Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum poti sa te pocaiesti?Ce trebuie sa faci pentru a te pocai?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Buna seara.
Ce trebuie sa faci ca sa te pocaiesti?
Ma incearca de ceva timp o dorinta de a ma pocai,de a fi mult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.
Dar cum poti sa te pocaiesti?Care sunt pasii?Cer explicatii/sfaturi de la cei ce sunt deja pocaiti.
Va multumesc mult anticipat.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 09 December 2016 - 21:12.


#2
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Nu trebuia sa postezi aici pe forum, or sa apara bulangii sa te ia la misto, o sa te faca sa nu vrei sa fii deschis topicul.
on: Nimic din ce nu ai mai auzit pana acum, tot aceleasi lucruri, sa nu furi, sa nu dai in cap, sa nu injuri, sa nu bei, sa nu fumezi, sa faci fapte bune etc.

Edited by Kevlar111, 09 December 2016 - 21:20.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Te mustra constinta cand iti amintesti ca ai gresit cuiva ? Daca ai insultat, jignit pe cineva si iti pare rau , asta inseamna pocainta .

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cel mai ușor cauți un 'frate' ala te rezolva imediat.
Părerea mea ca nu contează ce hram porți, rugăciunea esti indrumat sa o faci și aici și acolo.

#5
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Daca nu iei bacul poti sa te pocaiesti.

#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Trebuie sa devii maestru in din astea dure:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5oqcG1Ws5FE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010
Respecta principiile biblice

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In primul rand, sa renunti la net, smart, tableta, etc, etc. Apoi te duci la biserica. si faci ce spune predicatorul. E simplu.

#9
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostKevlar111, on 09 decembrie 2016 - 21:20, said:

Nu trebuia sa postezi aici pe forum, or sa apara bulangii sa te ia la misto, o sa te faca sa nu vrei sa fii deschis topicul.
on: Nimic din ce nu ai mai auzit pana acum, tot aceleasi lucruri, sa nu furi, sa nu dai in cap, sa nu injuri, sa nu bei, sa nu fumezi, sa faci fapte bune etc.
Ei sa iti dea o palma, tu sa intorci si celalalt obraz.
.Posted Image

#10
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
POCAINTA ADEVARATA nu inseamna sa-ti parasesti credinta in care ai fost botezat !!!!!!!!!!!!!!! Foarte multi cred asa ceva si se pocaiesc,adica merg la sectari si e total gresit !!!!!!!!!!!! Du-te la un preot si spovedeste-te,ca asta-i important in viata !

#11
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostDJPocaitul, on 09 decembrie 2016 - 22:02, said:

POCAINTA ADEVARATA nu inseamna sa-ti parasesti credinta in care ai fost botezat !!!!!!!!!!!!!!! Foarte multi cred asa ceva si se pocaiesc,adica merg la sectari si e total gresit !!!!!!!!!!!! Du-te la un preot si spovedeste-te,ca asta-i important in viata !
unde scrie asta?
Si daca credinta in care ai fost botezat e falsa si invata contrar Bibliei? bai frate da nu mai invatati oamenii la prostii.

Pocainta adevarata este atunci cand te rogi lui Dumnezeu sincer sa-ti descopere ce sa faci cu viata ta, si studiezi Biblia sincer si intotdeauna cu rugaciune, si pui si in practica ce inveti, aia e pocainta adevarata.

Edited by bogdan_popescu, 09 December 2016 - 22:08.


#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
In princpiu religia crestina induce starea permanenta de vinovatie si pacat. Biserica te vrea vinovat , trist si cu capul plecat. Si sa cotizezi fara numar...
Nu o sa iti spuna niciodata ca poti sa gandesti cu capul tau, ca poti sa cauti, sa descoperi, sa experimentezi, sa traiesti viata.

Daca vrei "sa te pocaiesti", nu faci decat sa cazi in plasa, sincer.

Traieste-ti viata si invata din greseli, ele fac parte din evolutia ta ca om. Mergi mai departe, cu bune si rele. Asta e viata, de ce sa nu te bucuri de ea ?

Vrei "in turma"? O sa gasesti o multime de oameni care sa "te indrume", insa eu nu am vazut nici unul cu adevarat fericit....

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Poti sa te pocaiesti in doua moduri. Indreptandu-te spre Dumnezeu singur in camarutza ta, prin post, rugaciune si o atitudine echilibrata spre intelegerea propriilor greseli in viata, sau te poti duce la o biserica sa discuti cu un preot care iti poate da cateva sfauri... Dar, cel mai mare efort tu esti cel care trebuie sa-l faci. Cu tine insuti. Daca inca esti foarte tanar si te atrag cele lumesti, poate nu e potrivit sa incerci. Numai tu stii.... Ideea e ca oamenii au tot felul de vicii. In mintea lor exista iluzia ca se pot lepada peste noapte de ele. Numai ca, ele sunt prezente in viata lor, tocmai ca sa nu te poti lepada peste noapte de ele, ci efortul sa fie unul sustinut si de durata.

Parerea mea e ca poti incerca si singur, punandu-ti pentru inceput intrebarea: "Daca Dzeu e acolo undeva sus si ma vede ce fac zi de zi, ce fel de om si-ar dori El ca eu sa fiu?". E o intrebare simpla pe care nu si-o pun 80% din cei care se calca in picioare la biserica, la moaste, la mormantul lui Arsenie Boca, etc.

Edited by rosix, 09 December 2016 - 22:26.


#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Pocainta adevarata gasesti doar in ortodoxie

#15
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postdon_King, on 09 decembrie 2016 - 22:23, said:

Daca vrei "sa te pocaiesti", nu faci decat sa cazi in plasa, sincer.
Traieste-ti viata si invata din greseli, ele fac parte din evolutia ta ca om. Mergi mai departe, cu bune si rele. Asta e viata, de ce sa nu te bucuri de ea ?
rau sfat, care crezi ca este sensul vietii? cateva zeci de ani de munca si suferinta si apoi mergi fara nimic la groapa pentru totdeauna?
Crezi tu sau nu, dar viata este testul pentru viata vesnica, daca am avea ochii deschisi cu adevarat ne-am da seama ca e o nebunie imensa sa nesocotim acest test care este viata asta mizerabila si scurta si sa pierdem viata vesnica fara dureri, boala, suferinta sau pacat.

Quote

...insa eu nu am vazut nici unul cu adevarat fericit....
nu ti-ai dat tu seama, un om care il cunoaste pe Dumnezeu cu adevarat e cel mai fericit om.

View Postcristirg, on 09 decembrie 2016 - 22:31, said:

Pocainta adevarata gasesti doar in ortodoxie
Posted Image Posted Image

Edited by bogdan_popescu, 09 December 2016 - 22:32.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cred ca merge si cu o lobotomie Posted Image .

#17
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 decembrie 2016 - 21:08, said:

Buna seara.
Ce trebuie sa faci ca sa te pocaiesti?
Ma incearca de ceva timp o dorinta de a ma pocai,de a fi mult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.
Dar cum poti sa te pocaiesti?Care sunt pasii?Cer explicatii/sfaturi de la cei ce sunt deja pocaiti.
Va multumesc mult anticipat.

Trebuie sa ai un raspuns foarte clar referitor la cum te raportezi la viata ta. O urasti sau o iubesti? Ca sa ai un raspuns clar trebuie sa o cunosti. Ca sa o cunosti trebuie sa o traiesti.

#18
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 09 decembrie 2016 - 21:08, said:

Buna seara.
Ce trebuie sa faci ca sa te pocaiesti?
Ma incearca de ceva timp o dorinta de a ma pocai,de a fi mult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.
Dar cum poti sa te pocaiesti?Care sunt pasii?Cer explicatii/sfaturi de la cei ce sunt deja pocaiti.
Va multumesc mult anticipat.

In primul rand te sfatuiesc sa ignori toate mesajele de mai sus care se incadreaza in categoria "la misto".

In al doilea rand, te sfatuiesc sa incepi sa citesti Biblia ca sa-l intelegi pe Isus Hristos si scopul lucrarii Lui pe pamant pentru noi oamenii. Iti recomand sa incepi citirea cu evanghelia dupa Ioan.

Nu in ultimul rand, sa te simti liber sa intrebi orice lucru care te framanta sau pe care nu-l intelegi, pentru ca sigur vei gasi pe aici cativa oameni dispusi sa te ajute intr-un mod sincer in tot ce ai nevoie sa stii.

1 Ioan cap.2:

"1. Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit.
2. El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.
3. Şi prin aceasta ştim că Îl cunoaştem: dacă păzim poruncile Lui."

1 Ioan 1:

"9. Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire."

Iar marturisirea o faci pe baza credintei ca Isus Hristos este jertfa de ispasire pentru pacatele tale, fara de care nu am putea fi primiti inaintea Tatalui:

1 Corinteni 15:

"1. Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas
2. si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.
3. V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
4. ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi
;"

Faptele Apostolilor 4:12

"12. In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti."

Ioan 3:36

"Cine crede in Fiul are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el."

Edited by SILIKA, 10 December 2016 - 00:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate