Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Clasare dosar și renunțare la urmărire penala

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 pasilla, on 13 decembrie 2016 - 23:22, said:

De cand NUP inseamna incalcarea legii ?

 pasilla, on 13 decembrie 2016 - 23:30, said:

Vrei sa spui ca procurorul ala inchide ochii la ilegalitati ?

Pai cand tu traversezi de-aiurea si nu te prinde Politia Rutiera inseamna ca n-ai traversat de-aiurea? Posted Image

Incalcarea legii trebuie dovedita. Daca dosarul e clasat din lipsa de probe, nu inseamna ca initiatorul nu a incalcat legea, ci doar ca procurorul e de parere ca nu sunt deocamdata destule probe.


Serghei92, poate-ti inmatriculezi si tu tractorul ala, ca ulciorul nu merge de multe ori la apa.

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 bobo666, on 13 decembrie 2016 - 23:41, said:

...poate-ti inmatriculezi si tu tractorul ala...
Este suficientă înregistrarea, nu este absolut necesară înmatricularea.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 Tort, on 13 decembrie 2016 - 23:38, said:

Off: Iar incep cate unii sa-si arate partea malefica pe aici, de parca ar muri cineva daca umbli cu un tractor neinmaticulat pe un drum public. Cu PERMIS, desigur.
Daca avea o hartie si doua table in plus era chiar atat de mare diferenta? Practic vorbind.

"Practic vorbind", tractorul ala poate produce o gramada de necazuri, nefiind verificat din punct de vedere tehnic. pe langa cele 2 table mai ai si un ITP, un RCA etc.
la fel de "practic vorbind", daca nenea cu tractorul "fara doua table" iese de pe un drum secundar fix cand treci tu cu masina pe acolo si tu, ca sa-l eviti, ajungi in stalp, o sa-i poti spune politistului "era un tractor rosu", si cand el te va intreba "ce numar avea" o sa te intrebi altfel daca tablelel alea fac vreo diferenta sau nu Posted Image

Edited by _Smiley_, 13 December 2016 - 23:44.


#22
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 Tort, on 13 decembrie 2016 - 23:38, said:


Off: Iar incep cate unii sa-si arate partea malefica pe aici, de parca ar muri cineva daca umbli cu un tractor neinmaticulat pe un drum public. Cu PERMIS, desigur.
Daca avea o hartie si doua table in plus era chiar atat de mare diferenta? Practic vorbind.

Pai s-ar putea sa se si moara. Fiind un vehicul neinmatriculat, banuiesc ca nu are nici ITP, deci posibil sa prezinte risc daca circula pe drumuri publice.
Desigur, astea sunt presupuneri, nu pot sa stiu cazul in totalitate, dar cred ca intelegi ca e vorba de mai mult decat doua placute de tabla.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exista tractoare rutiere si tractoare agricole.

#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 rickysyv, on 13 decembrie 2016 - 23:41, said:

Chiar prin mijlocul orașului nu, dar ai putea să dai o tură pe centură fără stress!

clar, intr-un TIR doar trenul poate sa te mai "bata" :)

Edited by un_dac, 13 December 2016 - 23:49.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 pasilla, on 13 decembrie 2016 - 23:46, said:

Exista tractoare rutiere si tractoare agricole.
stim, dar ce vrei sa spui cu asta? de ce e relevant in contextul acestui topic?

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 _Smiley_, on 13 decembrie 2016 - 23:50, said:

stim, dar ce vrei sa spui cu asta? de ce e relevant in contextul acestui topic?
Pentru ca unii nu pricep ce e ala NUP. Fac comentarii pe langa subiect.

#27
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 pasilla, on 13 decembrie 2016 - 23:54, said:

Pentru ca unii nu pricep ce e ala NUP. Fac comentarii pe langa subiect.

explica-ne tu te rog. mai invatam ceva.

LE: Omul a zis ca a primit renuntarea la urmarirea penala si nu neiceperea urmaririi penale.

Nu-s expert in drept, dar cu un gogu' simplu am gasit asta despre renuntarea la urmarirea penala. De unde deduc ca procurorul a apreciat ca nu merita osteneala lui pentru un delict atat de nesemnificativ.

Poate gresesc, sa ne lamureasca cineva cu mai multe cunostiinte juridice.

Edited by un_dac, 14 December 2016 - 00:07.


#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu mai există NUP, există clasarea ori scoaterea de sub urmarire penală.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza denumirea, conteaza ca procurorul nu a putut incadra fapta ca find penala.

#30
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014
Ok. Lucrurile au luat.o razna. În primul rând, un coleg are dreptate. Aveam intenția de a parcurge doar o diatanta mai mică de 1km pentru a transporta o cisternă cu apa, nefiind alta sursa de apa in acea zona. După ce m.a prins, a doua zi am înmatriculat acel tractor, și am atașat la dosar acte doveditoare. Nu am dat absolut nici o declarație. Poate toți acești factori au contribuit la decizia procurorului.menționez ca sunt la prima abatere.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
la litera legii o putea incadra, dar mai exista si spiritul legii. fapta a avut o gravitate minora. ce ai zice daca ti-ar intra mascatii in casa si te-ar baga la racoare pt ca ai downlodat un episod din "Lassie"? la litera legii cam asa ar trebui, dar parca-i cam disproportionata reactia statului in raport cu gravitatea faptei.

Edited by Fane, 14 December 2016 - 00:26.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 Serghei92, on 14 decembrie 2016 - 00:20, said:

Ok. Lucrurile au luat.o razna. În primul rând, un coleg are dreptate. Aveam intenția de a parcurge doar o diatanta mai mică de 1km pentru a transporta o cisternă cu apa, nefiind alta sursa de apa in acea zona. După ce m.a prins, a doua zi am înmatriculat acel tractor, și am atașat la dosar acte doveditoare. Nu am dat absolut nici o declarație. Poate toți acești factori au contribuit la decizia procurorului.menționez ca sunt la prima abatere.
deci bifezi o gramada de chestii din lista referitoare la renuntarea la urmarirea penala ( http://www.legal-lan...ou-cadru-legal/ ).
in principiu acum ar trebui sa mergi la politie cu ordonanta procurorului si sa afli care-i treaba cu permisul tau.

 pasilla, on 14 decembrie 2016 - 00:12, said:

Nu conteaza denumirea, conteaza ca procurorul nu a putut incadra fapta ca find penala.
tot n-ai inteles ca procurorul a putut incadra fapta ca fiind penala (poti si tu gasi rapid pe google articolul din corul penal :) ), dar a considerat ca nu merita sa il pedepseasca pe vinovat?

#33
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Eu m-as fi dus la un politist, ii explicam situatia si-l rugam sa ma insoteasca pe timpul deplasarii, daca este posibil, sau macar ii explicam ce vreau
sa fac si ii ceream permisiunea.
Daca nu voia unul, as fi incercat la altul. Imposibil sa nu gasesti unul intelegator, avand in vedere ca nu cereai cine stie ce. La mine la serviciu
politia a insotit o macara neinmatriculata aproape 10 km pe un drum de munte (nu era forestier), si la dus si la intors.

Alta data, venind dinspre Ploiesti, am ratat intrarea la aeroportul Otopeni (cu mai multi ani in urma, cand erau lucrari pe acolo) si am cerut permisiunea
unui politist sa intorc peste linia dubla continua; cum nu era trafic, a dat din cap si s-a rezolvat. Nu e vorba de incalcarea legii daca omul e acolo,
chiar legea spune ca indicatia politistului trebuie urmata chiar daca contrazice un indicator rutier, de exemplu.

Ma bucur ca s-a terminat cu bine in cazul tau.

#34
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Eu am trecut prin asa ceva dar tractorul era inregistrat la primarie. Militianul nu s-a obosit sa citeasca in codul rutier in vigoare la acea data ca tractoarele agricole pot circula ocazional pe drumul public. La fel, dosar de cercetare penala, permis retinut, tergiversare ca poate sar cu ceva. in final a trebuit sa dea drumul dosarului catre procuror care a dat ordonanta de clasare pt ca nu era nici o fapta penala
Cu ordonanta aia de clasare te duci la directia permise, faci o cerere si iti iei permisul inapoi

#35
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 _Smiley_, on 14 decembrie 2016 - 08:02, said:

tot n-ai inteles ca procurorul a putut incadra fapta ca fiind penala (poti si tu gasi rapid pe google articolul din corul penal Posted Image ), dar a considerat ca nu merita sa il pedepseasca pe vinovat?

cel mai probabil ca daca traverseaza prin loc nemarcat se duce singur la taxe locale si plateste amenda. Ca doar a incalcat legea..... ma gandesc..... :)

#36
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 scaiba, on 14 decembrie 2016 - 00:07, said:

Nu mai există NUP, există clasarea ori scoaterea de sub urmarire penală.

Nici scoaterea de sub urmarire penala (vechiul SUP), ca si NUP, nu mai exista, de prin februarie 2014 cand s-au aprobat noile coduri (penal si cel de procedura penala).
Ambele acum se numesc clasari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate