Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Recomandare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Procesorul tine mult si bine ca performante dar gandeste-te ca IdeaPad-ul s-ar putea sa nu mai fie in 5 ani, pe când un ThinkPad poate tine si 10 ani.

#38
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Ideapadul are un design mai elegant, think padul pare in poze asa mai butucanos.

Am fost azi in magazin si am butonat niste Lenovo. Nu am gasit din pacate decat modele Yoga si Ideapad. Nu am gasit nici un model cu SSD, deci nu era configuratia cautata de mine. La tastatura, unele aveau un plastic ce se misca foarte ciudat cand tastai, practic se misca toata suprafata tastaturii, altele aveau o combinatie de plastic si metal si pareau destul de rezistente.

@jegmihai, poti sa-mi spui la ce anume te referi cand spui ca idea pad-ul s-ar putea sa nu mai fie in 5 ani, iar think padul rezista 10?

#39
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
IdeaPad nu e la fel  de solid construit --> nu are durabilitate atat de mare.

Edited by jegmihai, 23 December 2016 - 23:55.


#40
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
În București cred că au și un showroom pe la Unirii - Lenovo Exclusive Store.

Cam mare diferența de preț dintre IdeaPad 510 și ThinkPad L560. Indiferent de fiabilitate, tehnologia se uzează oricum moral mai devreme sau mai târziu.

#41
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In ritmul in care avansează tehnologia, va dura destul pana când configuratia ThinkPad-ului va fi depasita moral.

#42
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
i5-6200U e același și pe ThinkPad și pe IdeaPad, iar ritmul e relativ...

ThinkPad L560 e foarte bun, vine cu licență Windows, depinde de preț, la peste 4000 lei cred că m-aș uita mai degrabă la un ultrabook.

#43
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Da, dar a zis macar 5 ani sa o tina. Cum IdeaPad-ul nu este ultimul low-end ar trebui sa tina.

Ca fapt divers, am prin casa un Lenovo low-end(IdeaPad G) de acum 6 ani care inca duce, uneori mai tine si de noroc. Are Pentium T4500 si rulează bine, daca i-as pune un SSD ar merge si mai bine.

#44
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
La laptopuri este la fel ca si la masini, mobile, etc. Sunt clase diferite de pret si calitate.

Iti dai seama ca nu ar da lumea caruta aia de bani pe un thinkpad cand sunt ideeapaduri la fel de performante la aproape jumatate de pret. (Dupa cum bine a punctat 159 ideeapad500 este chiar mai performant ca Thinkpad L560 (placa video)).

Intr-advar sunt mai butucanoase, dar cand tastezi la ele nu ti se stramba tot laptopul.

@159: Vezi ca la pachet cu L560 am pus si 13 la acelasi buget.

#45
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
http://www.pcgarage....-freedos-black/

Il detin de la inceputul lunii. Sunt foarte multumit de el. Doar pe acesta ti-l recomand, mai sunt si seriile E5 care sunt mai ieftine, insa au constructia foarte proasta.

Eu nu am reusit sa umplu SSD-ul. Sunt mai rau ca tine, multe tab-uri deschise si multi-tasking hardcore. Nu a chitait nimic niciodata.

Bateria ma tine 8 ore intr-o utilizare lejera, doar browsing cu muzica.

Cu voucher-ul din semnatura il iei mai ieftin cu 1% Posted Image

#46
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013

View Post159, on 24 decembrie 2016 - 00:35, said:

În București cred că au și un showroom pe la Unirii - Lenovo Exclusive Store.

Cam mare diferența de preț dintre IdeaPad 510 și ThinkPad L560. Indiferent de fiabilitate, tehnologia se uzează oricum moral mai devreme sau mai târziu.
Nu pot ajunge in Bucuresti, locuiesc in Belgia acum. In perioada asta am nimerit si foarte prost, ca in magazine stocurile sunt devastate si nu mai gasesc multe modele. In ianuarie voi fi in tara in provincie, de asta iau in considerare comanda online de pe emag sau altex.

View Post159, on 24 decembrie 2016 - 09:07, said:

i5-6200U e același și pe ThinkPad și pe IdeaPad, iar ritmul e relativ...

ThinkPad L560 e foarte bun, vine cu licență Windows, depinde de preț, la peste 4000 lei cred că m-aș uita mai degrabă la un ultrabook.
Pe emag Thinkpadul L560 este 4399 acum, la reducere. Ce inseamna ultrabook?

View Postvladdy99, on 24 decembrie 2016 - 12:39, said:

La laptopuri este la fel ca si la masini, mobile, etc. Sunt clase diferite de pret si calitate.

Iti dai seama ca nu ar da lumea caruta aia de bani pe un thinkpad cand sunt ideeapaduri la fel de performante la aproape jumatate de pret. (Dupa cum bine a punctat 159 ideeapad500 este chiar mai performant ca Thinkpad L560 (placa video)).

Intr-advar sunt mai butucanoase, dar cand tastezi la ele nu ti se stramba tot laptopul.

@159: Vezi ca la pachet cu L560 am pus si 13 la acelasi buget.
La care ideapad 500 te referi? Asta http://altex.ro/lapt...mx-4gb-free-dos
E diferenta mare de pret, chiar si cu windowsul cumparat separat.
Deci spui ca thinkpad L560 isi merita banii?

Edited by Ananke, 24 December 2016 - 22:55.


#47
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostAnanke, on 24 decembrie 2016 - 22:54, said:

Pe emag Thinkpadul L560 este 4399 acum, la reducere. Ce inseamna ultrabook?

Subțire și ușor cum e cel recomandat de Vladdy, însă e de 13.3".

View Postvladdy99, on 21 decembrie 2016 - 13:23, said:



#48
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostAnanke, on 24 decembrie 2016 - 22:54, said:

Deci spui ca thinkpad L560 isi merita banii?
Eu zic sa incerci sa le butonezi pe ambele si sa decizi!
La emag parca puteai cere in showroom.

#49
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Buna ziua din nou, tot eu sunt. Sper sa nu ma injurati prea tare... Posted Image
Inca nu am cumparat laptop. Am vizitat toate Altexurile si Media Galaxy din oras si am butonat niste Lenovo si Dell, gama de pret peste 3000ron. Am fost dezamagita de constructie, design, sincer nu mi-au placut deloc, si mai solid este Acerul meu de acasa vechi de 8 ani. Nici Idea pad, nici Thinkpadul nu mi-au placut, am gasit varianta E560, nu L560.
Am decis sa maresc bugetul si sa ma orientez spre un ultrabook, cum m-au sfatuit  utilizatorii Vladdy99 si 159, dar cu diagonala de 15,6.
As alege acest Asus, singura "hiba" ca nu are IPS. Ce parere aveti?
http://www.pcgarage....pro-grey-metal/

Edited by Ananke, 08 January 2017 - 17:19.


#50
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce te-ai limita doar la ultrabook-uri?

#51
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Pt ca laptopurile Lenovo pe care le-am vazut nu m-au convins, pareau foarte fragile per total, tastatura, carcasa etc., chiar daca au specificatii bune.

#52
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Problema este ca nici un ultrabook nu se ridica la masura asteptarilor tale privind constructia.

Daca vrei laptop construit bine, atunci trebuie sa testezi si un ThinkPad L. Eu l-as recomanda pe urmatorul : http://www.pcgarage....n-10-pro-black/

Uite si un review profi. Acesta ar fi cel mai solid laptop de pana in 5000 de lei. Ar mai fi si Latitude-urile, dar niciunul nu are o configuratie hardware atractiva si nici ecran IPS.

#53
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010

View PostAnanke, on 08 ianuarie 2017 - 17:51, said:

Pt ca laptopurile Lenovo pe care le-am vazut nu m-au convins, pareau foarte fragile per total, tastatura, carcasa etc., chiar daca au specificatii bune.
Salut! Daca ai bani, mergi pe ultrabook-ul Asus ales de tine. Asus sta bine la capitolul calitate/fiabilitate. Evita laptopurile de la Lenovo. Dupa cum te-ai convins si tu, laptopurile Lenovo stau cam rau la capitolul calitate/fiabilitate.

#54
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Adri, vorbim de serii diferite..cu ce e mai presus un Zenbook fata de un ThinkPad L strict dpdv al constructiei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate