Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Mic incident cu masina pe zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Twister70

Twister70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2016
Multumesc! M-am speriat cand am simtit cum urc denivelarea cu scutul. Ma gandeam sa nu se fi rupt ceva, insa totul pare ok pe sub masina.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Twister70, on 10 decembrie 2016 - 13:24, said:

si de asta lipsa de experienta pe zapada. Masina este echipata cu anvelope de iarna. Multumesc!
Nu tine de lipsa de experienta, tine de lipsa de cauciucuri de iarna bune. Ti-ai mancat de sub unghii - asa cum fac majoritatea - si ti-ai luat niste ciurucuri.
Va bucurati ca faceti economii cu ciurucuri ieftine dar nu va ganditii cat va costa pagubele.

#21
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Twister70, on 10 decembrie 2016 - 16:02, said:

Multumesc! M-am speriat cand am simtit cum urc denivelarea cu scutul. Ma gandeam sa nu se fi rupt ceva, insa totul pare ok pe sub masina.

Deci daca pentru asa ceva ai deschis un topic nici nu mai am ce sa-ti zic. Pai masina mea a dat de stanci pe dedesupt si n-a avut nici pe dracu si nici macar nu m-am uitat niciodata sa vad daca are sau n-are ceva. Si daca are ce faci atata caz? Masina de-aia e masina sa dai cu ea de stanci de pietroaie, de alte masini etc. Ce crezi ca tu n-o sa ai nici un accident? Nu exista asa ceva. Toti soferii au cateva accidente la activ. Este masina, nu-i facuta din sticla ca sa nu dea de nimic. Cand se strica o repari, cand nu mai poti s-o repari o arunci la fier vechi si iei alta. Ce faci atat caz si ne faci sa ne pierdem timpul cu rahaturi din astea?

#22
Twister70

Twister70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2016

 Friskey, on 10 decembrie 2016 - 17:37, said:

Nu tine de lipsa de experienta, tine de lipsa de cauciucuri de iarna bune. Ti-ai mancat de sub unghii - asa cum fac majoritatea - si ti-ai luat niste ciurucuri.
Va bucurati ca faceti economii cu ciurucuri ieftine dar nu va ganditii cat va costa pagubele.

M-au costat vreo 2000 de lei anvelopele de iarna. Sunt anvelope Continental luate noi iarna trecuta.

 Testosteron, on 10 decembrie 2016 - 18:07, said:

Deci daca pentru asa ceva ai deschis un topic nici nu mai am ce sa-ti zic. Pai masina mea a dat de stanci pe dedesupt si n-a avut nici pe dracu si nici macar nu m-am uitat niciodata sa vad daca are sau n-are ceva. Si daca are ce faci atata caz? Masina de-aia e masina sa dai cu ea de stanci de pietroaie, de alte masini etc. Ce crezi ca tu n-o sa ai nici un accident? Nu exista asa ceva. Toti soferii au cateva accidente la activ. Este masina, nu-i facuta din sticla ca sa nu dea de nimic. Cand se strica o repari, cand nu mai poti s-o repari o arunci la fier vechi si iei alta. Ce faci atat caz si ne faci sa ne pierdem timpul cu rahaturi din astea?

Daca consideri ca e o pierdere de timp sa ma ajuti cu o parere, pur si simplu nu o face. Poate tu ai un off-road 4x4 si rezista la orice. Eu am o compacta de sosea. Tin mult la ea, mai ales ca e relativ noua. Altfel, nu imi faceam atatea probleme.

Asta e o problema la noi. Isi aduc toti masini din strainatate cu 2k euro si nu le pasa de ea sau de ceilalti de pe sosea. "S-a bagat unul fata mea? Cum indrazneste? Hai sa-l lovesc si sa-i indoi bara." Nu zic ca tu esti asa. Dar asta ne diferentiaza fata de nemti, de exemplu.

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Twister70, on 10 decembrie 2016 - 18:25, said:

M-au costat vreo 2000 de lei anvelopele de iarna. Sunt anvelope Continental luate noi iarna trecuta.
Daca o fi asa atunci ori ai adormit, ori esti gaina la volan.
Faza cu "lipsa de experienta" nu tine cand pierzi controlul si dai cu masina in sant la 40km/h si o curba usoara. Am fost si noi fara experienta dar nici chiar asa.

#24
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014

 Friskey, on 10 decembrie 2016 - 18:57, said:

Daca o fi asa atunci ori ai adormit, ori esti gaina la volan.
Faza cu "lipsa de experienta" nu tine cand pierzi controlul si dai cu masina in sant la 40km/h si o curba usoara. Am fost si noi fara experienta dar nici chiar asa.

Scuza-ma ca intervin, dar odata ce nu cunosti conditiile in care s-a intamplat incidentul, nu e normal sa arunci cu vorbe. Poti sa ai si 10 km/h, daca esti pe gheata te duci sanie oricum. Aminteste-ti ce s-a intamplat weekend-ul trecut din cauza zapezii in Sinaia si in restul tarii. Daca nu v-ati crede toti Schumacher la volan, nu am fi tara din Europa cu cele mai multe morti pe sosele raportate la numarul de locuitori. Si omul nu a intrat in sant, ci pe marginea cu iarba a drumului.

Twister, e prima ta iarna. Toti trecem prin incidente. Toti devenim mai buni din cauza problemelor pe care le intampinam. Din cate am citit, masina ta este in regula. Fii atent in continuare cu ea, la modul in care se comporta si totul va fi in regula. Lasa gurile rele. Nici nu stiu ce cauta pe Forum. Nu vor sa te ajute cu nimic, ci incearca sa te faca sa te simti mai rau. Data viitoare, adapteaza viteza la conditiile de drum. Drumuri bune sa ai! ;)

#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Twister70, on 10 decembrie 2016 - 18:25, said:

M-au costat vreo 2000 de lei anvelopele de iarna. Sunt anvelope Continental luate noi iarna trecuta.



Daca consideri ca e o pierdere de timp sa ma ajuti cu o parere, pur si simplu nu o face. Poate tu ai un off-road 4x4 si rezista la orice. Eu am o compacta de sosea. Tin mult la ea, mai ales ca e relativ noua. Altfel, nu imi faceam atatea probleme.

Asta e o problema la noi. Isi aduc toti masini din strainatate cu 2k euro si nu le pasa de ea sau de ceilalti de pe sosea. "S-a bagat unul fata mea? Cum indrazneste? Hai sa-l lovesc si sa-i indoi bara." Nu zic ca tu esti asa. Dar asta ne diferentiaza fata de nemti, de exemplu.

Nu ma deranjeaza, mai mult ma deranjeaza atitudinea ta fata de masina. Da-o dracu de masina, loveste-o de pietroaie, tranteste-o de stalp ce ai atata grija de ea?  Intelege ca o masina e doar un simplu obiect pe care-l folosesti si apoi il arunci. Iti dai seama ca tu o sa-ti distrugi sanatatea daca pentru un asemena rahat de problema iti faci atatea griji?

#26
Twister70

Twister70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2016

 SebyFloyd, on 10 decembrie 2016 - 19:32, said:

Scuza-ma ca intervin, dar odata ce nu cunosti conditiile in care s-a intamplat incidentul, nu e normal sa arunci cu vorbe. Poti sa ai si 10 km/h, daca esti pe gheata te duci sanie oricum. Aminteste-ti ce s-a intamplat weekend-ul trecut din cauza zapezii in Sinaia si in restul tarii. Daca nu v-ati crede toti Schumacher la volan, nu am fi tara din Europa cu cele mai multe morti pe sosele raportate la numarul de locuitori. Si omul nu a intrat in sant, ci pe marginea cu iarba a drumului.
Twister, e prima ta iarna. Toti trecem prin incidente. Toti devenim mai buni din cauza problemelor pe care le intampinam. Din cate am citit, masina ta este in regula. Fii atent in continuare cu ea, la modul in care se comporta si totul va fi in regula. Lasa gurile rele. Nici nu stiu ce cauta pe Forum. Nu vor sa te ajute cu nimic, ci incearca sa te faca sa te simti mai rau. Data viitoare, adapteaza viteza la conditiile de drum. Drumuri bune sa ai! ;)

Multumesc! Intr-adevar, portiunea de drum era cu strat de zapada putin batatorita zilele trecute si inghetata peste noapte. Mi s-a intamplat dimineata incidentul, pe la ora 7. Pur si simplu mergeam inainte, am reusit sa incetinesc putin, dupa care nu mai ascultau rotile de mine in viraj. Am mers tot in fata pana pe iarba (care era sub zapada). Gaina la volan nu sunt. Nu am mai avut niciun fel de accident sau tamponare intr-un an jumate (vreo 7000 de km) si am evitat destule (cauzate in principal de altii). Sunt si un sofer destul de antent. Iar carnetul l-am luat din prima, fara probleme. Cu toate acestea, recunosc ca din cauza lipsei mele de experienta pe zapada s-a intamplat ce s-a intamplat.

 Testosteron, on 10 decembrie 2016 - 19:49, said:

Nu ma deranjeaza, mai mult ma deranjeaza atitudinea ta fata de masina. Da-o dracu de masina, loveste-o de pietroaie, tranteste-o de stalp ce ai atata grija de ea?  Intelege ca o masina e doar un simplu obiect pe care-l folosesti si apoi il arunci. Iti dai seama ca tu o sa-ti distrugi sanatatea daca pentru un asemena rahat de problema iti faci atatea griji?

Inteleg ca nu are rost sa ne mancam sanatatea cu orice prostie. Dar cand dau o suma de bani (care pentru mine e destul de mare) pe ceva, iti dai seama ca il pretuiesc si reprezinta ceva pentru mine. Altfel, mi-as fi luat un Matiz la mana a doua ieftin cu care sa merg la facultate, inapoi si care sa ma coste extrem de putin si din punct de vedere al intretinerii. Eu vreau sa ma bucur de ea din toate punctele de vedere. Vreau sa functioneze cat mai bine. O data ce am foarte mare grija de ea, imi fac probleme cand o ating pe dedesupt de un damb de pamant la o viteza oarecum mare pentru asa ceva.

#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 SebyFloyd, on 10 decembrie 2016 - 19:32, said:

Scuza-ma ca intervin, dar odata ce nu cunosti conditiile in care s-a intamplat incidentul, nu e normal sa arunci cu vorbe.
Schumahăre, de ce nu citesti ce scrie initiatorul? Scrie clar in primul post ce conditii erau, chiar a 3-a fraza. Hai ca te ajut oleaca:

 Twister70, on 10 decembrie 2016 - 13:24, said:

Buna ziua! Am avut si eu un mic incident azi dimineata. Mergeam cu masina pe un drum destul de necirculat si cu portiuni acoperite de mici straturi de zapada. Mergeam linistit tot inainte cu vreo 40 la ora si vad o curba usoara in fata. Incetinesc ca sa iau curba mai sigur, dar cand virez spre stanga, nimic. Probabil ca era o portiune neasfaltata din drum, caci am patinat si am iesit pe marginea lui vreo 8 metri. Stiu bine drumul, l-am mai facut (nu si pe zapada). Drumul este marginit de o portiune destul de mare de iarba, dar si cu mici denivelari (fara pietre, bolovani). Cand am derapat si am iesit "in decor", am intrat pe iarba, dar am atins si o denivelare (destul de mica si nu abrupta) pe care am simtit-o in scut.  Autoturismul a patinat pe zapada si a alunecat peste denivelare cu scutul, nu a lovit denivelarea. Am coborat, m-am uitat sub masina si am vazut doar niste zgarieturi fine pe scut si cateva fire de iarba prinse pe sub masina. M-am mai uitat de cateva ori dupa incident si nu am pierderi de ulei. Se poate sa se fi intamplat ceva mai nasol de care sa nu stiu? La ce sa ma mai uit sub masina ca sa vad daca e in regula? Mentionez ca am carnetul de un an jumate, dar iarna trecuta nu am circulat prea mult cu masina, si de asta lipsa de experienta pe zapada. Masina este echipata cu anvelope de iarna. Multumesc!

Era zapada pe alocuri, nu polei din ala nenorocit, nici macar gheata. La 40/h intr-o curba usoara e inadmisibil sa derapezi si sa te mai si duci 8 metri in afara drumului.
Lasa-ma nene, astea sunt basme.

L.E.: A, sa va mai spun o chestie: NICIODATA, NICIODATA nu se franeaza in curba cu aderenta scazuta (zapada, gheata, polei, etc.). Semnat: Schumahăr.

Edited by Friskey, 10 December 2016 - 20:11.


#28
SebyFloyd

SebyFloyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.10.2014

 Friskey, on 10 decembrie 2016 - 20:07, said:

Schumahăre, de ce nu citesti ce scrie initiatorul?

Tu de ce nu citesti ce mai scrie si mai departe?

 Twister70, on 10 decembrie 2016 - 20:05, said:

Multumesc! Intr-adevar, portiunea de drum era cu strat de zapada putin batatorita zilele trecute si inghetata peste noapte. Mi s-a intamplat dimineata incidentul, pe la ora 7. Pur si simplu mergeam inainte, am reusit sa incetinesc putin, dupa care nu mai ascultau rotile de mine in viraj. Am mers tot in fata pana pe iarba (care era sub zapada). Gaina la volan nu sunt. Nu am mai avut niciun fel de accident sau tamponare intr-un an jumate (vreo 7000 de km) si am evitat destule (cauzate in principal de altii). Sunt si un sofer destul de antent. Iar carnetul l-am luat din prima, fara probleme. Cu toate acestea, recunosc ca din cauza lipsei mele de experienta pe zapada s-a intamplat ce s-a intamplat.

Mie-mi suna a polei, Friskey. Polei format tocmai inaintea curbei, Friskey. Odata ce pierzi aderenta si e numai polei sub tine, poti sa fii oricine, ca te-ai dus. Daca nu adaptezi viteza, poti sa fii Rosberg, ca nu iti cresc cuie in roata care sa-ti prinda aderenta. A zis si mai sus ca nu mai avea directie si frane. A spus strat mic de zapada. Ala sigur era deasupra poleiului, dar nu si-a dat seama fiind prima lui iarna. Sunt de acord cu tine ca nu se franeaza in curba, dar cand vezi ca iesi in decor si nu asculta directia nicicum, asta e ultima varianta. Zicea un utilizator ca ar fi trebuit sa fuga spatele. Poate a fugit si l-a redresat. Poate nu. In situatiile alea si imediat dupa ele, nu-ti mai dai seama ce e cu tine, mai ales ca incepator pe zapada.

#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Twister70, on 10 decembrie 2016 - 20:05, said:



Inteleg ca nu are rost sa ne mancam sanatatea cu orice prostie. Dar cand dau o suma de bani (care pentru mine e destul de mare) pe ceva, iti dai seama ca il pretuiesc si reprezinta ceva pentru mine. Altfel, mi-as fi luat un Matiz la mana a doua ieftin cu care sa merg la facultate, inapoi si care sa ma coste extrem de putin si din punct de vedere al intretinerii. Eu vreau sa ma bucur de ea din toate punctele de vedere. Vreau sa functioneze cat mai bine. O data ce am foarte mare grija de ea, imi fac probleme cand o ating pe dedesupt de un damb de pamant la o viteza oarecum mare pentru asa ceva.
Nu-i OK ce faci, mai bine vinde-o si ia o masina in care sa te simti bine in sensul ca sa nu-ti pese ce se intampla cu ea. Altfel vei avea probleme.

#30
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Inițiator, intre +5 și -10 grade, dacă șoseaua e umedă, sunt șanse mari de polei extrem de alunecos... La temperaturi mai mari sunt șanse mici să se întâmple iar la temperaturi mai scăzute, gheața devine mai aderentă.

Cum drumul era necirculat, bănuiesc că nu s-a dat cu materiale antiderapante, de asta ai pierdut controlul.

Dacă scutul nu e deformat, stai liniștit... Intereseaza-te (pentru viitor),  dacă ai baia de ulei din tablă sau din dacă e din aluminiu. Dacă e a doua variantă, recomand achiziția unui scut metalic.

#31
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Eu zic ca ai scos masina din viteza si ai virat cu piciorul pe frana. Nu e problema, se intampla si inveti. Mai ales ca era drum intins, nici nu aveai de ce sa atingi pedala de frana. Doar frana de motor. Si nu mai lasa masina niciodata pe liber in mers. Orice ar fi, masina sa fie in viteza, mai ales in curba.

Ca sa iti dai seama de diferenta, incearca pe un drum drept cu zapada pe la 50km/h sa pui frana de picior si apoi de la aceeasi viteza sa bagi in a doua si sa dai drumu la ambreiaj cat mai repede. Usor, usor o sa te inveti cu frana de motor.

#32
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Si oricum cand vezi ca incepi sa derapezi trebuie neaparat sa calci acceleratia si nicidecum frana. Eu am patit o chestie nasoala iarna trecuta la iesirea din Alba Iulia inspre Sebes era drumul perfect uscat, ca-n palma, dar era vant . Aveam vreo 90-100 la ora si dintr-o data intr-o curba periculoasa s-a adunat brusc pe sosea de la vant, zapada, dar brusc, asa ceva n-ati vazut. Evident ca asa cum aveam viteza, masina a intrat automat intr-un derapaj nervos, repet, aveam vreo 90 la ora si intru in curba periculoasa unde dintr-o data dau de zapada pe sosea. Am calcat la greu acceleratia, masina a facut ca o barcuta stanga dreapta dupa care a reintrat pe traseu. Daca nu calcam acceleratia eram in stalp cu 90 la ora. Deci de-aia zic condusul e o chestie smechera si pana nu ai vreo 50000 km la bord nu te poti numi sofer.

Edited by Testosteron, 11 December 2016 - 11:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate