Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Ce diete "nebune" ați testat?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postmofone, on 10 decembrie 2016 - 21:40, said:


wow, deci nu m-am facut inteles, dukan e o dieta, unde rezultatele dupa ce incepi dieta se vad intr-o saptamana, din prima saptamana. acum ai inteles? nu vreau sa intru in detaliile dietei pentru ca nu asta e scopul topicului, intra tu daca esti curios. ca sa scapi de biasul asta

Stiu ca Dukan este dieta.
Nedumerire mea este de ce ai vrea sa slabesti multe kg intr-o saptamana utilizand o dieta? Asta cand ai stat cu kilogramele in plus ce stiu cat timp, nu te-ai controlot iar de miscare ce sa mai vorbim?

P.S.: Ce am spus mai spus se aplica la 90% din supraponderali, intrebarea nu ti se adreseaza tie personal.

#20
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Posthoneymik, on 10 decembrie 2016 - 21:49, said:

Stiu ca Dukan este dieta.
Nedumerire mea este de ce ai vrea sa slabesti multe kg intr-o saptamana utilizand o dieta? Asta cand ai stat cu kilogramele in plus ce stiu cat timp, nu te-ai controlot iar de miscare ce sa mai vorbim?

P.S.: Ce am spus mai spus se aplica la 90% din supraponderali, intrebarea nu ti se adreseaza tie personal.

Nu vreau sa slabesc multe kilograme intr-o saptamana, observatia mea cu 3 4 kg in 7 zile e facuta pentru cine cunoaste dieta sau e curios de ea, in sensul de ce presupune, lucru care vad ca te incapatanezi sa il faci, desi nu vad de ce ai face-o, doar te bagi in seama intr-un topic, sa cauti informatii chiar e peste target.

E pentru oameni care au burta, sau pentru oameni care au cur fund mare, sau pentru oameni care au brate dintr-alea mari, sau pentru oameni care au intr-o oarecare zona sau chiar peste tot mai multa grasime, e pentru cei care nu isi vad cucul, e o dieta. Faptul ca slabesti mai multe kg intr-o saptamana e chiar ce e grozav, constati ca mananci cu cap si slabesti. adica daca o sa ai bunavointa sa vezi ce presupune o sa zici ca nu e posibil asa ceva, din asa "dieta".

pentru nedumerirea ta, eu am incercat dukan pentru burta, nu era mare, imi vedeam toate cele, dar am zis ca de ce nu? nu stiu cum sa o justificm burta, initial am crezut ca e o boala de piele.

Uite pentru curiozitatea ta morbida, ce regim drastic trebuie sa tii ca sa slabesti 3 kg intr-o saptamana, uite cum te infometeaza.

>
Alimentele autorizate in faza de atac:
Dupa cum am mentionat un pic mai sus, in acesta perioada se vor consuma doar proteine pure. Atentie insa, se vor consuma doar alimentete din categoriile pe care le vom prezenta mai jos:

1. Carne rosie
Sunt acceptate in faza de atac carnea de vita sau de vitel, de preferat din zonele sarace in grasimi: muschiulet, file, etc.
Totodata este indicata si carnea slaba de vanat (iepure, caprioara, etc).
Carnea se va consuma fiarta, fripta, la abur sau preparata in tigaie antiaderenta, fara adaos de grasimi.

2. Carne alba
Din acesta categorie se poate consuma carnea de pui, curcan, precum si carnea altor pasari cu exceptia celor cu ciocul lat (rata, gasca, etc).
Carnea alba se consuma fara piele, deasemenea fiind preparata fara adaos de grasime.

3. Organele de animale
Sunt acceptate ficatul de vita, vitel si pasare precum si limba de vitel si miel.
O atentie sporita ar trebui sa acorde acestei categorii persoanele care au probleme cu colesterolul, ficatul fiind un organ gras.

4. Peste
Pot fi consumate toate tipurile de peste, preparat la cuptor, gratar, fiert, etc.

5. Fructe de mare
In aceasta etapa pot fi consumate fara restrictii toate speciile care fac parte din aceasta categorie: crevetii, crab, homar, languste, stridii, midii, moluste, etc.

6. Mezeluri
Puteti consuma orice fel de delicatese de pasare sau vita sarace in grasimi.

7. Oua
Este deasemenea un produs acceptat in prima faza. Totusi, trebuie consumat cu moderatie, galbenusul fiind bogat in colesterol. Albusul in schimb (vezi aici si dieta cu albus de ou), poate fi inclus la fiecare masa, fiind un produs bogat in proteine de inalta calitate.

8. Lactate degresate
Ultima categorie de alimente acceptate in atac sunt produsele lactate degresate total. Puteti consuma iaurturi si branza dulce in cantitati nelimitate. Laptele in schimb, este interzis (se accepta cativa ml de lapte degresat la cafeaua de dimineata).

APA
Indispensabila in curele de slabire, cu atat mai mult in cele care implica un consum sporit de proteine, aceasta trebuie consumata intr-o cantitate de cel putin 1.5-2 litri zilnic, pentru a asigura o detoxifiere a organismului.

Tarate de Ovaz
Reprezinta “micul secret” al dietei Dukan. Se vor consuma zilnic 1 1/2 linguri in fiecare zi, asigurand un aport optim de fibre.

Condimente
Produsele din aceasta categorie nu numai ca nu sunt interzise, dar chiar sunt indicate in dieta Dukan, oferint alimentelor un gust deosebit. Sunt acceptate toate ieburile si mirodeniile, inclusiv ceapa si usturoiul, care totusi se vor consuma cu moderatie, in cantitati mici. Sunt asimilate acestei categorii si lamaia, care se poate folosi la gatit in cantitati mici, ketch-up-ul fara adaos de zaharuri precum si sarea si mustarul.

Exercitiile fizice
In aceasta etapa medicul Dukan recomanda minimum 20 de minute de mers pe jos zilnic. Desigur, daca sunteti o fire activa si puteti efectua exercitii intense de slabire, este cu atat mai bine. Miscarea este un izvor de sanatate, indiferent daca esti sau nu la dieta.

<

#21
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Orice dietă care are un deficit caloric sau orice dietă lângă care, în loc de deficitul caloric alimentar,  deficitul se realizează prin efortul fizic, va duce clar la scăderea în greutate.
Nedumeririle ar trebui să fie legate de sănătatea acestora.

Edited by asdfa34, 10 December 2016 - 22:07.


#22
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Spune-mi, ai citit toate paginile și ai concluzionat că dieta ta merită o discuție specială? Nu! Nu merită!
Attached File  diete.png   67.8K   19 downloads

#23
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostEXIT, on 11 decembrie 2016 - 00:54, said:

Spune-mi, ai citit toate paginile și ai concluzionat că dieta ta merită o discuție specială? Nu! Nu merită!
Attachment diete.png

Spune-mi tu, dacă eu am câteva nelămuriri în legătură cu un subiect care se încadrează la "O viaţă sănătoasă", unde să-l pun? Pe facebook?
Da! Aşa ziceam şi eu!

Edited by asdfa34, 11 December 2016 - 01:56.


#24
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postasdfa34, on 10 decembrie 2016 - 20:32, said:

...
Voi ați încercat "dieta" asta? Dacă nu, ce altă "dietă" nebună ați testat și care au fost rezultate?

...
Motive:
-slăbirea a unui kg în cele 3 zile
...
Attached File  diete2.png   49.23K   11 downloads

#25
georgeungur

georgeungur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.12.2015
m-am confruntat cu probleme gastrice si, la recomandarea medicului, am urmat o dieta cu apa alcalina. Este foarte important sa ne mentinem alcalinitatea organismului, pentru ca intr-un mediu alcalin multe boli nu se pot dezvolta. Apele alcaline se gasesc in comert, cred ca sunt mai multe, eu am gasit Aquatique si Calipso, important este sa citim eticheta. Am redus foarte mult carnea si alimentele procesate din comert si am reusit sa-mi rezolv problemele de sanatate.

#26
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Apa alcalina.
Ne spui si noua numele medicului care ti-a recomandat apa alcalina? :)

#27
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
@Georgeungur : ori minți, ori ai fost tras pe sfoară de un medic.

#28
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Medic care practica medicina alternativa. Ii găsești în ziar la anunțuri de mica publicitate. Tratează orice. 😁

#29
SERGIUxy

SERGIUxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2014
Pe priul loc, cu cele mai bune rezultate pun Dieta Rina 90 , iar pe urmatoarele locuri :

Dieta Dukan
Dieta Daneza
Dieta Deea
Dieta Bulletproof(chipurile e foarte in voga in SUA)

#30
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postasdfa34, on 10 decembrie 2016 - 20:32, said:

Salutări!

Sunt curios, care sunt consecinţele dacă mănânc şi beau doar iaurt şi lapte timp de 2-3 zile?
Voi aţi încercat "dieta" asta? Dacă nu, ce altă "dietă" nebună aţi testat şi care au fost rezultate?

............................

Nu am încercat această dietă și, de altfel, nicio dietă extremă.
Am vrut să scriu doar ca să îți dau un sfat - este remarcabil că ai reușit să slăbești 30 de kg și să te menții, dar încearcă să conștientizezi un lucru . foarte puțin oameni reușesc să se mențină după ce slăbesc (studiile vorbesc despre faptul că doar circa 1 - 2 % dintre oameni reușesc să păstreze greutatea scăzută după 5 ani, iar restul se îngrașă mai mult sau mai puțin).
De ce nu reușesc oamenii să se mențină ? Sunt mai multe cauze, cum ar fi faptul că s-au obișnuit să mănânce mult, sau le place mâncarea/dulciurile, sau au probleme psihologice și le acoperă prin mâncare, lipsa timpului pentru a găti și mânca mai sănătos, oboseala excesivă (când ești obosit/extenuat ai tendința de a mânca mai mult) etc.

Eu cred că soluția pentru a te menține este să fii cât mai echilibrat, în sensul de a te menține cu o alimentație echilibrată și sport moderat.
Nu cred că dietele își mai au rostul, pentru că după fiecare dietă corpul tău va încerca să își refacă stocurile de grăsime, iar asta în timp va duce la o senzație de foame din ce în ce mai accentuată și la un moment dat vei ceda, vei mânca și te vei îngrășa la loc.
Nu știu dacă ești vegetarian din convingere sau din cauza unor afecțiuni medicale, dar dacă este doar din convingere te-aș sfătui pe termen lung să te mai gândești. Carnea conține foarte multe substanțe nutritive iar o parte din acestea nu se găsesc în fructe/legume. Pe de altă parte ca urmare a climei din România fructe și legume proaspete nu ai decât în perioada martie - octombrie, adică jumătate de an, iar în restul timpului le poți mânca doar conservate/congelate, deci cu excepția cazului în care ai foarte mulți bani și îți permiți să îți cumperi orice iarna în afară de fasole, soia și alte 2 - 3 alimente nu prea ai ce mânca - adică și asta îți va accentua senzația de foame.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta cu manci cata carne vrei ca slabesti ,acuma mi se pare o nebunie sa crezi asa ceva  ,dar anul trecut credeam asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate