Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum poti sa te pocaiesti?Ce trebuie sa faci pentru a te pocai?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#37
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Fiecare venim la viata in trup fizic cu un scop bine definit. Nimic nu este hazard. Avem liberul arbitru, sau mai bine zis dreptul de a decide, de a alege (faptele, vorbele, gandurile) intre bine sau rau. In functie de ce si cum alegem, avem mai devreme sau mai tarziu rezultatul faptelor noastre. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa fii neoprotestant (daca prin asta intelegi sa fii pocait), te-ai fi nascut intr-o familie de pocaiti. A te pocai inseamna a te cai de faptele tale rele, sa le constientizezi si sa nu le repeti. Este impropriu sa le spui neoprotestantilor pocaiti, deoarece oameni care regreta pacatele (faptele rele) si nu le mai repeta sunt in toate religiile nu numai la crestinii pocaiti. Iar daca credeti ca Dumnezeu va folosi ca lemne de foc in iad pe toti cei care s-au nascut in alte religii decat cea crestina (mozaica, hindusa, islamica, etc) va inselati.

#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 codesmm, on 10 decembrie 2016 - 21:51, said:

Iar daca credeti ca Dumnezeu va folosi ca lemne de foc in iad pe toti cei care s-au nascut in alte religii decat cea crestina (mozaica, hindusa, islamica, etc) va inselati.

Pocăiții cred că în Iad este foc și draci cu coarne. Creștinii nu cred asta.

#39
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

 codesmm, on 10 decembrie 2016 - 21:51, said:

Daca Dumnezeu ar fi vrut sa fii neoprotestant (daca prin asta intelegi sa fii pocait), te-ai fi nascut intr-o familie de pocaiti.
Pai eu m-am nascut intr-o familie de pocaiti, deci Dumnezeu a vrut sa fiu neoprotestant.
Dar cunosc si multi din alte confesiuni, care au devenit neoprotestanti.

 codesmm, on 10 decembrie 2016 - 21:51, said:

A te pocai inseamna a te cai de faptele tale rele, sa le constientizezi si sa nu le repeti.
... prin puterea lui Dumnezeu.
Corect.

 dark, on 10 decembrie 2016 - 21:55, said:

Pocăiții cred că în Iad este foc și draci cu coarne.
Doar pocaitii biteisti care frecventeaza Biserica Sfanta Tagma

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6hWypgsmJDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Pentru cei care vor să se pocăiască dar încă nu au puterea în inimă, le recomand:
(citiți-o de 7 ori înainte de culcare)

Rugăciunea de pocăință a regelui Manase

Doamne Atotțiitorule,
Dumne­zeul părinților noștri, al lui Avraam, al lui Isaac și al lui Iacov și al seminției lor celei drepte,
Cel ce ai făcut cerul și pământul cu toată podoaba lor,
Care ai legat marea cu cuvântul po­runcii Tale,
Care ai încuiat adâncul și l-ai pecetluit cu numele Tău cel temut și slăvit,
înaintea Căruia toate se tem și tremură din pricina atotputerniciei Tale;
pentru că nimeni nu poate să stea înain­tea strălucirii slavei Tale și ne­su­ferită este mânia urgiei Tale asupra celor păcătoși.

Nemăsurată și neajunsă este și mila făgăduinței Tale,
căci Tu ești Dom­nul cel Preaînalt, bun, îndelung-răb­­dător și mult-milostiv,
Căruia Îi pare rău de răutățile oamenilor.

Tu, Doamne, după mulțimea bună­­­tății Tale, ai făgăduit pocăință și ier­tare celor ce Ți-au greșit și după mul­­­ți­mea îndurărilor Tale ai hotărât po­că­ință păcătoșilor, spre mântuire.
Așadar Tu, Doamne, Dumnezeul celor drepți, n-ai pus pocăință pentru cei drepți:
pentru Avraam și Isaac și Iacov, care nu Ți-au greșit Ție, ci ai pus pocăință mie, păcătosului, pen­tru că am păcă­tuit mai mult decât nisipul mării.

Multe sunt fărăde­le­gile mele și nu sunt vrednic a căuta și a privi la înălțimea ce­rului, din pricina mulțimii nedreptă­ților mele.
Strâns sunt eu cu multe că­tușe, încât nu pot să-mi ridic capul și nu am nici loc de odihnă, pentru că Te-am mâniat și rău am făcut înaintea Ta; n-am împlinit voia Ta, nici am păzit poruncile Tale, ci fapte urâte am fă­cut, înmulțindu-mi smintelile.

Dar acum îmi plec genunchii ini­mii, rugând bunătatea Ta și zicând:
Am pă­cătuit, Doamne, am păcătuit și fărăde­legile mele eu le cunosc; însă tot eu cer, rugându-Te:

iartă-mă, Doamne, iartă-mă și nu mă pierde din pricina fără­delegilor mele, și nici nu mă osândi la întuneric sub pă­mânt, căci Tu ești, Dumnezeule, Dumne­zeul celor ce se pocăiesc.

Arată-Ți peste mine bunăta­tea, mântuiește-mă pe mine, nevredni­cul, după mare mila Ta și Te voi prea­slăvi în toate zilele vieții mele;
căci pe Tine Te slăvesc toate puterile cerești și a Ta este slava în vecii vecilor.

Amin.


[ http://www.azsmr.ro/media/imagini/credinta-pocainta-botez.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

 tomaso, on 11 decembrie 2016 - 00:45, said:

Pentru cei care vor să se pocăiască dar încă nu au puterea în inimă, le recomand:
(citiți-o de 7 ori înainte de culcare)

Rugăciunea de pocăință a regelui Manase

Doamne Atotțiitorule,
Dumne­zeul părinților noștri, al lui Avraam, al lui Isaac și al lui Iacov și al seminției lor celei drepte,
Cel ce ai făcut cerul și pământul cu toată podoaba lor,
Care ai legat marea cu cuvântul po­runcii Tale,
Care ai încuiat adâncul și l-ai pecetluit cu numele Tău cel temut și slăvit,
înaintea Căruia toate se tem și tremură din pricina atotputerniciei Tale;
pentru că nimeni nu poate să stea înain­tea strălucirii slavei Tale și ne­su­ferită este mânia urgiei Tale asupra celor păcătoși.

Nemăsurată și neajunsă este și mila făgăduinței Tale,
căci Tu ești Dom­nul cel Preaînalt, bun, îndelung-răb­­dător și mult-milostiv,
Căruia Îi pare rău de răutățile oamenilor.

Tu, Doamne, după mulțimea bună­­­tății Tale, ai făgăduit pocăință și ier­tare celor ce Ți-au greșit și după mul­­­ți­mea îndurărilor Tale ai hotărât po­că­ință păcătoșilor, spre mântuire.
Așadar Tu, Doamne, Dumnezeul celor drepți, n-ai pus pocăință pentru cei drepți:
pentru Avraam și Isaac și Iacov, care nu Ți-au greșit Ție, ci ai pus pocăință mie, păcătosului, pen­tru că am păcă­tuit mai mult decât nisipul mării.

Multe sunt fărăde­le­gile mele și nu sunt vrednic a căuta și a privi la înălțimea ce­rului, din pricina mulțimii nedreptă­ților mele.
Strâns sunt eu cu multe că­tușe, încât nu pot să-mi ridic capul și nu am nici loc de odihnă, pentru că Te-am mâniat și rău am făcut înaintea Ta; n-am împlinit voia Ta, nici am păzit poruncile Tale, ci fapte urâte am fă­cut, înmulțindu-mi smintelile.

Dar acum îmi plec genunchii ini­mii, rugând bunătatea Ta și zicând:
Am pă­cătuit, Doamne, am păcătuit și fărăde­legile mele eu le cunosc; însă tot eu cer, rugându-Te:

iartă-mă, Doamne, iartă-mă și nu mă pierde din pricina fără­delegilor mele, și nici nu mă osândi la întuneric sub pă­mânt, căci Tu ești, Dumnezeule, Dumne­zeul celor ce se pocăiesc.

Arată-Ți peste mine bunăta­tea, mântuiește-mă pe mine, nevredni­cul, după mare mila Ta și Te voi prea­slăvi în toate zilele vieții mele;
căci pe Tine Te slăvesc toate puterile cerești și a Ta este slava în vecii vecilor.

Amin.




Hallelujah !  Posted Image


Rugăciune pentru izbavirea de Antihrist a Sfântului Anatolie († 1922) de la Optina

Să mă izbăveşti, Doamne, de cursele vicleanului şi urâtorului de Dumnezeu, antihrist, celui ce va să vină curând şi ascunde-mă de răutatea lui în pustia cea tainică a mântuirii Tale.

Dăruieşte-mi, Doamne, putere şi bărbăţie ca să mărturisesc cu tărie Numele Tău cel Sfânt, să nu fug de frica diavolului şi să nu mă lepăd de Tine, Mântuitorul şi Răscumpărătorul meu, nici de Sfânta Ta Biserică.

Dăruieşte-mi, Doamne, şi ziua şi noaptea, plângere şi lacrimi pentru păcatele mele şi Te îndură de mine, Doamne, în ceasul Înfricoşătoarei Tale Judecăţi !

Amin.


[ http://semneletimpului.ro/wp-content/uploads/2015/12/dreamstime_xl_50990297.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Naoto, 11 December 2016 - 00:55.


#43
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 AlynutzTigerAtlantic, on 09 decembrie 2016 - 21:08, said:

Buna seara.
Ce trebuie sa faci ca sa te pocaiesti?
Ma incearca de ceva timp o dorinta de a ma pocai,de a fi mult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.
Dar cum poti sa te pocaiesti?Care sunt pasii?Cer explicatii/sfaturi de la cei ce sunt deja pocaiti.
Va multumesc mult anticipat.
Te pocaiesti cand vrei sa-ti iei credit cu dobanda zero de la frati si surori si  vrei mana de lucru gratis cand iti construiesti casa . Mai ai si alte avantaje , cert este ca nu te vei plictisi niciodata in randul pocaitilor , mereu vor fi la tine acasa , fratii si surorile pe care nu le-ai avut niciodata ( inclusiv panditori ) .

#44
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cineva mi-a spus: ,,Binecuvantarea costa!”

Cat de mult costa binecuvantarea?   Binecuvantarea este un favor nemeritatat!  Noi nu meritam nici un favor.

Binecuvantarea mantuirii nu ne-a costat nimic pe noi, dar l-a costat totul pe Dumnezeu!
Binecuvantarea vindecarii divine nu ne-a costat nimic pe noi, dar pe Hristos l-a costat suferinta si durere!
Sa rostesti un cuvant de binecuvantare peste cineva nu te costa nimic!  Sa binecuvintezi pe cineva cu ceva mai mult decat cuvintele te costa ceva!

Te costa ceva din portofelul tau, ceva din garderoba ta sau din timpul tau! Cu ce binecuvintezi cu aceea vei fi binecuvantat!
Binecuvintezi cu lingurita sau cu galeata? Bucuria trebuie sa fie mare pentru cel ce binecuvinteaza, iar multumirea si aprecierea trebuie sa fie peste cel binecuvantat!

O binecuvantare care nu te costa nimic, nu este o binecuvantare!
Binecuvinteaza, nu te mai face ca binecuvintezi!

#45
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Parcă am intrat într-o baie de lumină şi mi s-au limpezit lucrurile, m-am lămurit o dată pentru totdeauna. A încetat căutarea mea sfâşietoare...acum am intrat într-o lumină ; ştiu că fără Dumnezeu nimic nu este posibil, ştiu că prin credinţă poti muta şi munţii, nu mai am teamă de răul care mi s-ar putea întâmpla. Trăiesc cu nădejdea creştină că viaţa de aici nu este decât o pregustare pentru viaţa de dincolo...

#46
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Mulţumeşte lui Dumnezeu în fiecare zi pentru marea sa lucrare, din care eşti parte.
Doamne ajută!

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 DJPocaitul, on 10 decembrie 2016 - 20:34, said:

Ptr.tine Biserica nu inseamna NIMIC??????????
Nu, bineînțeles că nu, doar el este adventist.

#48
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

 tomaso, on 11 decembrie 2016 - 01:19, said:

Mulţumeşte lui Dumnezeu în fiecare zi pentru marea sa lucrare, din care eşti parte.
Doamne ajută!


Doamne ajută, fiule!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LF-D72k_PNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Naoto, 11 December 2016 - 01:29.


#49
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012

 Naoto, on 11 decembrie 2016 - 01:11, said:

Parcă am intrat într-o baie de lumină şi mi s-au limpezit lucrurile, m-am lămurit o dată pentru totdeauna. A încetat căutarea mea sfâşietoare...acum am intrat într-o lumină ; ştiu că fără Dumnezeu nimic nu este posibil, ştiu că prin credinţă poti muta şi munţii, nu mai am teamă de răul care mi s-ar putea întâmpla. Trăiesc cu nădejdea creştină că viaţa de aici nu este decât o pregustare pentru viaţa de dincolo...
Prietene,  viata m-a invatat ca "cei in mana nu-i minciuna"  si  caut sa traiesc cat mai bine, in huzur aici, ca dupa ce mor  vad eu.

Edited by leomagic44, 11 December 2016 - 08:03.


#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 cobi1, on 11 decembrie 2016 - 00:49, said:

Te pocaiesti cand vrei sa-ti iei credit cu dobanda zero de la frati si surori


Ce face????
Mână de lucru vei avea, dacă plătești sau dacă te duci și tu când au ei nevoie, dar credit cu dobândă zero nu există.
Pocăința nu este să primești ci să dai! Nu știi versetul, este mai ferice să dai decât să primești?!

#51
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 dark, on 10 decembrie 2016 - 20:45, said:


Tu mergi la o biserică de pocăiți sau ești un ortodox pocăit?
Ce inseamna ptr. dumneata POCAINTA? Sa stai departe de scaunul de marturisire???????????...Nu sunt pocait !!!!!!!!!!!!! Adica nu sunt sectar.

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 DJPocaitul, on 11 decembrie 2016 - 11:06, said:

Ce inseamna ptr. dumneata POCAINTA? Sa stai departe de scaunul de marturisire???????????...Nu sunt pocait !!!!!!!!!!!!! Adica nu sunt sectar.

Scaunul de mărturisire, fiind ce? Patrahirul popii?
De ce te dai pocăit, dacă nu ești?

#53
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 dark, on 11 decembrie 2016 - 12:11, said:

Scaunul de mărturisire, fiind ce? Patrahirul popii?
De ce te dai pocăit, dacă nu ești?
Se vede ca nu mergi la Biserica. VORBESTE CU UN PREOT.
SI NU MA DAU POCAIT domnule ! Pot sa am ce nume de user imi aleg eu. Fiecare isi pune cum ii place. Sunt catolic.

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 AlynutzTigerAtlantic, on 09 decembrie 2016 - 21:08, said:

Buna seara.
Ce trebuie sa faci ca sa te pocaiesti?
Ma incearca de ceva timp o dorinta de a ma pocai,de a fi mult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.
Dar cum poti sa te pocaiesti?Care sunt pasii?Cer explicatii/sfaturi de la cei ce sunt deja pocaiti.
Va multumesc mult anticipat.

Pocainta este PORUNCA.

El zicea: "S-a implinit vremea, si Imparatia lui Dumnezeu este aproape. Pocaiti-va si credeti in Evanghelie." (Marc.1:15)

Orice PORUNCESTE legea si FACI este FAPTA: credinta, iubire, pocainta, etc...

Cine FACE ce spune legea (de la el putere) LUCREAZA legea si nu mai este har.

Si daca este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altminteri, harul n-ar mai fi har. Si daca este prin fapte, nu mai este prin har; altminteri, fapta n-ar mai fi fapta. (Rom.11:6)

Cine s-a pocait, crezut, iubeste, etc., inseamna ca Dumnezeu i-a dat Duhul Sfant, avand ca REZULTAT credinta, pocainta, iubire, pocainta, etc.

Pe acest Isus, Dumnezeu L-a inaltat cu puterea Lui si L-a facut Domn si Mantuitor, ca sa dea lui Israel pocainta si iertarea pacatelor. (Fapt.5:31)

Efeseni 2
8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Filipeni 2
13. Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea.

Noi Il iubim, pentru ca El ne-a iubit intai. (1Ioan.4:19)

Galateni 5

22. Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,

Deci, intai iti da Dumnezeu Duhul Sfant, DUPA CARE iubesti, crezi, pocaiesti, faci bine, ca ROADA a Duhului, facand acestea in conditiile cerute de El, adica din toata inima si din tot sufletul.

Inainte sa ai Duhul Sfant, ai o inima DE PIATRA, din care nu poti face nimic placut Lui, scrie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate