Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SRL fara angajati

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ice_man1

ice_man1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.12.2007
Buna ziua am deschis un SRL in februarie, am ridicat toate documentele si firma e inregstrata, nu am avut acticvitate deloc pana acuma, tin sa mentionez ca nu am angajat nici contabil. Acuma urmeaza sa incasez niste bani, pe langa faptul ca trebe sa angajez contabil am mai facut vreo prostie? Este o mare problema daca nu am angajat contabil pe toata perioada asta daca nu am avut activitate?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
un contabil ti-ar fi spus ca exista acte care se depun pe 0, doar pt faptul ca firma exista, sunt declaratii, balante, etc.

mai bine intrebai inainte, nu dupa 1 an.

nedepunerea la timp, de obicei atrage amenda

#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Parca la 6 luni depui ceva hirtoage pe 0,...amenda,...

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
anume balanta de care am scris mai sus dadi.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postice_man1, on 12 decembrie 2016 - 16:14, said:

am ridicat toate documentele si firma e inregstrata
Trebuie si la ANAF inregistrata.

View Postice_man1, on 12 decembrie 2016 - 16:14, said:

Este o mare problema daca nu am angajat contabil pe toata perioada asta daca nu am avut activitate?
Nu (daca n-ai contabil) insa da pentru ca au fost niste declaratii de depus si te-ar fi indrumat daca-l aveai.

Edited by neagu_laurentiu, 12 December 2016 - 16:47.


#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Problema ta nu e ca nu ai avut angajati, nu e obligatoriu.

Problema ta este, asa cum au zis colegii mai sus, ca trebuia sa depui declaratii pe zero. Risti, pe langa o amenda mai putin importanta, sa-ti apara treaba asta in cazierul fiscal de administrator, si sa ramai cu asta vreo 5 ani. Timp in care s-ar putea sa nu pupi cod de TVA, daca vei avea nevoie. Sau sa creezi probleme unei alte societati la care ai mai fi actionar sau administrator.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postice_man1, on 12 decembrie 2016 - 16:14, said:

Buna ziua am deschis un SRL in februarie, am ridicat toate documentele si firma e inregstrata, nu am avut acticvitate deloc pana acuma, tin sa mentionez ca nu am angajat nici contabil. Acuma urmeaza sa incasez niste bani, pe langa faptul ca trebe sa angajez contabil am mai facut vreo prostie?

N-ai facut nicio prostie. E mai bine sa n-ai angajati ca nu mai platesti salarii. Foloseste firma exclusiv pentru evaziune fiscala cu TVA, apoi inchide-o sau cedeaza partile sociale la un om al strazii.  Smecherii asa fac.

Decat sarac si bolnav mai bine bogat si linistit.

Edited by rosix, 12 December 2016 - 16:47.


#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postice_man1, on 12 decembrie 2016 - 16:14, said:

Buna ziua am deschis un SRL in februarie, am ridicat toate documentele si firma e inregstrata, nu am avut acticvitate deloc pana acuma, tin sa mentionez ca nu am angajat nici contabil. Acuma urmeaza sa incasez niste bani, pe langa faptul ca trebe sa angajez contabil am mai facut vreo prostie? Este o mare problema daca nu am angajat contabil pe toata perioada asta daca nu am avut activitate?


DAca Anaf nu ti-a luat firma in evidenta, adica dupa constituire trebuia depusa declaratia 010 daca mai tin eu minte, daca nu te-a luat Anaf in evidenta te doare la baschet, dar daca incepi activitatea este bine sa ai un contabil,sa depui declaratiile care ti le cer astia si apoi la drum

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
ai luat registru unic de control ?

#10
cataliniasi

cataliniasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2017
Angajeaza-ti contabil. Probabil vei primi un avertisment pentru ca nu ai depus niste declaratii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate