Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare GPS.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Imi puteti recomanda un GPS care poate sa reziste la uz de 8 ore zilnic. Va fi folosit pe masina de curierat. Eu am vazut acest model pe emag, care mi-a placut si are review-uri foarte bune, insa nu ma pricep sa instalez harta pe el.

http://www.emag.ro/s...7/pd/DLK7QBBBM/

P.S. Exista vreun GPS care sa aiba si numerele de la casa / numarul blocului?

Alte recomandari?

Multumesc mult.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
GPS-ul nu are numere de casa, ci hartile au.
Cum avem cam 2-3 provideri de harti pentru Romania, tine de bafta.

Inca nu inteleg de ce ti-ai mai lua in ziua de azi un GPS dedicat, cu ecran prost si baterie de forma, cand poti avea 3-4 programe pe telefon. De la Waze, pana la HereWeGo, Igo si Garmin.

#3
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Am incercat pe telefon cu HereWeGo. Este foarte bun, dar in 3 ore imi moare bateria chiar daca il tin in priza la bricheta...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Stii ca bateria la acel GPS tine cam 5 minute...
Ia un incarcator de 2.1A pentru bricheta, si nu o sa mai ai probleme.

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ia-ti un incarcator mai calitativ plus, atentie mare, cablu usb mai bun.Eu am mai multe pt auto, am ex unu Enegizer de 500 ma care incarca mult mai bine decat altele chiar si de 2.1 A(cica de 2.1, acum cat or scoate...).Cablul conteaza extrem de mult, am observat ca pe cele mai subtiri incarca f greu chiar si la priza inclusiv.De ex, cablul  usb original la Samsung e 100 roni, dar incarca f repede.Eu la Note Ege am cablul rupt, am pus altele care nici nu rezista(se rup repede).Am incarcat pe incarcator original plus usb de S4 si am ramas socat de cat de repede incarca originalul fata de ce am eu acum.

Edited by ionutz_joe2009, 13 December 2016 - 20:15.


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
Am fost in Europa in aprilie, cu un amic. Folosesc un gps Nord Cross, are vreo 3-4 ani, hartile acualizate anul asta. Folosesc I-Go. Eu sunt de moda veche, teleefonul este pentru vorbit.. Amicul, mare fan device-uri.. eu ma orientam dupa gps, el dupa telefonul lui. Gps-il zicea sa o luam la stanga, telefonul - la dreapta!
Semnalul la la gps a disparut odata in trafic in oras, pentru maxim 2 secunde  si in tuneluri. la telefon, de cel putin 10 ori..de cateva ori a fost nevoie de resetare!
Daca vrei sa mergi in afara, nu te sfatuiesc sa te increzi in telefon!

#7
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
De incarcatorul asta ce ziceti? http://www.emag.ro/i...b/pd/D8FW3YBBM/

richi_e - O sa fac si drumuri germania-ro italia-ro, de aia ma gandesc sa cumpar un GPS. Intre timp vreau sa incerc si un incarcator sa vad daca face fata telefonul.

Multumesc.

#8
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAdm, on 13 decembrie 2016 - 19:50, said:

Stii ca bateria la acel GPS tine cam 5 minute...
? 5 minute ?

Edited by tiomarami, 13 December 2016 - 20:55.


#9
axostyle

axostyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.05.2016
eu folosesc un tom tom go 6200...tot la curierat,dar nu in Romania...foarte multumit de el..si da ma duce cu precizie la numarul casei :)

#10
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostVladislavP, on 13 decembrie 2016 - 20:33, said:

De incarcatorul asta ce ziceti? http://www.emag.ro/i...b/pd/D8FW3YBBM/

richi_e - O sa fac si drumuri germania-ro italia-ro, de aia ma gandesc sa cumpar un GPS. Intre timp vreau sa incerc si un incarcator sa vad daca face fata telefonul.

Multumesc.

Nu -l am, dar vad ca are 78 review-uri si majoritatea-s pozitive.Pare ok.

Eu folosesc telefonul cu Google Maps, costa pt ca face trafic operator, dar de fiecare data m-a scos bine pe telefon(ma duc pana in China la adresa X).In cazul tau trebuie aplicatie mai profi.Telefonul mereu s-a incarcat cand a fost folosit cu Google Maps(consuma si gps si trafic date, deci consum apropiat de max).

Edited by ionutz_joe2009, 13 December 2016 - 21:58.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAdm, on 13 decembrie 2016 - 19:39, said:

GPS-ul nu are numere de casa, ci hartile au.
Cum avem cam 2-3 provideri de harti pentru Romania, tine de bafta.

Inca nu inteleg de ce ti-ai mai lua in ziua de azi un GPS dedicat, cu ecran prost si baterie de forma, cand poti avea 3-4 programe pe telefon. De la Waze, pana la HereWeGo, Igo si Garmin.

Si cam la ce costuri poti ajunge cu asa ceva, pe un telefon Vodafone, in Germania de exemplu, folosind telefonul cam 10 ore de zi, sau la un drum de 2000 de kma din Sicilia pana in Romania?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
0 lei, ca descarci pe wifi hartile de care ai nevoie la Google Maps sau HereWeGo (Ex Navteq).
Eu prefer adesea Waze, pt ca am 500 Mb in EU pt 20 EUR, parca.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stiu daca imi amintesc eu bine dar la ultima deplasare intr-o zona cu roaming f scump am dat jos harta zonei si puteam sa ma uit pe ea, sa fac zoom in ea dar nu voia sa faca ghidarea pe post de gps.

#14
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Chestia asta cu incarcarea telefonului sau cel putin mentinerea nivelului bateriei in timp ce este folosit pentru navigare cu GPS tine foarte mult si de telefon nu numai de incarcator. Unele pur si simplu nu pot/nu au capacitatea asta in timpul functionarii indelungate si continue unui soft de navigare cu GPS.

#15
Aker

Aker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.03.2007
Uita-te putin si pe PNI S506 , un GPS cu Android  cu un pret undeva sub 400 ron  .  Are avantajul Android-ului dar tot va trebuii sa stea tot timpul la incarcat  .  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ce-UykGWMDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] review facut de Buhnici .

#16
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Majoritatea Navigatoarelor dupa o folosire mai lunga se oboseste bateria si trebuie sa stea la incarcat. Eu pe camion folosesc Piloton M9 Plus, e mare, practic si cu hartile la zi. luat din Romania de pe un forum de soferi camion. E pus la mine la detalii.

#17
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostVladislavP, on 13 decembrie 2016 - 19:34, said:

Buna ziua.

Imi puteti recomanda un GPS care poate sa reziste la uz de 8 ore zilnic. Va fi folosit pe masina de curierat. Eu am vazut acest model pe emag, care mi-a placut si are review-uri foarte bune, insa nu ma pricep sa instalez harta pe el.

http://www.emag.ro/s...7/pd/DLK7QBBBM/

P.S. Exista vreun GPS care sa aiba si numerele de la casa / numarul blocului?

Alte recomandari?

Multumesc mult.

Vezi un navigator din gama Garmin la care beneficiezi de actualizarea hartilor pe toata durata de viata a aparatului.Conteaza foarte mult sa beneficiezi de actualizarea hartilor, gratuit.Asa iesi mai ieftin decat sa mergi la baietii isteti ca sa iti actualizeze hartile.
Retine ca inca nu exista pentru Romania o harta detaliata 100%, la nivel de imobil in orice localitate.Exista o harta dezvoltata de un producator roman doar pentru navigatoarele Garmin, ROAD, insa asta te costa cat un navigator Garmin.
Detalii despre ultima versiune a RO.A.D.2016.32!
https://www.romaniad...ro-a-d-2016-32/

Edited by dennis_2005, 13 January 2017 - 22:09.


#18
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. Stiti vreo aplicatie GPS care sa poata fi instalata pe telefon si care sa poata fi folosita in calitate de pieton, nu de conducator auto? Eu folosesc waze ca sofer, dar ca pieton au fost situatii cand am cautat o adresa si nu m-am putut folosi de GPS. Nu stiu cum se face. Aveti vreo idee? Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate