Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie camera video pentru evenimente de tip nunta botez etc

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Hofy

Hofy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.03.2015
Buna seara as dori sa ma ajute cineva cu sfaturi pentru achizitionarea unei camere video m-am gandit la aceasta varianta (Sony HXR-MC2500E) bugetul 6500 de lei in care trebuie sa includa si acumulator de rezerva lampa si carduri m-am gandit deja .

#2
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Camera la care te-ai gandit e buna doar pentru filmari in familie. Nu te uita ca arata "pro", e doar o jucarie. Ai nevoie de un buget mai mare pentru o camera de evenimente.

#3
Hofy

Hofy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.03.2015
Ai o recomandare care sa nu depășească 1500 de euro cu argumente evident.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Daca evenimentele se vor petrece la tine in familie este suficienta,poate prea mult.Eu de exemplu am filmat un botez cu o camera muuuult mai ieftina si a iesit brici.
Daca evenimentele sunt pentru facut bani cu camera,atunci poate vei avea surprize.Neplacute.

#5
Hofy

Hofy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.03.2015
Nu sunt evenimente de familie ci pentru bani . am buget de 1500 de euro plus minus 100.deci sunt alte recomandari .

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Stai cuminte.In videografie trebuie sa bagi bani seriosi  la fiecare 2-3ani in scule de top.Cu 1500E iei un obiectiv bun si atat.
Acum sunt la moda filmarile UHD cu camere tip Cine(cu senzori foarte mari ce au DOF si DR imens) alaturi de obiective si sisteme de stabilizare si motion pe masura.
Pe langa Body ai nevoie minim de urmatoarele:
-2-3 obiective bune
-Monitor extern Full HD
-Microfon shootgun
-Carduri de memorie /recorder extern
-Rig, Parasolar,Filtre ND,Falow Focus/controller, acumulatori incarcatoare,Case-uri Transport
-Trepied profi
-Slider
-Steady echipat complet
-Lampa
-Kit lavaliera Wireless sau recorder dedicat
-Kit lumini
-PC foarte performant pentru editatre
-Echipement de backup
-Licente scumpe
Gandeste ca, concurenta are si pachete multicam(se trage sincron cu mai multe camere) la care se mai adauga Macara, Dolie, Drona, GoPro, Mixer/proiectie Live etc.....    
Daca nu esti foarte bun in domeniu nu o sa reusesti in veci si pururi sa tii pasul cu tehnologia si sa scoti si profit.Numai spun cati bani trebuie sa bagi in publicitate, cel putin la inceput pana iti faci renume.Iar daca nu ai talent si nu studiezi, muncesti foarte mult, nu o sa ajumgi niciodata profesionist si nu o sa ai portofoliu cu care sa agati evenimente platite bine din lumea buna.
La felul cum ai pus problema mi-am dat seama din start ca esti in plop si plopul in aer.Atat timp cat nu ai deloc cunostinte in domeniu si o suma fumoasa de investit(macar un 15k euro neimprumutati din banca) nu ai nici o snsa sa razbesti in jungla asta.

#7
Hofy

Hofy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.03.2015
ok o sa iau eu o decizie corecta multumesc pentru cele spuse.

#8
TemplarS

TemplarS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.06.2011
Salut.
Nu te lăsa descurajat. Nu toți am început investind 15.000 euro, sunt câțiva care au început și de mai jos ..
Ai opțiuni în acești bani.
Nu te lăsa furat prima data de aspectul „pro” al camerei. Importantă este capabilitatea camerei de a filma în condiții de luminozitate scăzută. Evident, nu numai asta. Eu am lucrat foarte bine la început cu un Canon Legria G25 și am realizat filmări Full HD excelente. Foarte ușoară și exceptând (extrem de rar) unele defocalizări pentru câteva secunde, nu am avut nimic de reproșat. Acum poți găsi modelul G40 la 5600 lei și rămân bani și pentru acumulatori și carduri.
Este important să ai acumulatori suficienți, încărcătoare (min. 2) și carduri de memorie de calitate (nu am avut probleme niciodata cu SanDisk Extreme Pro). Si un monopied.
Sunt si alte optiuni de camere, eu unul nu as opta pentru una „de umar”. Prea incomodă. Ai nevoie de libertate de mișcare cu ea, nu sunt puține situații când trebuie să filmezi de deasupra și să o menții stabilă.
Evident că nu poți concura cu cei care deja au investit masiv în echipamente, dar pentru început poate fi suficient. După ce reușești să o amortizezi (nu va fi ușor, pentru că pe piață vei intra numai practicând un preț mai mic) și mai ai chef de meseria asta, poți trece la o cameră 4k și alte accesorii (slider, steady cam etc). Altă investiție, altă muncă să o amortizezi. Nu recomand pasul acesta decât dacă îți place ce faci și simți că poți progresa și trece în liga următoare. Calitativ.
Indiferent ce cameră alegi, mult succes!

P.S. Nu uita că îți va trebui un calculator pentru editare video (i7, min 8 GB RAM, SSD, placă video solidă) care ajunge și el pe la minim 5000 lei. Cu altul mai slab, îți faci viața mai grea decât e medical.

#9
dani2006

dani2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2017
Ce credeti pentru evenimente GH5 sau UX180?

#10
Ovexx

Ovexx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.12.2018
,,geo123,, vorbeste prostii. Nici dupa cativa ani de la postarea lui nu este necesar tot TIR-ul expus de el. La o televiziune DA. Este genul de sfat...nu te baga ca I-mi  clientii.

#11
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Buna seara! Incerc sa readuc la viata acest post si as dori daca se poate cateva recomandari din partea voastra. Legat de camera video, pot incepe acest business cu Canon Legaria HG G50 la care sa atasez lampa leduri si un microfon? Am observat ca multi filmeaza cu dslr-uri.

#12
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View PostSouL, on 01 iunie 2021 - 19:55, said:

Buna seara! Incerc sa readuc la viata acest post si as dori daca se poate cateva recomandari din partea voastra. Legat de camera video, pot incepe acest business cu Canon Legaria HG G50 la care sa atasez lampa leduri si un microfon? Am observat ca multi filmeaza cu dslr-uri.

Nu am putut sa mai editez. Vreau sa mentionez ca sunt la inceput de drum si imi este greu sa achizitionez aparatura foarte scumpa cum unii colegi sugerau aici pe forum.
La un pret asemanator mai este Canon XA11. Cam in jurul aceste sume este bugetul pentru camera, pentru ca oricum trebuie sa achizitionez si microfonul si lumina si baterii de rezerva. Apreciez orice raspuns. Multumesc!

#13
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Cred ca mai bine ai lua un Panasonic GH4, vad pe OLX la aprox 2.000 lei, doar body…ma gandesc ca e mult peste senzorul de pe camera mentionata de tine…

https://www.olx.ro/d...dy-IDeXiVS.html

Edited by Dizlpower, 21 June 2021 - 12:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate