Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Probleme cu service auto - ocupa locurile de parcare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
mythro

mythro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.08.2014
Buna ziua,
Ce ma sfatuiti sa fac in urmatoarea situatie: Un service auto (de fapt, nu e service, e vulcanizare) a ocupat cam jumatate din spatiul public pe care noi, locatarii din imprejurimi, parcam masinile. Locurile sunt ocupate cu gioarse care n-au fost miscate de cand au fost aduse acolo. Nu stiu ce combinatii face, dar masinile sunt pentru piese, cred. Sunt depozitate si lasate in paragina, nu le misca nimeni. Cui ma adresez sa rezolv situatia?

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Nu știu cum e în RO,în alta parte de ex.Spania sau DE. nu poți lasă parcata masina pe strada dacă nu are asigurare.

Comunitarii parca pun amenzi,întreabă pe ei ce e de făcut.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Au placute de inmatriculare? Daca DA, nu ai ce face.
Cate masini sunt?

Edited by dorin_2k, 10 December 2016 - 11:21.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
nici chiar asa. se poate duce la primarie sa inchirieze un loc.
daca nu sunt locuri marcate, tot la primarie poate cere asta, aia sunt cam tot timpul disponibili sa vina cu un litru de vopsea, sa traga cateva linii, daca dina sta ies bani

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View Postmythro, on 10 decembrie 2016 - 11:11, said:

Buna ziua,
Ce ma sfatuiti sa fac in urmatoarea situatie: Un service auto (de fapt, nu e service, e vulcanizare) a ocupat cam jumatate din spatiul public pe care noi, locatarii din imprejurimi, parcam masinile. Locurile sunt ocupate cu gioarse care n-au fost miscate de cand au fost aduse acolo. Nu stiu ce combinatii face, dar masinile sunt pentru piese, cred. Sunt depozitate si lasate in paragina, nu le misca nimeni. Cui ma adresez sa rezolv situatia?
nu ai ce face, de fapt voi acum muriti de ciuda ca v-a manglit ala locurile de parcare. fiind spatiu public numai primaria poate sa vina sa ii dea amenda, daca o sa ii dea... e ca si cum ai face o sesizare la primarie ca vecinul a parcat pe locul tau de parcare dar locul tau de parcare de fapt nu e delimitat, fiind trotuarul din fata blocului

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
in ce oras ?

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postslai, on 10 decembrie 2016 - 11:23, said:

nici chiar asa. se poate duce la primarie sa inchirieze un loc.
Și poate depozita mașini care sunt pentru dezmembrat?
Tu imagineaza-ți cum ar fi toate service-urile astea cu epave la greu pe locuri de parcare.
Sa ne lămurim, dacă plătește locul la primărie nu devine altceva decât cel destinat.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
o fi bucurestean, ca pe acolo locul de parcare e o chestiune de viata si de moarte, obsesia si stresul vietii

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2016 - 11:19, said:

Au placute de inmatriculare? Daca DA, nu ai ce face.
Cate masini sunt?

Eu cand reinnoiesc (anual) contractul pentru locul de parcare prezint si copie cu ITP-ul la zi. Deci o gioarsa chiar si cu placute de inmatriculare dar fara ITP nu are sanse nici macar la un loc platit pe domeniul public.

In cazul initiatorului probabil primaria nu vrea bani si nu administreaza cum trebuie locurile de parcare.

Edited by dicdobre, 10 December 2016 - 11:57.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
De acolo nimeni nu are contract pt parcare. Daca avea initiatorul contract cu primaria, sigur nu scria aici.
E domeniul public. Daca masinile sunt inmatriculate, nu are ce face. Daca sunt doar caroserii, le duci la fier vechi si castigi si un  ban.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postddaannii, on 10 decembrie 2016 - 11:47, said:

Și poate depozita mașini care sunt pentru dezmembrat?

In niciun caz. Eventual se pot.

#12
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Aveam o problema oarecum similara la locul de munca cu un vecin (dar era vorba doar de 1 masina, personala, inmatriculata, dar cred ca nu avea RCA la ea). Cei de la Politia Locala ne-au spus ca "are voie sa o parcheze, dar nu sa o abandoneze pe domeniul public." - astea au fost cuvintele lor. Acum, nu stiu ce inseamna, si mai ales cum se demonstreaza ca o masina a fost abandonata sau nu, dar poti sa-i intrebi pe cei de la Politia Locala, poate te lamuresc ei.

View PostIon_de_la_Raion, on 10 decembrie 2016 - 14:59, said:

In niciun caz. Eventual se pot.

Mai citeste o data ce-ai citat, si poate-ti dai seama ca n-ai motiv sa te dai mare ca stii gramatica.

Edited by dasvik, 10 December 2016 - 15:09.


#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cazul meu: locuiesc in Bucuresti. Acum cativa ani erau niste masini pe trotuar, in fata blocului, la strada principala, nu pe alee. Abandonate, nu-mi amintesc daca aveau numere, parca nu aveau.Devenisera adapost pentru aurolaci si focar de infectie din cauza gunoiului acumulat. Am reclamat la www.domnuleprimar.ro. Dupa 6-7 luni, au disparut. Fa o reclamatie catre primaria locala si ai rabare. Probabil peste un an nu vor mai fi acolo sau dispare vulcanizarea (bineinteles din alte cauze, nu pentru ca ai reclamat....).

Edited by altuser09, 10 December 2016 - 15:10.


#14
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 10 decembrie 2016 - 14:59, said:


In niciun caz. Eventual se pot.
Ei 'poate' ca da, eu nu 'pot'.
Depinde cum vrei s-o 'iei'.Posted Image

#15
mythro

mythro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.08.2014
Multumescu pentru raspunsuri. Am sa raspund la cateva intrebari puse:
- sunt din Bucuresti
- unele au placute de inmatriculare, dar nu toate; spre exemplu, un oltcit n-are placute
- e vorba de sapte masini
- nu-mi e ca mi-a manglit ala locul de parcare, ca nu e a lu mama sau mostenit de la bunicu, dar pur si simplu nu prea avem unde parca si nu mi se pare normal sa depoziteze cineva toate cazaturile
- nu am contract la primarie pe vreun loc si nici nu se poate face pe acel spatiu fiindca e in litigiu intre primarie si o persoana; oricum n-as putea, ca am masina de firma, nu pe numele meu.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Tu si el aveti aceleasi drepturi.

#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmythro, on 11 decembrie 2016 - 08:35, said:

........
- nu am contract la primarie pe vreun loc si nici nu se poate face pe acel spatiu fiindca e in litigiu intre primarie si o persoana; oricum n-as putea, ca am masina de firma, nu pe numele meu.
Hai ca am cazut de pe scaun ! Cea mai tare faza a fost asta !
Cauti solutii pt a rezolva o problema , in mintea ta , corect ... DE PARCA AI AVEA CEVA DREPTURI ! Terenul nu este al tau , nu este al vulcanizarii , este al unei persoane fizice , dar vrei si tu sa parchezi pe el , desi NU ai masina .
Se indeplinesc toate conditiile sa intreb daca totul este ok !?

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2016 - 08:47, said:

Tu si el aveti aceleasi drepturi.
Adica NU .

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdasvik, on 10 decembrie 2016 - 15:04, said:

Mai citeste o data ce-ai citat, si poate-ti dai seama ca n-ai motiv sa te dai mare ca stii gramatica.

Daca pui postul initial, l-as mai citi odata, dar cineva l-a editat. Rusinica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate