Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

[Rezolvat] Probleme GRUB2 --- triplu boot, bootare CentOS 7

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salutare prieteni ai pinguinului :)

Am o mica problema:

Pe un PC, am triplu boot:
1) Linux Mint 17.3
2) CentOS 7 (interfata KDE)
3) Windows 10

(Windows sta singur pe un HDD separat.....linuxurile sunt pe alt HDD separat).

Toate pe 64 biti, evident.

Pe linux mint 17.3 am pus drivele AMD Radeon pt Radeon RX 470 (dupa linkul oficial) si instalarea a mers perfect si rapid.

Cand insa sa intru acum in Centos (la ecranul de GRUB2), s-a blocat la un rand, balmajind ceva "fb: swicthing from amdgpufb to simple" etc etc....si aici a inghetat bootarea in Centos7.

Dar sub randul "Centos Linux Release 7.2.1511 (Core)", mai este un rand care scrie: "Advanced options for Centos Linux Release 7.2.1511 (Core)".

Intrand in "Advanced options...", sunt 4 randuri identice, fiecare fiind: "Centos Linux Release 7.2.1511 (Core) (on /dev/mapper/centos-root)"
Deci 4 randuri identice...daca aleg primul rand, da eroarea si blocajul descrise mai sus.
Dar daca aleg randul al doilea, booteaza si functioneaza brici --- ba chiar am instalat (folosind aceleasi link ca si pt linux mint dar alegand driverele pt Red Hat) driverele pt AMD Radeon RX 470-ul meu ...

Deci, pe scurt, ca sa intru in CentoS (de pe el scriu acum si arata gorgeous cu noile drivere!!! hehe), trebuie sa intru in acel "Advanced options..." si sa aleg randul al doilea.

am 2 intrebari
1) De ce eroarea dintr-o data? Sa fie pt a am instalat driverele pe Linux Mint?
Dar si mai importanta e intrebarea nr. 2:
2) Cum fac ca alegerea default, sa fie randul al doilea din "Advanced options..." ?!? (sa nu mai trebuiasca mereu sa intru in "Advanced options for Centos....")

Sau cum fac sa rezolv la Centos 7, sa nu mai trebuiasca sa intru in advanced options etc.

Multumesc

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ce bootloader folosești pentru cele 2 distribuții, cel din CentOS sau cel din Mint? Actualizează baza de date a Grub2:
pentru Mint:
sudo update-grub
pentru CentOS:
sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/centos/grub.cfg   (dacă folosești UEFI)
Vezi dacă pe urmă funcționează ok.

Dacă la intrarea implicită din Grub pentru CentOS adaugi la finalul liniei cu kernel opțiunea nomodeset bootează ok? Sau cu una din celelalte opțiuni:
vga=normal
nofb
video=vesafb:off
i915.modeset=0

Pentru a adăuga un parametru: acea intrare să fie marcată (navighezi cu tastele săgeți sus-jos la ea, va avea background colorat diferit), apeși tasta E (edit), navighezi tot cu tastele săgeți sus-jos și dreapta-stânga la finalul liniei ce începe cu kernel, adaugi parametrul, apeși F10 sau Ctrl+x pentru a boota). Dacă tot se blochează apeși Ctrl+Alt+Del pentru reboot și încerci cu alt parametru dat.
Pentru a schimba ordinea de boot din CentOS poți folosi linia de comandă (https://wiki.centos.org/HowTos/Grub2) sau poți instala grub-customizer (general settings- default entry- fie schimbi la predefined, fie bifezi previous booted). LE: nu uita să apeși butonul ”Save” în stânga sus.

Edited by shogun1, 11 December 2016 - 08:39.
Completări


#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Salut!

Este bootloaderul normal, GRUB 2!

Cand le-am instalat, am facut-o simplu, manual, clasic - boot, swap, partitia / - in urmatoarea ordine:

1) pe un singur HDD, separat, doar windows 10 64 bit
2) pe al doilea HDD, separat, am pus CentOS 7 pe o parte din HDD
3) pe spatiul ramas liber, am pus Linux Mint 17.3


acum voi testa optiunile si iti voi spune.

multumesc mult

Edited by pinguinul666, 11 December 2016 - 09:46.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postpinguinul666, on 11 decembrie 2016 - 09:45, said:

Este bootloaderul normal, GRUB 2!
Mda, bănuiam... Io întrebam ce bootloader îți dă rateul ăla, cel din Mint sau cel din CentOS? Altfel spus: ai instalat bootloader la ambele distribuții, sau doar la una din ele? Că nu-i neapărat necesar dacă ai triple boot să ai 3 bootloadere (Bootmgr, Grub2 în Mint și alt Grub2 în CentOS).

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Am revenit cu o mica nelamurire ...

In CentOS 7, unde anume sa pun nomodeset, nofb etc?
arata cam straniu ....

atasez o foto a cum arata editarea optiunilor pentru centos 7

Attached Files



#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
La finalul liniei ce-ncepe cu linux, un spațiu și cuvântul nomodeset (sau ce pui):
[ https://i.imgur.com/f0Cqo7i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: din câte văd folosești Grub2 din Mint și pentru CentOS, deci în Mint faci modificările sau instalezi grub-customizer și modifici!

Edited by shogun1, 11 December 2016 - 10:51.
Completări


#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postshogun1, on 11 decembrie 2016 - 10:16, said:

Mda, bănuiam... Io întrebam ce bootloader îți dă rateul ăla, cel din Mint sau cel din CentOS? Altfel spus: ai instalat bootloader la ambele distribuții, sau doar la una din ele? Că nu-i neapărat necesar dacă ai triple boot să ai 3 bootloadere (Bootmgr, Grub2 în Mint și alt Grub2 în CentOS).

da, cand am instalat CentOS 7 a fost primult, si da, i-am pus si grub ul

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ai rezolvat?

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
va multumesc mult pt sfaturi...am pus customizerul si a mers excelent!

o seara faina la toti si...Pinguinul sa fie cu voi :D

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, mulțumesc pentru feedback, poate-i va fi util cuiva să știe că așa rezolvă!
Și-n plus e mult mai mișto titlul cu [Rezolvat] în față, nu? Posted Image

Edited by shogun1, 11 December 2016 - 17:40.
typo


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate