Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cele mai bune soiuri de struguri de masa

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#55
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Dau si eu cu presupusul,daca nu va suparati !
ss poate vine,prin traducere ,de la soi(sort) fara seminte(seedless)

#56
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Ca denumire asa stiu si eu "fara samburi", dar in cazul fotografiiilor(in special ultima) cred ca este soiul "fara legatuara cu realitatea", din specia vitis photoshopica !

#57
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Părerea mea este că omul nu avea ce face și a zis să ne arate el ce a mai găsit pe net. Evident, titlul topicului nu contează. Știți vorba aia cu aruncatul pietrei și cu scosul ei...

View PostValigow, on 11 septembrie 2017 - 11:27, said:

in cazul fotografiiilor(in special ultima) cred ca este soiul "fara legatuara cu realitatea", din specia vitis photoshopica !
Bestială!!! Posted Image Posted Image Posted Image

#58
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostOtineu, on 11 septembrie 2017 - 08:51, said:

Adicã, cum ss?

Iaca ici!
https://www.agroinfo...ss-201611110265



#59
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
... unde sunt alte poze decât cele prezentate inițial. Și legătura asta nu are nicio legătură cu Ucraina.
E o speculantă notorie. Să ceri 14,99 lei pe un butaș de Căpșunică? Tupeu curat.

#60
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Clasamentul meu a suferit modificari in acest an;a trecut pe primul loc soiul vechi ,necunoscut,cu boabe albe;nu e tamaios,insa are un gust foarte  placut,potrivit de crocant,pielita subtire ,semintele nu se simt.
1.Alb necunoscut
2.Italia
3.Crimson seedless
4.Muscat de Hamburg
5.Arkadia

#61
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
@ gheo, cum stati cu gerul pe acolo? Arkadia mai rezista la un -21 dar pozitiile 2,3,4, cum se comporta?
Si pentru ca a ramas neelucidata problema noastra, pana la urma avem Jupiter sau nu? Ai mei s-au facut rosiatici ca in poza de pe 4garden, insa am avut doar vreo patru ciorchini, atat cat sa gust. Intr-adevar n-au samburi, s-au facut dulci pana la urma dar aroma nu prea e. Pana acum nu m-au impresionat. Sunt curios cum ti se par ai tai. Voi vedea la anul cand intra pe rod daca o sa-i mai pastrez pt. ca acum cu doi ciorchinasi pe butuc inca nu stiu ce sa zic... abia am avut cat sa hranesc un graur ghiftuit...

Si ca sa fiu on topic, chiar daca nu am variante, clasamentul meu e cam asa:
1. Napoca
2. Codreanca
3. Moldova
4. Victoria
Ma refer doar la struguri gustati din via mea.

Sper ca anul viitor sa imi rodeasca si celelalte soiuri sa am de unde alege un top 5.

Edited by cotzi, 26 September 2017 - 20:27.


#62
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Și la mine ar fi ceva modificări.
1. Transilvania,
2. Timpuriu de Pietroasa,
3. Argessis,
4. Istrița
5. Victoria.

View Postgheo_55, on 26 septembrie 2017 - 19:54, said:

1.Alb necunoscut
Poți face o descriere a soiului respectiv? Eventual ceva fotografii ale strugurelui, ale boabei șamd

#63
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
cotzi, citeva vite valoroase si mai sensibile la ger le ingrop toamna:cardinal,italia,crimson,victoria.Pe celelalte le musuroiesc si productia e variabila dupa cum e iarna.
Dupa ceva ,,sapaturi,, pe net,iata ce am aflat:citiva ani au fost 2 soiuri apirene cu numele de Jupiter;unul american din Arkansas  si altul slovac.Desi slovacii l-au creat inantea americanilor,au fost nevoiti sa-i schimbe numele in Rhea(pe asta il avem noi) pt ca americanii l-au inregistrat inaintea lor.
Dupa slovaci,rezista pina la -25,sta bine la boli,are gust simplu,e viguros...vom vedea! Interesant e ca unul din parintii soiului e Ceaus alb ,vechi soi cultivat si pe la noi,venit pe filiera turceasca.

#64
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgheo_55, on 27 septembrie 2017 - 19:30, said:

citiva ani au fost 2 soiuri apirene cu numele de Jupiter;unul american din Arkansas  si altul slovac.
Acum, sunt chiar trei soiuri cu numele de Jupiter. Mai este unu argentinian, tot apiren!!!

#65
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Otineu,
Citeva cuvinte despre favoritul meu:
-o poza cu struguri nu mai pot pune , pt ca i-am mincat.Pe topicul ,,Vita de vie ,, la #2412  e prima poza,sus stg.Strugurii sint cilindro-conici ,de marime mijlocie.Bobul sferic ,masa 5-6grame.Se coace la 20-25 aug si rezista bine 30 de zile pe butuc.
Despre rozeta si felul circelului ,e prea tirziu,la anul,poate.
Frunza e f interesanta; e cea mai mare intre soiurile din vie:cordiforma ,cu dimens de 24-28 cm,pentalobata,sinusul petiolar inchis,sinusurile laterale unele lenticulare,altele triunghiulare.Fata superioara glabra,cea inferioara pubescenta.Petiolul e mai mic decit nervura mediana,prins in unghi obtuz  mare fata de limb.
Soiul este viguros,are o rez medie la ger si boli,buna la seceta. Dezmugureste odata cu media. In anii cu ploi multe in per infloritului,meiaza.Ar mai fi si alti descriptori insa,poate altadata.

Attached Files



#66
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
@gheo_55, îți sunt recunoscător pentru descrierea făcută care a depășit așteptările. O să încerc să te ajut să identifici acest soi arătând aceste fotografii unor specialiști. Sper să reușesc. Mulțumesc încă o dată.
PS Tu ai cumpărat vițe din soiuri d-astea vechi de la pepiniera de la Chițorani?

Edited by Otineu, 27 September 2017 - 20:57.


#67
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Multumesc pt buna intentie!
Soiurile de care spuneam nu au fost cumparate,ci cautate in satele invecinate.Le stiu din copilarie si s-au pierdut! Vardin (seamana cu Coarna alba ,insa avea boabele mai mari) si Cireasa(un strugure f lung cu boabe rosii, mari) nu le mai gasesc. Mai intreb!

#68
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004

View Postgheo_55, on 27 septembrie 2017 - 19:30, said:

...
Dupa ceva ,,sapaturi,, pe net,iata ce am aflat:citiva ani au fost 2 soiuri apirene cu numele de Jupiter;unul american din Arkansas  si altul slovac.Desi slovacii l-au creat inantea americanilor,au fost nevoiti sa-i schimbe numele in Rhea(pe asta il avem noi) pt ca americanii l-au inregistrat inaintea lor.
Dupa slovaci,rezista pina la -25,sta bine la boli,are gust simplu,e viguros...vom vedea! Interesant e ca unul din parintii soiului e Ceaus alb ,vechi soi cultivat si pe la noi,venit pe filiera turceasca.
Multumesc pentru raspuns! Trebuie sa recunosc ca esti neobosit in cautarile tale, jos cu palaria!

#69
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgheo_55, on 27 septembrie 2017 - 21:59, said:

Soiurile de care spuneam nu au fost cumparate,ci cautate in satele invecinate.Le stiu din copilarie si s-au pierdut! Vardin (seamana cu Coarna alba ,insa avea boabele mai mari) si Cireasa(un strugure f lung cu boabe rosii, mari) nu le mai gasesc. Mai intreb!
Felicitări pentru tot ce faci. Coincidență sau nu, și eu încerc același lucru de vreo 4 ani, dar la nivel național.
Cu câțiva ani în urmă, când am cumpărat niște butași de la pepiniera din Chițorani a institutului de la Valea Călugărească am aflat că mai este cineva care cumpăra vițe autohtone vechi și am bănuit acum că tu ai fi, dar bag de seamă că mai este un astfel de pasionat ca noi.
Deschid o paranteză. Cei de la institut au altoit și astfel de soiuri ca să-și reîmprospăteze colecția ampelografică. Procesul continuă, dar nu în fiecare an sunt astfel de soiuri la vânzare.
Pe de altă parte, am descoperit și eu în căutările mele alte soiuri realizate de amelioratori români (care acum sunt la pensie sau au murit) și care nu au fost omologate. Am promisiunea că voi obține și eu butași din aceste soiuri pe care intenționez să le pun în grădina mea (pe de-o parte) și să duc la institut, pe de altă parte, astfel încât să nu se piardă rezultatul muncii acelor oameni.
O carte rară și foarte valoroasă este Dicționarul soiurilor de viță de vie a lui Ion Nuță (lucrarea lui de doctorat din 1989) în care sunt menționate denumirile de soiuri care au fost găsite în chestionarele lingvistice realizate de Hașdeu, Densușianu și cele de dată recentă (prin anii 60). În acea carte sunt menționate regiunile unde au fost întâlnite anumite denumiri de soiuri, județele (dacă au fost mai puține de 10), localitățile (idem), astfel încât este destul de relevantă cu privire la aria de răspândire a unor soiuri sau a unor denumiri de soiuri.
Am făcut această referire pentru că informațiile din acea carte ar putea fi valorificate, pe de-o parte, și completate, pe de altă parte, cu ce ai găsit tu în căutările tale.
Am și eu un colaborator (mai bine zis, un pasionat) prin Oltenia care mă ajută în acest sens. Trecând peste anumite asperități din trecut, cred că am putea colabora pe acest subiect.
Ce zici?

#70
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
OK. Va trimit PM.

#71
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgheo_55, on 27 septembrie 2017 - 21:59, said:

Vardin (seamana cu Coarna alba ,insa avea boabele mai mari) si Cireasa(un strugure f lung cu boabe rosii, mari) nu le mai gasesc.
Vardin s.m. (de la Vardim, localitate în Bulgaria). Soi de struguri cu boabe mari, alungite, de culoare albă.
Se leagă. Ăsta este. Deci, cel mai probabil este un soi vechi bulgăresc.
Bibliografie:
Кратка българска енциклопедия (Scurtă enciclopedie bulgară), 1963-1969, vol. I, p. 446.
Răspunsuri la chestionarul lingvistic al lui B. P. Hașdeu, vol. XIV, manuscrisul 3429, 1884, Olt, și manuscrisul 3432, 1884, Teleorman, p. 29r (Caravaneți, Călmățuiu), 150v (Brebina, anterior Papa, Scrioaștea)
Nicolae Densușianu, Răspunsuri la chestionariu despre tradițiunile istorice li anticitățile țerilor locuite de români, partea I, București, 1893, manuscrisul 4547, p. 198r (posibil 189r, Negreni, Licurici, Gorj).
Sub forma Vardin alb a fost găsit în Lunca (anterior Rîioasa), Teleorman.

#72
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgheo_55, on 27 septembrie 2017 - 21:59, said:

Cireasa(un strugure f lung cu boabe rosii, mari) nu le mai gasesc.
Cireașă s.f. adj. Soi de struguri care are boabele mari, rotunde, de culoare galben-verzuie sau roșie.
poamă cireașă - Dobrovăț și Oțeleni, Iași, Ștefan cel Mare, Vaslui, Ștefănești, Botoșani.
poamă cireșică - Movileni, Iași,
poamă cireșie - județul Iași, Albești, Botoșani,
poamă cireșoi - Albești, Botoșani, Covasna-Costuleni, Iași,
poamă cireșoaie -  Flămânzi, Botoșani.
strugure cireșiu - Valea Lungă, Alba,
Bibliografie:
Noul atlas lingvistic al României - Muntenia și Dobrogea, p. 783, Teleorman, Odobești, Vrancea și Trușești, Botoșani!!!
Îmi cer scuze dacă am exagerat cu asta. Încerc să ajut cu ce pot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate