Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

cum se cumpara de pe amazon sau din sua

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Sunt o gramada de produse mai ieftine in strainatate, mult mai ieftine decat in Romania.

As fi interesat in special sa cumpar asa ceva:
http://www.harmankar...&smtrcid=AADSxj
fata de distribuitorul oficial din Ro, care nu ofera reduceri, chiar nu inteleg de ce ....:
http://harman-audio....nkardon-hkts-9/

Sa nu mai zic de Apple, alienware. Daca ma gandesc si cat castiga un cetatean american si cat castiga un cetatean roman ... Se pare ca pentru ei, astfel de lucruri sunt ceva normal, pentru romani, inca e greu. In fine:

1. Daca se face o comanda de pe harman.com din SUA, taxele sunt mari ? Cum se calculeaza, in cam cat timp ajunge ?
2. Daca cumperi un TV din strainatate (exemplu), mai ajunge si intreg, fara ecran crapat ?
3. Garantie .... cred ca nu mai este.
4. Amazon este si in UK, Germania. Are distributie in UK, sau cum. Este mai simplu de cumpara de pe amazon din Germania ? Taxe ?
5. De pe harman.com - free shipping ? Pe cale aeriana sau vapor. Sa trimita free atata distanta, parca nu as crede.
6. Daca ajunge produsul din SUA, prin curier la usa si te-ai razgandit, ce se face atunci ?
7. Pe amazon, am vazut ca sunt firme care vand produse noi. Pe eBay, ar fi produse folosite. Este mai simplu pe Ebay ? Taxe ?
8. Am un cont PayPal, am vazut ca se foloseste.

Daca nu e locul potrivit, rog un moderator sa imi mute topicul. Multumesc.

Edited by lopi, 14 December 2016 - 12:09.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
In primul rand preturile acelea de pe site-urile din U.S. nu includ taxe gen TVA pentru ca acolo difera de la stat la stat. In al doilea rand la orice produs adus o sa platesti TVA + transport + diverse taxe de vama (difera de la produs la produs). In final o sa ajungi la un pret similar celor din tara dar o sa ai probleme cu garantia.

Edited by LensFlare, 14 December 2016 - 12:19.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Vrei nu vrei, platesti tot acelasi pret !
Diferenta e ca in tara ai garantie iar din strainatate nu ai garantie.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
La unele produse se ofera garantie internationala, dar de cele mai multe ori nu este specificat clar acest aspect la magazinul online.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLensFlare, on 14 decembrie 2016 - 12:31, said:

Dar totusi tot e bataie de cap cu garantia.
Ti se strica produsul, trebuie sa il expediezi in alta tara pt. constatare si reparatie, eventual schimbare cu altul.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Stiu cazuri de oameni la care s-a stricat laptopul comandat nou, de pe Amazon, au inregistrat produsul pe net, au scris producatorului descriind defectul iar producatorul (Toshiba Europe sa spunem) le-a spus unde sa-l trimita...(undeva prin Olanda). S-a rezolvat defectul dar a durat vreo 2 luni, pana au primit produsul inapoi.

#7
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu cumpar des de pe amazonul european :D
La produse de calitate sunt preturi mai mici decat in ro cu tot cu transport
Coletul ajunge in 2-3 zile daca alegi expedited (ups), cateodata chiar si a 2a zi daca il trimite cu avionul
Daca vrei cel mai mic pret la un produs anume il cauti pe amazonul tarii producatoare.
Electronicele au de obicei cele mai mici preturi pe ebay, la vanzatori din china/taiwan/korea/jp/uk

#8
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postlopi, on 14 decembrie 2016 - 12:08, said:

Sunt o gramada de produse mai ieftine in strainatate, mult mai ieftine decat in Romania.

As fi interesat in special sa cumpar asa ceva:
http://www.harmankar...&smtrcid=AADSxj
fata de distribuitorul oficial din Ro, care nu ofera reduceri, chiar nu inteleg de ce ....:
http://harman-audio....nkardon-hkts-9/

Observatie:
pretul taiat e fix pretul distribuitorului din RO cu un dolar maxim la 4.5.
599~598.88

#9
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Site-ul ala nu cred ca trimite comenzi in Romania :))

#10
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Merita doar daca:
1. Iti aduce vreun cunoscut ceva de acolo personal
2. Ai credit la magazine (de exemplu eu am credit pe amazon.com de cateva zeci de $) care sa poata sa faca produsul ceva mai ieftin
3. Vrei ceva ce se gaseste numai acolo.

Exemplu practic: Casti Philips SHP 9500 foarte laudate pe net se gasesc in US in marja 70-80 $, iar pe amazon.de la 140 euro. In restul europei, nu prea se gasesc, sau au pret astronomic. Avand ceva credit pe amazon.com, le-am luat de acolo, am platit diferenta, au ajuns bine si functioneaza cum trebuie.

P.s. vezi ca nu sunt prea multe magazine care ofera transport international. Iar cele care ofera au restrictii la produsele voluminoase. Iar daca nu au restrictii, te costa transportul mai mult decat produsul, iar taxele vamale si TVA se calculeaza la valoarea totala cu tot cu transport.

Edited by bluesnake, 14 December 2016 - 13:11.


#11
AzKat69

AzKat69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.11.2011
Eu am tot cumparat de pe ebay dar nu a trebuit sa platesc nici o taxa.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Inainte sa va ia mintile preturile din SUA vedeti cat costa transportul si adaugati TVA-ul. Nu stiu de alte taxe. De obicei din SUA merita aduse produsele care sunt transportate de persoane fizice si renunti la garantie. Intradevar sunt unele companii care dupa inregistrare asigura garantie internationala dar sunt putine.
Asta e Romania, piata mica, concurenta mica, volume de vanzare mare implicit adaosuri mari ptr a face biznisul rentabil.

LE. de exemplu am incercat sa fac o comanda din primul tau link harman kardon si nu puti alege destinaii din afara SUA

Edited by atupi, 14 December 2016 - 14:21.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDigynykraf, on 14 decembrie 2016 - 12:48, said:

Observatie:
pretul taiat e fix pretul distribuitorului din RO cu un dolar maxim la 4.5.
599~598.88

Pai asa calculeaza retailerii din Romania pretul de magazin al produsului. Nu in raport cu nivelul de trai de toata jena din Romania ci socotind cat ar costa daca romanul l-ar comanda pe site-uri straine.
Si eu comand uneori de pe amazon.de chestii marunte, la care transportul mai costa 8 EURO, care se adauga la pret.  Sunt insa produse bune la care cei care le vand pe amazon.de nu asigura livrare in Romania. (nu inteleg de ce, ca tot cu cardul platesti, tot transportatorii aia sunt...). Ne-or fi considerand tara bananiera, cine stie... sau s-or fi fript cu retururi.

Edited by rosix, 14 December 2016 - 14:37.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ce renteaza e sa cumperi de pe Amazonul european - in special UK - are preturi in mare lor majoritate mai mici decat celelalte - de, fr, it, es...
Are incluse taxele vamale si TVA-ul, iar transportul e mai ieftin cu mult. Si la multe produse e cu 5-20% ma iieftin decat similarul din Romania si ai si garantie - sediu lAmazon Europa e in Luxemburg - deci UE.

Amazon US nu livreaza decat poate 1-2% din produse in Romania - chiar si la cele din Europa sunt limite - in functie de produs si vanzator.

Recomand o cautare dupa AMzon pe forum - mai sunt zecide topice in care s-a discutat aceleasi probleme.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posteiffel, on 14 decembrie 2016 - 14:58, said:

Ce renteaza e sa cumperi de pe Amazonul european - in special UK - are preturi in mare lor majoritate mai mici decat celelalte - de, fr, it, es...
Are incluse taxele vamale si TVA-ul, iar transportul e mai ieftin cu mult. S

Nu se aplica taxe vamale pentru livrari in UE. Tramsportul incepand de la 8 euro pentru pachete mici mie mi se pare cam mult. Vreo 5 euro ar fi fost suficient.
Te costa cam 20 de euro sa aduci o pereche de incaltzari de pe amazon.de.  Din UK n-am cumparat nimic pana acum, stiu ca am incercat odata sa iau ceva si nu livrau in Romania.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
6. Daca ajunge produsul din SUA, prin curier la usa si te-ai razgandit, ce se face atunci ?

Sa ma anunti cand o sa poti comanda ramburs din afara Romaniei sa te razgandesti la usa.

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Daca te razgandesti, returnezi produsul, dar pe banii tai. Pai nu e normal?

Edited by bluesnake, 14 December 2016 - 20:20.


#18
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
Mai trebuie sa iei in calcul ceva..
110V

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate