Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cele mai bune soiuri de struguri de masa

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Acest topic ar trebui sa cuprinda,sub forma unui clasament,primele 3-5 pozitii in preferintele fiecaruia,eventual cu o motivare scurta si fotografii ale strugurilor (vitelor cu struguri)din via personala.
Din clasament pot lipsi una(doua ) pozitii in frunte sau in coada.Criteriile de alegere sint la alegere:gust,frumusete,culoare,absenta semintelor,marimea bobului sau a strugurelui,productivitate,durata de pastrare,comportamentul la ger ,seceta si boli,etc.
Propun ca alegerea sa fie facuta din soiurile nobile sau rezistente(nu hpd).La un nr suficient de mare de exprimari,poate rezulta si un clasament final cu primele 5(10) in acest an.
Daca va trai,topicul ar putea ajuta putin la alegerea sau imbunatatirea sortimentului.
Preferatii mei in 2016:
1.Chasselas dore(gust armonios,productivitate)
2.Arcadia(frumusete,gust placut,rezistenta peste soiurile nobile)
3.Crimson seedles(fara seminte,crocant,rosu)
4.Italia(gust placut,usor muscat,frumusete)
5.Moldova(gust simplu,tardiv ,se pastreaza bine,rezistent).
Anul asta nu le-am facut poze.

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Un soi de Muscat Hamburg din gradina bunicului plantat in anii '60 , bun de masa si de vin . Nu am mai intalnit si nici nu voi mai intalni asa o aroma . Am facut intr-un an vin numai din boabe puse intr-un butoi de bere fermentat sub presiune - divin .

Edited by unucelalalt, 14 December 2016 - 16:36.


#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Tot la Hamburg ma gandeam si eu,desi nu detin un astfel de soi.Am cumparat in urma cu multi ani 500kg,din care a iesit un vin excelent.
Boasca rezultata am amestecat-o in struguri comuni(hibrizi) si a dat si acestui vin un gust deosebit.

Pacat ca s-au distrus Ha intregi cu acest soi in jud Giurgiu/Calarasi.

Edited by gcom61, 14 December 2016 - 17:42.


#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am luat din comert ( nu stiu eact de unde , mama a luat ) si am plantat cateva fire dar nu e acelasi lucru . Cred ca sunt si OMG la ora actuala . Cel mai bun era de luat din tufele originale de care vorbesc . Daca faci si vin sub presiune desfacut de paste si tras de pe drojdie sampania frantuzeasca pare pisat .

Edited by unucelalalt, 14 December 2016 - 19:31.


#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014

 gheo_55, on 14 decembrie 2016 - 16:11, said:

[...]
1.Chasselas dore(gust armonios,productivitate)
[...]
Am cautat pe net poza acestui soi de strugure si ceva asemanator am si eu  intr-o bolta pt consum propriu.Ceva ma nedumereste totusi.In descriera din linkul urmator https://www.paradisv.../chasselas-dore la Bob(pct. 5) spune ca nu e aromat. Soiul meu este foarte parfumat si gen "tamaios".Nu il stropesc deloc si e atat de dulce la maturitate ca bei apa dupa ce mananci asa cum mi s-a  intamplat in 2015. Anul acesta au fost "bolnaviciosi".

Si felicitari, foarte interesant topicul.

#6
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Un soi care se coace cam in aceeasi perioada,este tamaios  ,ar fi Muscat Ottonel;merg impreuna si pentru vin.
Ne poti spune,chiar incomplet ,un top de 3-5 pozitii al preferintelor tale?

#7
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Singurul criteriu: gustul ...

1. Muscat de Alexandria;
2. Regina Viilor;
3. Muscat de Hamburg;
4. Cardinal;
5. Italia.

#8
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Se pare ca in plantatile mari din europa sunt cateva soiuri care au dovedit ca sunt valoroase, dintre ele as mentiona Italia , Victoria , Red Globe, Black Magic, Michele Palieri, Crimson, Cardinal...etc Primele doua nu cred ca au cum sa lipseasca dintr-un top 5 struguri de masa.
Soiurile  mele preferate :
  1. Matilda - gust muscat, timpurietate, aspect, productivitate, rezistenta la boli...
  2. Cardinal - gust, timpurietate
  3. Victoria - gust crocant, aspect, productivitate, timpurietate
  4. Muscat de Hamburg -gust
  5. Italia - gust
Ps. Struguri Matilda, planta anul 3

Attached Files



#9
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Foarte buna ideea pentru acest topic Posted Image
Problema mea este putin off topic, dar pe topicul cel mai potrivit! Posted Image
In ultimii ani am ajuns la concluzia ca, pentru zona in care locuiesc, nu reusesc sa obtin o productie de struguri satisfacatoare pentru a produce vin si tuica.
Si din aceasta cauza aduc struguri din sudul tarii. In general tamaios si muscat-ottonel (daca gresesc denumirile nu dati cu bulgari in mine ca nu ma pricep).
Sigur ca cel mai simplu ar fi sa aduc direct vinul si tuica, dar asa nu mai are farmec si nici rost sa mai cerem sfaturi, nu!?
Totusi mi-as dori macar 2 soiuri sa reusesc sa le extind pe 2 randuri de 10 m pentru pofta si bucuria produsului propriu din gradina.
Dar nu stiu ce as putea incerca? Ma gandesc ca ar trebui sa incerc soiuri cu o coacere cat mai rapida, astfel incat sa pot spera ca pana in octombrie va strange suficient zahar si in zona mea?!
Pamantul este negru si afanat, solul usor alcalin, avem parte de perioade cu temperaturi negative care pot ajunge si la -25 grade (ianuarie-februarie).
In conditiile date ce imi recomandati sa incerc dintre soiurile pe care le cunoasteti in ordinea gustului si a rezistentei la frig/boli, plus ca as dori totusi sa ajunga si la maturitate pana in toamna?
Cu stima.

Edited by sebybastian, 15 December 2016 - 11:29.


#10
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Daca nu esti dispus sa o protejezi prin ingropare sau cu diverse materiale,trebuie sa te indrepti catre soiurile rezistente;Bianca,Medina,Regent,etc.Se poate discuta mai mult pe topicul general al vitei de vie.Rog sa raminem aici cu preferintele pt strugurii de masa,cu speranta ca in timp,vom gasi fiecare o informatie de folos.

#11
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Eu am la tara  cateva de masa ...Victoria, Tereza, Faimoasa de Celzeg, Moldova. dar in afara de  Somesan restul inca nu au rodit cu toate ca au cam 3 ani de cand le-am pus Somesan e super la gust  dar e cam atacat de  viespi an de an

#12
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Hmmm, cred ca nu sunt in stare sa fac un top 3, atat de necunoscator sunt.

1. Muscat de Hamburg
2. Muscat Ottonel - chiar daca-i soi de vin, e super bun si de mancat.

3. Nu stiu, astept sa rodeasca soiurile pe care le-am plantat in ultimi doi ani: Perla Csaba, Muscat Polskey, Victoria, Chasselas dore, Cardinal si altele. Cred ca am evitat Moldova, si vad ca e destul de laudata.

Acei struguri pe care-i stiu eu ca "tata caprei", ce soiuri sunt? Sunt unii albi si unii roz parca. Sunt buni, dulci, dar le cam lipseste aroma.

#13
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Felicitări inițiatorului acestui top. Se impunea.
Preferințele mele depind de anumiți factori.
Dacă e să iau în calcul aroma, topul arată așa:
1. Muscat de Hamburg,
2. Muscat Ottonel,
3. Regina viei,
4. Istrița,
5.

Dacă ar fi să iau în calcul mărimea boabelor:
1. Ruby Roman,
2. Red Globe,
3. Argessis,
4. Transilvania,
5. Afuz Ali.

Dacă aș lua în calcul toți factorii esențiali pentru strugurii de masă:
1. Transilvania,
2. Argessis,
3. Victoria,
4. Timpuriu de Pietroasa,
5. Xenia.

Soiurile astea nu beneficiază de promovare corespunzătoare că, dacă ar avea, ar pune la masă alte soiuri comercializate pe glob. Bine, Victoria este deja în top, dar creatoarea nu s-a putut bucura financiar de roadele muncii ei.

Attached Files


Edited by Otineu, 20 April 2017 - 20:35.


#14
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Câteva precizări.
Muscat = Tămâios = Aromat.
Un strugure de masă ar trebui să fie crocant (ca să fie transportabil), cu boaba cât mai mare (eficiență), cu o concentrație redusă de zahăr (cei cu concentrație mare ajung la vin). Producătorii mari au în producție atât soiuri aromate, cât și nearomate. De asemenea, ideal este să se acopere toate perioadele de coacere. Un criteriu neglijat de mulți este păstrarea pe timp îndelungat. Din acest punct de vedere, soiul Moldova îndeplinește cu brio această condiție. El are o aciditate ridicată la coacere care-i permite păstrarea pe timp de iarnă, iar la începutul primăverii aciditatea este diminuată și abia atunci sunt buni de consum.
Mai contează gradul de pigmentare a celor închiși la culoare. De exemplu, Roz românesc și Tamina păcătuiesc la acest capitol.
Mai sunt și alte criterii, dar astea mi-au venit acum în minte.

#15
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Intr-adevar,japonezii si chinezii au creat in ultimii ani,mai multe soiuri de struguri de masa,cu boabe impresionante ca marime ,forma ,frumusete(sferice cit o minge de golf,lungime de 6-7 cm,sau bicolore galben -rosu).Unele sint imposibil de cumparat,la alte soiuri s-ar putea cumpara butasi de pe amazon sau ebay,cu riscuri.Apoi ar fi de vazut adaptarea la conditiile noastre...sint mai multe necunoscute,dar cred ca merita incercat!
Si basarabenii ,ucrainenii ,rusii au cteva soiuri f interesante

#16
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Nu am cunoștință de realizările chinezilor în domeniul soiurilor de masă deși oarece chineză mai bunghesc, dar soiul japonez amintit sigur nu se poate obține (legal) la noi. L-am rugat eu pe un japonez să-mi aducă și mie o boabă sau măcar un sâmbure din acel soi și mi-a dat următorul răspuns:
This grape was developed by one entity in Ishikawa prefecture (like a municipality). At the moment, they even prohibit to bring this cutting to another part of Japan! They are trying to keep the “brand” through the quality and quantity control. Therefore, they are not likely to allow export at this moment. I am very sorry to inform you this news.

Edited by Otineu, 20 April 2017 - 21:16.


#17
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Otineu, ne-ai dat toate perspectivele: personala, a pietii, a unui producator.

Eu am dat doar perspectiva personala, ce-mi place cel mai mult sa mananc, nu conteaza ca el e considerat soi de masa sau de vin, ca trebuie sa astept sa se coaca samd. Vad ca ne-am potrivit la preferinte aici (Hamburg+Ottonel) :D
Interesant e ca daca iei perspectiva asta s-ar putea sa gasim multi struguri de vin preferati sa-i avem la masa. Pentru ca-s dulci.

#18
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare. Am gasit intr-un magazin Tom in Germania vita de vie la ghiveci.  Plantele sunt frumoase,  au cam un metru inaltime, soiuri hibride, cred, si majoritatea americane, cea ce ma face sa inteleg ca sunt intradevar valoroase, altfel nemtii cu mindria si ambitia lor de ¨ uber alles¨  nu le--ar fi bagat in seama. Vreau sa rog profesionistii, cunoscatorii, sa-si de-a cu parerea despre aceste soiuri.  Vreau sa plantez citeva acasa, in jud Bistrita-N.                                 --Lakemont ,    Attika ,    Phoenix ,  Regent ,    Himrod ,     Venus ,   Romeo ,     Bianca ,                                                                                                            Ma intereseaza rezistenta la frig, la boli ,   gust ,   aspect.                                                                                                                                                                   Am incercat si google translate,  dar e aproape la fel de prost ca mine, nu am inteles mare lucru, asa ca ma bazez pe voi.  Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate