Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Confesiunile unei nebune

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 XON-XOFF, on 14 decembrie 2016 - 23:15, said:

spațiul se lasă după virgulă, nu înaintea sa,

Deci, e corect așa.
Deci ,nu e corect așa.

Eu zic ca asa e corect:Deci,e corect așa.

#20
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Am citit povestirea Celestinei. Mi-a plăcut. Văd că e neterminată însă. Am editat-o și am corectat puțin la ea. Cîteva cuvinte doar, virgule, puncte. Am făcut-o PDF. Se vede mult mai bine așa. Textul se mai poate îmbunătăți. Mă refer doar la exprimare. Aștept continuarea. Felicitări. E o povestire frumoasă.

Attached Files



#21
Celestina

Celestina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2016

 pasilla, on 14 decembrie 2016 - 21:39, said:

Trei capitole pe o pagina. Daca folosesti caractere si mai mici, incape tot romanul pe un bilet de tramvai.

Chiar este o idee DE AUR,o sa public pe biletele de tramvai,de metrou cate un capitol... la final si pe bonul de benzina! Posted Image :D

#22
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 Celestina, on 15 decembrie 2016 - 10:30, said:

...nici o editura presupun ca nu vrea sa publice o carte plina de greseli de ortografie sau gramaticale,nu ?

O povestire nu este o carte. Editurile nu publica doar o povestire, e risipa de bani. Deci va trebui sa scrii inca vreo 5-10 povestiri, ca sa publici o colectie de povestiri. In schimb, poti vinde povestirea unei reviste.

 Celestina, on 15 decembrie 2016 - 10:30, said:

muncind nu facand sex sau alte fantezii de ale barbatilor! :D......

Cred ca va trebui sa te hotarasti daca povestirea e o fantezie pentru barbati sau pentru femei, carui tip de public te adresezi, pentru ca fiecare segment e cu gusturile si fanteziile sale.

#23
Celestina

Celestina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2016

 ever_forever, on 15 decembrie 2016 - 18:59, said:

O povestire nu este o carte. Editurile nu publica doar o povestire, e risipa de bani. Deci va trebui sa scrii inca vreo 5-10 povestiri, ca sa publici o colectie de povestiri. In schimb, poti vinde povestirea unei reviste.


Cred ca va trebui sa te hotarasti daca povestirea e o fantezie pentru barbati sau pentru femei, carui tip de public te adresezi, pentru ca fiecare segment e cu gusturile si fanteziile sale.

Edited by Celestina, 15 December 2016 - 19:08.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Celestina, on 15 decembrie 2016 - 18:59, said:

Chiar este o idee DE AUR,o sa public pe biletele de tramvai,de metrou cate un capitol... la final si pe bonul de benzina! Posted Image Posted Image
Eu iti urez succes, dar cred ca mai ai mult de munca.
De ex. "Virgula e lipită de textul dinaintea sa şi e urmată obligatoriu de un spaţiu alb".

#25
Celestina

Celestina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2016

 Celestina, on 15 decembrie 2016 - 19:07, said:


ups,am incercat sa comentez la un comentariu de mai sus la cineva si vad ca l-a luat ca si cum l-as fi editat eu...Help,nu plagiez! :D

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Celestina, on 15 decembrie 2016 - 19:12, said:

ups,am incercat sa comentez la un comentariu de mai sus la cineva si vad ca l-a luat ca si cum l-as fi editat eu...Help,nu plagiez! Posted Image
E ok , mai ramane, doar sa "comentezi la [ un ] comentariu" .

Edited by pasilla, 15 December 2016 - 19:17.


#27
Celestina

Celestina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2016

 ever_forever, on 15 decembrie 2016 - 18:59, said:


O povestire nu este o carte. Editurile nu publica doar o povestire, e risipa de bani. Deci va trebui sa scrii inca vreo 5-10 povestiri, ca sa publici o colectie de povestiri. In schimb, poti vinde povestirea unei reviste.



Cred ca va trebui sa te hotarasti daca povestirea e o fantezie pentru barbati sau pentru femei, carui tip de public te adresezi, pentru ca fiecare segment e cu gusturile si fanteziile sale.

Va fi un roman ,asa a fost proiectul initial,asa ramane,e inca in faza de constructie,e o ciorna ,scriu,sterg,corectez,adaug ,de aceea sunt si capitolele asa de scurte,e in faza de creionare ,in final va fi asa cum trebuie .L-am supus atentiei voastre ca sa inteleg ce efect are subiectul in sine,ce am de facut,la ce sa ma astept ,ce trebuie imbunatatit.Multumesc pentru critici ca si pentru sugestii,toate imi sunt de folos.

#28
Celestina

Celestina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.12.2016

 pasilla, on 15 decembrie 2016 - 19:16, said:

E ok , mai ramane, doar sa "comentezi la [ un ] comentariu" .

Suna naspa,stiu,dar chiar comentez la comentarii... :D ... sau ma rog,sa gasesc alta exprimare ,adaug pareri personale la comentariile altora ...tot naspa suna...  :D

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Celestina, on 15 decembrie 2016 - 19:12, said:

ups,am incercat sa comentez la un comentariu de mai sus la cineva si vad ca l-a luat ca si cum l-as fi editat eu...Help,nu plagiez! Posted Image
Ai citat mesajul și nu ai scris nimic. Când vrei să răspunzi unui mesaj imediat anterior nu e nevoie să faci asta, răspunde pur și simplu - și regulamentul forumului recomandă asta la 3.d, citește-l în întregime dacă încă n-ai făcut-o:
http://forum.softped...ului-softpedia/

Dacă nu te descurci cu funcția Citează scrie numele userului cu @ în față și va înțelege că i te adresezi.

#30
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 Celestina, on 15 decembrie 2016 - 10:30, said:


.. nu sunt pisica,sunt lupoaica! Posted Image Posted Image Posted Image
Daca erai lupoaica povestirea era mai alerta,mai strong,mai...la jugulara,asa ,pare povestirea unei pisici care se vrea alintata. E cam adolescentina Posted Image

Edited by isisceanoua, 15 December 2016 - 21:03.


#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Celestina, dacă te exprimi greu în limba română, de ce nu scrii în limba pe care o vorbești cel mai des? Cu siguranță ai șanse mai mari să-ți publici creația în țara respectivă, decât în România, și probabil vei găsi și cititori.

 isisceanoua, on 15 decembrie 2016 - 21:02, said:

E cam adolescentina Posted Image

Și cam...într-o manieră vulgară. Nu-mi place. Nu are pic de sensibilitate.

#32
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
@Celestina, ai rămas datoare . Trebuie să continui povestea pt că te-ai oprit  într-un moment crucial. Zi mai departe. Au ieşit scîntei sau nu au ieşit? Bagă aici o ciornă. Micile greşeli le corectez eu, că mă pricep. Hai, că ne-ai făcut curioşi.

#33
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 dark, on 16 decembrie 2016 - 11:42, said:

Și cam...într-o manieră vulgară. Nu-mi place. Nu are pic de sensibilitate.
Eu nu am zis ca nu imi place,am zis doar ca e a unei pisici,nu a unei lupoaice.Ce fel o percepi tu e problema ta.

Edited by isisceanoua, 16 December 2016 - 18:39.


#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

 isisceanoua, on 16 decembrie 2016 - 18:38, said:

Eu nu am zis ca nu imi place,am zis doar ca e a unei pisici,nu a unei lupoaice.Ce fel o percepi tu e problema ta.

Dar ce, am scris că nu îți place ție? Am vorbit în nume personal.

[ http://s8.postimg.org/nxhp538ox/big.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate