Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Exercitiu de imaginatie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Tot vorbim de ce s-ar intampla daca vom fi "vizitati" de o civilizatie extraterestra... intr-un moment de plictiseala (nu prea am multe momente de genu) ma gandeam cum ar fi daca situatia ar fi invers:

Sa zicem ca recent tocmai s-a descoperit un mod de a calatori interstellar intr-un mod mult mai rapid decat ne-am astepta... binenteles ca inevitabilul s-ar intampla si la un moment dat descoperim si o planeta locuita de anumite personaje ale caror nivel de civilizatie ar fi pe undeva pe la evul mediu sau poate undeva pre - WW1.

Care credeti ca ar fi atitudinea umanitatii? Tinand cont ca dpdv tehnologic nu am avea mai nimic de castigat de la ei, doar schimb... cultural.

1. Am observa de la distanta fara sa intervenim in viata lor?
2. Vom intinde mana in semn de pace si vom face un loc de "pelerinaj turistic"?
3. Ne-ar sticli ochii dupa resursele planetei si usor usor populatia va ajunge ca amerindienii, in rezervatii?

E posibil ca intr-un final sa incepem cu punctul 1. apoi usor sa ajungem la 2. si inevitabil vom ajunge la 3. oricat de mult ne-am fi batut noi cu pumnul in piept la inceput ca nu vom interveni in viata "primitivilor".

#2
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tt0uV5d8tss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r-2WMJX1z84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Depinde daca sunt mai "evoluati" decat noi.
Daca da,punctul 1 si atat (asta daca nu ne observa ei)
Daca nu,direct punctul 3.

Edited by althea, 12 December 2016 - 16:37.
raspuns la un mesaj sters


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostEngineer_xxl, on 12 decembrie 2016 - 16:21, said:

E posibil ca intr-un final sa incepem cu punctul 1. apoi usor sa ajungem la 2. si inevitabil vom ajunge la 3. oricat de mult ne-am fi batut noi cu pumnul in piept la inceput ca nu vom interveni in viata "primitivilor".
ai exemplul cel mai bun... descoperirea americilor
nimic nu mă face să cred c-am acţiona în alt mod decît exterminarea lor.. .

Edited by sarac.lipit, 12 December 2016 - 16:44.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În caz că nu ați observat, subiectul nu e pe Fun. Răspunsurile ''spirituale'' se vor sancționa.

Edited by althea, 12 December 2016 - 17:36.


#6
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015
puctul 1 pentru ca si noi putem sa avem aceiasi soarta .

#7
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010

View Postgogosaru100, on 12 decembrie 2016 - 16:43, said:

puctul 1 pentru ca si noi putem sa avem aceiasi soarta .

Uite, aici exista un fel de speranta de conservare... daca eu nu-I fac rau altuia nici celalalalt nu-mi face rau... dar e oare adevarat? Conceptul in sine e foarte valid pt ca odata cu largirea orizontului explorator intelegem si mai bine ca vanatorul poate oricand sa devina si vanat... Interesant punctul de vedere.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

View PostEngineer_xxl, on 12 decembrie 2016 - 16:21, said:

...
2. Vom intinde mana in semn de pace si vom face un loc de "pelerinaj turistic"?
3. Ne-ar sticli ochii dupa resursele planetei si usor usor populatia va ajunge ca amerindienii, in rezervatii?
....


Eu as vrea sa fie punctul 2 dar omul numai specie pasnica nu e asa ca probabil vom sari direct la punctul 3.
Ar fi interesant de vazut cum am stabili contactul si cum am comunica cu ei in rimul rand (daca ne intereseaza sa ceva si nu ne ducem direct cu bomba atomica).

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Umanitatea distruge lucruri doar in doua situatii:
1). Cand nu le intelege.
2). Cand le intelege.

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Cred ca vom trece la exterminare si exploatarea resurselor, la asta ne pricepem.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Asa suntem facuti, de fapt. Daca e sa dam vina pe cineva, natura este de vina. Viata este o jungla, noi suntem animale, qed. Funny cu adevarat este cand ne percepem noi ca fiinte luminate, facute dupa chipul si asemanarea Supermoderatorului :) De fapt, avem nenumarate defecte. Iar, iluminarea la care visam cu totii se gaseste in inima noastra in cantitati egale cu intunericul. Gasirea echilibrului nu a fost niciodata punctul nostru forte. Nici macar nazuinta.

#12
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ar merge punctul 3direct doar dacă au resurse de petrol,mai ales americanii, ei e' experți.

Edited by ddaannii, 12 December 2016 - 18:26.


#13
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Deci in principiu nenea Hawking ar avea dreptate: daca noi insine nu am avea probleme sa eradicam o alta specie de pe o planeta indepartata atunci ce-i poate opri pe altii sa ne faca la fel? Hawking tot zice ca nu prea e intelept sa ne semnalam pozitia planetei ca nu stim peste cine dam... si sansele sunt foarte mari sa dam peste Baba Cloanta...

Este evident ca noi ca specie avem problem majore in a prezerva si mentine "curatenia" in curtea noastra... dar cand constientizam ca vecinul e bogat si nu-si pazeste prea bine averea....

Edited by Engineer_xxl, 13 December 2016 - 13:44.


#14
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
abordare tipic materialist dialectica
conform careia primeaza interesele materiale

pe de alta parte...nu suntem prea orbi in a gasi pe cine sa studiem ori a ne da seama daca suntem studiati ?

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
La ce distanțe sunt în Univers e ultima problemă. O să fim de mult oale și ulcele până să avem de-a face cu "alții".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate