Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cele mai bune soiuri de struguri de masa

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Interesant articolul pentru ca am vazut 2 dintre soiurile pe care le-am pastrat de la batranii mei si apar acolo.
Nici nu stiam cum se numesc.
De fapt via s-a cam pastrat singura, eu doar i-am permis ca-i pusesem gand sa o scot, dar are noroc ca nu-si dau drumul murii pe langa ea...
Oricum la temperaturile si solul de la mine nu am pretentii... Dar cine vrea pot sa i-o trimit pachet.

Cu stima.

#38
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
In primul rand felicitari Gheo pt. aceasta initiativa !
L-am citit cu interes, dar am asteptat toamna sa pot pune si poze, asta asa ca sa stim concret despre ce vorbim, realitate nu articole, carti sau alte surse de informare. Nu ca astea n-ar fi bune, dar e importanta si practica, cum se comporta soiurile de vita de vie in sudul tarii la Gheo sau la Cotzi in Suceava.
In al doilea rand, soiurile mele preferate sunt:
Muscat de Hamburg,
Muscat Ottonel,
Tamaioasa romaneasca,
.
.
.
Palatina din gradina mea, vezi foto atasata.
Paula din gradina unui var, din pacate chiar daca mai rar dar strugurii au fost stropiti pt. boli.
Pareri despre alte soiuri:
Suvenir = aspect dar in rest nimic special, bob crocant dar gust cam fara, ca si la Moldova sau Red Glove sau Victoria. dpdv al meu nu e suficient ca un strugure sa fie dulce, trebuie sa aiba si aroma !
Tot din punctul meu de vedere Palatina este un soi ideal pt. mine, nu fac nici un fel de tratament si obtin struguri de calitate f. buna. Ca orice lucru nu e perfect, ca dezavantaje constatate mentionez samburele cam mare(cam ca la Victoria, dar parca mai putini) si faptul ca este atacat de viespi dar in limita bunului simt nu ca la Aromat de Iasi. Cred ca este bun si pt. cine vrea sa faca un business ca se coace f. devreme. Alte soiuri care nu m-au convins: Vostorog, Moldova, Suvenir, Codreanca.
Codreanca mi se pare mai bun decat Moldova. Soiuri pe care le am dar inca nu ma pot pronunta, ar fi Lidi, Dunawsca, Muscat Poloskei si Bianca ultimul pt. ca inca nu e copt suficient. Da stiu Bianca e un soi de vin.

Attached Files


Edited by Valigow, 31 August 2017 - 14:10.


#39
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Moldova nici nu are pretentia ca e vreo senzatie la gust...e mediocru la fel cum la mere idaredul e mediocru.
Treaba e ca are alte calitati, daca iti trebuie sunt soiuri excelente.
Bunaoara Moldova il pastrezi pana se schimba banii si cand nu ai niciun alt strugure de manxat de creo luna jumate dau doua, Moldova e bun de consum si parca e mai bun decat nimic, ba chiar e foarte bun...
Normal ca atunci cand ai hamburg si moldova unul langa altul ( desi e mai greu) , moldova e pt porci...dar cand ai uitat gustul hamburgului de creo 2 luni jumate, e iarna si ti-e pofta de un strugure, moldova e minunat.

La fel e idaredul la mere pastrate in conditii nu ideale...toamna e mancare de porci fata de altele dar cand celelalte se fac malai si sunt lrin tomberoane, idaredul deabia are gust ok...produce ca neamul prost si polenizeaza o tarla de soiuri...nu e chiar un soi atat de naspa de avut prin curte daca il privesti astfel.

Totul depinde de cum te raportezi la un soi.

#40
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Ce onoare, in sfarsit sper ca vom afla si top-ul Parintelui !
Ca de obicei ai dreptate cca. 90%: da Moldova se recolteaza ultima si se pastreaza peste iarna. Ma asteptam sa comenteze asta cineva, cand am facut comparatia cu Codreanca virgula care se coace mult mai devreme. Cand Codreanca e copt si dulce, Moldova e acra. Apropo de asta, a incercat cineva metoda de pastrare a strugurilor peste iarna cu cartofi ? Asta ar fi concurenta la camerele frigorice, in special pt. noi care nu avem fonduri imense pt. incinte cu mediu controlat, temperatura, umiditate, etc
Tot in sensul celor scrise de tine, cred ca este de preferat un strugure Moldova(fara nici un fel de tratament, cum am eu de exemplu) produs in Romania sau Moldova, fata de orice Red Glove sau Victoria umflate cu fel de fel de chimicale si tratamente administrate manelistic(fara numar), aduse iarna ca cireasa de pe tort din Africa de sud, Argentina, Grecia, Italia sau alte tari.
Ce imi place mie la Moldova: rezistenta fata de boli, daunatori si ger + adaptarea la un sol mai putin pretentios sau seceta(pana la un anumit nivel evident) si nu in ultimul rand productia. Despre Idared momentan pot sa spun ca prefer Generos ca gust(este parerea si preferinta mea), iar ca rezistenta Florina. Sotiei mele in schimb ii plac pt. ca sunt zemoase si acrisoare.
Mai am o nelamurire, am citit undeva mai demult ca Moldova e un strugure de masa care se preteaza si pt. vin, a facut cineva vin doar din soiul Moldova ? Sunt f. curios ce gust are !

#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca scriai 'ce se coace' scapai de virgula. ;)
E doar asa, o sugestie 'tangentiala', n-are legatura cu subiectul...

Edited by subway_guru, 01 September 2017 - 21:35.


#42
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
K, am vrut sa ma dau literat !

#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
La struguri eu nu am topuri pentru simplul fapt ca nu ma pricep suficient/nu am suficiemta experienta personala deocamdata.
Strugurii sunt " buni toti" cum s-ar spune( normal ca e o exagerare).
Hamburg si alte muscaturi im general, palatina per total pt robustete si calitate decenta, chiar si muscatul ottonel asa de vin cum e el e mancabil si savuros, afuz ali si victoria plus alte varietati similare si ele desi nu au aroma imi plac...sunt multe si la struguri eu nefiind din zona viticola si neavand deocamdata conditii pt o vie " pe sufletul meu" nu prea fac mari mofturi iar ce am e mai degraba comun ( in sensul de soiurile cele mai frrcvent intalnite) si e cel putin acceptabil, mai degraba elimin pe criterii de rezistenta decat de calitate a strugurelui.
Tocmai de aia mai degraba prefer sa citesc parerile.celor mai avizati si sa aflu cam ce sa incerc, in curand voi aloca spatiu pt cateva sute de butuci.


#44
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Ce soiuri pui ?
Nu mai stiu, in ce zona esti ?

#45
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pe langa Valea Calugareasca, unde altundeva gasesti 'popimea'!
:) :) :)
Sper sa nu se supere nici 'clericul' si nici 'enoriasii' ca mi-am permis aceasta glumitza...

Edited by subway_guru, 01 September 2017 - 22:33.


#46
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Am fost duminică la Pietroasa unde a fost Sărbătoarea Tămâioasei. Am avut ocazia să încerc și strugurii din soiurile Alb aromat și Istrița. Pe primul nu-l știam decât din cărți. Strugurii sunt foarte asemănători. În toamna asta o să pun și eu câte 5 butași din fiecare. Din păcate, stațiunea nu mai vinde așa ceva, așa că trebuie să iau de la cineva din zonă care altoiește așa ceva.

#47
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostValigow, on 01 septembrie 2017 - 21:28, said:

da Moldova se recolteaza ultima si se pastreaza peste iarna. Ma asteptam sa comenteze asta cineva, cand am facut comparatia cu Codreanca virgula care se coace mult mai devreme. Cand Codreanca e copt si dulce, Moldova e acra. Apropo de asta, a incercat cineva metoda de pastrare a strugurilor peste iarna cu cartofi ? Asta ar fi concurenta la camerele frigorice, in special pt. noi care nu avem fonduri imense pt. incinte cu mediu controlat, temperatura, umiditate, etc
Tot in sensul celor scrise de tine, cred ca este de preferat un strugure Moldova(fara nici un fel de tratament, cum am eu de exemplu) produs in Romania sau Moldova, fata de orice Red Glove sau Victoria umflate cu fel de fel de chimicale si tratamente administrate manelistic(fara numar), aduse iarna ca cireasa de pe tort din Africa de sud, Argentina, Grecia, Italia sau alte tari.
Ce imi place mie la Moldova: rezistenta fata de boli, daunatori si ger + adaptarea la un sol mai putin pretentios sau seceta(pana la un anumit nivel evident) si nu in ultimul rand productia. Despre Idared momentan pot sa spun ca prefer Generos ca gust(este parerea si preferinta mea), iar ca rezistenta Florina. Sotiei mele in schimb ii plac pt. ca sunt zemoase si acrisoare.
Mai am o nelamurire, am citit undeva mai demult ca Moldova e un strugure de masa care se preteaza si pt. vin, a facut cineva vin doar din soiul Moldova ? Sunt f. curios ce gust are !
Moldova este un soi atipic. Discutam cu domnul Dejeu despre acest soi și îmi spunea că el este bun pentru păstrarea pe timp de iarnă. Se coace târziu și, la acel moment are o aciditate mult mai mare comparativ cu alte soiuri care-i permite păstrarea pe timp de iarnă. Zicea că perioada optimă de consum a lor este undeva în martie-mai.
Victoria nu se aduce de peste mări și țări. Și nu este umplut cu chimicale. Dar, confirm că se aduc struguri din alte țări exotice. Am găsit struguri din Brazilia, India, Africa de Sud și Israel, Și, probabil or mai fi și din alte țări,

#48
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Noua ne plac mult strugurii Moldova si din acest motiv, dupa ce am plantat un butuc Moldova din care am mancat deja struguri foarte buni si bine copti, am mai plantat in primavara inca trei butuci si am pus si cativa butasi la inradacinat pentru ca am cereri de la cateva persoane. Ma intreb cum as putea sa-i pastrez mai mult pentru ca beci nu am, am demisol la casa dar e caldut (~17-19 grade) si uscat din cauza centralei termice si a boilerului cu toate tevile aferente. Am acolo un frigider care merge peste iarna, e ok la frigider? Daca-i las pe butuc ma tem ca mi-i papa graurii....

#49
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostValigow, on 01 septembrie 2017 - 21:28, said:

Apropo de asta, a incercat cineva metoda de pastrare a strugurilor peste iarna cu cartofi ? Asta ar fi concurenta la camerele frigorice, in special pt. noi care nu avem fonduri imense pt. incinte cu mediu controlat, temperatura, umiditate, etc
Am încercat eu în perioada 1975-1977. Totuși, sunt unii care se laudă că pot păstra strugurii și un an de zile. După cules o să încerc să ajung și eu pe la ei să aflu cum reușesc asta.

#50
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
O frumusețe de vie!!!

Attached Files



#51
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Chiar ca asa e, ce struguri sunt aia?Posted Image

#52
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Parerea mea e ca sint poze de pe net ,departe de noi;poate din spatiul ex-sovietic...spre Georgia...

#53
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Ucraina.
Soi: Sultanina ss.

#54
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Adică, cum ss?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate