Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Wikimapia - o alternativa mult mai buna ca Google Maps sau OSM

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
WikiMapia este o hartă online și de resurse de imagini prin satelit, care combină Google Maps cu un sistem wiki, care permite utilizatorilor să adauge informații, în formă grafică, de notă și imagini, în orice locație de pe Pământ. Inspirați de succesul site-urilor Google Maps și Wikipedia, doi antreprenori de internet ruși, Alexandre Koriakine și Evgeniy Saveliev au lansat site-ul web pe data de 24 mai 2006. Scopul său este de a descrie întreaga lume, după cum dealtfel este și sloganul site-ului, "Hai să descriem întreaga lume!". WikiMapia avea în 2010 peste 14.000.000 de locuri marcate. Cu toate că înregistrarea nu este absolut necesară pentru a edita sau a adăuga conținut în WikiMapia, aproape 535.000 utilizatori din întreaga lume sunt în prezent înregistrați. Tot conținutul încărcat de utilizatori pe site devine proprietatea intelectuală a WikiMapia.
După cum se știe, binecunoscutul Google Earth este foarte des utilizat și plăcut de o mulțime de utilizatori ai internetului. Acesta poate să afișeze și locațiile create în WikiMapia, astfel munca dumneavoastră de creare a locurilor în WikiMapia poate fi urmărită peste tot în lume de către utilizatorii Google Earth. (Wikipedia)

Dupa parerea mea este mult mai exacta si cu un volum de date mai mare decat Google Maps dar exista si exceptii, spre exemplu, zonele de sat sunt cam parasite.
Fata de Google Maps si OSM, Wikimapia contine date istorice, fotografii si comentarii, informatiile sunt verificate si eventual corectate.
Exista dezbateri pe anumite teme unde participa useri din toata lumea.
Wikimapia este un proiect open-source, fiind o fundatie non-profit.
Informatiile eronate sunt observabile usor, la fel ca si vandalii.
Nu beneficiaza de reclama, de aceea si numarul de utilizatori este scazut.
Utilizatorii activi sunt rasplatiti automat cu puncte si ranguri ce le activeaza noi unelte de editare.
Capeti experienta in domeniul geografiei.
Este educativa.

Daca Wikimapia ar avea mai multi utilizatori, ar deveni cea mai buna harta din lume.

Attached Files


Edited by Axel2015, 11 December 2016 - 13:01.


#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Nu are street view.

#3
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View PostBlueKing-69, on 11 decembrie 2016 - 12:59, said:

Nu are street view.

Este unul din putinele dezavantaje. Ar insemna sa ia date de la Google totusi.

#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Da!
Nu am vrut sa zic altceva, ci doar sa evidentiez un potential "minus".
In rest si mie imi place si imi este util Wikimapia.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ok, care ar fi utilitatea Wikimapia, totusi?

Google Maps a fost facut cu doua obiective:
1. Doreau sa sparga monopolul celor doua companii de harti (Euroatlas -> TomTom, Navteq -> Nokia -> HERE)
2. Doreau sa aiba harti usor de editat pentru proiectul masinii autonome.
3. Ii ajuta pentru reclama adwords targetata geografic

Waze e tot crowdsource si are la baza partea de soferi si alerte.

E bine sa ai alternative, dar e bine sa vina cu ceva in plus.

#6
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
"Antreprenori  de internet rusi" Posted Image
Lasa ca le dau destule celor de la Google.


Nu am avut probleme cu GMaps.  If it ain't broke, don't fix it

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
O initiativa alternativa dar cu foarte multe lipsuri, de ex lipsesc categoriile de drumuri, ai drumuri secundare sau infundate cu galben... asta creeaza confuzie, cu galben trebuie sa fie drumuri categoria 2 si 1 si eventual 3 dar subtiri, adica bulevarde si strazi principale.
Cei care au editat pe acolo au bagat multe balarii... de ex vad in unele locuri "zona militara"... ce e tampenia asta ? Posted Image Se pune nume oficial daca e...
Daca am timp sa ma apuc sa editez oleaca in zona mea ca lipsesc cele peste 40 sensuri unice din jurul meu Posted Image
Am editat destul de mult pt google, cativa ani la rand am fost in top 300 primind diverse premii si o diploma de apreciere dar in ultimii 1-2 ani nu mai am timp si chef de el mai ales de cand s-au pus tot felul de restrictii de ex pe cladiri samd... am lasat-o moale.

Edited by andreic, 11 December 2016 - 13:57.


#8
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View Postandreic, on 11 decembrie 2016 - 13:51, said:

O initiativa alternativa dar cu foarte multe lipsuri, de ex lipsesc categoriile de drumuri, ai drumuri secundare sau infundate cu galben... asta creeaza confuzie, cu galben trebuie sa fie drumuri categoria 2 si 1 si eventual 3 dar subtiri, adica bulevarde si strazi principale.
Cei care au editat pe acolo au bagat multe balarii... de ex vad in unele locuri "zona militara"... ce e tampenia asta ? Posted Image Se pune nume oficial daca e...
Daca am timp sa ma apuc sa editez oleaca in zona mea ca lipsesc cele peste 40 sensuri unice din jurul meu Posted Image
Am editat destul de mult pt google, cativa ani la rand am fost in top 300 primind diverse premii si o diploma de apreciere dar in ultimii 1-2 ani nu mai am timp si chef de el mai ales de cand s-au pus tot felul de restrictii de ex pe cladiri samd... am lasat-o moale.

Tocmai de aia are nevoie de useri noi! Normal ca Google Maps e bun daca se duc toti buluc acolo... si totusi... pe maps nu gasesc niciodata cladiri sau case...

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,371
  • Înscris: 06.02.2008
E o alternativa, înțeleg, dar cum de e "mult mai bună decât.."?

#10
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
La cat de putini oameni editeaza pe Wikipedia, hartile sunt foarte precise si destul de cuprinzatoare. Street View complet nu va avea niciodata: poate ca ar exista utilizatori care ar filma portiuni de drum, dar cine le va "asambla", cine va filma in zonele mai putin populate?

#11
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View PostBogdan199O, on 11 decembrie 2016 - 15:50, said:

La cat de putini oameni editeaza pe Wikipedia, hartile sunt foarte precise si destul de cuprinzatoare. Street View complet nu va avea niciodata: poate ca ar exista utilizatori care ar filma portiuni de drum, dar cine le va "asambla", cine va filma in zonele mai putin populate?

Care ''Wikipedia''? Noi vorbeam de Wikimapia aici. Nu are nici o legatura.
In rest iti dau dreptate.

Edited by Axel2015, 11 December 2016 - 16:41.


#12
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Da, wikimapia am vrut sa spun. Am inceput sa editez cate putin din 2010 si mai intru ocazional.

#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Wikimapia e de fapt un layer peste google maps, cu diverse date... e mai degraba utila daca vrei sa te documentezi mai in amanunt despre o zona pe care nu o cunosti, cum ar fi cartiere, cladiri, samd. Insa nu e o alternativa la hartile obisnuite care iti permit sa creezi rute, sa vezi cum ajungi din punctul x in punctul y.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
Revin cu impresii...o experienta negativa in mare, wikimapia imi pare acuma o alternativa mult mai slaba ca oricare alta (osm, google etc).
Observ ca toate denumirile au prescurtari jenante gen b-dul si str. care nu trebuie folosite in harti online moderne intrucat nu au rost, pe virtual denumirea poate fi completa, prescurtarile dse puneau pe harti pe ghhartie sa aibe loc sau pe indicatoare stradale. Am gasit multe sensuri unice false in regiunea mea, iar cele corecte nu sunt trasate dar stai sa vezi, dau sa editez un drum, nu se selecteaza decat bulevarde si evident nu se editeaza, dau direct la optiune... cica nu am experienta pentru asta... pai la revedere atunci, nu stau sa pun ciuperci pe campii ca sa castig experienta... Posted Image
Unele chestii gresite sunt puse de acu 3 ani, asa arata la istoric, ceea ce inseamna ca sistemul era up si atunci iar daca pana acum nu s-au corectat lucrurile grosolane inseamna ca e un sistem mort ca editare, inert, ce nu merita atentie in mod activ ca pierzi timpul...

Edited by andreic, 12 December 2016 - 20:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate