Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mai e valabil vaccinul de febra galbena?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Salut!am facut in 2006 vaccinul de febra galbena(sunt navigator)si acum ma trezesc ca-mi spune un angajator ca trebuie sa mi-l prelungesc...sau daca e valabil pe viata sa-mi treaca aia de la Policlinica prelungirea?unde am facut vaccinul nu mai tin minte si acum la care Policlinica sa merg?in Constanta?

Mentionez ca am cartea aceea galbena cu vaccinul trecut dar nu scrie nimic de vreo valabilitate...


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007
Cel de febra galbena e valabil 10 ani parca. Daca nu uit, ma uit diseara pe carnetul de vaccinuri si iti spun.
Ar trebui sa ai valabilitatea trecuta pe carnetul de vaccinare totusi, mi se pare cam ciudat sa nu fie...
Mergi pentru consultatie la un medic specializat pe boli infectioase/boli tropicale.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ia legatura cu spitalul de boli infectioase din constanta si intreaba cum stau lucrurile cu vaccinul pentru febra galbena.

"Spitalul Clinic de Boli Infectioase Constanta reprezinta un spital de referinta in judet, atat datorita adresabilitatii existente pe tot parcursul anului (focare de toxiinfectie alimentara, epidemii, boli carantinabile, boli tropicale pentru cei care calatoresc in zonele respective, navigatori etc., Centrul Regional HIV/SIDA si pentru judetul Tulcea, profilaxie si tratament antirabic), iar vara si pentru turisti, cat si datorita calitatii recunoscute a personalului medical."

http://infectioaseconstanta.ro/new/
http://infectioaseco...ro/new/contact/

#4
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Mersi ptr link-uri o sa verific

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Inainte era valabil 10 ani. Incepand de vara asta se considera ca o data facut e valabil pe viata. Deci teoretic e valabil.
http://www.who.int/i...es/20160727/en/

Si asta e lista tarilor care respecta recomandarile Organizatiei mondiale a sanatatii:
http://www.who.int/i...tes_parties/en/

https://www.dentariz...ontie-ploiesti/

Edited by ripper, 20 May 2019 - 20:34.


#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
E valabil 10 ani, nu pe viață.

Când mi-am făcut vaccinurile, mi-a trecut doctorița termenul de protecție la fiecare. Cu excepția vaccinului contra hepatitei A și B, toate asigură protecție limitată în timp.

 Dev, on 13 decembrie 2016 - 12:47, said:

Inainte era valabil 10 ani. Incepand de vara asta se considera ca o data facut e valabil pe viata. Deci teoretic e valabil.
...

Dev, există mai multe tipuri de vaccin sau e un singur tip? Nu mai știu cum se numește cel făcut de mine.

Eu mi-am scris postarea simultan cu tine, informația e din 2014, când m-am vaccinat.

#7
Lotroman

Lotroman

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016
Sper sa iti fie de folos.

Attached Files



#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Bogdansv1, on 13 decembrie 2016 - 12:54, said:

Dev, există mai multe tipuri de vaccin sau e un singur tip? Nu mai știu cum se numește cel făcut de mine.
Eu mi-am scris postarea simultan cu tine, informația e din 2014, când m-am vaccinat.
Si eu tot in 2014. Atunci asa erau regulile - 10 ani. Intre timp s-au schimbat regulile, ce-am postat eu e informatia actualizata. Scrie la linkul respectiv ca ORICE vaccin facut se considera a avea valibilitate pe viata (indiferent de ce scrie pe caietul de vaccinuri). Mai mult de atat nu stiu nici eu Posted Image

Quote

This lifetime validity applies automatically to all existing and new certificates, beginning 10 days after the date of vaccination. Accordingly, as of 11 July 2016, revaccination or a booster dose of yellow fever vaccine will not be required for international travellers as a condition of entry into a State Party, regardless of the date that their international certificate of vaccination was initially issued.

Edited by Dev, 13 December 2016 - 14:41.


#9
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Multumesc ptr raspuns totusi eu o sa ma duc la Policlinica Constanta unde am facut vaccinul in 2006.Luni pe data de 19 merg si va spun ce mi-au zis acolo.

#10
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Am fost in incinta portului Constanta la sediul vechii policlinici Constanta acum se numeste Vaccinari Internationale si scrie clar pe usa:Orice certificat International de vaccinari eliberat in urma efectuarii vaccinului de febra galbena devine automat VALABIL PE VIATA-consemnarea acestui lucru se va face gratuit,in engleza

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate