l trimit acasa de urgenta pana nu-mi ies din fire ca mi-a mancat timpul cu interviul.

Ca idee, am calatorit in 10+ tari si am lucrat si inca lucrez cu oameni din toate colturile lumii si am avut sansa sa invat si sa experimentez ceea ce vrei tu sa experimentezi. Si stii ce am invatat din toata experienta asta ? Am invatat ca daca nu esti bun la ceva in viata, nu-ti da nimeni de lucru decat job-uri pe minimul pe economie. La varsta ta inca ai timp sa iti descoperi talentul sau sa inveti si eventual sa dezvolti a new skill .

#5
redman179

redman179

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.12.2016

View Postbalauru69, on 15 decembrie 2016 - 02:12, said:

Vorba aia, nu vorbim de tari ca Liban sau Turcia  unde riscul frecvent  de atentat e crescut si libertatea de exprimare limitata, nici de vreo tara cu terminatia "-stan" de prin pizdeea post-sovietica unde Cola e inca un lux.

Edited by redman179, 15 December 2016 - 02:23.


#6
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postredman179, on 15 decembrie 2016 - 02:23, said:

Vorba aia, nu vorbim de tari ca Liban sau Turcia  unde riscul frecvent  de atentat e crescut si libertatea de exprimare limitata, nici de vreo tara cu terminatia "-stan" de prin pizdeea post-sovietica unde Cola e inca un lux.
Se aude vorba ca ISIS recruteaza oameni de orice nationalitate pentru munca voluntara .
Doar o gluma Posted Image Nu o lua personal si nici in serios.

#7
redman179

redman179

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBusiness_style, on 15 decembrie 2016 - 02:22, said:

Eu daca vreau sa angajez un programator si imi vine la interviu si imi zice ca nu a facut facultate dar a calatorit in nspe mii de tari, a lucrat ca sofer la Crucea Rosie si a studiat cultura fiecarei tari europene si a experimentat stilul de viata modern... o sa-l trimit acasa de urgenta pana nu-mi ies din fire ca mi-a mancat timpul cu interviul.


Dimpotriva, ai face o mare greseala.  
Eu , daca as fii angajator,  as avea  mai multa incredere in oameni care stiu sa supravietuiasca  in oricare tara , in orice mediu,   care se pot adapta in orice situatie,  sa stie sa  faca multe  si care pot comunica cu toate rasele.   Poate  ca respectivul candidat sa fie total paralel cu programarea,  il platesc eu sa invete programarea daca este un om exceptional.
Nu conteaza  doar  informatiile   pe care le detii la un moment dat , conteaza  mai mult  abilitatea/ talentul  de a invata rapid  lucruri noi si de a te adapta oricand si oriunde  ca restul vin de la sine.   Un angajator bun   ar lua asta in calcul.....de fapt, chiar ar conta  mai mult  pentru el calitatile respective  decat vreo diploma obosita.  

Dar cum Romania  e  plina de patronache incuiati   si angajatori  tampi   care  inca mai  judeca si angajeaza  oamenii dupa aparente, diplome,  statut social  si pile....



Quote

Ca idee, am calatorit in 10+ tari si am lucrat si inca lucrez cu oameni din toate colturile lumii si am avut sansa sa invat si sa experimentez ceea ce vrei tu sa experimentezi. Si stii ce am invatat din toata experienta asta ? Am invatat ca daca nu esti bun la ceva in viata, nu-ti da nimeni de lucru decat job-uri pe minimul pe economie. La varsta ta inca ai timp sa iti descoperi talentul sau sa inveti si eventual sa dezvolti a new skill .
Ai dreptate aici.....desi cred ca mai mult as invata daca as iesi din zona de confort.  

Ma mai tin doar 2 lucruri in Romania: mancarea bunicilor si  viteza internetului.....in sensul ca-i inca permisibil   fata de tarile vestice civilizate in ce priveste libertatea de exprimare , sursele  de informare si warez fara batai mari de cap

Edited by redman179, 15 December 2016 - 02:58.


#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ce sa zic?...ca doar e forum si ne dam cu parerea...mult.succes, sper sa deschizi si un adevarat jurnal cu intamplarile.prin care ai trecut si in mod sigur, daca incepi, aventura te va maturiza si vei vedea lumea cu alti ochi.
Nu lua in seama pe.cei ce iti vor spune ca e pierdere de.timp...la.sfarsitul vietii, doar cu asta ramai, ca dricul nu are portbagaj

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Poti sa incepi prin a-ti arunca un ochi pe site-ul asta, sunt multe anunturi de voluntariat, actualizate zilnic. http://www.proiecteu...portunitati.php

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
inca unul
imi place

#11
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
E bine ca doresti sa vezi si sa acumulezi din cultura si obiceiurile altor natii ! Nu-mi este totusi clar la ce te pricepi totusi (ai 24 de ani ) pentru ca vrei sa muncesti pentru a primi masa si casa pe unde treci ! Ceva maruntis de buzunar tot o sa ai nevoie ! Ca sa faci o evaluare sumara a sanselor incearca un tur al Romaniei in conditiile cind ai avantajul cunoasterii limbii de toti cei cu care intri in dialog iar mincarea bunicilor ramine relativ aproape ! Succes !

#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postredman179, on 15 decembrie 2016 - 02:29, said:

Dimpotriva, ai face o mare greseala.  
Eu , daca as fii angajator,  as avea  mai multa incredere in oameni care stiu sa supravietuiasca  in oricare tara , in orice mediu,   care se pot adapta in orice situatie,  sa stie sa  faca multe  si care pot comunica cu toate rasele.   Poate  ca respectivul candidat sa fie total paralel cu programarea,  il platesc eu sa invete programarea daca este un om exceptional.

@redman, este ilogic ce spui. Fiecare om are menirea sa. Dacă punctul său forte este comunicarea și descurcarea în orice situație, atunci îl angajezi pe domeniul ăsta, ceva legat de "munca cu omul". Nu pe programare sau pe domeniul tehnic. Pt programare precum și pt alte domenii: muzică, medicină, matematică etc, îți trebuie om cu talent în aceste domenii, nu în "comunicarea cu toate rasele". Poți angaja pe programare pe cineva care nu are facultate dar vezi că a cîștigat concursuri de programare pt copii (de exemplu).

Sînt și eu de părere că la 24 de ani e cam tîrziu să te apuci de așa ceva - voluntariat și călător pe bani puțini prin Europa, dar mă rog, fiecare cu dorințele sale.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Voi va luați după Lotharagnar/ russiansniper/ Bb-8/ etc? :lol:

PS. Vezi ca nu au MiG-uri la discreție in Europa

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postredman179, on 15 decembrie 2016 - 01:36, said:


.....(traversand tari periculoase ca Iran, Pakistan, Afghanistan, Thailanda)


Limba engleza e suficienta si ma pot descurca cu ea in spatiul maghiar/german/scandinav de exemplu?

Periculoase?In ce sens?Pentru tine ca posesor de pasaport romanesc?
La unguri nu stiu cat de mult se foloseste engleza.Dar la nemti o vorbesc foarte multi iar la scandinavi este aproape limba nationala.La toti scandinavii.

ps.
Parca ziceai undeva ca esti absolvent (sau viitor absolvent) de istorie.Cele doua probleme de mai sus au legatura directa cu istoria.Cum de nu le stii?

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
in Ungaria la Budapesta se vorbeste mai peste tot engleza. Mai rural nu o stiu, dar in estul tarii se vorbeste si romaneste. Banuiesc ca nu te vei opri in parti rurale ci doresti sa vezi orase. Asa ca aproape in orice oras mare se vorbeste engleza nu este problema.

Eu iti recomand sa iti strangi bani pentru orice eventualitate, deoarece daca nu prinzi un job sau un ban ramai pe acolo fara nici un ajutor. Cateva mii de euro puse ca siguranta sunt foarte important.

Iar pentru restul care se refera la job, pai omul nu sta o viata plecat sau 10 ani, in maxim jumate de an s-a intors acasa si a si vazut aproape toata Europa. Dupaia isi gaseste de munca, ca la varsta de 40 de ani cand ai familie, copii nu mai stai sa faci excursii de acest gen. Daca nu la tinerete cand altfel?

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLex404, on 15 decembrie 2016 - 12:53, said:

Voi va luați după Lotharagnar/ russiansniper/ Bb-8/ etc? Posted Image

PS. Vezi ca nu au MiG-uri la discreție in Europa

Important e ca  a abandonat ideea de a emigra in Europa de vest si acum se duce doar in vizita :lol:

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai voia sa se ducă măturător :lol:

Sa se ducă.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vezi bre ca moderatorul hala de s-a dus la saracie stia el ce face. E ca la noi la tara. Daca mergi pe ulita si pari nemancat , te ia taranul si iti da un bot de mamaliga. Saracii se ajuta intre ei. Ia plimba-te prin Monte Carlo ...asa fara tinta . In 2 minute esti oprit de politie, legitimat si facut pachet spre patria mama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate