Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Upground Pipera

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Xperion

Xperion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.03.2007

View Postovidiu_p_v, on 01 aprilie 2017 - 15:36, said:

Buna.
Da, eu am semnat acum 2 saptamani pentru un ap. Mi se par in regula, cu marele avantaj ca sunt scutite de TVA preturile.
De asemenea am vz ca anul asta se dau drumu la lucrari pt largirea str. fabrica de glucoza.
astept sa ma mut si revin cu detalii...
Cum adica scutite de tva?

#20
TheMagicPenguin

TheMagicPenguin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.02.2006

View Postovidiu_p_v, on 01 aprilie 2017 - 15:36, said:

Da, eu am semnat acum 2 saptamani pentru un ap. Mi se par in regula, cu marele avantaj ca sunt scutite de TVA preturile.

Poti detalia? As vrea sa stiu si eu mai multe detalii despre scutirea asta de TVA. Sunt vandute de o persoana fizica?

Edited by TheMagicPenguin, 10 April 2017 - 17:08.


#21
distord

distord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2011
Puteti intra la ei pe site.
Preturile sunt scutite de TVA conform legilor in vigoare * ( asa se lauda ei pe site )..

#22
TheMagicPenguin

TheMagicPenguin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.02.2006
Am intrat deja si am vazut acea mentiune, dar nu cunosc legea pe care se bazeaza. Ma gandeam ca poate detalia cineva...

Am observat ca erati interesat de achizitia unui apartament de 2 camere. Ati continuat demersul? Ce preturi au locurile de parcare? Preturile apartamentelor sunt negociabile?

#23
distord

distord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2011

View PostTheMagicPenguin, on 19 aprilie 2017 - 15:26, said:

Am intrat deja si am vazut acea mentiune, dar nu cunosc legea pe care se bazeaza. Ma gandeam ca poate detalia cineva...

Am observat ca erati interesat de achizitia unui apartament de 2 camere. Ati continuat demersul? Ce preturi au locurile de parcare? Preturile apartamentelor sunt negociabile?
Am inteles ca locurile de parcare sunt doar la subteran la pretul de 16.000 Euro. Boxa este 5.000 Euro. Nu stiu daca se negociaza. Poate ovidiu_p_v are mai multe detalii.

Eu nu am cumparat direct de la dezvoltator, ci de la o firma care avea un apartament in Upground si am iesit mai bine, doar ca nu e nou nout .

Edited by distord, 19 April 2017 - 16:54.


#24
Wolt87

Wolt87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2017
Aveti idee despre costurile de intretinere in acest complex?

#25
neekoo

neekoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2017
tot nu inteleg treaba cu scutire de TVA. legea zice clar momentan, ca TVA e 5% pana in 100.000 EUR, si 19% pt imobile peste suta de mii.

Chifteaua cu 0% a lui Grindeanu e sistata
http://www.banatulaz...e-poate-aplica/

Fara acordul CE, statul nu poate reduce nici o cota.

Istoria unui domn care nu a platit TVA ceva timp
http://www.cotidianu...negoita-302293/

#26
neekoo

neekoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2017
intre timp, am sunat la upground sa intreb de legea pe care se bazeaza scutire de TVA.

raspunsul:
Cod Fiscal art. 292, alin.(2), lit. f

Poate cunoaste cineva un avocat care ar putea interpreta aplicabilitatea legii?

Ms

#27
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Minciuni de dezvoltator.

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Alineatul acela se refera la livrari de bunuri in strinsa legatura cu activitatea educationala si formarea adultilor. Nu prea vad cum se potriveste asta cu dezvoltatorii imobiliari. Poate in spatele Upground e o fundatie de tipul Spiru...

#29
neekoo

neekoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2017
ala cu educatia e alineatul (1).

cel care ne intereseaza e alineatul (2) pct f):

f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol se definesc următoarele:
1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcţii, conform legislaţiei în vigoare;
2. construcţie înseamnă orice structură fixată în sau pe pământ;
3. livrarea unei construcţii noi sau a unei părţi din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcţiei sau a unei părţi a acesteia, după caz, în urma transformării;
4. o construcţie nouă cuprinde şi orice construcţie transformată sau parte transformată a unei construcţii, dacă costul transformării, exclusiv taxa, se ridică la minimum 50% din valoarea construcţiei sau a părţii din construcţie, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformării, respectiv valoarea înregistrată în contabilitate în cazul persoanelor impozabile care au obligativitatea de a conduce evidenţa contabilă şi care nu aplică metoda de evaluare bazată pe cost în conformitate cu Standardele internaţionale de raportare financiară, sau valoarea stabilită printr-un raport de expertiză/evaluare, în cazul altor persoane impozabile. În cazul în care se înstrăinează doar o parte din construcţie, iar valoarea acesteia şi a îmbunătăţirilor aferente nu pot fi determinate pe baza datelor din contabilitate, acestea vor fi determinate în baza unui raport de expertiză/evaluare;

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ok, oops. Ecran de telefon...
Dar tot nu e bine - pare că se exceptează de la scutire construcțiile noi.

#31
neekoo

neekoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2017
mda... argumentul lor este ca o "constructie noua" este considerata una cu vechime de  maxim 2 ani.

fiindca blocurile upground sunt din 2011 (cred), ei au dreptul de a alege neplata TVA, pe baza legii de mai sus, si pe baza faptului ca nu mai e "constructie noua".

Agenta de la UpGround (pe nume Hana), mentiona ca decizia de scutire de TVA a fost luata deoarece se doreste vanzarea tuturor apartamentelor.

Am inteles ca inainte unele apartamente necumparate se dadeau in chirie.

#32
Wolt87

Wolt87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2017
Poate un locatar sa spuna cam cat e intretinerea pe luna? Iarna/vara. Si daca mai sunt si alte taxe pe deasupra.

Vorbind cu o amica care a locuit in 2013 acolo, mentiona sume fabuloase de 1000 RON/luna. Pe de alta parte tipul de la vanzari mi-a zis ca altceva in afara de ce e pe tabelul de intretinere nu se plateste. M-am uitat pe acel tabel la mai multe apartamente de 3 camere si nimic nu sarea de 450 RON...

#33
Aktivator

Aktivator

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2017
Stie cineva ce costuri sunt pt intretinere si mentenanta? Paznici , curatenie, etc
Cu cat se inchiriaza un un ap acolo?

Edited by Aktivator, 06 September 2017 - 10:52.


#34
distord

distord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2011
Intretinerea pe luna iunie respectiv iulie a venit ~250 lei (din care ~50 de lei se plateste pentru mententana locului de parcare la subteran, daca ai) pentru un apartament de 2 camere.

#35
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Compartimentarea e cam...rromie la multe modele, intri direct in living sau in bucatarie, fara hol. Nu merita banii aia...

#36
crisndl

crisndl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.03.2018
Lucrand in zona am vizitat astazi complexul Upground fiind interesat de un apartament de inchiriat foarte dragut la 800 Euro/ 2 camere cu loc de parcare inclus. Apartamentul este foarte frumos amenajat, dar ceea ce m-a speriat a fost parcarea care arata ciudat. E normal sa arate asa sau e foarte degradat complexul? M-ar interesa parerea cuiva care locuieste acolo!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate